Veľký sprievodca, ako si vybrať bežecké tenisky a oblečenie

ako vybrať bežecké tenisky a oblečenie

Beh je nepochybne najstarší a najrozšírenejší šport na svete. Naši predkovia ho zdokonaľovali od samých počiatkov ľudstva a v poslednej dobe si získava stále viac priaznivcov najmä vďaka mnohým pozitívnym účinkom na fyzické aj duševné zdravie.

Na predstave bezstarostného behu je niečo lákavé, čo vo veľkej miere pramení z prirodzenosti a dostupnosti, vďaka čomu sa mu môže venovať takmer ktokoľvek a kdekoľvek. Nie nadarmo sa v bežeckej komunite hovorí, že neexistuje zlé počasie na beh, len zle oblečený bežec.

V jeho jednoduchosti sa však zároveň ukrýva najviac nástrah a spolu s rastúcou popularitou behu sa zvyšuje aj počet prípadov, kedy má zlá technika alebo nevhodná výbava na svedomí zranenia alebo dokonca trvalé zdravotné ťažkosti.

Aj keď je beh nenáročný na športové vybavenie, ak to s ním myslíte vážne, nezaobídete sa bez kvalitných bežeckých tenisiek a vhodného oblečenia, ktoré vám pomôžu predísť úrazu a s ľahkosťou zdolať všetky kilometre.

bežecký pretek

Investícia do kvalitnej bežeckej obuvi a oblečenia je prevenciou pred zranením a podporí radosť z behu. 

Ako si vybrať bežeckú obuv? Odpovedzte si na týchto 5 otázok

Množstvo hrozivých historiek o zničených kolenách má svoj pôvod práve v nevhodne zvolenej obuvi a ak chcete, aby beh vášmu zdraviu naozaj pomáhal, výber bežeckých tenisiek by ste nemali podceňovať. Bez kvalitných tenisiek jednoduche nebudete mať z behu skutočný pôžitok. 

Pred samotným nákupom by ste sa mali zamyslieť nad niekoľkými otázkami:

1. Na akom povrchu sa chystáte behať?

Povrch je najdôležitejším faktorom pri výbere tých správnych tenisiek, ktoré vám prinesú radosť z pohybu. Bežecké tenisky sú rozdelené podľa toho, či sú určené na asfalt, na nespevnené lesné alebo poľné cesty.

Bežecké tenisky na asfalt sú väčšinou ľahšie a výraznejšie tlmia otrasy spôsobené dopadom chodidla na tvrdý povrch. 

Trailové tenisky do náročnejšieho terénu sú pevnejšie, majú prispôsobenú podrážku na beh po nespevnenom povrchu a lepšiu odolnosť voči vode. (1)

Tenisky, ktoré sa prezentujú ako všestranné, neutrálne sú väčšinou stredná cesta, ktorá vám môže postačiť v začiatkoch. Keď sa behu naplno oddáte, pochopíte, že potrebujete inú bežeckú obuv. Ak sa chystáte behať po rôznych povrchoch, mali by ste zvážiť kúpu dvoch rôznych párov a striedať ich podľa toho, akú trasu práve plánujete.

2. Ako často chcete behať?

Tenisky sú spotrebný tovar a pri ich nákupe je potrebné myslieť na to, že sa časom opotrebujú a bude ich potrebné vymeniť za nové. To súvisí s cenou, ktorú ste ochotní za tenisky zaplatiť, pretože ak sa počas tréningu budete neustále báť, že si ich zničíte, prinesú vám viac vrások ako úžitku.

Ak je beh pre vás len príležitostnou záležitosťou, aj lacnejšie tenisky vám môžu poslúžiť relatívne dlho a nebude vás tak bolieť, keď sa s nimi budete musieť rozlúčiť. Pamätajte však na to, že investícia do kvalitnej obuvi je nízkou cenou za ochranu kĺbov v budúcnosti. (1)

Kombík radí

Kombík radí

Výmena bežeckých tenisiek je neustálou témou. Nedá sa však univerzálne odporučiť, kedy je ten správny čas, pretože opotrebovanie bežeckých tenisiek ovplyvňujú viaceré faktory (hmotnosť bežca, starostlivosť, povrch). 


Viaceré štúdie nezávislých odborníkov i samotní výrobcovia odporúčajú interval 500 - 700 kilometrov


Samozrejme, ak sa vám v teniskách nebehá pohodlne, no i tak by ešte niekoľko desiatok kilometrov zvládli, dajte radšej prednosť  zdraviu a vymeňte ich. 

3. Plánujete behať v každom počasí?

Ľahká a vzdušná obuv je univerzálna klasika, ktorá poslúži, aj na vlhkých cestách prípadne v jemnom daždi. 

Ak vás od behu neodradí ani horšie počasie, určite nepodceňujte vodeodolnosť materiálu, ktorý by mal vaše chodidlá udržať v suchu a teple počas celého tréningu. Ak zvyknete trénovať skoro ráno alebo naopak po západe slnka, určite oceníte tenisky vybavené reflexnými prvkami.

behanie v zime

4. Ako došľapujete pri behu?

Bežecké tenisky využívajú rôzne typy technológii, ktoré pomáhajú chodidlu korigovať pohyby, ktoré pri behu vykonáva a odľahčovať tak pohybovú sústavu. Treba si uvedomiť, že tlak pri bežeckom došľape je 2-3-krát väčší než pri chôdzi.  

Pred samotným výberom obuvi by ste si preto mali urobiť jasno v tom, akým spôsobom beháte. 

Ideálny stav je neutrálny došľap, ale chodidlo a členok v snahe korigovať a vyrovnávať pohyb môže rotovať v dvoch smeroch. Podľa toho rozoznávame: 

  • pronácia - našliapnutie na vnútornú stranu chodidla, ktorá je pri behu v miernej forme prirodzená, záťažou šliach a kostí,
  • supinácia - našliapnutie na vonkajšiu hranu chodidla. 

Častým problémom môžu byť tiež ploché nohy, prípadne iné fyzické anomálie.

Korigovanie oboch typov došľapov je možné bežeckými teniskami, ktoré majú stabilizačné prvky prispôsobené typu došľapu, alebo vložkami do topánok, ktoré vás ochránia pred nadmernou záťažou kĺbov. (2)

5. Poznáte svoju veľkosť bežeckej tenisky?

Výber správnej veľkosti tenisiek sa môže zdať triviálnou záležitosťou, no aj pri ňom existujú úskalia. Zvyčajne sa odporúča siahnuť po teniske o ½ až 1 veľkosť väčšiu ako každodenná obuv. Pre maximálne pohodlie by vám mala obuv dokonale sedieť, keď máte na nohách svoje bežecké ponožky. Priveľké, alebo naopak príliš malé tenisky vám budú spôsobovať pľuzgiere a kurie oká, ktoré vás môžu vyradiť z tréningu na celé týždne.

Rozdiel môže spôsobiť aj čas merania. Večer bývajú chodidlá z celodennej námahy trochu opuchnuté a tak vás môže tlačiť aj obuv, ktorá vám ešte ráno bola dobrá.

Pozor by ste si mali tiež dávať na spôsob číslovania veľkostí jednotlivých značiek tenisiek, ktorý sa môže líšiť. Z toho dôvodu je vždy lepšie vyskúšať si obuv osobne v predajni, no ak si tenisky objednávate cez internet, dôkladne si nohu zmerajte podľa tabuliek priamo od výrobcu. (1)

bežecká teniska

Bežecké tenisky si vyberte radšej o 1/2 až 1 číslo väčšie než bežnú obuv.

Bežci začiatočníci, nenecháme vás v tom samých. Pripravili sme si množstvo tipov, ako s behom začať, aby vás neodradil hneď na začiatku a vyhli ste sa zraneniu.

Ako vybrať oblečenie na beh?

Väčšina ľudí s behom začína na jar alebo počas teplejšieho počasia, kedy siahnu po prvých šortkách a funkčnom tričku, ktoré objavili vo výpredaji. Pri počiatočných tréningoch to môže stačiť, no pre maximálny komfort a zážitok z tréningu by ste kúpu bežeckého oblečenia nemali urýchliť.

Správne sa obliecť na tréning môže zo začiatku pôsobiť ako celá veda, no stačí, ak sa budete držať niekoľkých najdôležitejších zásad:

Najdôležitejšie je pohodlie

Oblečenie pre bežcov sa vyznačuje ľahkosťou a je vyrobené zo vzdušných materiálov ako napríklad elastan, modal a polypropylén, ktoré účinne odvádzajú pot a schnú rýchlejšie ako klasická bavlna. (3)

Odhadnúť správne oblečenie, v ktorom vám nebude teplo ani zima, môže byť zo začiatku trochu náročné. Pamätajte však na to, že vaše telo sa po pár minútach behu zahreje a aj v mrazoch vám stačí obliecť sa tak, akoby bolo o 10 °C teplejšie.

Základom je obliekať sa vo vrstvách a počas chladnejšieho počasia používať termo bielizeň, ktorá rýchlo uschne a pomôže vám udržať si telesnú teplotu. (4

Kvalitná funkčná bielizeň vám poskytne oveľa väčší komfort ako bavlnené boxerky, nohavičky a ponožky. Bielizeň z funkčného materiálu dokáže účinne odvádzať pot, no je dôležité, aby vás nikde neťahala a držala pri pohybe na svojom mieste.

Kvalitná športová podprsenka dokáže zázraky

Ženy by si tiež mali dať záležať na výbere pohodlnej športovej podprsenky podľa toho, či potrebujú ľahkú, strednú alebo vysokú oporu. Všeobecne sa pri behu odporúča skôr vysoká opora, zatiaľ čo stredná a ľahká sú vhodné skôr na posilňovanie a cvičenie s vlastnou hmotnosťou.

Dobrá športová podprsenka dokáže zabrániť zbytočnému uvoľňovaniu väziva a výrazne pomáha zachovať prirodzenú pevnosť poprsia. (5)

Čo by mala spĺňať ideálna športová podprsenka? Sedieť ako uliata, nikde netlačiť a ešte aj dobre vyzerať. Prečítajte si, ako si takú vybrať

Funkcie, ktoré naozaj využijete

Mnohé bežecké oblečenie je vybavené reflexnými prvkami, ktoré oceníte najmä pri horšej viditeľnosti. Pri kúpe sa tiež presvedčte, či máte k dispozícii bezpečné vrecko na kľúče, slúchadlá, prípadne energetický gél alebo niečo malé na rýchle doplnenie síl.

Vyhnite sa zbytočným zipsom, ktoré sú nevhodne umiestnené a počas pohybu by vám mohli prekážať. Menej je v tomto prípade viac.

Nezabúdajte na doplnky

Nenechajte sa odradiť chladným vetrom alebo mrazmi. Funkčná čiapka, nákrčník a rukavice vám poskytnú pohodlie aj pri chladnejšom počasí a naopak počas horúcich letných dní môžete siahnuť po šiltovke, ktorá vás ochráni pred rizikom úpalu. 

V lete tiež oceníte puzdro na mobil, pri dlhších behoch mini ľadvinku na gély alebo vak na vodu.

Pri skoršom stmievaní sa zasa nezaobídete bez dobrej čelovky

Na záver

To, že je beh taký nenáročný na výbavu, je jeden z dôvodov, prečo sa teší takej popularite. V porovnaní so športami ako cyklistika a horolezectvo skutočne vyžaduje minimum vybavenia, to však jeho dôležitosť nijako neznižuje.

Práve naopak, riziko zranenia a váš výkon sú priamo úmerné tomu, aké si zvolíte tenisky a oblečenie, preto túto investíciu neodporúčame zanedbať.

Pamätajte si, že ani najdrahšia obuv a značkové oblečenie z vás automaticky dobrého bežca neurobí. No značne môže ovplyvniť to, koľko radosti a zdravotných benefitov vám bude každodenný tréning prinášať.

Spoluautorom článku je Michal Hosťovecký.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar