Barefoot obuv Baby Bare Shoes - Recenzia a skúsenosti

Barefootovo topánky pre deti skúsenosti recenzia

Pamätám si na časy, keď som ako dieťa behávala počas letných dní po dvore bosá. Kým rodičia ma za to pravidelne hrešili, stará mama bola tá, ktorá moje konanie vždy obhajovala so slovami, že takéto chodenie naboso môjmu zdraviu len a len prospeje. Áno, chodenie naboso bolo kedysi prirodzené nielen pre našich starých rodičov, ale aj dávne generácie pred nimi. A to nielen z dôvodu inej doby či nedostatku financií, ale najmä z hľadiska zdravotných benefitov. 

V súčasnosti, keď má človek pri kúpe topánok na výber z miliónov druhov, farieb či prevedení, je pre vás možno ťažko predstaviteľné, že by niekto chodil naboso, bez topánok, a vôbec, prečo by to vlastne robil. Ale pozor, ono sa to deje a musíme konštatovať, že čoraz viac.

Samozrejme, sú situácie, kedy nám súčasná spoločnosť jednoducho nedovoľuje, aby sme sa niekde vybrali len tak, bez topánok. Dobre, teda dovoľuje, ale vyžaduje si velikánsku dávku odvahy a ešte väčšie množstvo nezáujmu, že sa za vami budú obracať ľudia. A potom tu máme ešte druhú stránku, a tou je vaše bezpečie a teda ochrana nôh pred poranením. 

Aj práve preto vznikla tzv. barefoot obuv, ktorá verne simuluje chôdzu naboso. V uplynulých dňoch sme spolu s mojimi ratolesťami dostali možnosť otestovať tento typ obuvi. Neváhali sme ani chvíľku a dnes vám prinášame naše dojmy z barefoot detských topánočiek. 

Chodenie naboso: Aké výhody prináša?

Skôr než sa ale dostaneme k recenziám jednotlivých modelov topánočiek, pozrime sa na to, prečo sa vôbec pustiť do chôdze naboso a siahnuť po barefoot obuvi.

Známy nemecký liečiteľ Sebastian Kneipp raz povedal, že každý krok naboso - to je minúta života navyše. Chodenie naboso prináša okrem viacerých zdravotných benefitov podľa mnohých aj zlepšenie duševného stavu. Medzi tie najvýznamnejšie výhody patria: 

 • Udržiavanie zdravia nôh a predchádzanie ich deformácii.
 • Pozitívny vplyv na zdravie chrbtice.
 • Posilňovanie svalov, šliach a väzív.
 • Podpora cirkulácie krvi a prevencia proti cievnym problémom.
 • Celkové uvoľnenie tela a zbavenie stresu.  
 • Stimulácia nervových zakončení na chodidlách.

Teraz keď už viete, prečo je dobré chodiť naboso, poďme sa pozrieť na konkrétne topánočky, ktoré sme u nás doma testovali. 

Recenzia detských barefoot topánok Baby Bare Shoes

Detské barefoot topánočky značky Baby Bare Shoes sa k nám domov dostali v dvoch prevedeniach - pre malú takmer ročnú slečnu a pre štvorročného škôlkára. Aj vďaka tomu sme mohli otestovať, ako sa v takýchto špeciálnych topánočkách chodí tým najmenším, ktorí sa práve učia svoje prvé kroky, ale aj o niečo starším deťom. 

Musím priznať, že prvé plus si odo mňa topánky vyslúžili za svoj pôvod. Baby Bare Shoes je totiž slovenská značka, ktorá sa výrobe obuvi venuje v malej dielničke nachádzajúcej sa na strednom Slovensku. Osobne veľmi obdivujem a vždy rada podporím inšpiratívnych a kreatívnych ľudí, ktorí sa neboja veriť v krásu svojich snov a plniť si ich. 

Ale teraz už poďme k samotným topánočkám. 

Baby Bare Shoes IO Candy - Top Stitch skúsenosti

Topánočky majú krásny dizajn, ktorý ulahodí oku každého dieťatka i rodiča.

Baby Bare Shoes IO Candy - Top Stitch recenzia a skúsenosti

Sú vyrobené z mäkkej talianskej kože, ktorá je veľmi dobre priedušná. 

Baby Bare Shoes IO Candy recenzia

Nechýba ani krásna farebná značka. 

Baby Bare Shoes IO Candy - Top Stitch ohybná podrážka

Podrážka je maximálne ohybná vo všetkých smeroch. 

Baby Bare Shoes IO Candy - Top Stitch podrážka

Podrážky topánok sú vyrobené z gumy. 

Barefootovo skúsenosti recenzie

Vo vnútri topánky sa nachádza informačný štítok, ktorý je možné odlepiť. 

Prvé testované barefoot topánky Baby Bare Shoes IO Candy - Top Stitch v ružovej farbe veľkosť 20, boli pre malú slečnu, ktorá sa aktuálne učí chodiť. Ide o indoor/outdoor topánky vyrobené z mäkkej talianskej kože. V oblasti nad prstami sú vďaka prešitiu v prednej časti vyššie a v priehlavkovej aj v pätovej časti majú perforáciu. 

Topánkam nechýbajú ani ďalšie dôležité črty, typické pre kvalitnú barefoot obuv. Ich základ tvorí mäkká 3 mm gumená podrážka, ktorá je maximálne flexibilná a ohybná do každej strany. Tenká podrážka zároveň umožňuje cítiť všetky nedokonalosti terénu a necháva chodidlo naplno pracovať. To je obzvlášť dôležité v období prvých krokov, kedy sa posilňuje svalstvo na členkoch i chodidlách. 

Topánočky taktiež nemajú žiadnu klenbu či opätok, a to kvôli zabezpečeniu maximálnej voľnosti pohybu i správneho fungovania svalov. Sú veľmi ľahké a dieťatko počas chôdze nijako neobmedzujú. Zároveň nie sú fixované do žiadnej strany a tak ich na nohách nie je vôbec cítiť. 

Veľkou výhodou týchto topánok je aj možnosť nosenia s ponožkou, ale aj bez ponožky. Poslúžia ako outdoor topánky na leto či príjemnú, teplejšiu jar, ale taktiež ich môžete dať dieťatku do škôlky aj ako prezúvky. Topánky sa veľmi jednoducho obúvajú, keďže sú na suchý zips. 

Na čo je však potrebné dať si pozor je využívanie topánok. Tieto topánočky totiž nie sú vhodné na nosenie počas bicyklovania či na kolobežku, pretože by sa mohli poškodiť. A práve tu vidím nevýhodu, a to najmä v prípade, že máte doma ratolesť, ktorá neobsedí - raz je tu a o minútu už zase niekde inde.

Barefoot topánočky sa nám doma veľmi páčili. Dizajnovo sú naozaj krásne a vydarené, rovnako oceňujem aj zdravotné výhody, ktoré ich nosenie prináša. Osobne mám však trošku obavy z toho, ako dlho vydržia, práve kvôli svojmu mäkkému a ohybnému tvaru. Hodnotiť to je však, samozrejme, priskoro. Uvidíme časom. 

A ako sa našej slečne v týchto topánočkách chodilo? Keďže onedlho ešte len oslávi jeden rok, veľa mi toho neprezradila, no spokojne cupkala. Občas sa nám však topánočka z nôžky zosunula dolu, čo taktiež môže byť spôsobené voľným prevedením, bez spevnenia. Topánky sa nám tiež pomerne zle nasadzovali, keďže naša Lenka má hrubšiu nôžku. 

Rovnako sa musím pozastaviť aj pri cene, ktorá sa môže zdať niektorým mamičkám privysoká a to najmä vzhľadom na to, že ide o topánky pre malé dieťa, ktorému nožka rastie, ako sa povie, zo dňa na deň. V tomto prípade však ide aj o investíciu do zdravia dieťaťa a jeho správneho vývoja, a tá predsa vždy stojí za to. 

Výhody

 • smile-o
  krásny dizajn
 • smile-o
  zdravotné výhody
 • smile-o
  kvalitné materiály
 • smile-o
  voľnosť počas pohybu
 • smile-o
  vhodné do interiéru aj exteriéru
 • smile-o
  vyrobené na Slovensku

Nevýhody

 • frown-o
  občasné zosúvanie 
 • frown-o
  vyššia cena
 • frown-o
  nevhodné pre širšiu nôžku 

Orientačná cena

30 €

Hodnotenie

Baby Bare Shoes IO Gravel - Top Stitch recenzia
Baby Bare Shoes IO Gravel - Top Stitch recenzia a skúsenosti

Topánky sa jednoducho obúvajú i vyzúvajú vďaka prítomnosti suchého zipsu. 

Baby Bare Shoes IO Gravel - Top Stitch skúsenosti

Označenie veľkosti topánky sa nachádza vo vnútri. 

Baby Bare Shoes IO Gravel - Top Stitch podrážka

Podrážka je vyrobená z kvalitnej gumy. 

Baby Bare Shoes IO Gravel - Top Stitch materiál

Samozrejmosťou je flexibilná podrážka.

Baby Bare Shoes IO Gravel - Top Stitch skúsenosti podrážka ohybnosť

Podrážka je hrubá 3 mm a tak umožňuje nohe pocítiť všetky nerovnosti terénu. 

Barefootovo detské topánky skúsenosti recenzie

Náš drobec bol s topánkami veľmi spokojný. 

Barefoot obuv skúsenosti
Detské barefoot topánky recenzia

Druhé testované barefoot topánky Baby Bare Shoes IO Gravel vo veľkosti 29, boli pre nášho škôlkára, ktorý sa im veľmi potešil.

Aj tieto topánky sú vyrobené z mäkkej talianskej kože a nechýba im prešitie v prednej časti topánky. Dieťa v nich môže chodiť s ponožkou, ale pokojne aj bez ponožky, bez rizika vzniku nepríjemných a často bolestivých otlakov. Veľkou výhodou je, že mäkká koža veľmi dobre dýcha a tak sa noha dieťatka v topánke nepotí.

Topánky majú určenie indoor, ale aj outdoor, teda sú vhodné na nosenie vonku - počas leta a teplejšej jari i jesene, no rovnako skvele poslúžia aj ako papučky na doma či do škôlky. Na tento účel ich využíva aj náš drobec. 

Táto obuv je veľmi ľahká a maximálne sa prispôsobuje nohe dieťaťa, bez pocitu stlačenia. Základ topánok tvorí úzka 3 mm gumená podrážka, ktorá je ohybná vo všetkých smeroch. Tá v kombinácii s prevedením topánok zároveň umožňuje nohám cítiť všetky nedokonalosti povrchu, prirodzene sa hýbať a posilňovať všetky svaly nachádzajúce sa na nohách. Obuv s tvrdou podrážkou nohám takéto výhody nedokáže priniesť, ale práve naopak, noha v nich postupne zlenivie. 

Topánky sú vhodné jednak pre staršie deti, ktoré už čo to nachodili, ale rovnako aj pre začiatočníkov. V týchto topánočkách sa drobcovi chodilo veľmi dobre. Teda skôr behalo. Majko je totiž práve z tých detí, ktoré na jednom mieste neobsedia dlhšie ako minútu a tak mi len ostáva dúfať, že to s ním topánočky vydržia.  

Ak by som mala porovnať chôdzu staršieho a mladšieho dieťaťa v barefoot obuvi, musím konštatovať, že synovi sa v topánkach chodilo lepšie, bol s nimi viac vžití, čo sa však asi aj dalo čakať. Malá Lenka sa momentálne totiž ešte len učiť chodiť, a tak sú jej kroky a chôdza často ťarbavé. Občas zatrucuje, pošúcha nohami a topánočka je hneď dolu. Obuť jej ju naspäť je niekedy doslova hotové umenie. Pokiaľ máte doma malé dieťa, určite mi dáte za pravdu, že pri obliekaní a obúvaní našich ratolestí by sme si neraz zaslúžili špeciálnu cenu za trpezlivosť. 🙂

Výhody

 • smile-o
  kvalitné materiály
 • smile-o
  flexibilná podrážka
 • smile-o
  voľnosť pri pohybe
 • smile-o
  priedušnosť
 • smile-o
  indoor/outdoor
 • smile-o
  vyrobené na Slovensku

Nevýhody

 • frown-o
  vyššia cena

Orientačná cena

30 €

Hodnotenie

Barefootovo detské topánky recenzie

Topánočky majú krásny dizajn a deťom sa páčia. 

Detská barefoot obuv skúsenosti a recenzie

Spoločné chodenie v topánočkách. 

Barefootovo recenzie

K nám domov prišli topánky kvalitne zabalené, v látkových taškách. 

Barefootovo topánky pre deti skúsenosti

Topánky sú vyrobené na Slovensku, za čo majú odo mňa palec hore. 

Pozrite si aj naše video

A čo na barefoot obuv hovorí odborník? 

Názory na chodenie naboso sa líšia - má množstvo svojich zástancov, ale aj odporcov. A čo na chodenie naboso, resp. barefoot obuv pre dieťa hovorí ortopéd? 

V tejto oblasti sa názory odborníkov väčšinou uberajú jedným smerom - všetko s mierou. Áno, chodenie naboso je pre vývoj a zdravie nôh dieťatka prospešné, no zároveň to netreba preháňať a dieťatku je potrebné dopriať aj chôdzu v pevných topánkach. 

Chodenie v barefoot obuvi má svoje opodstatnenie najmä vonku, v teréne - na tráve, kamienkach, piesku, kde noha pocíti všetky nedokonalosti povrchu a môže naplno pracovať. Iné je to pri chodení na rovnej podlahe, kde noha nedostáva podnet, aby sa vyvíjala a nosenie barefoot obuvi tak nie je potrebné, resp. nebude plniť svoj účel. 


Tak čo, skúsite si imitáciu chôdze naboso vďaka barefoot obuvi s vašimi detičkami aj vy? Dajte nám vedieť a podeľte sa s nami o váš názor i skúsenosti. 🙂 


O autorovi

Michaela Banduričová
 

Michaela je v súkromí mamou troch detí. Rola matky jej učarovala natoľko, že sa rozhodla vydať touto dráhou aj v profesnom živote a stať sa profesionálnou mamou. Miška u nás testuje produkty určené deťom i mamám a radí, ako vybrať pre našich najmenších vždy to najlepšie.

2
Pridajte vašu recenziu

avatar
Michaela
Komboš
Michaela

Super, aj moje deti ich maju 😉

Čo sa vám na produkte páči?
prirodzene držia nohu
bio materiál
Čo sa vám na produkte nepáči?
vyššia cena
martina
Komboš
martina

My mame dobre skusenosti s PEon znackou. tieto su super. https://www.ortoshop.sk/tovar/peon-mi-013-gd-chlapcenske-papucky/

Čo sa vám na produkte páči?
pekne farebne
pohodlne pre dietatko
na suchy zips
lahucke
rucne robene
ceska znacka
Čo sa vám na produkte nepáči?
keby mali viacej motivov