Ako si vybrať vhodnú kosačku či krovinorez?

Leto sa síce skončilo, no ak máte doma trávnik, tak určite potvrdíte, že sa oň treba starať celoročne a aj počas jesene. Nedá sa v septembri nechať trávnik len tak až do marca či apríla. Kým to bude možné, treba kosiť a akokoľvek sa o trávnik starať. Tí znalí potvrdia, že je to malé umenie. Ako si teda vybrať správnu kosačku či krovinorez?

Podľa veľkosti trávnika

Základným aspektom, ktorý je potrebné si všímať, je rozmer trávnika. Je logicky rozdiel kosiť trávnik na futbalovom štadióne či veľkú trávnatú plochu a je niečo iné kosiť menší kus trávnika na záhrade. A, samozrejme, vždy záleží aj na tom, či sa staráte o trávnik profesionálne, či rekreačne. 

Profesionálnym staraním o trávnik myslíme majiteľov reštaurácii či hotelov, ktorí sa starajú o trávniky prislúchajúce k týmto zariadeniam a rekreačným zase starostlivosť o záhradu, čím si skrátka robíte radosť. Avšak, k téme – pre veľké trávniky sú vhodné benzínové kosačky, pre menšie zase elektrické či akumulátorové kosačky.

Benzínové kosačky

Benzínová kosačka je vhodná na kosenie väčších či hustejšie zarastených trávnatých plôch. Ak máte veľkú záhradu a namiesto pestovania plodín ste si zvolili trávnatý porast, bude benzínová kosačka vašou voľbou. 

Medzi jej výhody patrí veľký kôš na pokosenú trávu, vyšší výkon či dlhšia životnosť. Oproti elektrickým kosačkám nie je potrebné hľadať zdroj energie, stačí pravidelne dolievať benzín.

Výhodou je, že benzínové kosačky poskytujú viacero variantov a alternatív, čo znamená, že na vašu záhradu nemusíte nutne kupovať benzínovú kosačku, ktorá je určená na obrovské záhrady a profesionálnu starostlivosť.

Na opačnej strane rozhodovania je väčšia hmotnosť plne natankovaných benzínových kosačiek i vyššia hlučnosť či výpary zo spáleného benzínu, pokiaľ vám teda prekážajú či máte na tieto výpary alergiu.

benzínová kosačka

Zdroj obrázka: Simon Kadula / Shutterstock.com

Elektrické kosačky

Tieto kosačky sú oproti benzínovým menej výkonné, no zároveň tichšie a o niečo ekologickejšie, pretože pri ich používaní nespaľujete benzín.

Na druhej strane, stále je potrebné ich zapojenie do elektrickej energie, čo najmä na chatách či odľahlejších miestach môže predstavovať určitý problém. Sú určené na o niečo menšie plochy než benzínové a menej husté trávniky.

elektrická kosačka

Zdroj obrázka: Maxim Blinkov / Shutterstock.com

Akumulátorové kosačky

Predstavujú najnovší pokrok vo vývoji kosačiek. Výkonovo bez väčších ťažkostí konkurujú elektrickým kosačkám, no nemusia byť neustále zapojené do elektriny, čím odpadá riziko, že by sa neopatrnou manipuláciou presekol prívodný kábel elektrickej energie. 

Sú vhodné na kosenie plôch do 200 metrov štvorcových. Treba ich pravidelne dobíjať, no životnosti sa netreba báť, pretože takáto kosačka vydrží minimálne 3000 nabíjacích cyklov.

Predstavuje ideálnu voľbu pre tých, ktorí kosia menšie záhrady a taktiež myslia na životné prostredie, pretože tento variant je spomedzi všetkých typov kosačiek najekologickejší

akumulátorová kosačka

Zdroj obrázka: BOKEH STOCK / Shutterstock.com

Krovinorezy pre náročnejšie porasty

Ak ste si, povedzme, postavili dom a snažíte sa upraviť okolitý terén, tak sa ľahko môžete stretnúť s terénom a porastom, pri ktorom vám klasická kosačka nebude postačovať.

Na určité typy porastov skrátka kosačky nemajú, a preto musia nastúpiť iné mechanizmy. V takomto prípade je riešením krovinorez či vyžínač, ktorý je určený na veľmi husto zarastené porasty či odstraňovanie krov, alebo náletových drevín. 

V praxi – ak máte záhradu plnú hustej trávy, buriny, menších náletových drevín či rôznych kmeňov, alebo konárov, môžete využiť krovinorez. Odporúčame vyberať také moderné krovinorezy, ktoré sú vybavené antivibračným systémom, popruhom pre pohodlnú prácu či tzv. „T-rukoväťou“ pre zvýšenie pohodlia pri práci.

Čím lepší krovinorez, tým vyššia bezpečnosť pre vás samotných pri tom, ako sa budete snažiť odstraňovať nežiaduci porast či dreviny.

krovinorez

Zdroj obrázka: encierro / Shutterstock.com

Uľahčite si voľbu

Pre laika alebo človeka, ktorý sa v živote nevenoval starostlivosti o záhradu či trávnik, môže táto téma predstavovať určitú „španielsku dedinu“ a niečo, s čím si človek naozaj potrebuje nechať poradiť. Sami si to však môžete uľahčiť.

Ešte raz si to zosumarizujme – ak ste si kúpili dom s veľkou záhradou a chcete tam mať udržiavaný trávnik, voľte výkonnú benzínovú kosačku.

Pokiaľ vám však prekážajú benzínové výpary a máte k dispozícii zdroj elektrickej energie, pričom chcete menej hlučné kosenie, budú správnou voľbou elektrické kosačky. Alebo, ak vám záleží aj na ekológii a chcete moderné riešenie, voľte akumulátorové kosačky.

Pre prerastené porasty či rôzne dreviny zase neskúšajte šťastie s kosačkami, ľahko by ste ich mohli poškodiť alebo si sami sebe ublížiť. Vyberte si nástroje, ktoré sú na takéto činnosti určené – čiže krovinorezy alebo vyžínače.

Ak sa teda na to pozrieme takouto optikou, môže byť výsledná voľba jednoduchšia, než sa na prvý pohľad zdá.


O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)