BABÉ Šampón na mliečnu chrastu - Recenzia a skúsenosti

BABÉ Šampón na mliečnu chrastu recenzia
 • pre deti od narodenia
 • 200 ml
 • bez farbív a konzervačných látok
 • cena od 9 

Seboroická dermatitída ľudovo nazývaná aj mliečna chrasta je ochorenie kože, ktoré postihuje predovšetkým dojčatá. To však nie je pravidlom a poriadne potrápiť môže i dospievajúce deti v puberte či dokonca aj dospelé osoby. 

Na trhu sa nachádza viacero prípravkov určených na tento problém, pričom hlavným faktorom výberu toho správneho je miesto výskytu. U nás doma sa seboroická dermatitída objavila na hlávke mojej ratolesti a tak na základe odporúčania pediatričky padla moja voľba na BABÉ Šampón na mliečnu chrastu.

BABÉ Šampón na mliečnu chrastu recenzia

Pokiaľ ste sa už stretli s mliečnou chrastou, určite mi dáte za pravdu, že ide o pomerne nepríjemné ochorenie. Prejavuje sa vo forme hnedých šupín vyskytujúcich sa predovšetkým vo vlasoch na hlave, no môže sa objaviť aj v obočí, podpazuší, slabinách či kožných záhyboch. Skrátka, na všetkých miestach, ktoré sú bohaté na mazové žľazy. 

Príčina výskytu mliečnej chrasty doteraz nie je úplne jasná a na túto tému sa objavuje viacero teórií. Niektoré hovoria, že ide o pôsobenie určitých kvasiniek, iné zas, že za to môže genetika ovplyvňujúca zvýšenú produktivitu mazových žliaz. 

Stretla som aj s teóriou, podľa ktorej sa mliečna chrasta objavuje u dobre živených a kojených detí. Tu však môžem povedať z vlastnej skúsenosti, že ide o mýtus. Moje posledné dieťa som zo zdravotných dôvodov nemohla kojiť, no mliečna chrasta sa u neho objavila na hlavičke rovnako, ako u mojich dvoch starších detí.

A keďže príčina vzniku nie je presne definovaná a teda cielene predísť mliečnej chraste u bábätiek je nemožné, rozhodla som sa zabojovať za pomoci detského šampónu BABÉ. A ako to dopadlo? 

BABÉ Šampón na mliečnu chrastu skúsenosti

Dermokozmetické prípravky firmy BABÉ sú klinicky a dermatologicky testované.

 Zloženie

BABÉ Šampón je prípravok určený na odstránenie mliečnej chrasty a pri pravidelnom používaní pôsobí podľa výrobcu aj ako prevencia.  

V jeho zložení sa nachádza viacero aktívnych látok, pričom medzi najdôležitejšie z nich patrí: 

 • kyselina salicylová,
 • nechtík lekársky,
 • deriváty kyseliny undecylovej, 
 • vlasové kondicionéry.

Práve prvá spomenutá kyselina salicylová zmäkčuje zrohovateľnú kožu a pomáha účinne odstraňovať z pokožky nepríjemné šupiny. Dôležitú úlohu má aj nechtík lekársky, ktorý je všeobecne známy vďaka svojim bohatým liečivým účinkom. 

V prípravku sa tiež nachádza i rastlinný extrakt Sabal Serrulata. Ten upravuje a celkovo znižuje produkciu kožného mazu, ktorý býva často označovaný za príčinu vzniku mliečnej chrasty.

Podstatnú rolu zohráva aj ichtamol, ktorý je zmesou látok pôsobiacich proti zápalom, svrbeniu a následnému množeniu baktérií. 

Ako výhodu vnímam to, že šampón neobsahuje žiadne farbivá, ftaláty, alkohol, parabény či minerálne oleje.

Pokiaľ patríte k mamičkám, ktoré zásadne odmietajú akúkoľvek chémiu, pravdepodobne sa vám prítomnosť kyselín v zložení tohto šampónu nebude pozdávať. Za seba musím povedať, že aj ja radšej uprednostňujem prírodné prípravky vždy, keď to je čo i len trochu možné. 

Práve pri mliečnej chraste som zo začiatku stavila na detský olej a za pomoci špeciálneho hrebeňa som trpezlivo vyčesávala z pokožky hlavy chrastičky. Tento proces však nielenže neprináša taký výsledok, akoby som si predstavovala, ale úplne ma od neho odradila nespokojnosť a plač môjho bábätka počas vyčesávania i červená pokožka na hlave. 

BABÉ Šampón na mliečnu chrastu zloženie

Po otvorení je potrebné šampón spotrebovať do 12 mesiacov. 

 Účinok 

Tajomstvo fungovania tohto šampónu tkvie v dvoch fázach, a to v antimikrobiálnom a keratolytickom účinku.

Kým antimikrobiálny účinok predstavuje ničenie choroboplodných zárodkov, pod keratolytickým účinkom možno chápať zmäkčenie rohovej vrstvy kože. 

A aké sú skúsenosti s týmto šampónom u nás doma?

BABÉ šampón ma pri testovaní veľmi príjemne prekvapil. U môjho najmladšieho dieťatka, ktorému sa na hlavičke objavila typická detská mliečna chrasta, našťastie len v miernej podobe, šampón výborne zabral už po dvoch použitiach. Prvé zlepšenie som dokonca pozorovala už po prvom použití, a po druhom mliečna chrasta úplne vymizla. Vlásky sú zároveň jemné a hebké. Pre mňa bol toto vynikajúci výsledok. 

Inak to však bolo pri použití mojim synovcom v pubertálnom veku, ktorého taktiež postihlo toto ochorenie na hlave, avšak výraznejšie. Tu šampón nezabral hneď po prvom a ani po druhom či treťom použití. Jeho stav sa síce zlepšil, no vyzerá to tak, že pôjde o beh na dlhú trať. Koniec koncov to ale môže byť spôsobené aj tým, že šampón je primárne určený pre tie najmenšie deti. 

Po všetkých tých skúsenostiach už viem, že jednotlivé prípravky nemusia zaberať u každého rovnako, resp., že kým niekomu prípravok zaberie ihneď, inému nemusí vôbec a podobne. Preto ma zaujímali aj skúsenosti ostatných používateľov s týmto šampónom a tak som trochu pátrala i na internete. 

Skúsenosti mamičiek boli väčšinou veľmi podobné. Šampón skvele účinkuje pri malých batoľatách na klasickú mliečnu chrastu, ktorá sa zvykne vyskytovať do jedného roka veku dieťaťa. Pri malých deťoch často stačí pár použití a chrasta zmizne. Pri aplikovaní šampónu na mliečnu chrastu u starších osôb je dôležité pravidelné a dlhodobé používanie. Pretože len to dokáže zbaviť pokožku tohto nepríjemného ochorenia. 

BABÉ Šampón na mliečnu chrastu recenzia

Šampón má oranžové sfarbenie a nevýraznú vôňu. 

 Spôsob použitia 

Keďže ide o šampón, spôsob jeho použitia je jednoduchý. Aplikovať by ste ho mali trikrát týždenne, pričom sa odporúča jeho striedanie s klasickým detským šampónom.

Fľaša má veľmi dobrý aplikátor, vďaka ktorému sa nemusíte obávať, že vám na ruku vytečie väčšie množstvo prípravku ako ste pôvodne plánovali. Práve pri šampónoch totiž zvykneme robiť tú chybu, že používame zbytočne veľké množstvo v domnení, že čím viac, tým lepšie. Opak je však pravdou. Viac ako množstvo šampónu je totiž dôležitejšie jeho rovnomerné nanesenie. 

Pokiaľ šampón používate na detskú hlavičku, úplne postačí použiť množstvo vo veľkosti hrachu. Nezabudnite dobre vmasírovať, nechať pôsobiť niekoľko minút a následne opláchnuť. 

Šampón je určený pre deti a teda pozitívne hodnotím to, že pri náhodnom zanesení do očí neštípe. Vzhľadom na zloženie však aj napriek tomu odporúčam vyvarovať sa kontaktu s očami. 

BABÉ Šampón na mliečnu chrastu aplikácia

Šampón sa jednoducho aplikuje vďaka prítomnosti praktického uzáveru. 

 Cena a balenie

Za najväčšiu nevýhodu tohto prípravku, vzhľadom na veľkosť balenia, považujem jeho vyššiu cenu. Za 200 ml totiž zaplatíte približne až 9 €. Šampón však veľmi dobre funguje a dokáže si poradiť s mliečnou chrastou bezbolestne, preto táto investícia za spokojnosť vášho drobca rozhodne stojí za to. 

Výhody a nevýhody BABÉ šampónu na mliečnu chrastu

Výhody

 • rýchly nástup účinku u detí
 • testovaný pediatrami i dermatológami
 • bez konzervačných a vonných látok
 • hypoalergénny
 • neštípe oči
 • vhodný aj pre dospelé osoby

Nevýhody

 • vyššia cena
 • potreba pravidelného používania
BABÉ Šampón na mliečnu chrastu skúsenosti

 Môj celkový dojem a hodnotenie

BABÉ Šampón na mliečnu chrastu je primárne určený pre malé batoľatá a teda musím povedať, že nie len tak náhodou. Práve im totiž dokáže rýchlo a účinne pomôcť zbaviť sa mliečnej chrasty, ktorá je nielenže estetickým problémom, ale bábätko môže potrápiť aj nepríjemným svrbením. Pokiaľ teda zvažujete zaobstarať si tento prípravok na pokožku hlavičky malého dieťatka, určite vám ho môžem len a len odporučiť.

V prípade, že vás ako dospelú osobu postihla seboroická dermatitída v oblasti hlavy a chcete vyskúšať BABÉ šampón na mliečnu chrastu, mali by ste sa vyzbrojiť dávkou trpezlivosti a zároveň aj dôslednosťou. Mliečna chrasta sa totiž u dospelých osôb zvykne objavovať v agresívnejšej forme a teda pravdepodobne sa jej len tak ľahko, po jednej aplikácii šampónu nezbavíte. Nutnosťou je dôsledná aplikácia prípravku a, samozrejme, aj pravidelné používanie v dlhšom období.

Šampón rovnako ako ostatné produkty značky BABÉ sú navrhnuté s ohľadom na detskú citlivú pokožku, a tak sa nemusíte obávať ich použitia. Prípravky sú pravidelne testované nielen dermatólogmi, ale aj pediatrami. Neobsahujú žiadne nežiadúce látky, farbivá či nebodaj alkohol, čo je pre mňa ďalším argumentom za. 

BABÉ šampón na mliečnu chrastu odporúčam vyskúšať všetkým, ktorý už svojej ratolesti nechcú spôsobovať bolesť spojenú s vyčesávaním chrastičiek z detskej citlivej pokožky. 

O autorovi

Michaela Banduričová
 

Michaela je v súkromí mamou troch detí. Rola matky jej učarovala natoľko, že sa rozhodla vydať touto dráhou aj v profesnom živote a stať sa profesionálnou mamou. Miška u nás testuje produkty určené deťom i mamám a radí, ako vybrať pre našich najmenších vždy to najlepšie.

5
Pridajte vašu recenziu

avatar
Katka
Komboš
Katka

Aj my používame tento šampón, určite odporúčam 😉

Michaela
Komboš
Michaela

Odporúčam aj ja 😉

Natália
Komboš
Natália

Na mliečnu chrastu je tento šampón rozhodne najlepší. Skúsili sme kadečo, ale až toto zabralo. Ako je pravda, že pomáha aj natretie olejom a vyčesávanie, ale to je pre bábo dosť drastické.

Čo sa vám na produkte páči?
všetko
Čo sa vám na produkte nepáči?
nič
Aneta
Komboš
Aneta

Dnes som Babé vyskúšala 1x pre 5 mesačnú dcérku (pôvodne kúpený pre staršiu), verím, že zaberie, lebo aj kamarátka mala dobrú skúsenosť, ale chcela som si prečítať aj recenziu. Vďaka.
Pokiaľ ide o synovca, mám radu…

Aneta
Komboš
Aneta

…pokr. Pochybujem, že mu zaberie šampón pre bábätká. Ja mám ekvivalent mliečnej chrasty celý život a až po tridsiatke som našla liek. Keratoredukčné šampóny pre dospelých. Uriage DS udrží pohodu, Ducray Kelual DS so sírou zachráni, keď je najhoršie. Normálne šampóny škodia, zhoršujú stav a to veľmi. Tento problém sa volá aj mastné lupiny, pokožka svrbí. Poraďte synovcovi 🙂