Kam vycestovať počas Vianoc, ak nechcete zostať doma?  

kam cestovať na Vianoce

Ak túžite tento rok odletieť do teplých krajín alebo sa vydať naprieč dobrodružstvom v horám, ste len malý krôčik od toho, aby ste zrealizovať váš sen.

Pripravili sme si pre vás najlepšie vianočné destinácie pre Európanov, ktoré vás môžu inšpirovať k tomu, aby ste si zakúpili letenku, alebo vycestovali na vianočný pobyt na horách. Nie sú tu žiadne obmedzenia, môžete cestovať sami, vo dvojici, ale pokojne aj s celou rodinou. 

Netradičné Vianoce v zahraničí

Možno ste donedávna verili tomu, že neexistuje nič lepšie, ako tradičné Vianočné v domácom prostredí. Vianoce mimo domova určite zostanú jedny z tých, na ktoré nezabudnete ešte dlho potom, ako odznejú. Čo ak by ste tohtoročné sviatky strávili v krásne zasneženom prostredí, pili punč pri sledovaní žiarivej výzdoby mesta, šantili sa v stenu alebo oddychovali pod palmou? 

Možno hľadáte romantické miesto pre dvojicu, niekde v útulnej chatke v horách, alebo sa túžite vydať na rodinnú dovolenku, ktorá by bola ideálna aj pre deti. Alebo chcete odísť z chladného podnebia, preskočiť studené mesiace a relaxovať na slnečných plážach niekde v Karibiku.

Nech je vaša predstava akákoľvek, pripravili sme si pre vás zoznam zaujímavých miest, ktoré vyhovejú každému. Či už hľadáte tradičné Vianoce s kopou snehu alebo niečo exotické. Pripravte si sviatočnú náladu a poďte s nami objavovať destinácie, kam sa vybrať cez Vianoce.

Praha v zime

Na Prahe vás môžu upútať aj bohaté vianočné trhy.

Pokiaľ ste ten typ človeka, ktorý miluje atmosféru mesta v kombinácii s vianočnými trhmi, je viac ako pravdepodobné, že vám učaruje Praha počas najtichšieho obdobia v roku. Ak túžite sledovať trblietajúce sa svetlá pokrývajúce stredovekú architektúru mesta alebo sa prechádzať popri Vltava a popíjať punč, potom môže byť Praha tou pravou voľbou pre vás. 

Je obľúbenou zimnou destináciou, preto počítajte s tým, že si musíte ubytovanie rezervovať skôr. Minimálne mesiac vopred, inak to môže byť dosť stresujúce. Ďalšou výhodou je, že Praha je relatívne blízko, preto tam môžete vycestovať autom. 

Užijete si jedny z najkrajších vianočných trhov v Európe, poprechádzate sa po známych pražských atrakciách, akým je Karlov most alebo Staromestské námestie a užijete si leňošenie v hoteli, kde vám prichystajú všetko potrebné vrátane delikátnej večere. Nezabudnuteľným zážitkom je večerná plavba po rieke, kedy si môžete oddýchnuť a vychutnať nádherný výhľad na mesto s celkom iného uhlu. (1)

Karlove Vary, Česká republika 

destinácia na zimnú dovolenku

V Alžbetiných kúpeľoch si môžete vychutnať široké spektrum liečebných, relaxačných a wellness procedúr. 

Videli ste už film Posledné Vianoce? Hlavná postava sa rozhodne stráviť sviatky v kúpeľnom meste Karlove Vary, kde zažije dokonalé rozprávkové Vianoce v luxusnom hoteli. Ak ste to tento film ešte nevideli, môžete tak spraviť tieto Vianoce priamo z prostredia Karlových Varov. Nič autentickejšie si snáď nevieme v súvislosti s touto destináciou predstaviť.

Chcete si tieto Vianoce užiť v kráľovskom štýle? Karlove Vary sú jednou z popredných európskych wellness destinácii. Máte možnosť objavovať mesto, navštíviť vianočné trhy v Smetanových sadoch, ubytovať sa v kúpeľných hoteloch, akými sú napríklad Alžbetine kúpele. Za zmienku stoja aj kulinárske špeciality, ktorými je mesto známe.

V Karlových Varoch je 13 hlavných horúcich prameňov, ktoré sa odvádzajú do riečky Teplá a vytvárajú obrovské množstvo pary, ktorá dodáva mestu hmlistú a romantickú atmosféru, čím sa stáva ideálnou destináciou aj pre dvojice. Je tu celkom iná atmosféra ako v hlavnom meste Čiech. Niekto tieto destinácie spája, cestuje z Prahy do Karlových Varov, ale my sme sa rozhodli rozdeliť ich, na druhej strane, pokiaľ sa vy rozhodnete, že si dovolenku spojíte, môžete tak urobiť. (2)

vianočná dovolenka pri mori

Vianočná dovolenka na Tenerife splní vaše predstavy o exotickom výlete.

Tenerife je výborné miesto pre vianočnú dovolenku, pretože počasie je na Kanárskych ostrovoch celoročné príjemné. 

Možno chcete len ležať na pláži, prijímať energiu z horúceho slnka a ignorovať svet, alebo naopak, oslavovať a jesť morské plody miesto tradičného kapra. Nech je vaša predstava akákoľvek, sľubujeme vám, že sa vyhnete sviatočnému ruchu, nákupným horúčkam, všadeprítomnému stresu a skutočne utečiete od všetkého.

Tenerife vám môže ponúknuť prehliadku úžasnej výzdoby vo väčšine miest na ostrove Santa Cruz, La Laguna, Puerto de la Cruz, a taktiež slávnostné prehliadky, ktoré sú naozaj pôsobivé. Nechýba ani vianočný program s hudbou a so spevom, a tiež bezplatný koncert Tenerife Symphony Orchestra, ktorý prebieha 25. decembra. Ak chcete cestovať aj s deťmi, potom ich možno nadchne predstava fotenia so Santom v centre ostrovných miest

Počas 24. decembra budú niektoré reštaurácie zatvorené, najmä tie na severe, preto je vhodné, aby ste si vopred rezervovali stôl, pokiaľ chcete stráviť štedrú večeru v reštaurácii. Nezabudnite sa pohostiť tradičným vianočným dezertom na Tenerife. Nazýva sa turrón a je to malý koláčik vyrobené z mandlí, medu a vajec, ktoré musíte ochutnať. (3)

Rakúsko 

Rakúsko

Vysokohorské prostredie, nadštandardné služby a príroda, je to, čo láka turistov do Rakúska.

Zažite čarovné Vianoce v obklopení nádherných rakúskych Álp. Ubytujte sa v jednom z horských mestečiek alebo obcí, akou je napríklad Brixen im Thale. Budete tak môcť obdivovať prírodnú scenériu zasnežených Álp, užívať si zimné športy, a zároveň budete blízko k turisticky vychýreného Salzburgu. Ak ste nadšenec do zimných športov a túto zimu by ste si chceli užiť poriadnu snehovú nádielku, Rakúsko je tou pravou destináciou pre vás. 

Potom, ako si užijete zimné športy, sa môžete vydať na prieskum malebného mesta Salzburgu, ktoré je vzdialené od Brixen im Thale približne hodinku a pol cesty. Salzburg je známy tým, že je rodiskom Mozarta, učaruje vám ohromujúcim alpským pozadím a zaujmú vás atrakcie Salzburgu, akou je pevnosť Hohensalzburg. Na svoje si prídu aj milovníci kaviarní. Je to dokonalá príležitosť pre rodinný výlet alebo dvojicu. (4)

srnka

Divoká príroda Škandinávie vás očarí svojou krásou. 

Cítite sa tieto Vianoce cítite na dobrodružstvo, ktoré vám bude doslova zaliezať za nechty? Vyberte si destináciu, o ktorej si môžete byť istý, že splní očakávania o pravej zime. Ak vás tieto slová neodradili, ale zneli ako poriadna výzva, zrejme si Švédsko zamilujete.

Pripravte sa na veľkú zimu a dlhé noci, ktoré strávite pod krásou polárnej žiary. Môže vás to mierne obmedziť vo vonkajších aktivitách, ale na druhej strane, veľa tmy len zvýši vaše šance vidieť polárnu žiaru.

Prvou voľbou, kde stráviť Vianoce vo Švédsku, je návšteva jedného z miest Štokholm alebo Göteborg, ktoré sa v posledných rokoch stalo švédskych vianočným mestom. Môžete si byť istý, že tu zažije vianočnú atmosféru veľkých miest.

Za pravou tvárou Škandinávie sa vydajte na vidiek. Tu okúsite skutočné dobrodružstvo. Môžete sa vybrať na psie záprahy, pozorovať stáda sobov krúžiace rozľahlými lesmi a polárnu žiaru na nočnej oblohe.

Požičať si auto vo švédskom Laponsku a vydať sa naprieč objavovaniu najdivokejšej prírode na severe krajiny. Konktérne v meste Kiruna je možné sánkovať sa s husky. Samozrejme, vždy môžete spojiť tieto dva veľmi odlišné výlety do jedného - mesto a vidiek, ale aby ste to stihli, budete potrebovať minimálne týždeň. (5)

Tatranská Lomnica, Vysoké Tatry

Vo Vysokých Tatrách môžete stráviť bezstarostné Vianoce v hoteli, alebo po svojom v chate.

Ak sa túžite utiahnuť do rozprávkovej chalúpky niekde v hlbokom lese, určite nespravíte krok vedľa, ak sa rozhodnete zostaň na Slovensku a rezervujete si chatu vo Vysokých Tatrách. Pripravíte si oheň v kozube, navaríte si tradičné slovenské jedlá a budete mať tradičné Vianoce, avšak menej tradičným spôsob.

Žiadni susedia, žiadny stres a ruch. Sviatočný deň si užijete v kruhu rodiny alebo vo dvojici, a neskôr sa vydáte na potulky prírodou. Okrem prechádzok sa môžete vydať na turistické trasy, preskúmať okolie, venovať sa zimným športom a užívať si čaro krásnej slovenskej prírody. 

Môžete si rezervovať aj pobyt v hoteli, kde vám pripravia slávnostnú večeru a užijete si tak vianočný pobyt bez starostí. 

Zakopané, Poľsko

Zakopane v zime

Príroda v Zakopanom je dychberúca, preto nadchne najmä milovníkov prírody.

Skúste tento rok objaviť neveľmi vzdialenú kultúru našich susedov. Tradičné poľské Vianoce zahŕňajú poľské tradície a kuchyňu. Súčasťou sviatkov je hlavne množstvo chutných polievok, klasická štedrovečerná večera a svätá omša, ktorá sa veľkolepo koná aj v malom kostolíku na Wiktorówki Glade v Tatranskom národnom parku.

Na druhý sviatok vianočný prichádza do Zakopaného veľa turistov na novoročnú dovolenku. Ulice v centre mesta a reštaurácie ožívajú, naplnia sa smiechom a dobrou náladou, pričom horské svahy sú plné šťastných lyžiarov. Môžete vyskúšať sane ťahané koňmi a navštíviť trhovisko Gubałowka, kde nájdete množstvo zaujímavých výrobkov a jedla, alebo sa vydať na turistiku ak nelyžujete. Zakopané ponúka úžasné prírodné scenérie a je východiskovým bodom pre zimné športy. Vybraná destinácia má čo ponúknuť rodinke s deťmi, ale aj mladému zamilovanému páru. (6)

Na záver

Vybrané miesta ponúkajú rozlet pre mnohé typy pováh. Či už ste dobrodruh, mestský typ alebo dávate prednosť tichej chatke v horách, prídete si na svoje. Už si len vybrať, zbaliť kufre a skúsiť netradičné Vianoce, na ktoré nikdy nezabudnete! Veríme, že si to užijete.


O autorovi

Dominika Ježová
 

Dominika je copywriterkou a začínajúcou blogerkou, ktorú inšpirujú témy týkajúce sa sebarozvoja. Bezodná milovníčka kávy, ktorá nepohrdne espressom ani cappuccinom. Nepoučiteľná zberateľka zápisníkov, ktorá bezprostredne vyhľadáva prostredia kaviarní. Absolventka masmediálnej komunikácie v Trnave. Okrem kávy zbožňuje cvičenie jogy, dlhé prechádzky prírodou, knihy a pohľad na lesy.

Pridajte komentár ku článku

avatar