Ako vybrať vhodnú umývačku riadu

sklo v umývačke

Ak máte doma umývačku riadu, iste veľmi dobre viete, akým je skvelým pomocníkom. Okrem toho, že šetrí vaše ruky a čas, totiž šetrí aj samotné životné prostredie.

Ak ste ju doteraz nikdy nemali, alebo sa vám vaša stará pokazila, poradíme vám, ako si vyberiete tú najvhodnejšiu do vašej domácnosti. 


Najlepšia umývačka pre vás

V súčasnosti sa na trhu nachádza obrovské množstvo umývačiek riadu, preto nie je vždy také jednoduché, vybrať si tú správnu. Líšia sa nielen veľkosťou, spotrebou alebo rôznymi programami či funkciami, odlišný majú aj dizajn či farbu. 

Azda najzákladnejší faktor, ktorý by vás mal pri výbere umývačky zaujímať, však nie je dizajn, ale práve spotreba vody, elektriny a tiež jej hlučnosť.

Do úvahy by ste však mali brať samozrejme aj jej objem, aby ste umývačku zbytočne nezapínali naprázdno alebo zbytočne ju neprepĺňali. Poďme sa ale na to pozrieť podrobnejšie.


Veľkosť a kapacita

V zásade sa predávajú len dva rozmery umývačiek, a síce tá so šírkou 45 centimetrov alebo tá väčšia so šírkou 60 centimetrov.

V ponuke zväčša nájdete buď vstavanú, voľne stojacu alebo stolnú umývačku, v závislosti od priestoru, počtu členov vo vašej domácnosti a v neposlednom rade aj od životného štýlu a vašich stravovacích návykov. Nezabúdajte ani na to, že na naplnenie umývačky tiež potrebujete dostatok riadov, čo môže byť niekedy aj problém.

Kapacita umývačky sa udáva podľa počtu súprav riadu, ktoré sa do nej zmestia. Tu treba pripomenúť, že jedna súprava obsahuje hlboký, plytký a dezertný tanier, hrnček, pohár a samozrejme príbor. Riad ako hrnce, panvice či misky sa do súpravy nezapočítavajú.

Priemerná kapacita pre umývačku so šírkou 60 centimetrov je zhruba 12 súprav, tá so šírkou 45 centimetrov pojme maximálne 10 súprav.

Veľkou výhodou tiež je, keď umývačka obsahuje napríklad zásuvku na príbor, ktorú môžete tiež využiť aj na iné menšie predmety a  pomôcky ako sú napríklad aj varešky. V prípade, že vaša umývačka takýto priečinok má, príborovým košíkom už nedisponuje, čo znamená, že získate viac miesta.

Niektoré umývačky navyše obsahujú aj sklápacie koše, vďaka ktorým budete môcť bezpečne umývať aj vysoké poháre na sekt.

ako vybrat umyvacku riadu

Typ umývačky riadu

Ako sme už spomínali, v súčasnosti na trhu existujú 3 typy umývačiek riadu, a síce stojatá, stolná a vstavaná. Jeden z najobľúbenejších tipov predstavuje práve tá voľne stojaca, ktorú môžete umiestniť takmer kdekoľvek. Postačí, ak budete mať k nej dotiahnutý prívod vody, odpad či prípojku elektriny. 

Niektoré umývačky pracujú aj na princípe nadstavby. Tá funguje tak, že sa odmontuje vrchná doska, vďaka čomu ju môžete vsunúť pod kuchynskú linku. Dvierka na umývačke zostanú pôvodné. Tu však musíte rátať s o niečo vyššou hlučnosťou ako tom býva pri vstavaných umývačkách. Ich hlavnou výhodou je ich nízka cena.

Podobným typom umývačky je vstavaná umývačka, ktorá sa musí zabudovať priamo do kuchynskej linky. Ide o veľmi nenápadný typ umývačky, na ktorý môžete pokojne primontovať predné dvierka kuchynskej linky a nikto si nič nevšimne.

Ide priestorovo o veľmi úsporný kúsok a keďže je navyše schovaná medzi skrinkami, je aj veľmi tichá, čo oceníte najmä v prípade, že máte prepojenú kuchyňu s obývačkou.

Panel vstavanej umývačky je umiestnený na vrchnej časti dvierok a je viditeľný až po ich otvorení, čo môže byť niekedy aj na škodu, keďže neuvidíte napríklad, koľko času vám zostáva do konca umývacieho cyklu. Aj to sa však dá obísť v prípade, že zainvestujete do niektorého z drahších modelov, kde sa vám čas, prípadne iné funkcie, budú premietať na podlahu. 

Na záver nesmieme zabudnúť ani na stolnú umývačku riadu, ktorú oceníte najmä v prípade, že bývate sami, alebo ju chcete umiestniť na chalupu. Zmestí sa do nej približne 5 súprav riadu a nie je možné ju zabudovať do kuchynskej linky.


Spotreba

Pri výbere nového spotrebiča sa samozrejme musíte zaujímať aj o jeho spotrebu. Tú má každý spotrebič inú a nájdete ju na energetickom štítku. U umývačiek je to pomerne jednoduché.

Všetky majú buď energetickú triedu od A po A+++, čo znamená, že umývačky vo všeobecnosti majú veľmi nízku spotrebu. Je všeobecne známe, že dokonca spotrebujú oveľa menej vody, ako je tomu pri ručnom umývaní riadu pod tečúcou vodou.

Znamená to asi toľko, že aj ten najlacnejší model v horšej kvalite dokáže umyť lepšie a lacnejšie ako je tomu pri ručnom umývaní. Pre porovnanie, najúspornejšie umývačky majú spotrebu vody na jeden cyklus 6-9 litrov, tie menej kvalitné uvádzajú 10-15 litrov vody.

Na umývačke sa udávajú aj ďalšie hodnoty. Napríklad trieda účinnosti sušenia, ktorá nám udáva, ako zvládne umývačka vysušiť riad. Označujeme ich triedou A až G, pričom trieda A predstavuje tú najlepšiu možnosť pre vás, a naopak trieda G tú najhoršiu.

Náš TIP

Kombík radí

Mať novú umývačku je síce jedna vec, ale mali by ste sa o ňu aj zodpovedne starať. To docielite nielen pravidelnou údržbou, ale aj vďaka používaniu kvalitných prípravkov.


My nedáme dopustiť na značku Finish, ktorá zabezpečí jej bezproblémový chod. Finish tablety a Finish leštidlo sú dva prípravky, ktoré by vo vašej kuchyni rozhodne nemali chýbať.

Finish tablety

Hlučnosť

Pri výbere umývačky by ste sa v neposlednom rade mali zamerať aj na jej hlučnosť. Ide bezpochyby o veľmi dôležitý parameter, ktorý nehodno zanedbať. Umývačku totiž zapíname kedykoľvek v priebehu dňa, veľakrát aj práve večer, a preto nie je na škodu riešiť aj hluk, ktorý vydáva.

Extrémne tiché umývačky majú hlučnosť približne 45dB, pričom tolerovateľná hranica sa pohybuje niekde na úrovni okolo 60 dB. Veľa však samozrejme záleží od toho, kde máte umývačku umiestnenú. Napríklad či máte kuchyňu spojenú s obývačkou a podobne. 


Funkcie, ktoré určite oceníte

Mnoho umývačiek ponúka okrem základných funkcií aj niečo navyše, a síce tie dodatkové, ktoré vám zaistia vyšší komfort pri umývaní. Toto sú niektoré z nich.

Odložený štart: tento program vám umožní nastaviť si čas spustenia umývačky na taký, kedy sa vám to hodí najviac. Nastaviť si ju napríklad môžete na noc alebo pokojne vtedy, keď budete akurát v práci.

Samočistiaci filter: je skvelá pomôcka, vďaka ktorej sa už viac nebudete musieť zaoberať čistením filtra. Po každom umytí totiž dochádza k jeho samočisteniu, kedy je prepláchnutý intenzívnym množstvom vody.

Polovičná náplň: program oceníte najmä v prípade, že sa vám nedarí doplna naplniť umývačku, no napriek tomu riad v nej potrebujete mať čistý. Cyklus umývania bude nastavený tak, aby ste minuli len polovičnú dávku vody a spotrebovali aj menej energie.

Indikátor nedostatku soli: tie naozaj kvalitné umývačky majú aj program, ktorý vám oznámi, keď soľ v umývačke klesne pod určitú hranicu a zabezpečí tak skvelý chod spotrebiča.

Automatické dávkovanie: Mnohé kvalitnejšie umývačky majú funkciu automatického dávkovania umývacieho prostriedku. Je to veľmi praktická funkcia, kedy sama umývačka vyhodnotí množstvo prípravku.


O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)