Digitálny prehrávač Fiio X1 2nd gen - Recenzia a hodnotenie

Prenosný prehrávač Fiio X1 2nd gen

Pamätáte si ešte na časy, keď sa hudba počúvala prostredníctvom walkmanov a o niečo neskôr sa obľube začali tešiť discmany? Ak ste si ich chceli vziať so sebou, bolo potrebné vyčleniť im v taške nejaké to miesto a hlavne sa nezabudnúť zásobiť dostatočným množstvom bateriek. 

Dnes je už toto obdobie za nami a walkmany či diskmany nahradili praktické prenosné prehrávače najmenších rozmerov, ktoré vám umožnia počúvať hudbu kedykoľvek a kdekoľvek sa vám zachce. A kedže aj my radi cestujeme i oddychujeme v spoločnosti dobrej hudby, rozhodli sme sa otestovať prenosný digitálny prehrávač Fiio X1 2nd gen.

Prvý dojem 

Digitálny prehrávač Fiio X1 2nd gen farby

Prenosný digitálny prehrávač Fiio X1 prišiel na trh ako nástupca svojho staršieho brata, a ako to už býva zvykom, výrobcovia sa pri tomto modeli snažili vychytať muchy toho predchádzajúceho. Dožičili mu zlepšenú reprodukciu i ergonómiu ovládania, nové používateľské rozhranie a lepšiu prehľadnosť. Poďme ale pekne po poriadku. 

Prehrávač Fiio X1 2nd gen si nás svojim dizajnom získal hneď na prvý pohľad. Pokiaľ si potrpíte na výzore svojich doplnkov a máte radi menšie veci, s najväčšou pravdepodobnosťou si toto zariadenie získa aj vás. 

Dosahuje rozmery 9,7 cm x 5,5 cm x 1,2 cm a váži približne 102 gramov. S touto veľkosťou i hmotnosťou tak dokonale padne do každej ruky. Navyše, vďaka týmto rozmerom ho zvládnete ovládať pohodlne jednou rukou, v ktorej prehrávač aktuálne držíte. 

Aj napriek menšej veľkosti zariadenie nepôsobí krehko, ale práve naopak, kovové puzdro mu dodáva potrebnú odolnosť. Hliníkový povrch zas zaistí elegantný dizajn, ktorý ešte väčšmi podporuje prítomnosť farebného TFT displeja s veľkosťou 2" a rozlíšením 320 x 240 bodov. Na tomto displeji tak budete mať pod dohľadom všetko dôležité, čo sa v prehrávači deje.

O displeji treba povedať, že disponuje pomerne slušnou čitateľnosťou aj za zhoršených svetelných podmienok. Nechýba možnosť zmeny jasu, ktorou si nastavíte jas tak, ako to bude vyhovovať vám. Za mínus však považujeme menšie rozmery, ktoré môžu byť problémové práve pri čítaní malých písmen. Displej by si aj napriek svojej dobrej kvalite či čitateľnosti zaslúžil možno o niečo väčšie rozmery.

Malý, ale šikovný

Prívlastok "malý, ale šikovný" sa tomuto prehrávaču hodí úplne presne. Fiio X1 je nabitý množstvom praktických funkcií, ktoré si pri jeho používaní nepochybne zamilujete. 

Pokiaľ máte radi kvalitný zvuk, prídete si na svoje vďaka čistej reprodukcii vo vysokom rozlíšení. Tým najcitlivejším ušiam zas ulahodí skutočný originál hudby bez akýchkoľvek prídavkov či zamlčaných detailov. O ten najlepší zvuk sa stará vysoko kvalitný D/A prevodník PCM5242, ktorý nájdete v tele tohto prehrávača.

V prípade, že so zvukom radi experimentujete a vylepšujete ho, nechýba ekvalizér pre nastavenie zvuku, ani funkcia balance slúžiaca na vyváženie pravého a ľavého kanálu. Prehrávač umožňuje zamedziť i prehrávaniu hudby v príliš vysokej hlasitosti, ktorá by moha poškodiť sluch, čo nepochybne ocenia najmä rodičia. Skvelou vlastnosťou je i prerušenie prehrávania v prípade odpojenia slúchadiel.

Na to, aby sa vám zariadenie používalo čo najjednoduchšie, mu výrobcovia dožičili intuitívne užívateľské rozhranie, ktoré si ľahko upravíte v súlade so svojimi predstavami. Podľa aktuálnej nálady si môžete nastaviť vlastnú farebnú tému alebo ručne či automaticky aktualizovať zoznamy vašich súborov. 

Slúchadlá k prehrávaču pripojíte štandardne pomocou 3,5 mm jacku, ktorý okrem slúchadiel umožňuje pripojiť i prídavný zosilňovač. 

Zvyknete zaspávať v spoločnosti upokojujúcej hudby? V tom prípade určite oceníte aj možnosť nastavenia automatického vypnutia, ktoré vám ušetrí batériu. O udržiavanie kapacity batérie sa postará i funkcia nastavenia časového intervalu pre osvietenie displeja. Stačí iba nastaviť vami preferovaný čas a po jeho uplynutí displej automaticky zhasne. 

Digitálny prehrávač Fiio X1 2nd gen dizajn


Konektivita

V súvislosti s pripojením treba uznať, že prehrávač Fiio X1 je naozaj variabilným zariadením. Funkcia Bluetooth umožňuje skvelú vychytávku v podobe bezdrôtového pripojenia až dvoch bluetooth zariadení súčasne. A čo to znamená? K prehrávaču môžete bezdrôtovo pripojiť napríklad externé reproduktory a súčasne aj diaľkový ovládač. 

Pre ešte viac hudby prehrávač disponuje aj slotom pre microSD kartu až do veľkosti 256 GB. Tú dokonca sám naformátuje, a tak pripojenie karty prebieha rýchlo a bez problémov. 

Fiio X1 2nd gen konektivita

Prehrávač disponuje slotom pre microSD kartu až do veľkosti 256 GB. 

Slušná výdrž

Kapacita batérie je často veľmi dôležitým parametrom pri akejkoľvek prenosnej technike ako napríklad smartfón, smart hodinky a prehrávače nevynímajúc. Práve batéria nám totiž umožňuje využívať dané zariadenia kdekoľvek, bez nutnosti pripojenia k elektrickej sieti.  

Batéria prehrávača Fiio X1 dostala kapacitu 1800 mAh, ktorá zvládne prehrávať hudbu nepretržite až 12 hodín. Ak sa už aj prehrávač vybije, jeho opätovné nabitie na plný stav trvá približne 3 hodiny. V porovnaní s ostatnými zariadeniami tohto typu, musíme uznať, že ide o celkom slušný výkon. 

Ak by sa vám náhodou dĺžka nabíjania zdala predsa len pridlhá, nezabúdajte, že siahnuť môžete aj po externej nabíjačke. 

Fiio X1 2nd gen ovládanie

Nebojí sa žiadneho formátu

S prehrávačom Fiio X1 2nd gen sa už viac nemusíte obávať, že si nebudete môcť vypočuť vašu obľúbenú pieseň. Prehrávač podporuje všetky možné formáty, ako napríklad FLAC/ALAC/WAV/WMA/AAC/OGG/MP3 a mnoho iných, čo považujeme za naozaj veľké plus. 

Neoddeliteľnou súčasťou prehrávača sú i aktualizácie FirmWaru, s ktorými získate vždy nové, užitočné funkcie. Pri používaní sa vám zíde i spoľahlivý StandBy režim, s ktorým môžete zariadenie uspať až na 15 dní a následne, po uplynutí tejto doby ho rýchlo a ľahko opätovne prebudíte, bez zdĺhavého spúšťania či nepríjemného zasekávania. 

Technické parametre

Špecifikácia

Uhlopriečka displeja

2 " (5,08 cm)

Konektory

USB 2.0, Jack (3,5mm)

Odstup signál / šum 

> 115 dBA

Dynamický rozsah

> 107 dB

Napájanie

5 V / 500 mA

Výhody a nevýhody

Páči sa nám

 • smile-o
  kompaktné rozmery
 • smile-o
  pekný dizajn
 • smile-o
  farebný displej
 • smile-o
  výborná čitateľnosť
 • smile-o
  čistý zvuk
 • smile-o
  prítomnosť praktických funkcií
 • smile-o
  ochrana sluchu
 • smile-o
  prehľadné užívateľské prostredie
 • smile-o
  množstvo podporovaných formátov
 • smile-o
  skvelá výdrž

Nepáči sa nám

 • frown-o
  menšie písmená sú horšie čitateľné

Cena 

Prenosný prehrávač Fiio X1 2nd gen možno zaradiť do strednej cenovej kategórie, čo znamená, že na jeho kúpu si pripravte približne 120€. Aj keď sa na prvý pohľad táto cena môže zdať privysoká, pri tomto zariadení rozhodne platí, že za kvalitu sa pripláca. 

Digitálny prehrávač Fiio X1 2nd gen

Naše hodnotenie

thumbs-o-up

Aj keď výrobca týmto kúskom mieril s najväčšou pravdepodobnosťou na mladšiu vekovú kategóriu, svoje využitie si bezpochyby nájde u kohokoľvek, kto má rad hudbu. Vďaka nízkej hmotnosti a malým rozmerom prehrávač v ruke takmer nevidieť a v taške či kabelke zaberie minimum miesta. 

Ak sa rozhodnete pre prenosný prehrávač Fiio X1 2nd gen, tešiť sa môžete na dokonale čistý zvuk, ktorý si v prípade potreby môžete nastaviť tak, aby lahodil práve vašim ušiam. Pri jeho používaní si zamilujete aj farebný displej, na ktorom nájdete všetky potrebné informácie o stave batérie, zoznamoch hudby či aktuálne prehrávanej piesni. 

V prípade, že váš zrak je o niečo slabší, nedostatkom pre vás môžu byť menšie rozmery displeja. Avšak, pri prehrávači je dôležitejším parametrom samotný zvuk, nie obraz a ten je teda v tom najlepšom poriadku. 🙂

Pri kúpe prehrávača Fiio X1 2nd gen si síce "zacvakáte" cca 120€, ale získate zodpovedného spoločníka na cesty či voľné chvíle, ktorý vás svojou skvelou výdržou len tak ľahko nesklame. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar