Audioknihy - hit týchto Vianoc?

Audioknihy

Audioknihy zažívajú boom, ako nikdy predtým. Nekazíte si zrak, počúvate kdekoľvek a kedykoľvek - pri šoférovaní, pred spaním, vo vlaku, počas chôdze do práce. Dnes nájdete stovky zaujímavo prerozprávaných kníh súčasnej literárnej scény. Od detektívok, cez horory, motivačnú literatúru po scifi a klasiku. 

Vybrali sme pre vás 25 audioknižných bestsellerov, ktorými môžete potešiť seba aj svojich blízkych napríklad pod vianočným stromčekom.


Detektívky a thrillery

Jozef Karika - Strach

1. Jozef Karika: Strach

Jozef Karika, autor populárnej Trhliny prináša hrôzostrašný príbeh s nadprirodzenými prvkami. Tridsiatnik sa po rokoch vracia do starého bytu na úpätí hory, kde sa vo výnimočne mrazivých zimách strácajú deti. 

Jo Nesbo - Žízeň

2. Jo Nesbo: Žízeň

V Osle sa odohrajú vraždy niekoľkých žien, ktoré sa dohodli na stretnutí cez Tinder. Zaujímavé však je, že obetiam vždy zmizlo určité množstvo krvi. Séria udalostí zabráni Harrymu Holovi užívať si pokojný život.

Helen Fieldsová - Dokonalá kořist

3. Helen Fieldsová: Dokonalá kořist

Z Edinburghu sa stáva európska metropola hrôzy. Najprv uprostred hudobného festivalu rozpára ostrý nôž brucho charitatívneho pracovníka, neskôr sa nájde zaškrtená učiteľka materskej školy v smetnom kontajneri. A vrah už oznamuje ďalšiu korisť... 

Stephen King - Hřbitov zvířátek

4. Stephen King: Řbitov zvířátek

Chcete sa báť? Siahnite po audioknihe od majstra hororov Stephena Kinga, pri počúvaní ktorej sa vám bude zdať, že niekedy je možno lepšie byť mŕtvy... Doktor Louis Creed sa so ženou a deťmi presťahoval do krásneho rodinného domu, avšak okolité lesy skrývajú niečo veľmi nebezpečné.

John Grisham: Vyvolávač deště

5. John Grisham: Vyvolávač deště

Rudy Baylor, študent posledného ročníka práva, získava prvých dvoch klientov. Pani Birdie chce vydediť svoje vnúčatá a deti, ktoré ju zanedbávajú a rodina Blackových má problémy s poisťovnou. Rudy sa rozhodne súdne spory za každú cenu vyhrať.

David Lagercrantz: Dievča, ktoré musí zomrieť

6. David Lagercrantz: Dívka, která musí zemřít

Absolútny bestseller aj medzi knihami. V jednom štokholmskom parku sa nájde mŕtvola bezdomovca. Prípad však prebudí nevídanú pozornosť, pretože žobráka viackrát počuli blúziť o švédskom ministrovi obrany. Má s tým niečo spoločné? 

Dan SImmons - Terror

7. Dan Simmons: Terror

Dve lode britského královského námorníctva - Erebus a Terror - v roku 1845 zažili tragédiu. Čo sa vlastne stalo? Kapitán posádky vám vyrozpráva príbeh o námorníkoch, ktorí uviazli v pasci, chorľaveli, dochádzali im potraviny a navyše ich prenasledoval tajomný netvor... 

Michael Connelly - Červená ozvena

8. Michael Connelly: Černá ozvena

Prvý príbeh detektívnej série Harryho Boscha sa začína vraždou muža nájdeného pri Mulhollandskej priehrade. Pátranie vás zavedie do spleti temných tunelov, v ktorých priekupníkov drog organizuje zhora skupinka skorumpovaných štátnych úradníkov.

Michael Connelly - Tichá noc

9. Michael Connelly: Tichá noc

Bosch pokračuje vo vyšetrovaní vraždy z roku 2009, keď zahynulo dievča, ktoré mu kedysi zachránilo život. Rieši aj nový prípad vraždy týkajúcej sa hispánskej mafie. Príbeh sa začína zamotávať, keď Boscha unesie mexická mafia.

