Hojdačka do záhrady? Nechajte sa inšpirovať

Ako si vybrať hojdačku

Monotónny pohyb hojdačky vás prenesie do školských rokov. Nechajte sa ním unášať a zaspomínajte si na bezstarostné detstvo. Na hojdanie človek nikdy nie je pristarý. Zažeňte letnú horúčavu vánkom vo vlasoch. Inšpirujte sa našimi tipmi a spestrite si pobyt v záhrade. 

Pre koho je hojdačka určená

Asi najdôležitejším kritériom pri výbere záhradnej hojdačky je vek ľudí, ktorí ju budú používať. Iný typ hojdačky uprednostňujú starší ľudia, a iný zas roztopašné deti.

Deťom ulahodíte klasickou hojdačkou, s akou sa môžete stretnúť aj na detskom ihrisku. Ak ste dostatočne zručný a máte poruke drevenú dosku, pár silných lán a robustný strom s hrubými konármi, môžete si vyrobiť vlastnú. Ak si s manuálnou prácou veľmi nerozumiete, nevešajte hlavu. Obchody sú plné kvalitných hojdačiek za rozumné ceny.

Pokiaľ kupujete hojdačku sami pre seba, najlepšie urobíte, keď si domov prinesiete závesnú sieť, kôš alebo kreslo. Okrem vás ho ocení aj každý hosť, ktorý vás navštívi.

Pri takomto type hojdačky treba myslieť aj na vyššiu cenu, ako v prípade detských hojdačiek. Rozdiel nie je len v rozmeroch, ale aj prevedení a materiáli. Zatiaľ čo detské hojdačky sú zvyčajne z dreva, závesné kreslá sú z mäkkej látky, pričom im nechýbajú ani vankúše.

Hojdacie vajíčko

K najobľúbenejším hojdačkám pre dospelých patrí hojdacie vajíčko, ktoré aktuálne nájdete aj  z OBI katalógu. Unesie síce iba jedného človeka, ale vďaka menším rozmerom konštrukciu jednoducho rozoberiete a počas zimných a jesenných mesiacov skryjete na suché miesto. Hojdačku pohodlne zavesíte na kovovú konštrukciu, ktorú predávajú spolu s ňou.

Čo sa týka nárokov, hojdacie vajíčko sa od ostatných závesných hojdačiek príliš neodlišuje. Úžasné je najmä pohodlie. Najväčším problémom pri tejto hojdačke je dohodnúť sa, že kto v nej bude sedieť. Každý sa chce zrelaxovať a preto na ňu môžu stáť rady aj u vás doma.

Hojdačky so strieškou

K najdrahším druhom záhradných hojdačiek patria hojdačky so strieškou. Určite ste sa už s takouto hojdačkou stretli. Ide o dlhú lavicu s nosnosťou zhruba 200 kíl, upevnenú na stabilnú drevenú alebo kovovú konštrukciu s nohami. Samozrejmosťou je plátená alebo drevená strieška, ktorá takejto záhradnej sedačke nesmie chýbať.

Existujú aj menšie varianty pre jedného alebo dvoch ľudí. V každom prípade, hojdačka so strieškou je náročná na priestor. Zvažovať jej kúpu by ste mali iba v prípade, že máte dostatočne priestrannú záhradu.

Pri hojdačke so strieškou treba myslieť aj na jej rozmery a hmotnosť. Kvôli týmto faktorom je častokrát nemožné s ňou rýchlo manipulovať. Jediný spôsob, ako ju uchrániť pred dažďom, je zakryť ju plachtou.

Podľa čoho vybrať hojdačku

Mimochodom, hojdačku so strieškou vám vyslovene neodporúčame, ak máte malé deti. Pre ne je hojdačka ako hojdačka. Je tu však zásadný rozdiel. Sedacia časť hojdačky so strieškou je ku konštrukcii okrem klasických závesných reťazí ukotvená aj fixačnými retiazkami, nachádzajúcimi sa po stranách hojdačky.

Tieto retiazky zabezpečujú, aby sa hojdačka príliš nerozkývala. Pri maximálnom zaťažení by to totiž mohlo dopadnúť veľmi zle. Hojdačka predsa nie je kolotoč. Väčšina dospelých si prítomnosť týchto retiazok ani neuvedomuje. Vystačia si s príjemným pohupovaním, pri ktorom sa perfektne spí alebo číta kniha.

Deti to ale nechápu a radi sa na hojdačke hojdajú z celej sily. Odhliadnuc od toho, že tak môžu ľahko prísť k úrazu, sa nezriedka stane, že pomocné retiazky nárazy neunesú a pretrhnú sa. Nie je to koniec sveta, ale výhra to tiež nie je. Veď komu by sa chcelo po obchodoch zháňať pomocné retiazky?

O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.