Ako rýchlo a jednoducho vyčistiť strieborné šperky

čistenie striebra

Nie je ničím nezvyčajným, že strieborné šperky časom zájdu a získajú černastý nádych. Nevyhnete sa tomu, ide o prirodzený chemický proces, za ktorý môžete vďačiť sulfidu striebornému.

Ak máte rovnaký problém, ukážeme vám teraz niekoľko spôsobov, vďaka ktorým bude čistenie nielen strieborných šperkov doslova hračka.

Čistenie strieborných šperkov

Sú vaše strieborné náušnice či retiazka akési tmavšie? Nevábnu skorodovanú vrstvu má na svedomí chemická reakcia zlúčeniny síry v atmosfére alebo tiež látky nachádzajúce sa v ľudskom tele. Nech je to tak, či onak, určite chcete, aby vaše šperky opäť vyzerali ako nové.

Nebojte sa, nič nie je stratené. Ukážeme vám zopár trikov, vďaka ktorým to zvládnete aj bez vyhľadania pomoci špecialistu. Tu je niekoľko osvedčených trikov.


1. Soľ a alobal

Hneď prvý „recept“ nie je len mimoriadne jednoduchý, ale aj účinný. Do porcelánovej alebo sklenenej misky nalejete vriacu vodu a nasypete do nej 1lyžicu soli a tiež kúsok hliníkovej fólie. O nádob následne ponorte aj strieborné šperky, ale pozor, naozaj len na pár sekúnd. Následne šperky vytiahnite a osušte handričkou. 

Hoci sa považuje tento spôsob čistenia šperkov za veľmi účinný, predsa len nie je vhodný pre všetky. V prípade, že chcete vyčistiť šperk, ktorý má na sebe drahé kamene či perly, radšej sa mu oblúkom vyhnite. Hrozí totiž ich poškodenie. 


2. Saponát na umývanie radu

Šperky dokážete vyčistiť aj tak, že použijete bežný čistiaci prostriedok na umývanie riadu. Tak ako to bolo v prechádzajúcom bode, aj tento spôsob je veľmi jednoduchý. Do teplej vody nakvapkáte zopá kvapiek saponátu a vodu speňte. Do bubliniek, ktoré vznikli namočte handričku a opatrne ňou utierajte šperk až po dobu, kedy dosiahnete požadovaný efekt.

Šperk následne opláchnite v studenej vode a doleštite. Výhodou je, že týmto spôsobom môžete vyčistiť aj šperky, ktoré na sebe majú drahé kamene a perly, dokonca môžete siahnuť aj po mäkkej kefke. 


3. Kypriaci prášok na pečenie

Aj prášok do pečiva, ktorý má každá gazdinka v domácnosti, vám dokáže šperky dokonalo vyčistiť šperky.

Stačí, keď zmiešate 3 lyžice prášku s jednou lyžicou vody, kým nevytvoríte hustú pastu. Tou budete následne potierať šperk až pokým nedosiahnete požadovaný výsledok. Pri dočisťovaní si dajte pozor, aby ste pastu dostali z každej jednej špáry.


4. Pivo a Coca-Cola

Siahnuť môžete aj po obľúbených nápojoch ako je svetlé pivo či Coca-Cola. V oboch prípadoch šperk vložíte do nádoby s tekutinou a necháte zopár minút pôsobiť ( odporúčaná doba je 10 až 15 minút).

Po uplynutí času šperk len jednoducho vytiahnete, opláchnete a dočistíte handričkou. Len chceme upozorniť, že tento spôsob čistenia sa nepovažuje za príliš účinný, čo znamená, že požadovaný výsledok sa nemusí vôbec dostaviť. 


5. HAGERTY – čistič šperkov

Hagerty Silver Clean

Na čistenie šperkov môžete však použiť aj kvalitný čistič striebra, s ktorého výsledkom budete mimoriadne spokojní. Mimoriadne obľúbený je najmä Hagerty Silver Clean, ktorý je známy svojim rýchlym nástupom.

Šperk podľa návodu len jednoducho vložíte do „kúpeľa“ na približne 2 minúty, potom opláchnete teplou vodou a handrou dosušíte. Uvidíte, že výsledok bude dokonalý. Profesionálnych pomocníkov môžete využiť aj na čistenie zlata, veď presvedčte sa na vlastné oči. 


6. Špeciálna handrička

Šperky môžete vyčistiť aj vďaka špeciálnej handričky, ktorá je spravidla napustená čistiacim prostriedkom na čistenie šperkov. 


7. Ultrazvuková čistička

Šperky si dokážete vyčistiť aj s pomocou ultrazvukovej čističky. Počiatočná investícia síce bude o čosi vyššia, výsledok však bude stáť za to.

Problémom však môže nastať pri šperkoch, ktoré sú vykladané drahými kameňmi, ktoré sa môžu jednoducho uvoľniť a stratiť.  

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)