Ako ušetriť na darčekoch? 12 rád, ako minúť menej

Obdobie Vianoc sa blíži a s ním aj nakupovanie vianočných darčekov. Prieskumy hovoria, že Slováci minú na darčeky stovky, niekedy až tisícky eur. Dokonca si niektorí berú na vianočné darčeky pôžičky, ktoré potom po zvyšok roka musia splácať. Odporúčame vám radšej na darčeky míňať s rozumom, pretože Vianoce nie sú len o nich, ale predovšetkým o rodinnej pohode.

Ako ušetriť na darčekoch? 12 rád, ako minúť menej

Zdroj obrázka: {Tyler Olson} / shutterstock.com

Iným prípadom napríklad je, ak kupujete darčeky, ktoré v domácnosti potrebujete alebo je to jedna z mála vecí, ktoré si vaše dieťa želá. Vtedy sa snažíte nájsť akýkoľvek spôsob, aby ste ušetrili financie.

NÁŠ TIP: Určite sa vám hodí zľavový kód a ďalšie zľavy, ktoré nájdete na kuponyzdarma.sk. Obchodov, ktoré ponúkajú daný produkt za najnižšiu cenu, je možno viacero, no vďaka kupónom je úspora ešte väčšia.

V tomto článku máme pre vás tipy, ako minúť na darčeky čo najmenej, no zároveň nekupovať nepotrebné veci.

1. Nechajte si poradiť s výberom

Keďže ponuka obchodov je široká, pravdepodobne nemáte jasno, aký darček konkrétne vybrať. Môže ísť napríklad o výber, či kúpiť pre muža do auta nové textilné autorohože alebo gumové rohože.

Ak ide o niečo drahšie, zbystrite pozornosť ešte viac. Ak vyberáte novú sedačku, pozrite si napríklad najpredávanejšie sedacie súpravy, ktoré na svojich stránkach odporúča NákupnáPoradňa.sk.

Konkrétne modely a ich ceny si zároveň jednoducho porovnáte vo viacerých obchodoch.

2. Nedajte sa oklamať nepravdivými zľavami

Veľa obchodných reťazcov to robí tak, že si počas roka držia stále ceny, občas hodia na vybraný tovar — a vtedy sa oplatí nakupovať. Na druhej strane je zvykom tesne pred Vianocami ceny zdvihnúť a potom na produkty ponúknuť zľavu, na základe ktorej sa potom obchody vrátia k pôvodnej cene.

Keďže sú zľavy pre zákazníkov veľmi lákavé, väčšinu z nás to ovplyvní. Ak nakupujete online, ušetriť môžete práve vďaka kupónom na spomínanej stránke kuponyzdarma.sk. Nájdete tam zároveň všetky aktuálne výpredaje a akcie, ktoré práve v obchodoch prebiehajú.

3. Pri online nákupoch využívajte dopravu zdarma

Online obchody ponúkajú nielen zľavy na nákup vybraných produktov, ale rovnako aj zľavu na celý nákup. Niektoré e-shopy majú dokonca stále stanovené, že u nich máte poštovné aj vrátenie zdarma.

Určite túto možnosť využívajte a hľadajte predovšetkým takéto e-shopy, hlavne ak si objednávate darčeky aj zo zahraničia.

Ako ušetriť na darčekoch? 12 rád, ako minúť menej

Zdroj obrázka: {Merla} / shutterstock.com

4. Snažte sa čo najviac darčekov nakúpiť v jednom obchode

Ak nakúpite v kamennej predajni darčeky za vyššiu sumu, tak je možné, že vám k nákupu poskytnú aj zľavu navyše. Rovnako to je aj pri internetovom obchode, kedy pri nákupe nad určitú sumu máte zľavu alebo dopravu zadarmo, čo sme spomínali už aj v bode vyššie.

Zároveň máte takto istotu, že vám príde väčšina darčekov naraz, vyhnete sa zbytočným komplikáciám a ak by sa darčeky majiteľovi nepáčili, tak ich môžete aj jednoduchšie vrátiť, pretože vám stačí komunikovať len s jednou predajňou.

Samozrejme, ak hľadáte niečo do bytu alebo domu, napríklad sedačky alebo taburetky, a nemáte konkrétnu predstavu, vždy je dobré pozrieť ponuky cez viaceré obchody.

5. Skúste šťastie v súťaži

Pred Vianocami sa začína veľká kampaň, kedy značky posielajú produkty a spolupracujú s influencermi. Samozrejmosťou spolupráce je zľavový kód alebo súťaže.

Nevýhodou je, že sa pri väčších profiloch, kde je množstvo sledovateľov, zapája naozaj množstvo ľudí. Na druhej strane to ale nie je na škodu aspoň skúsiť a ktovie, môže sa na vás usmiať šťastie.

6. Hľadajte návody na vyrábanie darčekov

Sú typy ľudí, ktorých najviac potešia práve ručne vyrábané darčeky. V tomto prípade treba vychytať, čo má konkrétny človek rád a čo by ho napríklad potešilo.

Momentálne viete vyrábať darčeky z akéhokoľvek materiálu, na akýkoľvek účel. Od kabeliek, cez kravaty až po vešiaky na bundy. Výber je na vás a pravdepodobne aj na vašich preferenciách a šikovnosti.

Ako ušetriť na darčekoch? 12 rád, ako minúť menej

Zdroj obrázka: {George Rudy} / shutterstock.com

7. Recyklujte pri balení darčekov

Keď už je deň Vianoc a všetci si rozbaľujeme darčeky, tak sa často stáva, že baliaci papier a obaly len roztrháme a vyhodíme. Niekedy si však neuvedomujeme, koľko odpadu v dôsledku toho vzniká a že je škoda niektoré predmety nevyužiť aj opakovane.

Skúste tento rok rozbaľovať darčeky opatrnejšie alebo ich zabaliť do darčekových tašiek, ktoré máte doma, prípadne do novín – vyzerá to zaujímavo a v kombinácii s pekným viazaním aj veľmi štýlovo.

8. Dodržujte rozpočet

Vždy, či už pôjdete nakupovať darčeky alebo pôjdete na nákup potravín, či oblečenia, si stanovte sumu, ktorú ste ochotní minúť, čiže rozpočet.

Vyčíslite si jednotlivé položky, určte si približnú sumu a tiež si stanovte, o koľko ste ochotní rozpočet navýšiť, ak by sa stalo, že sa vám bude nejaká vec páčiť viac, no bude to už cez váš rozpočet.

9. Viac malých darčekov alebo jeden veľký

Nekupujte všetko, čo si daný človek želal a nekupujte ani veľa predražených darčekov. Zbytočne len míňate peniaze. Prečo? V prvom rade sa môže obdarovaný cítiť previnilo, ak by vám kúpil menej hodnotný darček. 

Zároveň aj odoberáte varianty iným na nákup darčeka. Je preto lepšie rozhodnúť sa, či chcete kúpiť radšej viac menších darčekov alebo jeden väčší.

Ako ušetriť na darčekoch? 12 rád, ako minúť menej

10. Poukážky na nákup

Neviete, čo človeku kúpiť, no zároveň nechcete míňať peniaze na zbytočnosti? Alebo sa vám všetky možnosti zdajú pridrahé?

Vyriešiť to môžete kupónom v podobe poukážky na kúpu tovaru alebo služieb. Nielen, že tým podporíte daný obchod, ale zároveň si môže vybrať obdarovaný darček, ktorý sa mu bude páčiť a reálne ho bude využívať.

11. Spíšte si zoznam

Aby ste na nič nezabudli, mali všetko pohromade a postupne si sledovali, čo už máte kúpené a čo vám ešte chýba, tak je dobré spísať si celý zoznam darčekov

Vďaka tomu budete vedieť povedať ostatným, čo ste svojmu kamarátovi alebo členovi rodiny už kúpili, a tým pádom darček nemusí kupovať niekto ďalší.

12. Nenakupujte na poslednú chvíľu

Pred Vianocami sa sumy produktov v obchodoch poriadne zvýšia, a to je asi najdôležitejším argumentom, prečo by ste sa mali zbrklému nakupovaniu vyvarovať. 

Zároveň bude takéto nakupovanie na vás pôsobiť stresujúco, no a posledná vec, ktorú chcete na Vianoce robiť, je stresovať sa pre to, že ešte nemáte nakúpené darčeky.

Ako ušetriť na darčekoch? 12 rád, ako minúť menej

Tieto tipy môžete uplatniť pri nakupovaní po celý rok, nielen na Vianoce alebo pri kúpe darčekov. Prečo míňať viac? Držte sa našich rád a míňajte menej!

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)

Pridajte komentár ku článku

avatar