Ako vybrať bránu k rodinnému domu

Brána k domu

Brána k rodinnému domu má nielen praktickú, ale aj estetickú úlohu. Jej výberu by preto malo predchádzať zodpovedné rozhodovanie.


Druhy brán

Druhov brán k rodinným domom je na trhu nespočetné množstvo. Vybrať si môžete bránu posuvnú, krídlovú, samonosnú, na koľajniciach, s elektrickým pohonom aj bez.

Dlhodobo medzi najobľúbenejšie patria posuvné brány. Ich veľká výhoda spočíva najmä v malých požiadavkách na priestor. Na rozdiel od takej krídlovej brány, posuvnú bránu namontujete aj v prípade, ak pred domom nemáte väčšiu predzáhradku.

Práve veľkosť pozemku je jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý by ste mali pri výbere vhodnej brány brať do úvahy. Iná brána bude vhodná na krátky pozemok s väčšou predzáhradkou a naopak iná tam, kde máte pred domom menej miesta, ale pozemok je naopak dostatočne široký.


Krídlová brána

Na otváranie krídlovej brány potrebujete pozemok, ktorý má za bránou dostatočný priestor a zároveň disponuje minimálne 3 metre širokým prejazdom. V prípade, ak parkujete v tomto priestore, nezabudnite vziať do úvahy aj priestor potrebný na zatvorenie brány potom, ako auto zaparkujete.


Posuvná brána

Posuvné brány sa neotvárajú do priestoru, ale podľa konkrétneho bránové systému (koľajnicový alebo samonosný) sa posúvajú. Posuvné brány na koľajniciach sú zo všetkých druhov brán najmenej náročné na priestor. Ak teda disponujte naozaj malým pozemkom, práve tento druh brány vás takpovediac zachráni.

Samonosné posuvné brány sú už na priestor náročné o niečo viac, no stále ho potrebujú menej, než krídlové brány. Ich výhodou je aj fakt, že nepotrebujú rovný povrch v mieste prejazdu. Preto sú vhodné aj na veľmi svahovité pozemky.


Elektrické alebo manuálne otváranie?

Elektrické brána so sebou prináša veľký komfort – nemusíte vystupovať z auta a otvárať si bránu, ale z auta stačí vystúpiť až potom ako ste doma zaparkovali. V novostavbách sa preto čoraz častejšie stretávame práve s týmto druhom brán.

Najčastejšie používané sú posuvné elektrické brány, no elektrický pohon je možné využiť aj na otváranie krídlovej brány. Nech sa teda rozhodnete oplotiť svoj pozemok akýmkoľvek druhom brány, môže byť otváraná elektricky.


Dizajn plotovej brány

Keďže garážová brána vo veľkej miere dopĺňa vzhľad domu, okrem technologickej stránky je dôležitou súčasťou výberu aj jej dizajn.

Vzhľad garážovej brány závisí najmä od použitého materiálu a technológie, ktorá bola použitá pri jeho úprave. Pri garážových bránach sa najčastejšie používajú nasledujúce povrchové úpravy:

  • nástrek syntetickou farbou – použiteľné na všetky druhy a dizajny brán,
  • fólia nanášaná pri výrobe sekcií – najčastejšie imitácia dreva,
  • fólia nanášaná pri výrobe brány – možnosť vyrobiť na mieru podľa požiadaviek zákazníka.

Okrem farby celkový dizajn ovplyvňuje aj členenie jednotlivých sekcií. Medzi najčastejšie používané členenie patria cca 10 cm široké vodorovné pásy alebo rozdelenie povrchu na 2 vodorovné sekcie. Dizajnovanie sekcií však môže byť rôzne a nie je problém dať si ho vyrobiť aj na mieru.


Roger Technology – špička medzi garážovými bránami

Hoci garážové brány aj ich elektrické pohony dnes vyrába mnoho európskych firiem, len zopár z nich sa môže radiť medzi európske špičky. Jednou z nich je taliansky výrobca Roger Technology, ktorého garážové brány sú vyhľadávané po celom svete. Nie je sa ani čomu diviť. Od roku 2010 patrí táto spoločnosť medzi priekopníkov vo vývoji digitálnej brushless technológie pre automatizáciu brán a neustále prichádza s novými inováciami a technologickými vychytávkami.

Kvalitnú elektrickú bránu s využitím technológií od Roger Technology môžete mať vďaka pezinskej firme Topgates aj u vás doma.

Výber garážovej brány je zodpovedná úloha. Človek od nej očakáva, že doplní celkový vzhľad rodinného domu a zároveň bude praktická a zvládne bez problémov slúžiť niekoľko rokov. Ide preto o jednu z dokončovacích stavebných prác, pri ktorej sa rozhodne neoplatí šetriť, či nakupovať bezhlavo. Veríme, že náš prehľad možností garážových brán a vysvetlenie ich vhodnosti na jednotlivé pozemky vám túto zodpovednú úlohu aspoň trochu zjednodušil. 

O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.