Ako vybrať ojazdené auto, ktoré vás ani po rokoch nesklame?

Kúpa ojazdeného auta

Zdroj obrázka: My Ocean Production / Shutterstock.com

Podľa štatistík kupujeme ojazdené autá oveľa častejšie ako tie nové a nie sú to len ľudia v mladom veku, ktorí tomuto typu vozidla podľahnú. Nech už ste sa aj vy rozhodli pre kúpu ojazdeného auta z akéhokoľvek dôvodu, musíte sa mať na pozore, pretože i staršie auto za rozumnú cenu vám môže spoľahlivo slúžiť niekoľko rokov, ak si vyberiete správne.

Stačí si ujasniť, čo od neho očakávate a koľko chcete investovať. Možno bude potrebné spraviť nejaký kompromis, ale v konečnom dôsledku môžete byť nad mieru spokojní.

Ako si vybrať takéto spoľahlivé ojazdené auto?

Spravte si prieskum trhu s "jazdenkami"

Každý má určité predstavy o tom, ako by malo jeho auto vyzerať, akú by malo mať výbavu, vek či počet najazdených kilometrov. Na druhej strane je aktuálna ponuka a samozrejme aj váš rozpočet.

V prvom rade by ste teda mali získať aktuálne informácie o tom, aké vozidlo si reálne s vašim rozpočtom môžete dovoliť. Možno budete musieť poľaviť v nárokoch na výbavu alebo vek auta, a možno zistíte, že si môžete dovoliť niečo viac, alebo ušetriť trochu peňazí. 

Ojazdené autá, ktoré nielen Slováci kupujú častejšie ako tie nové, ponúkajú svojim majiteľom naozaj široké možnosti, pretože v autobazároch či na inzertných portáloch nájdete prakticky všetky typy, značky či vekové kategórie vozidiel. 

Určite vám takýto menší prieskum pomôže, aby ste sa lepšie zorientovali v tom, aké máte možnosti.

Aké auto potrebujete a na aký účel?

Tieto dve základné otázky by ste mali mať zodpovedané bez ohľadu na to, či kupujete nové alebo jazdené auto. Pokiaľ nemáte v pláne kúpiť si novú "hračku", mali by ste k výberu pristúpiť pragmaticky.

Ujasnite si, či chcete bezpečné a priestranné auto pre rodinu, alebo budete auto využívať len pre seba na každodenné dochádzanie do práce, alebo iba na občasné nevyhnutné jazdenie?

Záleží aj na tom, či očakávate vysoký výkon, nízku spotrebu alebo ekologickejšieho hybrida či elektromobil. Celkom podstatná je aj značka auta, a to nielen z pohľadu ceny. Aj tu treba zvažovať, či očakávate reprezentatívny model luxusnejšej značky, alebo niečo praktické, bezpečné a cenovo dostupné.

Ako vybrať ojazdené auto

Zdroj obrázka: Svitlana Hulko / Shutterstock.com

Niekedy je menej viac

S účelom súvisí aj veľkosť, resp. typ auta. Napríklad ak potrebujete auto iba pre seba na každodenné dochádzanie do práce, môže vám stačiť hatchback, či už 3-dverový alebo 5-dverový. 

Menšie auto oceníte najmä pri parkovaní, keďže sa zmestí aj na parkovacie miesta, na ktoré sa napríklad SUV nezmestí ani omylom. Hatchback, klasický 5-dverový, môže byť aj vhodným autom pre rodinu. 

Samozrejme otázna je kapacita kufra, ktorá nemusí byť dostatočná ak sa vyberiete napríklad na dovolenku. Pre takéto prípady však boli vymyslené strešné nosiče.

Zvážiť môžete aj sedan, ktorý sa od hatchbacku líši najmä kufrom, ktorý sa neotvára spolu so zadným oknom. Sedany mávajú luxusnejší dizajn, ale v princípe sú vhodné na podobné účely ako hatchback.    

Obľúbené SUV

Mestské SUV sa tešia pomerne veľkej obľube, pretože mohutnejšie auto poskytuje pocit bezpečnosti, lepší rozhľad či viac priestoru. To všetko môže, ale nemusí byť pravda. Záleží od toho, aký model si vyberiete.

Nie všetky SUV sú bezpečnejšie ako napríklad sedan alebo hatchback, a nie vždy je objem batožinového priestoru výrazne väčší. 

Pri výbere konkrétneho modelu si preto treba dať pozor, aby naplnil vaše očakávania. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že SUV sú pohodlné vozidlá na dlhšie trasy aj do mesta, pričom sú vhodné aj ako rodinné auto.

Na druhej strane mávajú vyššiu spotrebu a keďže sú väčšie, parkovanie môže byť trochu komplikovanejšie, pretože na miesto štandardných rozmerov sa nemusí celkom komfortne zmestiť.    

Vek je naozaj len číslo

Ojazdené autá by ste si nemali vyberať len podľa roku výroby. Dôležitý je celkový technický stav vozidla aj počet najazdených kilometrov, ale aj to, aké opravy a výmeny súčiastok počas svojho života absolvovalo.

Niekedy je jednoducho výhodnejšie kúpiť 5 ročné auto, ktoré najazdilo 50 000 km, ako 2 ročné, ktoré už má za sebou 200 000 km. 

Významnú úlohu samozrejme zohráva aj rozpočet, pretože staršie autá sú logicky lacnejšie ako novšie, pokiaľ teda hovoríme o rovnakom type a značke vozidla. 

Môže sa stať aj to, že budete stáť pred dilemou, či kúpiť napríklad 5 ročné auto v plnej výbave, alebo 2 ročné zo základnou výbavou.

V takom prípade vás bude čakať rozhodnutie, či si doprajete väčšie pohodlie, alebo radšej zvolíte novšie auto, ktoré si nebude dlhší čas vyžadovať ďalšie väčšie investície a podobne. 

Ako si vybrať ojazdené auto

Zdroj obrázka: Nestor Rizhniak / Shutterstock.com

Ojazdené autá si preverte

Keď si kúpite nové auto, máte záruku, že je v poriadku. Ojazdené autá si určite treba preveriť. Základom by mala byť obhliadka a skúšobná jazda. Určite je dobré, ak sa v autách aspoň trochu vyznáte. 

Ak to tak nie je, zvážte pomoc od profesionálov, ktorí auto dôkladne overia a dajú vám istotu, že ste si zvolili správne.

Pokiaľ sa na obhliadku vyberiete sami, overte si VIN číslo a všímajte si základné veci ako opotrebenie pedálov, radiacej páky, volantu, ale aj lak, ktorý vám môže napovedať, či auto nebolo opravované alebo búrané. Pri skúšobnej jazde sa oplatí dobre počúvať, pretože zvuk dokáže o stave auta dosť napovedať.

Odporúča sa aj overenie pôvodu vozidla, teda či napríklad nie je kradnuté alebo sa na neho nevzťahuje exekúcia a podobne. Legálnosť, resp. nelegálnosť jeho pôvodu vám totiž môže narobiť väčšie problémy ako prevodovka zrelá na výmenu. Platí to najmä pri priamom predaji, teda ak kupujete auto priamo od majiteľa. 

Veľké autobazáre si tieto skutočnosti spravidla overujú a nemusíte na to myslieť vy. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete kúpiť ojazdené autá priamo alebo cez bazár, vrelo sa odporúča nechať jeho technický stav skontrolovať mechanikom, ktorému dôverujete.  

Uvidíte, že s týmito informáciami pri výbere vášho nového ojazdeného vozidla neurobíte krok vedľa a budete s ním roky spokojný.

O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.

Pridajte komentár ku článku

avatar