Ako vyťažiť čo najviac z Black Friday zliav?

zľavy black friday


V USA je tradíciou, u nás novinkou, no stáva sa čoraz obľúbenejším. Black Friday je deň, keď ceny elektroniky, hračiek, oblečenia a iného tovaru klesajú až o 80 %. Obrovské výpredaje každoročne prilákajú do obchodných domov celé húfy zákazníkov. Nákupná horúčka v extrémnych prípadoch prerastá v šialenstvo, tlačenice, hádky a boje o zlacnený tovar. (1)

Nákupné šialenstvo

Black Friday tento rok vypukne na 24. novembra, teda piatok po americkom Dni vďakyvzdania. Pre obyvateľov USA je tento deň už rokmi zaužívaný ako deň veľkých nákupov vianočných darčekov, či novej elektroniky do vlastných domácností. Po víkende nasleduje ešte Cyber Monday, ďalší deň veľkých zliav.

Počas tohto obdobia urobia Američania 13 % z celoročného množstva nákupov. 

V roku 2022 ľudia z celého sveta minuli počas Black Friday a nasledujúceho víkendu 1,14 biliónov amerických dolárov. Len na online nákupy minuli v tento deň okolo 65,3 miliárd dolárov. 

Počas víkendu nakúpilo v kamenných predajniach i online aspolu 196,7 miliónov Američano. (2)

Výpredaje

Black Friday sa na Slovensku stal fenoménom o niekoľko rokov neskôr a jeho popularita neustále rastie. „Slováci boli na Black Friday 2022 jednoznačne pripravení. Vopred si premysleli, čo skutočne potrebujú a následne využili zľavy či akcie,” hovorí Michal Buzek, šéf analytikov Heureka Group. (3)

Príležitosti na obrovské výpredaje a tisíce predaných produktov sa u nás výrazne chytili práve internetové obchody. Nákupy v e-shopoch sú mnoho pohodlnejšie, ako v kamenných predajniach a veľkých nákupných strediskách. Nezahŕňajú totiž vášnivé davy a dlhé rady pri pokladniach.

Black Friday u nich často trvá aj týždeň, čím zákazníkom dávajú dostatok času na výber tovaru a nákup.

Kombík zistil

Kombík radí

Počas Black Friday si ľudia nechávajú nákupy na večer medzi siedmou až ôsmou hodinou. 


Priemerný Slovák si počas Black Friday kúpi priemerne 3 až 4 produkty a minie v priemere 216 eur. 


Zdroj: Visibility.sk

Ako výhodne nakúpiť počas Black Friday?

V prípade niektorých ponúk však treba byť obozretný – niektoré z nich sa môžu zdať na prvý pohľad výhodnejšie, ako v skutočnosti sú. Ak budete nakupovať s rozumom, môžete získať produkty, po ktorých túžite, napríklad za tretinu ich pôvodnej ceny.

Je to ideálny deň, resp. týždeň, na nákup vianočných darčekov, ale aj elektroniky a potrieb do domácnosti, či oblečenia a topánok, ktoré vám urobia radosť. Poradíme vám, ako využiť výpredaje čo najvýhodnejšie pre vás, bez zbytočných výdavkov, stresu v tlačeniciach a výčitiek kvôli utrateným peniazom.

Nákupné centrum

1. Preskúmajte trh

Základom úspešného nákupu zľavneného tovaru je plánovanie. Skúsení kupujúci si stanovujú svoje cieľové obchody už na začiatku novembra. Niektorí predajcovia zverejňujú svoju ponuku na Black Friday s mesačným predstihom. Skontrolujte letáky a ponuky, uverejnené na webových stránkach obchodov. Ak máte vytipovaný konkrétny výrobok, skúste si ho vyhľadať v čo najlepšej ponuke.

NÁŠ TIP: Black Friday zľavy na jednom mieste

Každý obchod poňal Black Friday po svojom, preto je veľmi jednoduché stratiť prehľad v zľavách a výhodných ponukách. Pripravili sme preto sprievodcu e-shopmi a ich Black Friday ponukami, aby sme vám prieskum uľahčili. 

2. Vytvorte si nákupný zoznam

Obrovské zľavy vás môžu zlákať na nákup produktov, ktoré by ste si za bežnú cenu ani nevšimli. Preto je dobré vopred si premyslieť, čo skutočne využijete, alebo tým niekomu urobíte radosť pod vianočným stromčekom. Pred veľkým nákupom je plánovanie priam nevyhnutné. Vyhnite sa impulzívnym rozhodnutiam, ktorými by utrpel váš rodinný rozpočet.

Ak ste už preskúmali ponuku, ktorú obchody chystajú, spíšte si zoznam vecí, ktoré chcete kúpiť. Buď „klasicky“ perom na papier, alebo do svojho smartnónu.

Black Friday je ideálna príležitosť na nákup vianočných darčekov s predstihom. Rozmyslite si, čím by ste chceli potešiť svojich blízkych tento rok a zapíšte si to na svoj zoznam. Takto sa vyhnete stresu a privysokým cenám tovaru, ktorým by ste museli čeliť pri nákupoch pár dní pred Štedrým dňom. Namiesto nakupovania darčekov na poslednú chvíľu budete mať dostatok času na prípravu hostiny, výzdoby vašej domácnosti, či zaslúžený oddych.

Vytvorte si nákupný zoznam

3. Určite si rozpočet

Po tom, ako si vytvoríte definitívny zoznam, si spočítajte finančné prostriedky a určite hranice ktoré pri nákupoch nechcete prekročiť. Počas nákupov si ukladajte bločky a rátajte sumu, ktorú ste utratili, najmä ak siahnete aj po tovare, ktorý ste si vopred nevyhliadli.

Ak nepodľahnete nákupnej horúčke a budete sa držať svojho plánu, ušetríte sa výčitiek svedomia alebo finančnej tiesni počas sviatkov.

Urobte si prieskum trhu

4. Porovnávajte ceny

Často sa stáva, že rôzni obchodníci ponúkajú presne ten istý tovar za rozličné ceny. Aby ste neplatili zbytočne vysokú sumu za niečo, čo si môžete kúpiť aj lacnejšie, porovnajte ceny vášho vytipovaného kúsku v rôznych obchodoch. Čas vám pri tom ušetria porovnávacie portály a aplikácie.

Zľavy v obchodoch

5. Ušetrite pomocou mobilných aplikácií

Váš smartfón vám bude skvelým pomocníkom pri veľkých nákupoch, ak použijete tie správne aplikácie.Tie vám pomôžu takmer so všetkým.

Existujú aplikácie na porovnávanie cien, vyhľadávanie výrobkov z vášho nákupného zoznamu, zobraziť hodnotenia výrobkov atď.

Zaujímavé sú tiež aplikácie, v ktorých si môžete vytvoriť nákupný zoznam manuálne, aj skenovaním čiarových kódov, s pridaním fotografií, prípadne ich zdieľať s partnerom/partnerkou či rodinným príslušníkom, ktorý vám bude na diaľku pridávať ďalšie položky. Vďaka šikovným aplikáciám sa vyhnete falošným zľavám a získate tovar za tú najnižšiu možnú cenu. (4)

Používajte mobilné aplikácie, ktoré vám pomôžu ušetriť

6. Overte si možnosti vrátenia tovaru

Tak ako po zvyšok roka, aj počas Black Friday sa za výhodnou ponukou môže skrývať nejaký háčik. Niektoré zlacnené produkty obchodníci predávajú bez nároku na vrátenie či výmenu, alebo s obmedzenou zárukou. Nezabudnite si pred kúpou elektroniky, ale aj oblečenia, obuvi a iných výrobkov overiť obchodné podmienky.

Pri nákupoch si overte aj podmienky vrátenia tovaru

7. Nenechajte sa zlákať pôžičkami

Black Friday je jedinečná možnosť, ako nakúpiť omnoho lacnejšie, ako teste pred Vianocami, alebo v ktorýkoľvek iný deň. Preto bude pre vás veľmi výhodné, ak si na tento deň odložíte peniaze bokom. Nemyslite na to, že sa pred Vianocami zadĺžite. 

Mnoho ľudí v predvianočnom období cíti stres z vysokých výdavkov a nedostatku financií. Preto banky a nebankovky k sebe lákajú klientov rýchlymi pôžičkami, ktoré však často ukrývajú vysoké úroky a poplatky.

Peniaze z drahých úverov sa minú skôr, ako si ich stihnete užiť a vám ostanú len starosti. (5)

Pozor na vianočné požičky

Rada na záver

Majte na pamäti, že Vianoce nie sú len o veľkých daroch a pompéznej výzdobe. Radšej si ich užite skromnejšie v kruhu vašich najbližších, ako s veľkým dlhom na krku. Nakúpte pár drobností v predstihu, napríklad počas Black Friday a počas sviatkov oddychujte.

Sviatočné dni ubehnú ako voda a vy vyštartujete do nového roka pozitívne, s dobrou náladou a novou energiou.


Použité zdroje:

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar