Cestovné poistenie: Aké produkty ponúkajú poisťovne?

Cestovné poistenie

Čaká vás oddych v exotickej krajine pri mori, spoznávanie nových miest, alebo predĺžený víkend v horách? Myslite na svoju bezpečnosť a pripravte sa na rôzne situácie, ktoré vám môžu prísť do cesty.

Podľa štatistikynajčastejšie nehody na cestách, ktoré môžu mať fatálne následky (spôsobili 30 % smrteľných nehôd turistov vo svete). Ozvať sa môžu nečakane aj rôzne zdravotné problémy, stávajú sa športové úrazy, ktoré si neraz vyžiadajú hospitalizáciu.

dovolenka

Poistenie vám poskytne pomoc, ak nastanú nepredvídateľné situácie. Zdroj: www.pixabay.com

Poistenie je nevyhnutnou prípravou na cesty

V núdzových situáciách určite oceníte pomoc, ktorá vám ich značne uľahčí. Poistenie vám pokryje nevyhnutnú liečbu, pomoc v prípade úrazu, ale aj straty osobných vecí.

Obavy cestovateľov vzrástli za posledné roky aj z dôvodu teroristických útokov. Aj na to sa poisťovne pripravili a vo svojich ponukách kryjú úrazy a poškodenie batožiny pri takejto nepríjemnej udalosti. Riziká sa môžu líšiť podľa toho, do akej krajiny sa chystáte odcestovať, či idete oddychovať, športovať alebo pracovať, či letíte k moru alebo cestujete vlakom po Európskych mestách.

letisko

V prípade nepredvídateľných udalostí za vás všetko uhradí poisťovňa. Zdroj: www.pixabay.com

Skúsenosti s cestovným poistením

quote-left

Keď som prvýkrát odchádzala študovať do Indonézie a vedela som, že tam strávim celých 12 mesiacov bez návratu na Slovensku, robila som si podrobný prieskum poisťovní, pretože dĺžka pobytu je kľúčová na to, aby vám poisťovňa preplatila poistnú udalosť.

Stretla som sa s mnohými ľuďmi, ktorí si uzatvorili poistenie iba na prvých pár mesiacov, resp. celý rok a po naplnení maximálnej dĺžky pobytu si museli hradiť nákladnú liečbu z vlastného vrecka (v horšom prípade ísť do lokálnej nemocnice, kde bol hygienický a odborný štandard na veľmi nízkej úrovni).

Aj ja som si myslela, že v teplej krajine sa mi nič nemôže stať, no pri prvých žalúdočných problémoch a zapálenom hrdle z všade prítomnej klimatizácie, ktorého liečba stála vyše 100 eur (na Slovensku sa to dá vyriešiť antibiotikami za pár eur) som neľutovala ani na sekundu jednorázovú 270-eurovú investíciu do cestovného poistenia.

Autorka článku

Ako si vybrať cestovné poistenie?

Cestu ste si naplánovali, viete, s kým pôjdete aj ako strávite svoj pobyt v novej krajine. Nastal čas, vybrať si cestovné poistenie na mieru. Môžete sa vybrať do jednej z pobočiek poisťovní, s ktorou máte skúsenosti, ktorá je vám sympatická, alebo si ho zriadiť pohodlne, online. Stačí vyplniť zopár kolóniek a poistenie bude platné do niekoľkých minút. Navyše pri výbere poistenia online môžete porovnávať jednotlivé ponuky a vybrať si tú, ktorá je pre vás vhodná, podľa najdôležitejších kritérií:

poisťovňa

Užite si cestovanie s poistením a bez starostí. Zdroj: www.unsplash.com

1. Destinácia

Prvým východiskom pre výber cestovného poistenia je voľba cieľovej krajiny. V prípade, že sa chystáte navštíviť viacero krajín, vyberte si z ponuky tú najvzdialenejšiu. Napr. poistenie do USA platí v celom svete.

batožina

Ak idete na dlhú cestu, pre poistenie si vyberte tú najvzdialenejšiu destináciu. Zdroj: www.pixabay.com

2. Dĺžka pobytu

Koľko času strávite na cestách? Pri pobyte na pár dní, niekoľko týždňov, alebo mesiacov, si vyberte krátkodobé poistenie. Niektoré poisťovne ponúkajú krátkodobé poistenie v trvaní až do 12 mesiacov. Dĺžku platnosti takéhoto poistenia si určíte sami, podľa presného počtu dní, ktoré strávite v zahraničí.

Ponuky dlhodobého poistenia môžu byť pre vás výhodnejšie už vtedy, ak do zahraničia cestujete dva a viackrát ročne, aj keď len na pár dní, alebo ak cestujete na služobné cesty, nákupy a predĺžené víkendy. Ak v cudzej krajine strávite nepretržite celý rok, dlhodobé poistenie by malo byť samozrejmosťou.

cesta

Poistenie vyberajte aj podľa dĺžky pobytu. Zdroj: www.pixabay.com

3. Limity krytia

Vo svete sú obrovské rozdiely v cenách liečby a hospitalizácie. Na Slovensku sú ceny zdravotníckych úkonov pomerne nízke, v iných krajinách sa môžu vyšplhať na tisícky eur, ktoré by ste bez poistenia museli platiť z vlastného vrecka. Pri ďalekých cestách za oceán si pre istotu zvoľte poistenie s najvyššími možnými limitmi krytia.

lieky

V zahraničí sú obrovské rozdiely v cenách za ošetrenie. Zdroj: www.unsplash.com

4. Cena poistného

Ponuky poisťovní sú väčšinou rozdelené do rôznych balíčkov, od základných, vhodných na bežné dovolenky a rekreáciu, po rozšírené a „prémiové“ balíčky s ďalšími výhodami. Za zváženie stojí príplatok za poistenie batožiny a zodpovednosti za škodu, ktoré základné balíčky nepokrývajú. Zvláštnou kategóriou sú aktívne dovolenky v ťažšom teréne, či s netradičnými športami.

peniaze

Ponuky poisťovní sa rôznia. Zdroj: www.pixabay.com

5. Hory, potápanie a iné rizikové športy

Poistenie na bežnú dovolenku na pláži či poznávacie zájazdy stačí vtedy, ak sa nechystáte podstúpiť nejaké-to riziko. Náročný terén, zvýšená fyzická záťaž a extrémne športy vyžadujú viac opatrnosti. 

Dávajte si pozor, aby bol váš druh športu zahrnutý v cestovnom poistení. Štandardné poistenie zväčša pokrýva bežné rekreačné športy, ako je volejbal, šnorchlovanie, cyklistika, turistika atď. Pre odvážnejších cestovateľov, odhodlaných vyskúšať paragliding, windsurfing či potápanie, existuje možnosť príplatku na rizikové športy.

Na turistiku do vysokých hôr, ďalej od civilizácie, si zaobstarajte poistenie na hory. Z ponuky poisťovní si môžete vybrať základný balíček, ktorý zahŕňa zásah horskej služby, čo je pri každom výlete na hory veľmi dôležité. Bežné cestovné poistenie náklady na činnosť horskej služby nekryje.

Na druhej strane, Ľubomíra Ivanková v článku pre cestovateľský portál  Dobrodruh.sk upozorňuje na zbytočné pripoistenia, ktoré cenu poistenia navyšujú: „Problémom ponúkaných balíkov sú častokrát pripoistenia, ktoré v skutočnosti vôbec nepotrebujeme. Napríklad, ak sa chystáte ísť potápať, je dosť nezmyselné, aby ste si zobrali balík s pripoistením výjazdu horskej služby.”

potápanie

Plaťte len poistenia, ktoré skutočne využijete. Zdroj: www.pixabay.com

Cestovné poistenie k platobnej karte


Väčšina bánk ponúka svojim klientom cestovné poistenie k platobnej karte. Táto služba je veľmi pohodlným riešením najmä vtedy, ak často cestujete za hranice, napríklad za prácou, na víkendy, alebo na nákupy. V prípade nehody vám cestovné poistenie pomôže pokryť náklady na nevyhnutnú liečbu v zahraničí, ale aj stratu či odcudzenie osobných vecí.

Celoročné cestovné poistenie k platobnej karte môže byť celkom fajn. Avšak rovnako ako pri iných produktoch, aj tu sa treba pýtať na podmienky poistenia.

Na začiatok je dobré vedieť, že cestovné poistenie si nemusíte zriaďovať na novej kreditnej karte, na ktorú vás banka bude lákať. Môžete ho mať k bežnej debetnej platobnej karte. Banky sa vždy snažia predať viac. Novú kreditnú kartu odporúčam, len ak ju naozaj potrebujete. Nezabudnite, že kreditka nie je zadarmo. Pôvodne dobre znejúce lacné cestovné poistenie sa môže ihneď nenápadne predražiť
," hovorí finančný poradca Peter Macinský. 

Porovnanie výhod a nevýhod cestovného poistenia ku karte

Tip od experta

Medzi výhody celoročného poistenia ku karte určite patrí pohodlné zriadenie, atraktívna cena a prakticky nulové starosti s ďalším riešením poistenia počas roka. Poistenie môže ponúkať rôzne zaujímave bonusy, ako napríklad krytie manželského partnera a detí.

Pozor však na veľmi nízke limity a rôzne obmedzenia, ktoré sa s jednoduchým krytím môžu spájať. Ak sa chystáte mimo EÚ, plánujete vykonávať rizikovejšie športové aktivity alebo idete do hôr, je lepšie dôkladne preveriť, čo všetko Vaše poistenie naozaj kryje.


Peter Macinský, finančný poradca

 • zahŕňa aj riziká, spojené priamo s používaním platobnej karty, napríklad poistenie veci, kúpenej platobnou kartou, alebo lúpeže hotovosti, ktorú ste si vybrali
 • platí, aj keď vám kartu ukradnú, alebo ju stratíte
 • zaplatíte nižšie poistné
 • rodinných príslušníkov môžete zahrnúť do poistenia, sú však krytí len vtedy, ak cestujú s vami
 • limity poistného krytia sú nižšie
 • udalosti, ktoré poistenie kryje, sú obmedzené – napríklad nemusí pokrývať riziká spojené so športom, zodpovednosť za škodu atď.
kreditka

Ak máte poistenie ku kreditnej karte, naštudujte si jeho podmienky. Zdroj: www.pixabay.com

Ak máte cestovné poistenie k platobnej karte, odporúčame vám si skontrolovať, či je pre vás dostačujúce.

„Skutočne netreba podceňovať cestovné poistenie „šité na mieru“ a už vôbec nie do krajín ako je Turecko, kde je pravdepodobnosť napr. žalúdočných problémov pre Európanov vysoká,” upozorňuje článku pre portál openiazoch.zoznam.sk Erika Süčová, produktová manažérka, Broker Consulting a.s.

„Celoročné cestovné poistenie za pár eur vám určite ušetrí čas s poisťovaním sa na krátke cesty do blízkeho zahraničia. Pred každou dlhšou cestou alebo dovolenkou by som však predsalen venoval pozornosť tomu, či sa nepotrebujete poistiť ešte dodatočne aj krátkodobým cestovným poistením," dodáva Peter Macinský. 

Pre aktívne dovolenky, šport, sezónne manuálne práce či cesty do USA a iných vzdialených krajín bude pre vás výhodnejšie osloviť jednu z poisťovní.

pláž

Poistenie určite nepodceňujte. Zdroj: www.pixabay.com

Aké cestovné poistenie ponúkajú poisťovne? 

Nasledujúci prehľad vám môže pomôcť porovnať ponuky poisťovní a vybrať si tú, ktoré bude pre vaše cesty ideálna.

Pre lepšie porovnanie, uvedené ceny sú za základné balíčky na jednu osobu/deň a cestovanie v rámci Európy a Turecka. Každá z poisťovní tiež ponúka balíčky, platné kdekoľvek na svete. Výsledná cena poistenia závisí od počtu cestujúcich osôb, vzdialenosti krajiny, kam cestujete a rôznych pripoistení, ktoré si zvolíte.

allianz
 • cestovné poistenie možno uzatvoriť v rozsahu od 1 dňa do 1 krajiny, až po celoročné poistenie s neobmedzeným počtom ciest a ľubovoľnou dĺžkou pobytu

 • pokrýva náklady na liečbu, poistenie úrazu, zodpovednosti za škodu, batožinu, doplnkové asistenčné služby (napr. zabezpečenie vhodného zdravotníckeho zariadenia, informácie o liečbe v materskom jazyku, právna pomoc a ďalšie)

 • je možné pripoistiť si storno poplatky s poistením nevyužitej cesty

 • Allianz ponúka zvlášť poistenie do hôr aj celoročné poistene pre hráčov golfu

 • môžete sa poistiť na akýkoľvek rizikový šport

 • cena približne od 3,23 € na deň

 • ak si vybavíte poistenie online, získate zľavu

axa
 • ponúka cestovné poistenie na jeden deň, viac dní alebo na celý rok, poistenie viacerých ciest platí 1 rok, pri viacerých pobytoch v rozmedzí od 1 do 90 dní
 • viac ako 90 bežných športov bez príplatku, možnosť pripoistenia rizikových športov, aj pripoistenia na manuálne práce
 • poistenie storna cesty za príplatok
 • ponuka rozdelená prakticky do balíčkov Reference, Komfort a Excelent
 • cena od 2,01 € na deň
Generali
 • umožňuje uzatvoriť krátkodobé poistenie do 1 roka, alebo cestovné poistenie na dobu neurčitú do celého sveta na neobmedzený počet ciest v trvaní do 45 dní

 • pri poistení viacerých osôb zľava do 30%

 • obsahuje možnosť poistenia domácnosti počas neprítomnosti

 • cena krátkodobého poistenia od 1,80 €/deň, dlhodobé od 35 € na rok


europska-cestovna-poistovna1
 • dĺžka krátkodobého poistenia v Európskej cestovnej poisťovni môže byť až 11 mesiacov

 • prípadne si zvoľte celoročné poistenie

 • balíček Štandard obsahuje poistenie nákladov na liečbu, pátranie a záchranu, úrazov, ale aj storna, oneskoreného návratu do vlasti pre meškanie dopravného prostriedku a asistenčné služby

 • poistenie je dostupné pre každého bez ohľadu na vek, aj pre tehotné ženy a osoby s chronickým ochorením

 • je výhodné aj pre rodiny s deťmi do 7 osôb

 • krytie dovolenkových pobytov a bežných športov je samozrejmosťou, zvoliť si môžete aj študijný či pracovný pobyt

groupama-sigorta-logo-1024x279
 • Groupama ponúka cestovné poistenie krátkodobé na ľubovoľný počet dní jedného pobytu (do 365 dní), alebo ročné za výhodnú cenu, uzatvára sa vždy na dobu určitú

 • so zľavami pre rodiny, aj viac ako 10-členné skupiny

 • zdarma pre deti do 3 rokov, deti do 14 rokov majú 50% zľavu

 • možnosť pripoistenia aj pre aktívnych športovcov na súťaže

 • pokrýva náklady na záchranu aj v horách a vo vode, samozrejme liečebné náklady

 • k balíkom Štandard a Exclusive patrí aj poistenie batožiny, zodpovednosti za škody a storno služby

 • non-stop asistenčná služba

Union
 • cestovné poistenie od Union pokrýva liečbu v zahraničí, úrazy, stratu batožiny a škody spôsobené tretej strane

 • k cestovnému poisteniu si môžete navyše priať krytie asistenčných služieb pri poruche vozidla, poistenie domácnosti či domáceho miláčika

 • cena od 3,98 €/deň

 • Držitelia kariet ISIC, ITIC, IYTC, GO˂26, EURO˂26 získajú zľavu pri zriadení poistenia online

uniqa
 • cestovné poistenie v UNIQA si vyberiete z viacerých balíčkov podľa potreby

 • dĺžka krátkodobého poistenia môže byť až 11 mesiacov

 • dostačujúce na bežné dovolenky, športy, aj na študijné a pracovné pobyty

 • vhodné aj pre seniorov či tehotné ženy do 26 týždňa tehotenstva, osoby s chronickým ochorením

 • cena poistenia začína od 3,20 €/deň

wustenrot
 • súčasťou cestovného poistenia od Wüstenrot je vyhľadávanie a vyslobodzovanie v horách aj vo vode, samozrejme spolu s liečebnými nákladmi

 • výhodný balík pre 4-členné rodiny aj skupiny

 • vhodné pre osoby do 75 rokov

 • priplatiť si môžete aj za Conciérge služby, ktoré zahŕňajú rezervácie, organizáciu návštev podujatí, zabezpečenie kultúrnych informácií

S dobrým poistením sa na cestách sa nemusíte obávať, že si domov odnesiete len nepríjemné spomienky a vysoké dlhy za lekárske služby. Pomôže vám vyriešiť nečakané situácie, ktoré občas život prináša.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
Julka
Komboš
Julka

Veľmi užitočný článok, ďakujem! 🙂