Nákupný poradca: Ako vybrať perfektný písací stôl pre školáka

Keď začnete pre svoje dieťa hľadať písací stôl, nepotrvá dlho, kým si uvedomíte, že možností je príliš veľa. Dodávajú sa v rôznych veľkostiach, vyrobený z rozličných materiálov, majú kadejaké vlastnosti, doplnky a vychytávky. Poďte sa s nami pozrieť na to, čo je potrebné zohľadniť pred kúpou písacieho stola pre vaše dieťa.

Nákupný poradca: Ako vybrať perfektný písací stôl pre školáka

Zdroj obrázka: Juliya Shangarey / Shutterstock.com

Prinášame vám 4 praktické tipy, ako vyberiete stôl, za ktorým sa dobre sedí, a ktorý pekne zapadne do detskej izby. Vaše dieťa si ho zamiluje a možno sa mu bude chcieť aj viac učiť. S kvalitným písacím stolom pre školákov si uľahčíte už aj tak náročnú situáciu v lockdowne.

Náš tip

Kombík radí

Na Biano.sk nájdete detské písacie stoly z desiatok e-shopov na jednom mieste. Vyberte si farbu, tvar, materiál, štýl a ďalšie vychytávky, zadajte cenové rozpätie a nájdite stôl rýchlo a pohodlne.


Dokonca na jednom mieste.

1. Vek a výška vášho dieťaťa

Písací stôl musí zodpovedať veku, a tým pádom aj výške školáka. Niekedy je jednoducho lepšie nekupovať vec, ktorá dieťaťu vydrží od 6 do 18 rokov, kým neopustí domov. Ako človiečik rastie, menia sa aj jeho potreby.

Rovnako by sa mala meniť aj veľkosť stola, pretože “predškolský stôl” na vyfarbovanie sa výrazne líši od detského stola na každodenné domáce úlohy, prípadne stôl dospievajúceho pubertiaka, ktorý experimentuje a potrebuje už aj počítač alebo notebook.

Ďalším kritériom môže byť napríklad aj zameranie vášho dieťaťa. Strednú školu vyberáte okolo 14. roku života, čo znamená, že ak máte doma ratolesť, ktorá sa ešte len chystá na základnú školu, rozhodnutie, a tým pádom aj budúce potreby, v priebehu štúdia na strednej škole zmeníte ešte veľakrát.

Nákupný poradca: Ako vybrať perfektný písací stôl pre školáka

Zdroj obrázka: Syda Productions / Shutterstock.com

Vedeli ste, že…existujú aj rastúce písacie stoly? Ich výška sa dá jednoducho nastaviť podľa výšky dieťaťa. Cena za rastúci stôl je o čosi vyššia (cca 200 eur).

2. Konštrukcia písacieho stola

Stabilita a pevnosť nábytku v detskej izbe je nevyhnutnosťou. Preto sa vždy uistite, že písací stôl má kvalitnú konštrukciu, je dobre zostavený a nechýbajú mu vlastnosti, ktoré dieťa v konkrétnom veku potrebuje. 

 • Pri malom dieťati sa musíte ubezpečiť, že je stôl dostatočne pevný, aby sa neprevrátil, a nemal by mať ani ostré hrany. Skontrolujte tiež, či sa na ňom nenachádzajú malé oddeliteľné časti.
 • Dieťa v školskom veku používa stôl na kadejaké aktivity a tvorivú činnosť. Môže sa vám teda hodiť stôl s umývateľnou doskou.
 • Dospievajúcemu človeku sa zíde priestor na počítač a rovnako aj zásuvky alebo skrinky, kam môže schovať svoje tajomstvá.
Nákupný poradca: Ako vybrať perfektný písací stôl pre školáka

Zdroj obrázka: sakkmesterke / Shutterstock.com

3. Pohodlie a design

Pohodlie sa odvíja od prvých dvoch bodov. Ak vyberiete správnu výšku a šírku stola, kvalitný materiál a stabilnú konštrukciu, všetko by malo ísť ako po masle. K tomu, aby bolo všetko tip top, ešte budete potrebovať detskú stoličku (rovnako ich nájdete na Biano).

Najlepším riešením je vybrať stôl z kvalitného dreva v neutrálnom dekore, hlavne, aby plnil potreby vášho dieťaťa. Ak sa váš školák nechce vzdať myšlienky na farebný písací stôl, určite vyberte taký, ktorý zodpovedá odtieňom alebo téme detskej izby a nebude príliš výrazný.

Pár rád ako vybrať stoličku:

 • kolená dieťaťa musia byť v 90° uhle
 • ak dieťa položí lakte na opierku, takisto by mali zvierať pravý uhol
 • 90 stupňový uhol musí byť aj medzi trupom a stehnami
 • chodidlá majú byť položené na podlahe
 • sedadlo nemá siahať za 2/3 stehien.
Nákupný poradca: Ako vybrať perfektný písací stôl pre školáka

Zdroj obrázka: Africa Studio / Shutterstock.com

4. Doplnky a vlastnosti písacieho stola

Túto tému sme už trocha načali pri bode č. 2. Ak vyberáte stôl pre predškoláka, skúste ho naučiť listovať si knihy či vymaľovávať omaľovánky za stolom, aby si zvykol na prácu za písacím stolom.

Všeobecne by písací stôl mal mať miesto na papiere, zošity a knihy, ceruzky, perá a ďalšie písacie pomôcky. Nesmú mu teda chýbať zásuvky a skrinky. Obľúbené sú aj naklápacie dosky na kreslenie a rysovanie. Prípadným pomocníkom je aj podstavec pod monitor a otvor na káble, ktoré nebudú zavadzať.

Ďalšie rýchle tipy

 • Pred výberom písacieho stola vždy berte do úvahy aj dostupné miesto v izbe.
 • Pre menšie dieťa sú bezpečnejšie stoličky pripevnené rovno k písaciemu stolu.
 • Starším deťom na 100 % doprajte stôl so zásuvkami a poličkami. 
 • Existujú aj stoly so zabudovaným svetlom. Ak taký nenájdete, nezabudnite, že lampa na písacom stole je nevyhnutnosťou.


O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)

Pridajte komentár ku článku

avatar