Delaney - Tá predo mnou

10. J.P.Delaney: Ta přede mnou

Jane sa nasťahuje do nového designerského domu. V dome sa však treba správať podľa daných pravidiel. Má totiž pomôcť osobe, ktorá v ňom žije, k zmene a novým začiatkom. Jane však zistí, že v dome pred ňou násilnou smrťou zomrela jej až veľmi podobná Emma. Jane sa začína báť, či podobný osud nestretne aj ju... 

Kaštánek

11. Soren Sveistrup: Kaštánek

V jeden sychravý deň polícia nájde v Kodani brutálne zavraždenú ženu. Nad jej telom visí panáčik z gaštanov. Čo to znamená? Krátko na to je nájdená aj ďalšia obeť a s ňou ďalšia gaštanová figúrka. Vyšetrovatelia sa púšťajú do riešenia série vrážd. Stihnú to, kým sa objaví ďalší gaštanový panáčik?

Humor, satira a romantika

Terry Pratchett - Muži ve zbraní

12. Terry Pratchett: Muži ve zbrani

Humor, slovné hračky, satira. Také je ďalšie pokračovanie v rámci série Úžasná zemeplocha. Nad mestom Ankh-Morpork poletuje diabol, vyčíňa vrah a celkovo sa dejú čudné veci. Poriadok sa snaží udržať mestská hliadka zložená z trpaslíkov a trollov. Ako to dopadne?

Stojednaletý stařík

13. Jonas Jonasson: Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět 

Pred rokom utiekol storočný starček Alan z domova dôchodcov, pretože si chcel začať užívať život. To sa mu aj darí s priateľom Juliusom na Bali. Ale iba do momentu, kedy sa Julius rozhodne pripraviť Alanovi narodeninovú oslavu - let teplovzdušným balónom. Balón totiž so starčekmi odletí bez pilota. 

Než jsem te poznala

14. Jojo Moyesová: Než jsem tě poznala

Louisa je spokojná so svojim životom, prácou v miestnom bare a s dlhoročným vzťahom. Podnik však zavrú a tak si musí nájsť novú prácu. Zamestnáva sa ako ošetrovateľka mladého boháča pripútaného na vozík. Ten si praje umrieť, no osud mu do cesty privádza Louisu, optimistickú a trochu otravnú dievčinu... 

Osobný rozvoj a vzdelávanie

Metóda bullet Journal

15. Ryder Carroll: Metoda Bullet Journal

Metóda Bullet Journal sa stala populárnou medzi miliónmi ľudí. Pomôže vám vysporiadať sa s prívalom úloh, povinností, naučí vás identifikovať to, čo je dôležité. Bude vám stačiť pero, zošit a Bullet Journal sa môže stať vaším plánovačom, denníkom, organizátorom, odkladačom myšlienok či záznamníkom pocitov.

Faktomluva

16: Hans Rosling: Faktomluva

Keď majú ľudia odpovedať na jednoduché otázky o stave sveta, systematicky volia zlé odpovede. Hans Roslin, lekár a populizátor vedy, vysvetľuje prečo. Popisuje 10 inštinktov, ktoré ovplyvňujú náš pohľad na svet. Ak však spoznáme klamlivé inštinkty, dokážeme sa na základe faktov venovať tomu, čo je skutočne dôležité.

Proč spíme

17. Matthew Walker: Proč spíme

Audiokniha špičkového neurovedca Matthewa Walkera objasňuje, prečo vlastne spíme a že evolúcia nás spánkom nevybavila iba tak náhodou. Zistíte, ako spánok ovplyvňuje naše emócie, pamäť, rozhodovanie, ale aj metabolizmus a chuť do jedla. Nájdete tu aj rady, ako odstrániť zlé návyky a ako si dopriať kvalitný spánok.

jak drahé je zdarma?

18: Dan Ariely: Jak drahé je zdarma?

Marketing vie výborne využívať to, že takmer žiadny človek sa pri nákupných rozhodnutiach nespráva racionálne. Zakaždým podľahnete akcii 2+1 zdarma alebo neodolateľným vianočným výpredajom? Prečo? Audiokniha vám ukáže smer, akým sa vybrať, aby ste vedeli lepšie ovládať svoje emócie a nerobiť unáhlené závery.

Nikdy nedělej kompromis

19. Chris Voss: Nikdy nedělej kompromis

Audiokniha Nikdy nedělej kompromis alebo Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život vás naučí používať vyjednávacie taktiky používané agentami FBI. Dokázali svoj účel pri oslobodzovaní rukojemníkov či pri úspešných miliardových fúziách. Teraz sa ich môžete naučiť aj vy a používať ich v práci, na získanie vyššieho platu aj pri presviedčaní vlastných detí. Vyskúšate to?

Štyri dohody

20. Don Miguel Ruiz: Štyri dohody

Kniha múdrosti starých Toltékov, známa po celom svete je teraz dostupná aj ako audiokniha. V Štyroch dohodách autor odhaľuje zdroj našich limitujúcich myšlienok, ktoré nás oberajú o radosť a prinášajú nám miesto toho zbytočné utrpenie. Kniha vám môže pomôcť veľmi rýchlo zmeniť váš život a vniesť doň slobodu, šťastie a lásku. 

Myšlení rychlé a pomalé

21. Daniel Kahneman: Myšlení pomalé a rychlé

Ste si istí, že sa rozhodujete racionálne? Audiokniha vás naučí odhaľovať chyby a skratky vašej mysle a vyhnúť sa pasci mentálnych chýb. Bude užitočná študentom, učiteľom, investorom a všetkým, ktorí chcú porozumieť sebe i ostatným naokolo. Autor vysvetľuje rozdiely medzi rýchlym (intuitívnym) a pomalým (poctivým) myslením.

Spoločenská próza a autobiografie

Nebarvené ptáče

22. Jerzy Kosinski: Nabarvené ptáče

Naturalistický román, ktorý pohne brvou každého z nás. Rozpráva príbeh, ktorý sa odohral počas druhej svetovej vojny, na jeseň 1939. Rodičia poslali svojho šesťročného chlapca do bezpečia jednej vzdialenej dediny. Počas zmätku vo vojne však stratili spojenie s človekom, ktorý mal zabezpečiť ich synovi náhradný domov. Chlapcova pestúnka zomrela a opustené dieťa putuje od miesta k miestu... 

Serotonin

23. Michel Houellebecq: Serotonin

Štyridsaťšesťročný inžinier Florent-Claude Labrouste sa poberie na rodnú hruď, kde bilancuje svoj život a spomína na staré lásky. Pri živote ho udržujú antidepresíva, ktoré obsahujú serotonín, ktorému sa hovorí aj „hormón šťastia“, kvůli ich konzumácii mu je však nevoľno. Rozprávač postupne prichádza k záveru, že nemôže žiť bez svojej bývalej a poháňaný výčitkami sa uchyľuje takpovediac k stalkingu.

Sedm let v Africe

24. Obonete S. Ubam: Sedm let v Africe

Audiokniha vám rozpovie skutočný príbeh českého syna nigérisjkého kráľa. Po smrti svojho otca odišiel autor do Nigérie, aby ako dedič trónu prebral zodpovednosť za osud príbuzných, ktorých však ledva poznal. Na svojej ceste našiel nielen svoje korene a novú identitu, ale tiež zakúsil, aké je to ocitnúť sa na pokraji smrti, opustený blízkymi a životnou láskou, vydaný napospas jednému z najnebezpečnejších miest planéty.

Total recall

25. Arnold Schwarzenegger: Total Recall

Započúvajte sa do biografie jedného z najpopulárnejších, najúspešnejších a najlepšie platených akčných hrdinov všetkých čias - Arnolda Shwarzeneggera. Životný príbeh chlapca zo skromných pomerov z malého rakúskeho mestečka vás prevedie svetom profesionálnej kulturistiky, filmu aj politiky.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar