Bezdrôtová nabíjačka je šikovná vychytávka

bezdrôtové nabíjanie smartfónu

Bezdrôtové nabíjačky smartfónov sú ďalším technologickým krokom vpred smerom k vyššiemu užívateľskému komfortu. S rôznymi káblami a konektormi bývajú len ťažkosti, preto takáto priestorovo ekonomickejšia alternatíva je vždy vítaná. Nehovoriac o tom, že vo väčšine prípadov je jednoduchšia a futuristicky coolová.

Prinášame vám prehľad toho najdôležitejšieho, čo by ste o bezdrôtovom nabíjaní mali vedieť.

Ako funguje bezdrôtové nabíjanie? 

Bezdrôtové nabíjanie funguje na princípe elektromagnetickej indukcie medzi dvoma cievkami - jedna je v nabíjačke a druhá v smartfóne. Podobný princíp využívajú napríklad aj indukčné varné dosky

Elektrický náboj, ktorý vstupuje do nabíjačky cez indukčnú cievku a vytvára magnetické pole, ktoré prenáša energiu medzi nabíjačkou a smartfónom. 

Kombík zistil

Kombík radí

Vedeli ste, že bezdrôtový prenos elektrickej energie cez magnetickú rezonanciu skúmal na konci 19. storočia fyzik Nikola Tesla? 


Bezdrôtovou technológiou bol posadnutný. Na budove kde pracoval dal postaviť 60-metrovú vežu Wardenclyffe Tower, ktorá elektrickými výbojmi rozsvietila 200 žiaroviek vzdialených 42 km.

Bezdrôtové nabíjanie podporuje čoraz viac telefónov

Technológia je to relatívne ešte nová, aj keď prototypové nabíjačky sa objavili už začiatkom minulej dekády, do skutočného uživateľského mainstreamu vstúpili až zhruba v roku 2018. Na trhu vtedy bolo niekoľko prominentných smartfónov, ktoré ju podporovali, napríklad iPhone 8 či Samsung Galaxy S7.

Dnes už tieto zariadenia rátame v desiatkach a nájdete aj cenovo dostupné telefóny, ktoré dokážete bezdrôtovo nabiť. (2)

Ako zistím, či môj telefón podporuje bezdrôtové nabíjanie?

V prvom rade sa pozrite do informácie od výrobcu, prípadne posurfujte na internete. Existujú dva štandardy bezdrôtového nabíjania, Qi a PMA.

Qi je výrazne dominantnejší, ale čoraz viac výrobcov telefónov, medzi nimi aj gigant Samsung, ohlasuje kompatibilitu s PMA. Ak teda v popise smartfónu nájdete, že podporuje Qi či PMA, alebo jednoducho bezdrôtové nabíjanie, tak ste na správnej adrese. (1)

bezdrôtová nabíjačka

Bezdrôtová nabíjačka funguje na podobnom princípe prenosu energie ako indukčná varná doska.

Medzi najznámejšie modely s touto technológiou patria:

  • Apple iPhone 8, 11, SE 2020, 12 (+ ich varianty)

  • Samsung Galaxy S7, S8, S9, S10, Note 10, Note 20, Z Flip 3 5G, Z Fold 3 G5 (+ ich varianty)

  • Sony Xperia XZ2, XZ3, 10 II, 1 II, 1 III 

  • Huawei P30 Pro, P40 Pro

  • Motorola Edge+, Xforce

  • LG G3, G4, G7 ThinQ, G8 ThinQ, Velvet (+ ich varianty)

  • Google Pixel 3, 4 (+ ich varianty)

  • OnePlus 8 Pro, 9, 9 Pro

Ak ste svoj smartfón v zozname nenašli a informácia o Qi či PMA nabíjaní nie je ani v brožúrke, nezúfajte. Môžete si zakúpiť adaptér pre bezdrôtové nabíjanie, ktorý má zvyčajne formu podložky.

Nájdete microUSB aj USB C adaptéry, jednoducho ich zapojíte do telefónu a položíte na nabíjačku.

bezdrôtové nabíjanie telefónu

Ešte ju nemáte? Prečo sa vám bezdrôtová nabíjačka bude páčiť

Bezdrôtové nabíjanie sa stáva bežnou súčasťou nových smatfónov. Užívateľský komfort bezdrôtového nabíjania je nepopierateľný. 

Je to naozaj jednoduché – nemusíte manipulovať so žiadnymi káblami, jednoducho svoj mobil položíte na nabíjačku a už to ide. Po dobití ho jednoducho zdvihnete a máte hotovo. 

Menej bezpečnostných rizík – každý kábel navyše predstavuje ďalšie, aj keď možno navonok neveľké, bezpečnostné riziko – predovšetkým, keď je zapojený v elektronike. Môže vyskratovať, alebo sa doň zapletiete a hrozí úraz. Bezdrôtové nabíjanie je v tomto ohľade bezpečnejšie. 

Nabíjačky sú univerzálne použiteľné – už neplatí, že s nabíjačkou od Samsungu pri iPhone nepochodíte. Pri bezdrôtovom nabíjaní ide o použitú technológiu a s funkčnou Qi nabíjačkou pokryjete všetky smartfóny, ktoré ju podporujú – bez ohľadu na výrobcu. 

bezdrôtová nabíjačka iphone

Bezdrôtové nabíjačky sú skladnejšie – čo sa týka veľkosti, tak bezdrôtové nabíjačky sú oproti klasickým káblovým výrazne menšie a skladnejšie. A trend je taký, že sa ešte zmenšujú. Vojdú sa aj do vrecka, čo o káblových nabíjačkách nemožno vždy povedať – aspoň nie s ohľadom na komfort pri pohybe či sedení. 

Neopotrebúva sa nabíjací port – miesto, kam do telefónu (alebo laptopu a iného zariadenia) vsúvate konektor z nabíjačky, t.j. nabíjací port, je pomerne náchylný na poškodenie. Stačí totiž ohnúť kábel a na kontaktný „pliešok“ je vyvíjaný tlak. Dlhodobo neadekvátnym používaním môže dôjsť k jeho trvalému poškodeniu a aj keď ide o miniatúrnu súčiastku, jej výmena je zvyčajne veľmi drahá, nakoľko si často vyžaduje rozobratie telefónu. Pri bezdrôtovom nabíjaní je port v bezpečí.

Bezdrôtové nabíjanie v aute je realitou – viacero svetových výrobcov automobilov, vrátane značiek Audi, BMW, Ford, Toyota, Honda, Volvo, Mercedes-Benz či Peugeot, vo svojich novších modeloch ponúka tzv. nabíjací pad, resp. plochu. (3) Na ten stačí mobil položiť a bezdrôtové nabíjanie sa začne. 

bezdrôtová nabíjačka

Medzi potravinami s vápnikom a železom by mali byť väčšie rozostupy, znižuje vstrebávanie železa.

Bezdrôtové nabíjanie sa stáva štandardom – podobne, ako kedysi boli novinkami infračervený port, Bluetooth či USB-C konektory, sú dnes už štandardom. Do fázy mainstreamu pomaly vstupuje aj bezdrôtové nabíjanie. Čoraz viac smartfónov ho má v základnej výbave, bez nutnosti použitia adaptéra. Nepotrvá dlho a bezdrôtové nabíjanie bude štandardom.

Adaptér na bezdrôtové nabíjanie je cenovo dostupný – ak váš smartfón aj nepodporuje technológiu Qi či PMA, adaptéry vôbec nie sú drahé. Tie najlacnejšie začínajú s cenovkou okolo desať eur. 

Nabíjacie plochy sú čoraz bežnejšie – k bezdrôtovému nabíjaniu nepotrebujete vždy vlastnú nabíjačku. Čoraz viac obchodov, podnikov a verejných priestorov (napr. letísk či staníc) ponúka nabíjacie plochy pre zákazníkov. 

bezdrôtové nabíjacie plochy

Znižuje bezdrôtové nabíjanie životnosť batérie? 

Asi najčastejšou obavou v súvislosti s bezdrôtovým nabíjaním je znižovanie životnosti batérie. American Chemical Society testovala bezdrôtové nabíjanie smartfónov a namerala veľké rozdiely v teplote batérie počas nabíjania. Takéto vysoké výkyvy teploty môžu znížiť maximálny počet nabíjacích cyklov a teda aj životnosť batérie. 

Dôležité je tiež položiť smartfón presne na vyznačené miesto na nabíjanie, pretože nepriame nabíjanie tiež zvyšuje teplotu batérie, ktorá ostáva vysoká ešte desiatky minút po tom, ako vezmete telefón z nabíjačky. (4)

klasické vs. bezdrôtové nabíjanie

Nevýhodou pri bezdrôtovom nabíjaní je nízka efektivita nabíjania, ktorá spotrebuje na jeden cyklus viac energie než pri klasickom nabíjaní. Nehovoriac o čase nabíjania, ktorý je podstatne dlhší. 

Telefón musí byť počas nabíjania položený na nabíjačke. Indukčné cievky dokážu prenášať energiu maximálne na vzdialenosť okolo 1 cm. Nemôžete telefonovať alebo fotiť, čo je pri klasickom nabíjaní možné bez prerušenia nabíjacieho cyklu. 

Ideálne je nabíjať telefón bezdrôtovou nabíjačkou v noci a počas dňa ju vystriedať s klasickou. 

bezdrôtové nabíjanie

Na záver

Podobne, ako sú dnes už štandardom tzv. rýchlo-nabíjačky s USB-C konektorom, čaká podobná budúcnosť aj bezdrôtové nabíjanie.

Snaha vylepšiť užívateľský komfort sa nesie v znamení zjednodušovania a „osekávania“ súčastí. To znamená, že každý kábel, ktorého sa zbavíme, je plusom.

Wireless technológie, vrátanie nabíjania, teda majú dvere otvorené. Záleží už od každého, kedy na vlnu nabehne.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar