Športová podprsenka: Ako vybrať tú správnu? 

športová podprsenka
K zdravému životnému štýlu patrí neodmysliteľne aj pohyb. V poslednej dobe sa čoraz väčšej obľube u mnohých teší práve beh. Vedeli ste, že beh odbúrava stres, vyplavuje z tela endorfíny a zlepšuje psychickú pohodu človeka?

Okrem správneho výberu bežeckej obuvi je pre ženy veľmi dôležité zvoliť správne i športovú podprsenku. Hoci je úlohou klasickej podprsenky prsia vydvihnúť, úlohou tej športovej je funkčnosť. Možno vám tvrdenie, že nosenie správnej športovej podprsenky dokáže zlepšiť váš výkon a ochrániť vás pred problémami s krčnou chrbticou či bolesťami hlavy, bude znieť nanajvýš trocha čudne, verte, že to tak naozaj je.

Rôzne štatistiky poukazujú na to, že viac ako 70 % žien nosí nesprávnu podprsenku, a to vo väčšine prípadov len preto, že uprednostňujú vzhľad a cenu. Neuvedomujú si pri tom fakt, že nosenie nesprávnej podprsenky môže privodiť problémy s chrbtom, krkom či dokonca bolesti hlavy. Pri každej kúpe podprsenky preto majte na pamäti, že na veľkosti skutočne záleží. A to platí aj pri voľbe športovej podprsenky.

Typy športových podprseniek

Pri hľadaní športovej podprsenky budete s najväčšou pravdepodobnosťou stáť pred rozhodovaním medzi kompresnými a nekompresnými podprsenkami.

A aký je medzi nimi rozdiel?

Kompresné športové podprsenky

Funkciou kompresných športových podprseniek je fixácia poprsia pritlačením k telu, je teda ideálna pre menší až stredný objem hrudníka. Na rozdiel od nekompresnej podprsenky nemá košíčky, ani kostice. Má podobu krátkeho obtiahnutého tielka.

Nekompresné športové podprsenky

Nekompresné športové podprsenky predstavujú spoľahlivú oporu pri dynamických športoch. Sú vhodné najmä pre tie ženy, ktoré príroda bohato obdarila. Takáto podprsenka prsia nepritisne k telu, ale práve naopak, mierne ich rozdelí od seba. Následne každé z nich chráni vypolstrovaným košíčkom. Nekompresné podprsenky majú kostice a široké ramienka pre zabezpečenie maximálneho komfortu.

športová podprsenka posilňovanie

Športová podprsenka od 30 €

Športová podprsenka biela

Športová podprsenka od 50 €

beh - športová podprsenka

Športová podprsenka od 60 €

Ako vybrať správnu športovú podprsenku?

Výber športovej podprsenky by mal závisieť hlavne od typu športu, na ktorý ju budete využívať. Ak ste sa rozhodli behať, korčuľovať alebo chodiť na aerobik, mali by ste uvažovať nad kúpou takej podprsenky, ktorá dokáže vaše poprsie stiahnuť. Dávajte však pozor na to, aby vás pri pohybe neobmedzovala.

Športová podprsenka

Športová podprsenka od 18 €

Podprsenka športová

Športová podprsenka od 60 €

Športová podprsenka

Športová podprsenka od 17 €

Nezabúdajte, že vzhľad podprsenky naozaj nie je dôležitý. Teda aspoň nie tak veľmi, ako dôležitá je jej funkčnosť. Ak máte možnosť podprsenku vyskúšať, určite tak urobte. Dobre si všímajte, či sa vám niekde viditeľne nezarezáva. Následne si poskáčte a ponaťahujte sa. Vďaka tomu zistíte, či vám bude slúžiť tak, ako by mala.

Na športy ako jóga alebo pilates sú najvhodnejšie podprsenky so štítkom ľahká opora. Sú bezšvové a majú úzke ramienka, ktoré sú väčšinou v tvare X alebo Y. Hodia sa najmä dámam s menším poprsím.

Športová podprsenka bez kostíc

Športová podprsenka bez kostíc od 18 €

Športová podprsenka bez kostíc

Športová podprsenka bez kostíc od 18 €

Športová podprsenka bez kostíc

Športová podprsenka bez kostíc od 18 €

Pre stredne veľké prsia sa hodia športové podprsenky s označením stredná opora. Zároveň sú vhodné na športy ako box, cyklistika, fitness alebo posilňovanie.

Športová podprsenka - stredná opora

Športová podprsenka - stredná opora od 74 €

Športová podprsenka - stredná opora

Športová podprsenka - stredná opora od 66 €

Športová podprsenka - stredná opora

Športová podprsenka - stredná opora od 19 €

Dynamické športy ako atletika alebo volejbal vyžadujú podprsenky, ktoré majú označenie vysoká opora. Dokážu znížiť pohyb pŕs o 70% a tým odľahčujú prsné tkanivo.

Športová podprsenka - vysoká opora

Športová podprsenka - vysoká opora od 55 €

podprsenka na šport

Športová podprsenka - vysoká opora od 69 €

Športová podprsenka - vysoká opora

Športová podprsenka - vysoká opora od 46 €

Materiál

Všímajte si aj materiál, z ktorého je podprsenka vyrobená. Ideálna je bielizeň vyrobená z funkčných materiálov, pretože tie majú schopnosť odvádzať pot, sú priedušné a nebránia vetraniu. Pri náročnejšej fyzickej aktivite by mali byť ramienka o niečo hrubšie a nemali by byť ani prekrížené. Dávajte si tiež pozor na to, aby sa vám ramienka nezarezávali. Prekrížené ramienka sú vhodné pre dámy s menším poprsím.


Veľkosť

Pri výbere správnej veľkosti by ste mali brať do úvahy obvod hrudníka a veľkosť košíčkovNiektoré značky svoje produkty číslujú klasicky – S, M, L. Tento fakt pri výbere športovej podprsenky ešte nevadí, no ak je k tomu vyrobená z elastickej látky a oblieka sa cez hlavu, športová jednoznačne nie je.

Najväčší problém s výberom majú ženy s väčším poprsím. V tomto prípade je najdôležitejším faktorom správna veľkosť. Platí, že podprsenka by mala sedieť ako uliata. Je dôležité, aby mala nejaké zapínanie – je jedno či zozadu alebo spredu. Zapínanie je dôležité kvôli tomu, že podprsenka, ktorá má prsia stiahnuť, by nemala byť naťahovacia. Je jedno, či sa rozhodnete pre zapínanie spredu alebo zozadu – hlavne, že nejaké bude mať. 

Športová podprsenka so zapínaním

Športová podprsenka so zapínaním od 62 €

Športová podprsenka so zapínaním

Športová podprsenka so zapínaním od 46 €

Športová podprsenka so zapínaním

Športová podprsenka so zapínaním od 46 €

V prípade väčšieho poprsia je dôležité silné spevnenie, a to aj ak ide o športy ako jóga alebo chôdza. Kvôli tomu sa odporúča výber z rady Maximum Support. Športová podprsenka dokonca dokáže predísť bolestiam chrbta a šije, ktorými ženy s veľkými prsiami počas nosenia klasickej podprsenky trpia. Preto sa odporúča nosiť ju aj mimo športu.

jóga športová podprsenka

Ako zistiť správnu veľkosť?

Športové podprsenky bývajú väčšinou klasicky číslované tak, ako oblečenie, teda označením od XS, S, M, L... Ako však zvoliť to správne číslo?

1. Najprv si zmerajte obvod hrudníka pod poprsím.

2. Meranie uskutočňuje počas výdychu, pričom je potrebné meter tesne utiahnuť. 

3. Všetky eshopy už dnes majú na stránke uvedenú aj tabuľku veľkostí, v ktorej nájdete ten svoj rozmer a následne podľa neho zvolíte správnu veľkosť. 

4. V prípade, že sú vaše miery medzi dvoma veľkosťami, odporúčame zvoliť tú menšiu. Ak by vám bola podprsenka voľná, neplnila by svoju funkciu. A teda by ľahko narobila viac škody ako osohu. Nemusíte sa ani obávať toho, že by vám podprsenka bola malá. Lem je zvyčajne elastický, teda sa ľahko natiahne a povolí. 

Voľba vhodnej športovej podprsenky vám umožní robiť to, čo máte rady, a to bez ohľadu na to, aké veľké sú vaše prsia. Kvalitná podprsenka im dožičí požadovanú oporu i pohodlie, a vy si tak budete môcť bezstarostne užívať radosť z pohybu. A to sa ten pocit rozhodne stojí. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar