Bezradné rána pred skriňou? Takto si vytvoríte kapsulový šatník

kapsulový šatník

Minimalizmus dokáže človeka urobiť šťastnejším. Prináša do života harmóniu, pokoj, jednoduchosť.

Ale čo to vlastne minimalizmus znamená? Dobrovoľné zjednodušenie… ŽIVOTA. Rozhodnutie obklopiť sa iba tými vecami, ktoré skutočne potrebujete a ktoré vám robia radosť. Zbavenie sa všetkého, čo je navyše. Všetkého, na čo sadá prach, čo denne obchádzate a hovoríte si jedného dňa to „využijem“. 

Minimalizmus je poriadok. Poriadok v domácom prostredí prináša poriadok v mysli. Zjednodušuje každodenné rozhodnutia a tým uberá starostí a umožňuje sústrediť sa na dôležité veci. Že nás robí šťastnejším, potvrdzujú aj výskumy. (1)

Spojitosť medzi minimalizmom, mindfulness, ekologickým životom a pocitom šťastia preukázala aj veľká štúdia, realizovaná Rochesterskou univerzitou. (2)

Zúčastnilo sa jej 200 dobrovoľníkov, ktorí sa rozhodli zjednodušiť svoj život zbavením sa nepotrebných vecí a 200 „kontrolných“ účastníkov. Skúmali sa emócie zúčastnených. Minimalisti zaznamenali viac pozitívnych emócií, než účastníci, ktorí sa o minimalizmus nezaujímali. 

Kapsulový šatník prináša poriadok do skríň

Mnohí sa domnievajú, že minimalistický a ekologický životný štýl znamená asketický život bez pôžitkov. To však nie je pravda, naopak, práve zjednodušenie každodennej rutiny dokáže človeku pomôcť k skutočnému naplneniu a pocitu šťastia. 

To je veľmi dobrý dôvod zamyslieť sa, či vo vašom živote nezaberá miesto priveľa nepotrebných vecí. 

Neviete, kde začať aplikovať prístup „menej je viac“? Je jedno miesto, ktoré u mnohých trpí preplnením a chaosom. 

Šatník.

minimalistický šatník

Minimalizmus v šatníku vám ušetrí ráno dlhé minúty rozhodovania.

Oplatí sa mať menej oblečenia, no o to precízne vybraného

Ak sa vo vašej skrini nachádza veľa vecí, no napriek tomu ráno stále váhate, čo si obliecť a ako to všetko zladiť, aby výsledný outfit vyzeral šik a ešte bol aj pohodlný, oberáte sa o drahocenný čas, počas ktorého by ste sa mohli radšej naladiť na príjemný deň. 

Obsah šatníka zložený z menšieho množstva oblečenia, ktoré vám dokonale sedí a tiež ladí s ostatnými kúskami, ušetrí čas. Zbaví vás zúfalého kombinovania vzájomne sa bijúcich blúzok a nohavíc, sák a sukní, doplnkov. 

Zostaviť perfektný outfit z kapsulového šatníka vám zaberie zhruba 3 minúty. To znamená oveľa viac času na rannú kávičku, menej stresu a pocitu zahltenej mysle zo zdĺhavého rozhodovania sa.

V konečnom dôsledku kapsulový šatník šetrí aj peniaze. Na začiatku možno investujete viac do kvalitného oblečenia, no po čase zistíte, že nepotrebujete nakupovať tak často, ako predtým. 

minimalistický outfit

Vyskladať outfit z kapsulového šatníka je hračka. 

Z čoho pozostáva kapsulový šatník?

 • Oblečenie v základných farbách a jednoduché strihy. Čierna, biela, námornícka modrá, béžová a sivá sú základ, ktorý sa dá kombinovať takmer so všetkým, a k tomu ďalšie farby, ktoré máte radi a ktoré ladia s vaším farebným typom (napríklad ak ste farebný typ jeseň - odtiene oranžovej, zemité tóny)  - zachovajte však jednoduchosť. 
 • Jednotlivé kusy oblečenia je možné medzi sebou ľahko kombinovať. 
 • Oblečenie, ktoré je nadčasové.
 • Pohodlné veci v ktorých sa cítite dobre.
 • Niekoľko doplnkov, ktoré dodajú vášmu outfitu šmrnc. (3)

Ak sme vás presvedčili vyhodiť dve tretiny vecí, ktoré máte v skrini, a nahradiť ich niekoľkými jednoduchými, ľahko kombinovateľnými kúskami, poďme na to. 

NÁŠ TIP: Naučte sa nad módou premýšľať inak a aj tvorba kapsulového šatníka vám pôjde ľahšie. Prečítajte si o udržateľnej móde, ktorá nakupovanie nezakazuje, ale učí nad ním premýšľať. 

Ako zostaviť kapsulový šatník v 3 jednoduchých krokoch

Je načase pustiť sa do práce. Začnite zostavovať svoj kapsulový šatník krok za krokom.

1. Kontrola a triedenie

Prvým krokom je pohľad do šatníka. Neradíme vám, aby ste vyhodili všetko oblečenie, ktoré vlastníte. Vezmite do ruky každý jeden kúsok. 

 • Ak vám robí radosť, dokonale vám padne a nosíte ho často, patrí späť do šatníka. 
 • Ak ho nenosíte, nehodí sa príliš k vášmu štýlu či dobre nesedí, no máte k nemu citový vzťah a nedokážete sa ho vzdať, uložte ho do škatule, určenej na veci, ktorým možno niekedy dáte šancu.
 • Všetko ostatné oblečenie, z ktorého už nemáte radosť, možno ste ho nemali nikdy na sebe - patrí von z vášho šatníka a z vášho života. 
 • Nepotrebné oblečenie daruje či predajte - možno budú dokonalou súčasťou  šatníka niekoho iného. 
 • Oblečenie, ktoré sa nehodí na aktuálnu sezónu, odložte do úložných priestorov, kde ho jednoducho vytiahnete o pár mesiacov. (4)

kapsulový šatník

Základom kapsulového šatníka je mať čo najmenej kúskov, ktoré k sebe ľahko nakombinujete.

2. Plánovanie vášho nového šatníka

V šatníku je teraz voľný priestor na vytvorenie základov kapsulového šatníka. Porozhliadnite sa po obchodoch a začnite si vyberať z ponuky kvalitného oblečenia neutrálnych farieb a jednoduchých strihov. 

Premyslite si kombinácie odevov.

 • Ktoré sa vám hodia na každodenné nosenie do práce? 
 • Máte čo na seba, keď sa cez víkend vyberiete von?
 • Do každého počasia?

Obuv tiež musí byť pohodlná a v neutrálnych farbách. Mali by ste sa pripraviť do akéhokoľvek počasia. 

Napíšte si zoznam. Ako môže vyzerať kapsulový šatník?

 • blúzky/košele/tričká/topy vo farbách biela, čierna, námornícka modrá, bordová, prípadne jeden-dva vzorované kúsky
 • nohavice - elegantné, džínsy, sukňa - napr. 1 elegantná, 1 maxi
 • blejzer, kardigán, sveter (držte sa ľahko kombinovateľných farieb
 • prechodná bunda/trenčkot
 • jedny až dvoje šaty - malé čierne sú pre kapsulový šatník ideálne, prípadne vzory a farby, ktoré milujete
 • zimný kabát/zateplená bunda
 • topánky - pár elegantnej obuvi, pár tenisiek, 1 baleríny/mokasíny, sandále na leto
 • oblečenie na šport a iné voľnočasové aktivity - podľa toho, čomu sa venujete a ako často. (5)
minimalistický šatník

Kapsulový šatník kombinuje pár starostlivo vybraných kúskov.

3. Dokúpte si, čo vám chýba

Vyberte si, čo vám chýba podľa zoznamu. Pred tým, než si niečo kúpite, dôkladne si to premyslite. Dajte si načas pri skúšaní. Ak nakupujete online a niečo vám nesadne, vráťte to. Vaša skriňa musí dýchať a nie prekypovať oblečením, ktoré aj tak nenosíte. 

Záver

Aj keď je to ťažké, odolajte pestrej ponuke obchodov a nakupujte skutočne len nadčasové kúsky, v ktorých sa budete cítiť dokonale. Sľubujeme, že nebudete ľutovať nič, čo ste nechali v obchode. 

Naopak. Prekvapí vás, koľko štýlových outfitov dokážete vytvoriť. Váš nový, svieži šatník vám bude robiť radosť. Užite si pokojné a šťastné rána - každý deň. 


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar