Ako si správne vybrať najkrajšie svadobné šaty?

Ako si vybrať svadobné šaty

A je to tu! Deň s veľkým „D“. Vysnívaný deň, ktorý plánujeme a ktorý si predstavujeme od momentu, ako sme si prvýkrát obliekli biele princezničkovské šaty, či pripevnili do vlasov čipkovanú záclonu ako závoj.

Pre mnohé z nás, je svadobný deň jedným z najdôležitejších dní nášho života a preto by mal byť perfektný. Základom spokojnosti každej nevesty sú okrem toho „Pravého“ aj tie pravé svadobné šaty. Vysnívané, dokonalé, prenádherné, proste tie pravé svadobné šaty, na ktoré budete spomínať navždy. Ako si ich však vybrať?

Budúcu nevestu čaká pri výbere svadobných šiat neľahká úloha. V dnešnej dobe totiž existuje nespočetné množstvo svadobných šiat rôznych štýlov, strihov, farieb od rôznych dizajnérov a v rôznych cenových kategóriách. Vybrať si nie je vôbec jednoduché. Pomôžeme vám zorientovať sa v nekonečnom mori možností a poradíme pri výbere, aby ste siahli naozaj po tých pravých.

Svadobné šaty, ktoré budú lichotiť vašej postave

Jedným zo spôsobov ako pristúpiť k výberu šiat je výber šiat podľa typu postavy. Vo svadobných šatách, ktoré vám sadnú a budú lichotiť vašej postave sa budete cítiť sebavedome, neodolateľne a tento pocit z vás bude priam vyžarovať.

1. Presýpacie hodiny

Vhodné šaty: morská panna, áčkový strih, splývavé

Postava typu „presýpacie hodiny“ sa vyznačuje väčším poprsím, úzkym osím pásom a širšími bokmi. Postava pôsobí žensky a sexy a preto sa nebojte svoje krásne krivky zdôrazniť šatami v štýle morskej panny.

V podstate sa pri tomto type postavy nemusíte obávať žiadneho strihu. Vhodné sú aj šaty áčkového strihu, či splývavé šaty. Pokiaľ máte väčšie poprsie, siahnite po šatách s ramienkami, aby ste si šaty nemuseli zakaždým vyťahovať hore, budete sa cítiť istejšie a „dámy“ zostanú tam, kde majú.

Jednoduché svadobné šaty

S postavou typu presýpacích hodín si môžete dovoliť aj takéto veľmi jednoduché elegantné splývavé šaty.

2. Hruška

Vhodné šaty: so zvýšeným pásom, áčkový strih, šaty s veľkou sukňou

Nevesty s postavou typu „hruška“ majú menšie poprsie a úzky pás, no širšie boky a stehná, prípadne výrazný zadok. Pri tomto type postavy sú vhodnejšie šaty so zvýšeným pásom, šaty áčkového strihu a šaty s veľkou sukňou.

Takéto šaty zakryjú vaše problematické partie a opticky zväčšia poprsie tým, že pritiahnu pozornosť do hornej časti tela, do oblasti dekoltu. Pre tento účel sú úžasné zdobené a riasené korzety.

Nevylúčili by sme ani štýl morskej panny, ale opatrne, pretože pri veľmi výrazných bokoch a zadočku šaty v tomto štýle už nepôsobia dobre a upriamujú pozornosť tam, kde by ste si najmenej želali. Splývavé šaty sú absolútne ''NIE'', zanikol by váš úzky pás a vynikli problematické partie.

3. Jablko

Vhodné šaty: áčková sukňa, so zvýšeným pásom, šaty s veľkou sukňou

Problematické bruško trápi nevesty s typom postavy „jablko“. Na prekrytie väčšieho bruška sú perfektné šaty so zvýšeným pásom a áčkové strihy s objemnejšími alebo bohato riasenými sukňami. Tie dokonale zamaskujú problematické partie, prípadne tehotenské bruško. Pri tomto type postavy sa bez výnimiek vyhýbať obtiahnutým modelom.

Svadobné šaty so zvýšeným pásom

Svadobné šaty áčkového strihu pristanú bez okolkov takmer každému typu postavy.

4. Obrátený trojuholník

Vhodné šaty: áčkový strih, šaty s veľkou sukňou

Široké ramená, úzke boky a malý zadok. Postava typu „obráteného trojuholníka“ najlepšie ukáže v šatách áčkového strihu, s krásnymi zdobenými korzetmi a veľkými objemnými a riasenými sukňami, ktoré opticky rozšíria boky a zúžia tak široké ramená.

5. Vysoká a štíhla

Vhodné šaty: nezáleží

Vysoké a štíhle nevesty môžu v zásade siahnuť po akomkoľvek strihu svadobných šiat. Môžu svoju postavu nechať vyniknúť v štýle morskej panny, či šatách s veľkou sukňou. Ako nevhodný by sme pri tomto type postavy označili štýl so zvýšeným pásom, ktorý by zbytočne postavu ešte predlžoval.

6. Plnoštíhla

Vhodné šaty: áčkový strih

Plnoštíhlym dámam polichotia najmä klasické šaty áčkového strihu. Pre pocit komfortu pri väčšom poprsí radíme zvoliť šaty s ramienkami. Silnejšie ramená šikovne prekryjete širšími ramienkami.

Nič nepokazíte ani šatami s vyvýšeným pásom. Výkričníkom pre plnoštíhle dámy sú však honosné, riasené a veľké sukne, ktoré by vás mohli zbytočne zväčšovať, či rozširovať.

7. Nízka a útla

Vhodné šaty: : zvýšený pás, splývavé, áčkový strih

Nízke a útle nevesty si musia dávať najmä pozor, aby sa vo svadobných šatách nestratili, preto strihy s honosnými a velikánskymi sukňami, prezdobenými a riasenými korzetmi pre tento typ postavy nie sú najvhodnejšou voľbou. 

Ak máte tento typ postavy, siahnite po áčkových a splývavých šatách, kľudne aj obtiahnutých šatách v štýle morskej panny, ale menej zdobených. Dokonalou voľbou sú šaty s vyvýšeným pásom, ktoré postavu opticky predĺžia. Vyvýšený pás v kombinácii s véčkovým alebo srdiečkovým výstrihom a opätkami schovanými pod dlhou sukňou vás doslova natiahne do dĺžky.

Extravagantné svadobné šaty

Svadobné šaty môžu byť spredu úplne jednoduché, môžu zakrývať väčšie, či naopak, menšie poprsie a popýšiť sa môžete krásnym, extravagantným riešením na chrbte. 

Takmer všetkým typom postavy pristane väčšia sukňa áčkového strihu. Pri výbere svadobných šiat sa samozrejme typom svojej postavy nemusíte striktne zaoberať. Nemusíte sa ním zaoberať vôbec. Základným pravidlom je, že svoje svadobné šaty zbožňujete minimálne tak, ako svojho nastávajúceho a že sa v nich cítite neodolateľne, exkluzívne a pohodlne. Bez ohľadu na typ postavy si teda vyberajte pocitovo, srdcom.

Máme pre vás ešte zopár tipov, ktorými si uľahčíte výber tých pravých svadobných šiat:

Predstava a štýl nevesty

Niektoré nevesty majú predstavu jasnú, vedia, čo chcú a kde to nájdu. Iné síce vedia, že chcú byť neodolateľné a krásne, no chýba im konkrétna predstava. Predstava nevesty, že v akých šatách sa chce postaviť pred oltár je veľmi dôležitá. Od toho sa potom vyvíja výber typu šiat, farby a jednotlivých detailov.

Dôverujte aj svojmu štýlu. Nesnažte sa tlačiť do vám neznámych štýlov len preto, že je to IN alebo ste to videli v katalógu. Zostaňte verná tomu svojmu. Pokiaľ ste romantický typ, nechajte to svadobné šaty zdobením povedať za vás. Ak vidíte krásu v jednoduchosti, zabudnite na prečačkané tortové róby.

V prípade, že nemáte konkrétnu alebo aspoň približnú predstavu, nemáte vyhranený štýl a ani netušíte, čo by sa vám v konečnom dôsledku páčilo, inšpirujte sa.

Splývavé svadobné šaty

Túžite počas svojho vysnívaného dňa D vyzerať ako morská panna? Smelo do toho!

Inšpirácie svadobných šiat

Instagram, Facebook, Pinterest, Google, svadobné magazíny... to všetko sú nekonečné zdroje inšpirácií, z ktorých môžete čerpať. A vôbec nebudem preháňať ak ich označím ako nekonečné. S inšpiráciou teda žiadna nevesta nebude mať žiadny problém.

Je naozaj dôležité, aby ste pred samotným skúšaním v konkrétnom salóne mali aspoň približnú predstavu, aký štýl, farba, či dizajnér sa vám páči. Približná predstava urýchli proces výberu tých pravých svadobných šiat a vyhnete sa frustrácii z množstva možností, ktoré vás v salóne prepadnú.

Pri preskúmavaní inšpirácií zostaňte však nohami na zemi. Majte na pamäti typ vašej postavy, výšku, váhu, tón pokožky, farbu vlasov. Šaty na modelke, či na vešiaku budú  s veľkou pravdepodobnosťou na vás vyzerať inak. Možno ešte lepšie, no možno vôbec nie tak, ako ste si to predstavovali. Nezabúdajte ani na rozpočet, ktorý ste ochotná na kúpu svadobných šiat vyčleniť

Kedy začať s hľadaním?

Kedy je najvyšší čas začať sa obzerať po svadobných šatách? Kam vlastne ísť? V zásade to závisí od vás. Ak ste nerozhodný, rozlietaný, či busy typ, začnite s výberom s dostatočným časovým predstihom. Nebudete v strese, nemusíte sa naháňať a predídete rozhodnutiu v časovej tiesni. Myslím, že čo sa však svadobných šiat týka, prvé, čo každá nevesta začne riešiť, sú práve šaty.

áčkové svadobné šaty

Pri hľadaní svadobných šiat stavte na istotu – spravte si prieskum svadobných salónov a skúšajte rôzne modely šiat, kým nenájdete tie pravé.

Stanovte si rozpočet 

Samozrejme, uvedomujeme si, že svadba nie je lacnou záležitosťou. A povedzme si pravdu, v bežných slovenských pomeroch je rozpočet určujúci. Bez ohľadu na fakt, či budete šaty kupovať alebo len požičiavať, predtým ako vstúpite do svadobného salónu, určite si finančný strop, ktorý ste ochotná do šiat investovať.

V salóne sa neostýchajte o tento rozpočet podeliť s asistentkou predaja, aby ste nestrácali čas šatami, ktoré si dovoliť nemôžete. Mohlo by sa vám dokonca stať, že sa do takýchto šiat zaľúbite a zbytočne vám zlomia srdce.

Kvalita vs. Cena

Milé dámy, v prípade svadobných šiat – zabudnite na online obchody. Fotka modelky v šatách online obchodu bez kamennej predajne totiž určite nebude zodpovedať šatám, ktoré vám kuriér, či nebodaj pošta doručí. 

Svadobné šaty z čínskeho Aliexpressu nie sú cesta! Pri troche šťastia sa budete vydávať len raz a počas svadby sú všetky oči na neveste. Hostia si zo svadby budú pamätať najmä to, ako vyzerala nevesta. Susedky si budú šepkať najmä o tom, aké šaty mala nevesta, veď to poznáme 🙂

Investujte do kvalitných šiat. Nevkusné, lacné a už na pohľad nekvalitné šaty sú päsť na oko, a človek nemusí byť módny guru, aby to videl. Sú to naozaj zbytočne vyhodené peniaze. Aj pri menšom rozpočte na svadobné šaty je možné zabezpečiť si kvalitný kúsok. 

Šaty nemusíte kupovať, môžete si ich zapožičať. Cena za požičanie sa v salónoch pohybuje už od 300 EUR nahor. Záleží však aj v akom meste je konkrétny salón situovaný.

Kúpiť či požičať?

Vzhľadom na fakt, že si svadobné šaty oblečiete len raz, omnoho výhodnejšie a praktickejšie je zapožičanie svadobných šiat. Pri požičaní dokáže ísť za menšie peniaze do drahších, honosnejších kúskov.

Pokiaľ však patríte medzi dámy, ktoré si svadobné šaty chcú odložiť na pamiatku a kochať sa nimi alebo ich chcú prenechať svojim dcéram, nech sa páči, kľudne sa pustite do kúpy. Ostatné dámy sa však zamyslite, čo budete so svadobnými šatami po svadbe robiť... Predáte? Kto by kúpil použité svadobné šaty? Ak sa niekto aj nájde, predáte ich za zlomkovú cenu.

Svadobné šaty s dlhou vlečkou

Praktickejším aj lacnejším riešením je požičať si svadobné šaty z požičovne. Kam by ste totiž po svadbe uskladnili napríklad takéto dlhé šaty? 

Kde hľadať tie pravé svadobné šaty?

Už máte predstavu, zopár obrázkov z internetu a rozpočet. Ďalším krokom je malý prieskum trhu, aké svadobné salóny sa vo vašom okolí nachádzajú a aký sortiment ponúkajú, prípadne aké hodnotenia salón má

Takto možno eliminovať salóny, ktoré majú druhotriedne materiály, malý výber, horibilné ceny alebo neochotný personál. Ak ste si už salóny zvolili, je dobré si v salóne rezervovať termín, aby sa asistentka predaja venovala výslovne vám.

Nezabudnite na ženícha!

Pri stanovovaní rozpočtu nezabúdajte ani na ženícha. Nie je vhodné, aby sa pred oltár postavil v obyčajnom obleku. Ženích by mal mať minimálne smoking. Najlepšie však bude, ak si v rozpočte vyhradíte peniaze na frak alebo žaket.

Milé nastávajúce nevesty, pevne verím, že tento krátky sprievodca vám pomôže na ceste k výberu svadobných šiat a odbúra nemalý stres. Pamätajte, že vaše svadobné šaty budú vyzerať len tak dobre, ako sa v nich vy budete cítiť!

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar