Otestujte svoju kuchyňu: Aký digestor je pre vás najvhodnejší?

kuchyňa s ostrovčekom

Kuchyňa je pre mnohých z nás sofistikovaná dielňa a prácu v nej si doslova užívame.

Krájame, strúhame, vyvárame, pražíme či pečieme, a to často nielen pre nás, ale aj pre našich najbližších. Bohužiaľ má však varenie aj niekoľko nedostatkov.

Najčastejšie ide o mastnotu, vlhkosť a zápach. Ideálnym riešením všetkých troch spomínaných problémov je správne vetranie, napríklad aj s pomocou digestora.

Ten minimalizuje účinky mastných tukových kvapôčok, neutralizuje zápach a čistí vzduch v miestnosti. Práve preto sme zozbierali tipy a triky, ako si vybrať digestor do vašej kuchyne.

Na čo si treba dať pozor pri výbere digestora?

1. Výfukový systém

Vo všeobecnosti existujú dva druhy digestorov. Tie, ktoré filtrujú vzduch a vracajú ho prečistený späť do miestnosti a tie, ktoré vzduch ventiláciou odvádzajú z bytu či domu von, do externého prostredia.

V druhom prípade je digestor napojený na komín, respektíve ventilačné potrubie, ktoré vzduch dostáva mimo miestnosť.

Stále viac je populárny digestor, ktorý slúži na recirkuláciu vzduchu. Ten funguje na princípe nasatia vzduchu z prostredia kuchyne cez uhlíkový filter a následného vrátenia späť do miestnosti. Samozrejme, pri takomto čistení nie je efekt rovnaký ako pri odvádzaní vzduchu ventiláciou, ale v prípade občasného varenia môžu poslúžiť rovnako.

Ktorý digestor je vhodný pre ktorú kuchyňu?

  • Dom s veľkou a priestrannou kuchyňou – externý digestor
  • Dom s menšou kuchyňou – recirkulačný digestor
  • Byt s malou kuchyňou – recirkulačný digestor

2. Usporiadanie vašej kuchyne

digestor v kuchyni

Vaše kuchynské usporiadanie určuje to, s akým veľkým priestorom môžete počítať pri inštalácii a ako najlepšie prispôsobiť priestor, kde bude odsávač umiestnený.

Nepísané pravidlo hovorí, že odsávač by mal byť namontovaný 60 centimetrov nad varnou doskou.

Samozrejme, každý odsávací systém je špecifický, preto je dobré poradiť sa pred nákupom so špecialistom či pozorne si preštudovať návod.

V závislosti od kuchynského priestoru môžu byť digestory namontované na stenu, zabudované do skriniek, ktoré sú súčasťou vrchných ukladacích priestorov kuchynskej linky alebo sú zavesené na stropoch, napríklad v prípade kuchynského ostrova.

K dispozícii sú dokonca aj teleskopické komínové digestory, ktoré sa dajú rozložiť iba pri používaní a po dovarení sa opätovne schovajú. Ďalšou šikovnou voľbou pri úspore miesta je digestor integrovaný do kuchynskej linky. Je nenápadný a navrhnutý tak, aby vychádzal zo špeciálneho otvoru v okolí varnej dosky.

Ktorý digestor je vhodný pre ktorú kuchyňu?

  • Malá kuchyňa – teleskopický, integrovaný digestor
  • Väčšia kuchyňa – zabudovaný, závesný digestor
digestor

3. Sila ventilátora

Veľkosť priestoru určuje to, aký silný ventilátor budete potrebovať. Ak chcete zistiť, aký je ideálny výkon, vynásobte výšku kuchyne dĺžkou a šírkou miestnosti. Tým získate objem kuchyne.

Výkon digestorov sa meria v kubických metroch za minútu (CFM). Čím vyššie je číslo CFM, tým viac vzduchu môže odsávač v priebehu jednej minúty vyčistiť/odsať.

Výkon, teda CFM, závisí od veľkosti a typu vášej kuchyne, ako aj od toho, ako často varíte a aký druh jedál. Napríklad veľký plynový sporák so šiestimi horákmi vyžaduje viac CFM ako elektrická varná doska s priemerom 30 cm.

Aká je ideálna sila ventilátora?

  • Kuchyňa s elektrickým sporákom – výkon digestora by mal byť v rozmedzí 300 až 450 CFM
  • Kuchyňa s plynovým sporákom – 600 až 1200 CFM

NÁŠ TIP: Hľadáte okrem digestora aj vhodný sporák do vašej kuchyne? 

Pozrite si 10 najlepších a medzi spotrebiteľmi najobľúbenejších sporákov na trhu, ktoré sme porovnali.

4. Hluk

Mnoho ľudí od čistenia vzduchu odradí zvuk digestora, resp. hluk, ktorý pri čistení vzniká. Môžete si totiž vybrať extrémne výkonný odsávač, ale ak znie ako malé lietadlo, asi to nestojí za to.

Namiesto toho špecialisti odporúčajú výber modelu, ktorý funguje na princípe nasmerovania vzduchu smerom k okrajom alebo obvodom digestora. Kedykoľvek je to možné, vyskúšajte si digestor vopred, buď v modelovom dome, na predvádzačkách, prípadne priamo v predajni.

Aká je ideálna hlučnosť?

  • Ideálne by mal mať odsávač hlučnosť 60 dB a menej.
digestor kuchyňa

5. Štýl a vzhľad

Je samozrejmosťou, že budete chcieť digestor, ktorý korešponduje so vzhľadom vašej kuchyne a je súčasťou celého dizajnového usporiadania.

Pred kúpou teda môžete zvažovať rozličné povrchové úpravy, ktoré sú na trhu k dispozícii, ich náročnosť na čistotu a udržiavanie.

Taktiež môžete uvažovať o lesklom či matnom povrchu a materiálovej voľbe, čiže buď o nehrdzavejúcej oceli alebo mosadzi.

Nezabúdajte ani na celkový vzhľad. Či už je vaša kuchyňa moderná, alebo tradičná, digestor by mal s vybavením ladiť rovnako ako chladnička, sporák či kuchynská linka.

Aký dizajn digestora je vhodný pre ktorú kuchyňu?

  • Moderná kuchyňa – nerezové komínové odsávače s lesklým povrchom, materiálovo kombinované zabudované typy
  • Tradičná kuchyňa – nenápadný plne zabudovateľný digestor alebo napríklad aj mosadzné typy zabudovaného či komínového
odsávač v kuchyni

5 kľúčových vlastností všetkých digestorov

Okrem svojho hlavného účelu,  ktorým je čistenie vzduchu počas varenia, majú digestory tiež niekoľko ďalších funkčných či estetických výhod. Pozrime sa na niekoľko z nich.

1. Osvetlenie

Digestory poskytujú dodatočné osvetlenie priestoru, v ktorom varíte, čo napomáha nielen k bezpečnosti pri práci s ohňom či teplom, ale aj k udržaniu poriadku.

2. Čistenie

Rovnako prispievajú k udržaniu čistoty vašej kuchyne. Bez správneho odsávania sa ľahko môže stať, že steny zošednú, drevené časti nábytkov nasajú dymovú vôňu a plastové časti zmenia farbu.

Rovnako by mali byť súčasťou každej kuchyne, ktorá je prepojená s obývacou izbou či jedálňou, aby sa dym a vzduch z miestnosti dostal oveľa rýchlejšie.

3. Rizikovosť

Digestory taktiež znižujú riziko otravy oxidom uhoľnatým, ktorá môže nastať, ak nie je priestor na varenie správne vetraný.

Takéto prípady sú minimálne, no v prípade, že vaše ratolesti sú ešte malé, je to dôležitý element správneho prostredia výchovy.

4. Znižovanie teploty

Okrem odsávania dymu a častíc, digestory odstraňujú aj nadbytočné teplo, vďaka čomu je vzduch v kuchyni po varení dýchateľný a rovnaký ako v ostatných miestnostiach.

5. Bezpečnosť

Mnoho domácností je v súčasnosti vybavených identifikačnými senzormi požiaru. Tie sa okrem podozrenia pri požiaroch častokrát spúšťajú aj v miestnostiach, kde je zvýšená dymová clona.

Práve digestory dokážu zabrániť tomu, aby sa vaše senzory spúšťali aj mimo skutočne nebezpečných situácií.

kuchyňa digestor

Aké sú najlepšie digestory na trhu?

Teóriu a výhody digestorov by sme mali mať už naštudované, a preto je čas prejsť k samotnej kúpe. Najčastejšími predajcami kvalitných digestorov sú značky Electrolux, Whirlpool či Gorenje

Okrem ceny potešia aj svojim výkonom a jednoduchou inštaláciou. Plne zabudované digestory môžete nájsť napríklad pod značkou Elica. Tá poskytuje odsávače s možnosťou napájania aj recirkulácie vzduchu. Hlučnosť digestorov tejto značky je výrazne menšia, a preto sú skvelou alternatívou v prípade, že je práve tento faktor pre vás rozhodujúci.

Recirkulačné modely sú rovnako kvalitné v prípade značiek Beko a Mora. Tie sú cenovo takmer totožné s ostatnými značkami a poskytujú kvalitný servis.

Otázkou ešte ostáva, či kupovať digestory online alebo v kamenej predajni. V tomto prípade platí, že je vždy dobré digestor vyskúšať a preveriť v predajni a následne, ak je cena na internete nižšia, objednať si vybraný model tam.

NÁŠ TIP: Plánujete nákup digestora? V tom prípade si určite prečítajte náš test najlepších digestorov na trhu.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora