3 jednoduché spôsoby ako originálne zabaliť vianočný darček

Ako zabaliť vianočný darček

Máte vybraný originálny vianočný darček a jediné, čo mu chýba, je perfektné balenie? Nádherný dizajn balíku vie byť rovnako výnimočný ako samotný darček. Je schopný dokonale navodiť na úžasné prekvapenia, ktoré čaká vo vnútri krabičky. Po prečítaní tohto článku, by ste mali vedieť zabaliť darček ako skutočný profesionál. Minimálne teóriu by ste mali mať v malíčku! 🙂 

Pri balení darčekov sa fantázii medze naozaj nekladú. Môžete použiť viacero spôsob a štýlov balenia, ale dávajte si pozor, aby ste to neprehnali s detailmi, ktoré by mohli byť príliš rušivé. 

Pravdepodobne pri balení darčeka roky siahnete po veľmi jednoduchom štýle, ktorý pozostáva len z baliaceho papiera a lepiacej pásky. Prinášame vám kreatívne nápady, ktoré vás nebude stáť veľa času, námahy ani materiálu, no výsledný vzhľad bude oveľa nápaditejší ako len čistý papier. 

1. Prírodné balenie darčeka 

Máte radi prírodné doplnky a minimalistický štýl? Potom môže byť tento štýl zdobenia vašim favoritom. Povieme si, ako začleniť organické prvky na balenie darčeka jednoduchým aj zložitejším spôsobom. 

Čo si pripraviť:

 1. hnedý baliaci papier (recyklovateľný baliaci papier)
 2. prírodný doplnok - sušené bobule, hloh obyčajný, žalude, vylisované rastliny, list, šišky, halúzky a podobne 
 3. špagát


Postup:

Darček zabaľte do baliaceho papiera. Dajte si záležať, aby ste použili len toľko papieru, koľko je nevyhnutné pre daný rozmer balíka. Zoberte špagát a začnite prevliekaním cez vrch a prekrížte ho v opačnom smere. Prevlečte špagát okolo spodnej časti a znovu prekrížte opačným smerom. Zámerom je vytvoriť mriežku, ak vám je tento postup príliš náročný, pokojne môžete použiť len obyčajné viazanie, kde špagát prevlečiete od zadnej strany balenia na prednú tým, že najprv začnete zvislo, a potom vodorovne. 

Jednoduché zdobenie vianočného balíka

Jednoduché zdobenie balíku pomocou špagátu a prírodného doplnku. 

Ak pokračujte s mriežkou, omotajte špagát dva až trikrát, pričom držte prierezy blízko seba, ale mimo stredu. Na poslednom prekrížení uviažte špagát cez vrch darčeka do dvojitého uzla. Následne cez uzol položte prírodný doplnok, ktorý máte aktuálne poruke. A máte hotovo! (1)

mriezka-na-baliku

Zložitejší postup s krížením špagátu, ktorý popisujeme bližšie v texte. Zdroj:honestlywtf.com

NÁŠ TIP: Ak chcete experimentovať, špagát môžete prevliecť viackrát a vytvoriť dve mašle na prednej strane balíka. 

2. Dva darčeky v jednom

Skúste tento rok začleniť darček už do samotného balenia. Ako to dosiahnuť? Vymeňte klasickú mašľu za ozdobu, ktorá dodá darčeku osobitosť, a zároveň sa stane aj bonusovým prekvapením. Na tento účel budete potrebovať malé ozdoby - kúpené alebo ručne vyrobené, to je už plne vo vašich rukách. Skvelé je, ak ozdoba nesie meno obdarovaného

Môžete si zakúpiť vianočné ozdoby z dreva alebo akéhokoľvek iného materiálu - vložku, hviezdu a podobne. Dôležité je, aby ozdobili neboli príliš veľké a proporčne sedeli k balíku

Čo si pripraviť:

 1. ozdoba
 2. hrubá stuha
 3. klasický baliaci papier (výber je na vašom uvážení)
 4. lepiacu pásku
 5. nožnice


Postup:

Klasicky zabaľte balík pomocou ozdobného papiera, ktorý aktuálne máte pripravený. Dajte si záležať na tom, aby jednotlivé prvky spolu ladili. Ozdobu prevlečte cez hrubú stuhu, a potom ju omotajte okolo darčeka. Ak to nie je možné, pokúste sa predmet zachytiť na stuhe napríklad spinkou či lepiacou páskou. 

Koncept prevliekanie mašle môžete celkom vypustiť a použiť ozdobnú pásku, ktorou predmet uchytíte. Uvidíte, že týmto mini darčekom zapôsobíte najmä na malé ratolesti, ale aj na dospelých. (2)

Dva darčeky v jednom balení

Malým bonusovým darčekom môže byť aj vianočná ozdoba, ktorú uchytíte na vrchu krabice.

3. Kreatívne balenie darčeka

Ak máte šikovné ruky a nekonečnú predstavivosť, tento postup balenia darčekov vás môže celkom jednoznačne osloviť.  Na obal namaľujete vlastný dizajn. Maľované obrázky, mašle a vzory, môžu znieť na prvé počutie trošku nudne, ale vôbec tomu tak nemusí byť. Obrázky maľované rukou sú jedinečné a navyše zostanú presne tam, kde ich načrtnete. Pre tento postup budete potrebovať jednofarebný baliaci papier, na ktorý budete môcť kresliť. Už len kvalitné písacie potreby a bohatú predstavivosť. 

Čo si pripraviť:

 1. jednofarebný baliaci papier (hnedý/biely)
 2. písacie potreby - fixky a perá
 3. lepiacu pásku a nožnice


Postup:

Darček môžete vopred zabaliť, ale lepšie sa vám bude kresliť na obal, ktorý si položíte na stôl ako na krabicu. Z tohto dôvodu odporúčame najprv maľovať a až potom zabaliť darček. A teraz nastáva okamih, kedy by sa mala prejaviť vaša múze. 

Môžete použiť jednoduché vzory, akou je napríklad ozdobná mašľa alebo skúsiť niečo dramatickejšie. Pokiaľ neviete nakresliť princeznú súperiacu s trojhlavým drakom, tak napíšte na balík krátky list alebo vytlačte fotku.

Tento postup využijete aj v tom prípade, ak máte len obyčajný baliaci papier, ktorému chcete dodať dávku originality. Je to v podstate užitočná záchrana. Avšak dávajte si pozor, aby ste nespadli do gýču, pretože pri tomto postupe je to veľmi ľahké. 

Originálne balenie darčeku.

Obrázok môžete na krabicu namaľovať, ale rýchly variant je vytlačiť a nalepiť obľúbenú fotku. 

Odkaz na darčeku

Okrem kresby môžete pridať aj odkaz na krabicu. Pôsobí to osobne, najmä vtedy, ak je odkaz napísaný rukou. 

Bonusový TIP, ak baliaci papier viac nie je vašou šálkou kávy

Ak chcete skúsiť menej obyčajný, ale skôr luxusnejší spôsob balenia darčekov, pripravili sme si pre vás zaujímavý tip. Počuli ste už o ekologickom balení darčekov s Furoshiki bavlnenou látkou? Týmto spôsobom zabalíte darček veľmi jednoducho, pričom výsledok bude pôsobiť naozaj honosne a na úrovni. (3)

Furoshiki je japonská baliaca látka, ktorá sa tradične používa na prepravu a nosenie predmetov. Okrem toho, že do nej krásne zabalíte darček, ju môže obdarovaný následne použiť ako doplnok do svojho šatníka. (4)

Na záver

Pri balení vianočných darčekov je dôležité, aby ste mysleli aj na tie najmenšie detaily. Podstatné je zaobstarať si napríklad obojstrannú pásku, ktorá vám pomôže vytvoriť dokonalé hrany, a zároveň dostane na balíku neviditeľná. Nemenej podstatné je aj dokonalé kríženie šnúrok, aby ste mali istotu, že na darčeku držia pevne.

Či už potrebujete pripraviť originálny vianočný darček pre manžela, deti alebo najlepšiu kamarátku, kvalitné balenie môže byť veľkým plusom. Teraz sa už len pustite do balenia darčekov! Držíme vám palce. 🙂 

NÁŠ TIP: Pokiaľ ešte zháňate darčeky na poslednú chvíľu alebo stále neviete, čím obdarovať blízkych, pripravili sme si pre vás množstvo rád, ktorými sa môžete inšpirovať. Je tu pre vás vianočný darčekový sprievodca, ktorý vám ponúka pomocnú ruku.


O autorovi

Dominika Ježová
 

Dominika je copywriterkou a začínajúcou blogerkou, ktorú inšpirujú témy týkajúce sa sebarozvoja. Bezodná milovníčka kávy, ktorá nepohrdne espressom ani cappuccinom. Nepoučiteľná zberateľka zápisníkov, ktorá bezprostredne vyhľadáva prostredia kaviarní. Absolventka masmediálnej komunikácie v Trnave. Okrem kávy zbožňuje cvičenie jogy, dlhé prechádzky prírodou, knihy a pohľad na lesy.

Pridajte komentár ku článku

avatar