Ako vybrať správnu farbu na stenu - nie je farba ako farba
Okrem toho, že v súčasnosti rozlišujeme z niekoľkých druhov náterov na stenu, rozhodujúce je aj ich sfarbenie, pretože neraz ovplyvňuje naše pocity. Ako si teda vybrať ten správny náter a jeho farbu, až po samotnú aplikáciu?
Zdroj: paxpixel.net
Rozdiel medzi oteruvzdornými a umývateľnými farbami
V princípe si väčšinou vyberáme z dvoch druhov farieb. Jednou z nich sú oteruvzdorné, ktoré odolávajú suchým oterom. Pri kontakte tak nepúšťajú žiadny pigment, preto úplne postačia do obývačky alebo spálne. Umývateľné sa zo zásady aplikujú v “náročnejších” miestnostiach, kde je o čosi väčšia pravdepodobnosť kontaktu. Detské izby, kúpeľne, kuchyne, skrátka všade tam, kde sa vám zíde možnosť stenu z času na čas poumývať.
Pri výbere nezabúdajte na množstvo svetla v miestnosti
Tá vínová červená na obrázkoch síce môže pôsobiť naozaj luxusne, no pri výbere farby na stenu konkrétnej miestnosti by ste mali prihliadať aj na množstvom svetla prenikajúceho dnu. V tomto vám pomôže už len samotná orientácia bytu či domu. Pri oknách orientovanými na sever bude miestnosť, pochopiteľne, v priebehu dňa tmavšia. V tomto prípade priestor rozjasnia a opticky zväčšia svetlé farby, ideálne v teplých odtieňoch. Viac presvetlené priestory však znesú aj tmavšie farby.
Zdroj: pexels.com
Farba náteru môže pozitívne aj negatívne ovplyvniť váš život
Zrejme nebude nikto prekvapení, že farby našej domácnosti môžu do istej miery ovplyvniť našu náladu. Výber tej správnej preto okrem množstva svetla v miestnosti posúďte aj podľa jej účelu.
- Červená dodá energickosť, avšak podporuje aj chuť do jedla. Rozhodne by sa jej mali vyhnúť impulzívny ľudia.
- Modrá farba je na rozdiel od červenej farbou proti stresu. Impulzívnym ľuďom rozhodne urobí dobre, no melancholikom by mohla narobiť v živote viac škody ako úžitku.
- Zelená farba pozitívne vplýva na mozog, ale zároveň upokojuje. Je to presne voľba, ktorou kdekoľvek nič nepokazíte.
- Žltá farba podporuje kreativitu a najlepšie urobíte, ak ju aplikujete v denných miestnostiach.
Zdroj: pixnio.com
Vyvarujte sa chybám pri samotnej aplikácii
Pokiaľ ste si konečne zvolili správnu farbu a rozhodli sa vymaľovať si interiér svojpomocne bez akéhokoľvek majstra, po pár návodoch z internetu sa môžete cítiť ako hotový odborník. Stále je tu však pár vecí, na ktoré by ste si mali dať obzvlášť pozor.
- Venujte čas príprave povrchu. Nie je predsa nič horšie, ako odignorovať a bez opravy pretrieť všetky diery, praskliny a opadanú omietku.
- Maľovanie vám zjednoduší aj odstránenie krytov na zásuvky či vypínačov. Okrem toho bude celý výsledok vyzerať omnoho profesionálnejšie.
- Tajomstvom správneho náteru je, že naozaj nemusíte použiť valček za každú cenu. Manipulácia s ním je možno o čosi nenáročnejšia, na nedokonalý povrch však radšej siahnite po štetci.
- Nevetrajte! Aj keď sa väčšina z nás domnieva opak, pravdou je, že pri zatvorenom okne vyschne farba v interiéri rovnomernejšie.
Tip: Interiér je obzvlášť vhodné maľovať počas vykurovacej sezóny.
Ako často je potrebné maľovať steny v interiéri?
Aj keď sú farby na stenu pre človeka skôr estetickou záležitosťou, ich výmenu by ste rozhodne nemali podriaďovať len neustále sa meniacim módnym trendom. Baktérie, plesne, prach, mastnota a rôzne pachy nepôsobia priaznivo na organizmus človeka, ani na organizmus domácich zvieratiek. Akúsi hygienickú očistu v podobe vymaľovania vášho domova by ste mali vykonávať ideálne každých 4-5 rokov, no priestory s vyššou vlhkosťou, napríklad kúpeľne, sa odporúčajú premaľovať dokonca každé dva roky.
Pridajte komentár ku článku