Tapety sú opäť v kurze! Ako si vybrať správne? 

Ako vybrať tapetu

Kedysi by ste snáď ani nenašli domácnosť, v ktorej by nebola aspoň jedna izba s otapetovanými stenami. Aj keď ich neskôr nahradil trend bielych, čistých stien, netrval dlho a tapety sa znova vrátili do módy

Dnes sú dokonca krajšie ako kedykoľvek predtým a ich ponuka viac ako bohatá. Vyberať môžete z materiálov, farieb, vzorov, ale aj podľa vašich finančných možností. 

Ako si ale vybrať takú tapetu, ktorá dokonale zapadne do vašej domácnosti a bude sa v nej vynímať? Poradíme vám tiež, ako na tapetovanie. 

Na čo by ste pri kúpe tapety na stenu mali myslieť? 

Staré socialistické tapety možno boli v danej dobe pekné, no mali mnoho nedostatkov.

Vyrobené boli z lacného papiera, ktorý sa v domácnosti, kde to žilo, skôr či neskôr skrátka začal odlepovať. Nehovoriac o tom, ako ľahko sa dali pošpiniť a ako ťažko vyčistiť. Ničím neobvyklým nebolo ani ich manuálne poškodenie a ak ste ich chceli dať dole, mali ste čo robiť. 

Dnešné tapety na stenu sú však už úplne iné a omnoho kvalitnejšie. Aj napriek tomu sa však pri ich výbere treba riadiť istými kritériami. Iba tak si totiž vyberiete nielen štýlový, ale i kvalitný, nadčasový a trvácny kúsok.

Tip od experta

"Tapety nemusíte lepiť iba na steny – môžete ich použiť napríklad na kuchynskú linku alebo nábytok a ľahko ich tak zrenovovať. Na tento účel sú najvhodnejšie samolepiace tapety.“


Ladislav Budín z OBI marketu

Kam s tapetou? Výber miestnosti i materiálu

Hneď na začiatok je dôležité mať jasno v tom, kam chcete tapetu umiestniť. Je totižto iné umiestniť tapetu niekde do obývačky či do spálne a iné zas do kúpeľne alebo do detskej izby. 

Obzvlášť v druhom prípade, teda ak uvažujete nad tapetou do kúpeľne či do detskej izby s neposednými osadníkmi, totiž treba počítať s náročnejšími požiadavkami na údržbu a tiež zvážiť i životnosť tapety. 

Do detskej izby taktiež nie je vhodné vybrať drahú tapetu, pretože tam možno ani dlho nevydrží.

Ak hľadáte tapetu napríklad do kuchyne namiesto obkladu za sporák, vhodnou voľbou sú umývateľné, odolné tapety na stenu. 

Čo sa týka vzorov, farieb a prevedenia, vyberajte podľa vášho vkusu a nebojte sa zaexperimentovať. 

Tapety do obývačky

Obývačka, konkrétne stena za gaučom ponúka skvelý priestor na tapetu imitujúcu kameň, drevo či napríklad tehlu alebo čokoľvek iné, čo sa vám páči. 

K dostatiu sú i očarujúce 3D tapety, ktoré dokážu danú miestnosť i opticky zväčšiť. 

Tapety do detskej izby

Tapeta do detskej izby by mala byť rozhodne veselá a podporovať kreativitu a fantáziu u detí.  

Zabúdať však netreba ani na kvalitu prevedenia, pretože práve v detskej izbe musí neraz čeliť náletu detí. Nie je preto na škodu vybrať tapetu s umývateľným povrchom, ak by sa deti rozhodli skrášliť ju. 

Tapety do spálne

Do spálne nemusíte voliť tú najodolnejšiu a najdrahšiu tapetu, pretože v tejto miestnosti nebude musieť čeliť nebezpečným nástrahám tak, ako napríklad v detskej izbe. 

Ideálnym miestom na umiestnenie tapety v spálni je stena za manželskou posteľou. Vyberte si to, čo sa vám páči - či už ide o jemné alebo aj extravagantnejšie vzory, neutrálne alebo pestré, pútavé farby. 

Tapety do kuchyne či kúpeľne

Pri tapete do kuchyne či kúpeľne rozhodne netreba šetriť, pretože v týchto miestnostiach dostávajú poriadne zabrať. 

Zvoľte preto odolné, trvácne a kvalitné tapety na stenu, ktoré niečo vydržia. 

Tapety podľa materiálu 

Materiál predstavuje veľmi dôležité kritérium, od ktorého sa odvíja odolnosť, životnosť, ale i cena tapety. 

S akými materiálmi tapiet sa teda môžete stretnúť?

Vliesové tapety

Najobľúbenejšou voľbou sú práve vliesové tapety, ktoré okrem iného lákajú i pomerne priaznivou cenou. 

Na ich spodnej strane sa nachádza buničinový podklad, vďaka ktorému sa ľahko a rýchlo aplikujú. Potrebovať budete iba lepidlo. 

Vinylové tapety

Za najkvalitnejšiu alternatívu sú považované vinylové tapety. 

Ich výhodou je, že sú odolné voči vode i oderom, a hodia sa preto napríklad aj do kúpeľne. Možno ich tiež použiť aj na krivé múry či steny s nedostatkami. 

Sú veľmi odolné a trvácne. U vás doma vydržia pokojne aj 10 rokov. 

Papierové tapety

Papierové tapety predstavujú lacnú záležitosť. Ak chcete, aby vám čo to vydržali, je dobré zvoliť dvojvrstvové rezané tapety, nazývané tiež duplexné. 

Takéto tapety sú vhodné len na pekné, rovné steny, bez prasklín. Určite ich neaplikujte do kúpeľne a pri ich údržbe nepoužívajte vodu. 

Textilné tapety

Odolným a trvácnym riešením sú látkové tapety, ktoré budia dojem luxusu. 

Vyrábajú sa z viacerých druhov látok a na stenu sa aplikujú za pomoci lepidla. Keďže ich cena je vyššia a aplikácia náročnejšia je vhodné zveriť ju do rúk odborníkom. 

Kombík radí

Kombík radí

Vedeli ste, že na tapete môžete mať aj vlastnú fotografiu? 


V eshope kupsi-tapety.sk vám vyrobia tapetu na mieru presne podľa vašich predstáv. 


Ako na tapetovanie?

Ak už máte vašu novú tapetu doma, prichádza na rad tapetovanie. Aby ste boli s konečným výsledkom maximálne spokojný, je potrebné venovať tapetovaniu dôkladnú pozornosť. 

Ako na to?

Čo na tapetovanie budete potrebovať?

Predtým, než sa pustíte do tapetovania, zaobstarajte si špachtľu, tmeľ, penetráciu, vodováhu, nožnice či rezák, valček, lepidlo na tapety, štetku, tapetovací valček a tapetovaciu kefu. 

Pripravte si povrch

Základom úspešného tapetovania je príprava povrchu. Stena musí byť čistá, suchá a priľňavá. Prípadné nerovnosti na stene je dobré odstrániť, resp. vyhladiť za pomoci sadry či sadrového tmeľu. 

Ak sa na stene nachádzajú staré tapety, je dobré odstrániť ich. 

Pokiaľ je stena, ktorú chcete tapetovať veľmi savá či drsná, odporúčame na ňu naniesť penetračný náter. 

Hor sa na tapetovanie - postup

Po príprave povrchu prichádza na rad vymeranie tapety. Dĺžka sa odvíja od výšky steny, na ktorú budete tapetu aplikovať. Ku každému dielu pridajte rezervu aspoň 5 až 10 cm. 

Pomocou vodováhy si na stenu naznačte rovnu zvislú čiaru. Následne naneste na tapetu lepidlo rovnomerne po celej jej ploche priložte zvrchu tapetu k stene a prilepte pozdĺž vyznačenej čiary. Potom kefou dôkladne uhlaďte a postup zopakujte aj pri lepení ďalších pásov tapety. 

Spoje, ktoré budú vznikať pritlačte valčekom a zotrite z nich prebytočné lepidlo. 

NÁŠ TIP: Nie ste si istý výberom tapety? Využitie možnosť bezplatného zaslania vzoriek vybraných tapiet. 

Čo vám ešte tapetovanie uľahčí?

Aby vám išlo tapetovanie od ruky, teplota v miestnosti by sa mala pohybovať okolo 19 °C. Tak zaistíte, že lepidlo nebude veľmi skoro zasychať. 

Tapetovanie si uľahčíte aj tak, že demontujete všetky vypínače a zásuvky zo stien. Následne tapetu na miestach, kde bude prekrývať otvory, vystrihnete. 

Prácu s tapetou, ako aj jej strihanie vám výrazne uľahčí tzv. tapetovací stôl, ktorý si môžete i zapožičať. 

Ako sa o tapetu starať?

Na možnosti údržby tapety je dobré myslieť ešte pred samotnou kúpou. Kým niektoré tapety je možné aj umývať, iné zas nie.

Zistiť to môžete aj podľa symbolov, ktoré sa pri danej tapete môžu, ale i nemusia nachádzať. Je preto vhodné informovať sa o tejto vlastnosti pri kúpe. 

Ak na tapete nájdete symbol jednej vlny, znamená to, že tapeta je odolná voči vode, ale iba počas tapetovania. Môžete z nej teda vlhkou špongiou zotrieť zostatky lepidla po tapetovaní. 

Dve vlny znamenajú, že tapeta je umývateľná vlhkou handričkou či špongiou, v prípade jemného znečistenia. 

Symbolom troch vĺn sú vybavené vysoko umývateľné tapety, z ktorých nečistoty môžete odstrániť slabým mydlovým roztokom. 

Ak na tapete nájdete symbol jednej vlny a kefky, ide o kúsok odolný i voči drhnutiu. 

Tapety vysoko odolné voči drhnutiu majú symbol troch vlnoviek a kefky. Takéto tapety môžete čistiť i mechanicky použitím čistiaceho prostriedku. 

Na záver

Ak si vyberiete správne a tapetovať budete precízne a dôkladne, štýlová tapeta môže krášliť vašu domácnosť i dlhé roky. 

Tak len smelo do toho! 🙂 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar