Ako vybrať aróma difuzér?

Benefity aróma difúzeru

Túžite si v domácnosti navodiť príjemnú atmosféru? Vyskúšajte difuzér na vonné oleje.

Vďaka správnemu výberu difuzéra a vône si hravo prispôsobíte domácnosť svojej aktuálnej nálade a potrebám. Difuzérov aj vonných olejov je veľké množstvo, vďaka čomu si ľahko vyberiete ten pravý. Poradíme, ako na to.

Čo je to aróma difuzér

Aróma difuzér predstavuje bytový doplnok, ktorého cieľom je prevoňať miestnosť. 

Ponuka aróma difuzérov je pestrá, vďaka čomu nie je problém doladiť dizajnovo aj funkčne aróma difuzér do akéhokoľvek priestoru.

Ako funguje aróma difuzér

Aróma difuzér je menšie zariadenie, ktoré prostredníctvom špeciálneho mechanizmu rozptyľuje do prostredia molekuly esenciálnych olejov, prípadne vodnej pary.

Takéto molekuly sa spoja zo vzduchom a následne preniknú do ľudského tela. Vôňa, ktorú aróma difuzér vytvorí nielen prevonia miestnosť, ale zároveň zlepší náladu a pomáha uvoľniť stres.

Benefity aróma difuzéru a aromaterapie

Aromaterapia využíva silu koncentrovaných esenciálnych olejov získaných z rôznych častí rastlín. V súčasnosti sa na aromaterapiu používa viac ako 400 druhov rastlín. 

Aromatické látky z rastlín môžu do organizmu prenikať rôznymi spôsobmi – vdychovaním, cez pokožku alebo cez ústa a tráviaci trakt.

Vďaka kúpe difuzéru do bytu, si môžete dopriať aromaterapiu vdychovaním. Pravidelná aromaterapia difuzérom vám prinesie nasledujúce benefity:

  • čistejší vzduch v byte,
  • odstránenie zápachu,
  • odbúranie stresu,
  • zmiernenie problémov so spánkom,
  • zlepšenie dýchania,
  • zmiernenie bolesti hlavy.
ako vybrať aróma difuzér

Druhy aróma difuzérov

V prípade, ak sa rozhodnete prevoňať svoj byt prostredníctvom esenciálnych olejov, k dispozícii máte viacero druhov aróma difuzérov. Vybrať si môžete z nasledujúcich druhov:


Ultrazvukový difuzér

Difuzér vybavený ultrazvukovým rozprašovačom predstavuje jeden z najviac používaných aróma difuzérov. Ultrazvukový, alebo inak povedané ultrasonický aróma difuzér využíva princíp ultrasonického kmitania, za pomoci ktorého uvoľňuje do prostredia aromatické látky.

Jeho fungovanie je pomerne jednoduché. Stačí do nádobky naliať vodu zmiešanú s 3-15 kvapkami esenciálneho oleja.

Tento druh aróma difuzéru zároveň funguje aj ako zvlhčovač vzduchu, nie je preto vhodný do bytov so zvýšenou vlhkosťou. Použiť ho však vďaka tomu môžete nielen ako difuzér, ale aj len ako samostatný zvlhčovač vzduchu. Stačí prístroj zapnúť len s vodou, bez pridania voňavého oleja. Výhodou ultrazvukového aróma difuzéru je jeho tichý chod, môžete počuť maximálne tiché bublanie.

Ultrazvukový aróma difuzér potrebuje k svojej činnosti elektrickú energiu. Na jedno naplnenie zvládne tento difuzér, v závislosti od veľkosti nádobky na vodu, 3 až 5 hodín neprerušeného fungovania.

Vzduchový aróma difuzér – nebulizér

Tento druh aróma difuzéru mení esenciálny olej na malé molekuly, ktoré následne rozprašuje do okolia.

Súčasťou nebulizéru je malá nádobka, do ktorej sa nalieva malé množstvo esenciálneho oleja, približne jedna lyžička. Prístroj si ho odtiaľ následne ťahá a postupne pomocou vzduchovej pumpy rozprašuje do miestnosti. Vôňa zo vzduchového difuzéra je koncentrovaná, vďaka čomu sa hodí na použitie aj vo väčších miestnostiach.

V porovnaní s ultrazvukovým difuzérom, nebulizér na svoje fungovanie nepotrebuje vodu. Hodí sa preto aj do domácnosti s vyššou vlhkosťou.

Hlavnou nevýhodou nebulizačného aróma difuzéra je jeho vyššia hlučnosť v porovnaní s ultrazvukovým difuzérom a taktiež o niečo vyššia cena a spotreba esenciálneho oleja.

Tepelný difuzér – aromalampa

Tepelné difuzéry, tzv. aromalampy, prestavujú klasiku, ktorá sa používa na aromaterapiu už dlhé roky.

Fungovanie tohto aróma difuzéra je jednoduché. Nalejete do neho voňavý olej a zapálite sviečku. Vďaka teplu, ktoré produkuje sviečka sa esenciálny olej zohreje a začne sa odparovať do prostredia.

Zahrievaním oleja však môže dôjsť k zmene jeho vlastností, čím sa zmení aj vôňa. Najväčšou výhodou tepelného difuzéra je preto nepochybne najmä jeho cena.

Odparovací difuzér

Tento druh difuzéra zvyčajne predstavuje zvlhčovač vzduchu s možnosťou pridania esenciálneho oleja.

Tieto difuzéry sú vybavené malým ventilátorom. Odparovanie funguje vďaka zahrievaniu vody a jej premeny na vodnú paru.

Hlavnou výhodou odparovacieho difuzéra je tichý chod a veľká nádobka na vodu.


Tyčinkový difuzér

Tyčinkové difuzéry sú jednoduché bytové doplnky, ktoré pozostávajú z dvoch častí – prírodné tyčinky a nádobka na vôňu. Tyčinkové difuzéry uvoľňujú vôňu do priestoru vďaka jej odparovaniu prostredníctvom tyčiniek. Po čase používania môžete tyčinky otočiť. Zvýšite tak intenzitu vône.

Tento druh difuzéru by mal byť ideálne umiestnení v priestore s dostatočným prúdením vzduchu, nie však prievanom.


Aróma difuzér do auta

Rozvoňať esenciálnym olejom môžete nielen interiér domácnosti, ale aj auta.

Difuzéry určené na použitie v aute sú menšie ako difuzéry do bytu. Môžu fungovať na elektriku alebo podobne, ako tyčinkové difuzéry do bytu, voľným odparovaním.

Čo zvážiť pri výbere aróma difuzéru

Najlepší aróma difuzér je taký, ktorý zvládne prevoňanie celej požadovanej miestnosti. Každý z druhov difuzérov však funguje na inom princípe, podľa čoho teda vybrať ten najvhodnejší?

Rozhodujte sa najmä podľa nasledujúcich parametrov:

Oblasť pokrytia – výkon

Správne vybraný difuzér by mal bez problémov zvládnuť prevoňať celú miestnosť. 

Berte preto pri výbere do úvahy veľkosť interiéru, ktorý potrebujete prevoňať. Oblasť pokrytia by mala byť uvedená na každom difuzéri. Najčastejšie majú aróma difuzéry oblasť pokrytia v rozmedzí od 10 do 40 m². V prípade väčšieho interiéru uprednostnite vzduchový difuzér.

Rozmery a dizajn

Aróma difuzér by mal zároveň slúžiť aj ako bytový doplnok. Pred jeho kúpou si preto premyslite miesto v byte, kde ho plánujte umiestniť.

Kupovaný difuzér následne prispôsobte rozmerovo, tvarovo aj dizajnovo jeho stanovisku v interiéri. Môžete si vybrať aróma difuzér zo skla, dreva alebo keramiky.

Napájanie

Ultrazvukové, odparovanie aj nebulizačné aróma difuzéry potrebujú pre svoju činnosť elektrickú energiu. V prípade, ak nechcete difuzér na elektrinu uprednostnite tyčinkové alebo tepelné difuzéry.

Hlučnosť

Hlučnosť predstavuje dôležitý parameter, ktorý je potrebné vziať do úvahy pri všetkých elektrických aróma difuzéroch.

Najtichší druh elektrického difuzéru predstavuje ultrazvukový difuzér. V prípade, ak v miestnosti očakávate úplne ticho siahnite po tyčinkovom prípadne tepelnom difuzéry.

Pridané vlastnosti a funkcie

Moderné elektrické difuzéry vám okrem aromaterapie môžu ponúknuť aj rôzne pridané vlastnosti a funkcie. Vďaka kúpe jedného prístroja tak môžete získať aróma difuzér, zvlhčovač vzduchu či prístroj na chromoterapiu (liečba pomocou farebného svetla).

Navyše vás difuzér môže potešiť aj funkciami ako sú časovač, automatické vypnutie v prípade minutia tekutiny, nastavenie intenzity vône, nastavenie intervalov vône, či diaľkové ovládanie.

Nie každý aróma difuzér však musí disponovať všetkými uvedenými funkciami. Pred kúpou difuzéra si preto vopred zvážte, ktoré z nich sú pre vás dôležité a zamerajte sa ne pri výbere.

aróma difuzér ako vybrať

Ako sa starať o aróma difuzér

Aby difuzér vydržal slúžiť čo najdlhšie, potrebuje správnu starostlivosť.

Pri každom difuzéry nájdete v návode na použitie všetko podstatné, na čo je potrebné dávať pozor. Každý z druhov difuzéra totiž vyžaduje špeciálny druh starostlivosti.  

U vzduchového difuzéra je dôležité najmä starať sa o sklenenú banku a ultrazvukový difuzér potrebuje pravidelné čistenie plastovej nádobky na olej.

Akú arómu kupovať do difuzéru

Do aróma difuzérov sú vhodné len prírodné esenciálne oleje, ktoré sú určené na použitie s difuzérmi na vonné oleje. Dôležité je, aby neobsahovali žiadne umelé zložky či prísady.

Výber konkrétnej vône je čisto na vás. Dôležité je aby ste brali do úvahy účinky jednotlivých vôni a fakt, že nie všetky vône sú vhodné pre tehotné ženy či do difuzérov pre deti.

Na záver

S aromaterapiou nielenže prevoniate váš domov, ale vyliečite aj vaše telo a dušu. Vďaka vhodne zvolenému esenciálnemu oleju sa môžete zbaviť nejedného zdravotného problému a cítiť sa tak lepšie. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

3
Pridajte komentár ku článku

avatar
Lulu
Komboš
Lulu

ja som si vyberala podla vzhladu

Nin
Komboš
Nin

difuzer pustam doma kazdy den

Bea
Komboš
Bea

difuzery mam velmi rada