7 faktov o šampónoch, ktoré by ste mali poznať

7 faktov o šampónochMožno vám príde zbytočné, venovať zvýšenú pozornosť tomu, aký šampón používate. Veď predsa tento nedávno reklamovali, je určený pre dlhé zničené vlasy, modelka mala po použití prekrásnu hrivu - ten si kúpim! Odporúčania kamošiek alebo žiarivých reklám sú fajn, avšak môžu vám na hlave narobiť skôr neplechu. Preto sme pre vás pripravili prehľad 7 dôležitých faktov, na ktoré by ste si mali pred kúpou šampónu posvietiť. Vlasy sú predsa vaša koruna krásy, zaslúžia si špeciálnu starostlivosť!

1. Alfa a omega - správna diagnostika

Hlavnou funkciou šampónu má byť čistenie pokožky hlavy a odstránenie nečistôt z vlasov. Preto je dôležité ešte pred jeho kúpou presne vyhodnotiť stav vašej pokožky. Zdravé vlasy môžu vyrásť iba zo zdravej vlasovej pokožky, preto nie je odveci vyskúšať šampón určený konkrétne na vašu vlasovú pokožku. Budete prekvapení jeho účinkami a následnou kvalitou vlasov! 

2. Šampón na normálne vlasy

Vlasy sa vám príliš nemastia, nepadajú, pro vysušení nestoja ako drôty? Nemáte problém s lupinami ani s nadmerne rozštiepenými končekmi? Ak je vlasová pokožka normálna a vlasy sú iba občas mierne suché kvôli tepelnej úprave, siahnite po šampóne pre normálne vlasy. Nezaťažujte ich zbytočne a raz za čas si doprajte výživné balzamy, zábaly či masky. 

2. Existuje riešenie pre suché vlasy?

Ak máte suché, porézne, lámavé vlasy, vyberajte si šampóny​, ktoré obsahujú hydratačné zložky: betaín, sukcinát, rastlinné saponíny. Takéto šampóny zaistia jemné a šetrné odstránenie nečistôt z vlasov. Suché vlasy sa často lámu a pôsobia krehko, končeky sú tak často rozštiepené. Vyberajte si preto vlasovú kozmetiku, ktorá vám uľahčí ich rozčesávanie, ochráni končeky a vlasom dodá pružnosť. Nevyhnutnoťou je používanie výživných balzamov a masiek. Šampón vám v tomto prípade určite nepostačí.

Fakty o vlasoch

Zdravé vlasy môžu vyrásť iba zo zdravej vlasovej pokožky, nepodceňte preto výber vhodného šampónu.

3. Čo pomáha na mastné vlasy?

Vlasy môžeme označiť za mastné, ak sa pár hodín od umytia zlepujú do tenkých mastných pramienkov. Nie sú vzdušné, pružné a už na pohľad vyzerajú ťažko. Pokiaľ sa vám vlasy rýchlo mastia a umývate si ich častejšie než dvakrát týždenne, vyhnite sa šampónom s označením hydratačné, vyhladzujúce, pre vlnité či kučeravé vlasy. 

Ešte horšie je, ak je váš šampón plný parabénov a sulfátov. Spočiatku sa vám to môže zdať ako ''wow efekt'', ale po mesiacoch tuky v šampóne vlasy oslabia. Skúste si vybrať šampón s výťažkami zo žihľavy, z vŕby alebo z prasličky. Veľmi dobré sú aj takzvané enzýmové šampóny, ktoré rozpustia nadmerný tuk.

4. Pre koho sú vhodné prírodné šampóny?

Pre všetkých. Neobsahujú žiadne chemické látky ako parabény, sulfáty a silikóny. Organické šampóny obsahujú len kvalitné bio a prírodné látky ako napríklad bambucké alebo kokosové maslo, výťažky z byliniek, rastlín a tiež vitamíny. Môžete sa spoľahnúť, že vám nespôsobia alergiu a zbytočné mastenie vlasov. 

5. Nespoliehajte sa iba na šampóny, hydratujte maskami, balzamami a zábalmi

Šampón sám o sebe nie je schopný hydratovať vlasy. Vlasy milujú kyslé prostredie, preto sú pre ne užitočné šampóny s pH 7 a nižšie. Avšak nespoliehajte sa iba na šampóny aj keď v názve stojí nápis ''hydratačný''. Najmä suché a lámavé vlasy vyžadujú dodatočnú starostlivosť. Používajte masky, balzamy. Ak si vlasy často sušíte fénom a upravujete kulmou či žehličkou, nevynechajte ani stylingové prípravky na ochranu vlasov pred teplom.

Skvelú službu vám spravia aj domáce zábaly, navyše sú takmer zadarmo. Vyskúšajte napríklad domáci olivový zábal. Zmiešajte jedno vajíčko a dve polievkové lyžice olivového oleja. Naneste na vlasy po celej dĺžke a zabaľte ich do potravinovej fólie alebo igelitového sáčku. Nakoniec si na hlavu obmotajte ešte uteráka, nech sú vlasy v teple. Nechajte pôsobiť 30 minút a potom vlasy dôkladne umyte.

Fakty o vlasoch

Ak si vlasy často fénuje, žehlíte či kulmujete, nevynechajte stylingové prípravky na ochranu vlasov pred teplom.

6. Ak vám šampón vyhovuje, nemeňte ho

Nenechajte sa oblafnúť reklamami ani nedajte vždy na rady kamošiek. To čo sedí iným, nemusí aj vám. Ak vám váš šampón vyhovuje, nie je potrebné ho neustále meniť. Naopak, ak si všimnete, že vás svrbí pokožka hlavy, vlasy vám začali padať, lámať sa alebo mastiť, kúpte si nový šampón. Ale dajte si záležať na jeho výbere na základe vášho typu pokožky hlavy a vlasov. 

7. Mýtus: ak si budete umývať vlasy každý deň, budú sa mastiť ešte viac

No a posledný, slávne-neslávny mýtus: ak si budete umývať vlasy každý deň, vlasy sa vám budú mastiť ešte viac. To vôbec nie je pravda. Príčinou rýchlo a často sa mastiacich vlasov sú skôr nevhodne zvolené prípravky. Skúste si preto vybrať šampón s výťažkami zo žihľavy, z vŕby alebo z prasličky. Veľmi dobré sú aj takzvané enzýmové šampóny, ktoré rozpustia nadmerný tuk.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar