Hormonálna nerovnováha: Ako dostať hormóny opäť do správnej harmónie?
Hormóny ovplyvňujú celkové fungovanie organizmu, preto keď sa niektoré z nich dostanú do nerovnováhy, ovplyvňujú fungovanie človeka v rôznych oblastiach. A to ako u mužov, tak aj u žien.
Udržiavať si hormóny v rovnováhe je preto jeden zo základných predpokladov zdravého života.
Úloha hormónov v tele
Hormóny sú nevyhnutné pre fungovanie organizmu a nie sú ničím nahraditeľné. Predstavujú akési chemické látky produkované žľazami.
Môžeme ich označiť za poslov, ktorí nesú informácie o ľudskom tele. Ovplyvňujú takmer všetky orgány a určujú im, čo a ako majú robiť.
Hormóny produkované v ľudskom tele môžeme rozdeliť do 3 základných oblastí:
- nízkomolekulové amínové hormóny – hormóny štítnej žľazy a drene nadobličiek,
- steroidné hormóny – napr. hormóny kôry nadobličiek, pohlavné hormóny, vitamín D,
- polypeptidové a bielkovinové hormóny – napr. inzulín, hormóny podmozgovej žľazy.
Jednotlivé hormóny sú v organizme produkované v rôznych žľazách:
Akonáhle sa naruší rovnováha niektorých z uvedených hormónov objaví sa celý rad nepríjemných problémov.
Čo je to hormonálna nerovnováha
Hormonálna nerovnováha znamená, že v organizme došlo k výkyvom hladiny hormónov. Narušila sa ich prirodzená a zdravá hladina a v organizme ich je nedostatok, alebo naopak prebytok.
Keďže hormóny majú v tele mnoho dôležitých funkcií, aj malé hormonálne zmeny môžu spôsobiť veľké nežiadúce účinky na telo.
Hoci sa hormonálna nerovnováha spája s vyšším vekom, môže sa vyskytnúť v každom veku u oboch pohlaví. Obe pohlavia sa stretávajú s nerovnováhou v inzulíne, steroidoch, rastových hormónoch a adrenalíne.
U žien sa často vyskytuje hormonálna nerovnováha v hladinách estrogénu a progesterónu, u mužov zvyčajne v hladinách testosterónu.
Prečo vzniká hormonálna nerovnováha
Za vznikom hormonálnej nerovnováhy môže stáť viacero faktorov od poruchy endokrinných orgánov až po stres.
Najčastejšie príčiny, ktoré vedú k rozvoju hormonálnej nerovnováhy sú:
Vek
S pribúdajúcim vekom sa u žien aj u mužov postupne znižuje hladina hormónov a nastáva menopauza, resp. andropauza, výkyvy hormónov sa vyskytujú aj v období puberty.
Tehotenstvo
Jedno z najšťastnejších období v živote ženy je spojené aj so zmenou hormonálnej hladiny, ktorá môže mať za následok aj hormonálnu nerovnováhu. Emocionálne výkyvy, citlivosť na pachy a nevoľnosť patria k prvým príznakom tehotenstva.
Hormonálne problémy
Poruchy funkcie endokrinných žliaz patria medzi najzávažnejšie príčiny vzniku nerovnováhy hormónov v tele.
Lieky, alkohol a fajčenie
Hladinu niektorých hormónov môžu ovplyvniť užívané lieky (napríklad antikoncepcia a kortikoidy), ale aj zlozvyky ako je fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu.
Životný štýl
Stres, strava, pohyb, preťažovanie organizmu vo výraznej miere vplývajú na správnu hladinu hormónov.
Príznaky hormonálnej nerovnováhy
Keďže hormóny ovplyvňujú v organizme celý rad procesov, príznaky hormonálnej nerovnováhy môžu byť pestré. Závisia od toho, ktorá žľaza a hormón sú postihnuté.
Medzi časté ukazovatele nerovnováhy hormónov patrí napríklad nadmerné potenie, ťažkosti so spánkom, nevysvetliteľné chudnutie alebo priberanie, suchá pokožka, zmeny srdcovej frekvencie, zvýšená citlivosť na teplo alebo chlad.
Objavuje sa tiež podráždenosť, úzkosť, výkyvy nálad, depresie, krehké a slabé kosti, zmeny krvného tlaku, zmeny koncentrácie cukru v krvi, zvýšená únava, neustály smäd, bolesti hlavy, nadúvanie, vypadávanie vlasov, neplodnosť, rozmazané videnie či zmeny chuti do jedla.
Nerovnováha pohlavných hormónov, ktorá je jednou z najčastejších hormonálnych nerovnováh, sa prejaví symptómami ako sú: akné, únava, zníženie libida, zmeny plodnosti, menštruačné problémy (napríklad strata menštruácie) a psychické zmeny.
Ako odhaliť hormonálnu nerovnováhu
V prípade, ak ste na sebe spozorovali symptómy, ktoré môžu naznačovať problémy s rovnováhou hormónov a necítite sa “úplne vo svojej koži”, môžete poprosiť svojho všeobecného lekára, prípadne gynekológa alebo endokrinológa o test na hormóny.
V prípade závažnejších podozrení vás môže čakať aj viacero testov a to test na hormóny z krvi, slín alebo moču. Vyšetrenie môže byť následne doplnené ultrazvukom vaječníkov a maternice a tiež vyšetrením štítnej žľazy.
Liečba hormonálnej nerovnováhy
Mnohé príznaky spájajúce sa s hormonálnou nerovnováhou je možné vďaka liečbe zmierniť či dokonca úplne odstrániť.
V prípade nutnosti vám po dôkladnom vyšetrení a odhalení príčiny hormonálnej nerovnováhy lekár nasadí substitučnú hormonálnu terapiu, ktorá telu doplní chýbajúce hormóny. Chýbajúci hormón môže byť telu dodaný prostredníctvom tabletiek alebo injekcií.
Pomôcť zmierniť problémy s hormonálnou nerovnováhou môže aj prírodná liečba prostredníctvom vitamínov a bylinných preparátov na hormonálnu nerovnováhu. O vhodnosti ich užívania však nie je na škodu poradiť sa so svojim lekárom. Niektoré totiž môžu mať aj kontraindikáciu s predpísanými liekmi.
Cena od 29 €
Cena od 29 €
Bylinky na hormonálnu nerovnováhu
Na vyrovnanie hladiny hormónov, či podporu ženských hormónov, sa využívajú rôzne bylinkové čaje a výživové doplnky s obsahom bylín. Medzi najčastejšie používané byliny patria:
Pri korekcii hormonálnej nerovnováhy pohlavných hormónov u žien budú nápomocné aj čaje z tzv. ženských byliniek - archangelika čínska, šalvia lekárska, púpalka, ľubovník bodkovaný. Na pokles produkcie estrogénu sa v babskej lekárničke používajú sedacie kúpele z myšieho chvosta.
Vitamíny a hormonálna nerovnováha
Najdôležitejším vitamínom, ktorý pomáhajú upraviť hormonálnu nerovnováhu, je vitamín D. Dôležité sú aj minerály horčík, vápnik a zinok.
Cvičenie a hormonálna nerovnováha - hormonálna joga
Pri hormonálnej nerovnováhe je dôležitý ľahší, ale za to pravidelný tréning. Náročná intervalová záťaž v prípade problémov s hormónmi nie je odporúčaná.
Obľúbeným cvičením zameraným na zmiernenie príznakov hormonálnej nerovnováhy je tzv. hormonálna joga. Ide cvičenie, ktoré vychádza z jogy. Účelom cvičenia je podporiť ženské hormóny a obnoviť ich produkciu. Je to dynamický druh jogy, vďaka čomu prináša rýchle výsledky.
Zakladateľkou hormonálnej jogy je Brazílčanka Dinah Rodrigues.
Zmena životného štýlu - významný krok na ceste za hormonálnou rovnováhou
Základom životného štýlu by v tomto prípade malo byť:
Na záver
Hormonálna nerovnováha je nepríjemný zdravotný problém, ktorý ovplyvní činnosť človeka v mnohých oblastiach. Čím skôr začnete tento problém riešiť, tým skôr sa vám podarí dostať svoje hormóny opäť do harmónie.
Nepodceňujte preto príznaky, že niečo nie je s vaším telom v poriadku. Veď prečo riskovať neplodnosť, priberať, byť depresívny, unavený a nevýkonný v prípade, ak je tento problém možné odstrániť?
Pridajte komentár ku článku