Kedy by ste mali začať užívať kĺbovú výživu a prečo?

Kĺbová výživa benefity

Výživa zdravých kostí a kĺbov sa s pribúdajúcim vekom stáva čoraz dôležitejšou témou. Málokto si však chce priznať, že prišiel do veku, kedy je čas začať sa rozhliadať po doplnkoch výživy. No čím skôr podporíte vašu stravu výživnými látkami, o ktorých je dokázané, že podporujú zdravie kĺbov, tým je pravdepodobnejšie, že sa neskôr vyhnete bolestivým problémom, ako je napríklad artritída.

Je vôbec možné začať užívať doplnky príliš skoro? Aké doplnky by ste mali začať brať? Na to vám odpovieme v tomto článku.

Glukosamín je alfou-omegou

Asi najdôležitejšou vecou, s ktorou môžete začať pri ochrane kĺbov a väzív, je zvýšiť konzumáciu glukosamínu. Táto prírodná látka sa nachádza v kostiach živočíchov, v kostnej dreni, v kôrovcoch, aj v mnohých potravinách. Ale vyrába sa tiež v laboratóriách ako čistý koncentrát do doplnkov výživy. 

Ak si myslíte, že doplnky stravy pre vás nie sú to pravé orechové, existuje dlhý zoznam jedál, ktoré obsahujú vysoké hladiny glukosamínu. A mnohé z nich sú celkom chutné! Všeobecne bude každý typ mäsa, ktoré obsahuje veľa chrupavky, bohatý na glukosamín. Mušľové lastúry sú tiež neuveriteľne bohaté na glukosamín a sú často hlavnou zložkou používanou na extrahovanie do výživových doplnkov. Samozrejme ich nemôžete zjesť, pretože sú príliš tvrdé, ale môžete z nich napríklad uvariť výbornú polievku!

Glukosamín je v zásade potrebný na tvorbu chrupavky - mäkkého a flexibilného tkaniva, ktoré tlmí vaše kĺby. Štúdie dokázali, že suplementácia glukosamínom môže znížiť riziko vzniku mnohých ochorení súvisiacich s kosťami a kĺbami.

Chondroitín - jeden zo stavebných kameňov chrupavky

Rovnako ako glukosamín, aj chondroitín je stavebným kameňom chrupavky. Mnohé klinické štúdie zistili, že užívanie chondroitínu môže u ľudí s artrózou znižovať bolesť a stuhnutosť kĺbov. Štúdia uvádza, že približne 53 % testovaných ľudí, ktorí užívali chondroitín, zaznamenalo minimálne 20% zlepšenie bolesti kolena. Chondroitín sulfát môže tiež spomaliť progres osteoartritídy, ak sa užíva dlhodobo.

Mnohé kĺbové výživy často kombinujú chondroitín s glukosamínom, prípadne ďalšími účinnými látkami. 

Štúdie dokázali účinky glukosamínu a chondroitínu

Štúdie dokázali priaznivé účinky glukosamínu a chondroitínu pri problémoch a bolestiach kĺbov.

Rybí olej - zdroj omega-3 mastných kyselín

Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny dokosahexaenovú (DHA) a eikozapentaénovú (EPA), ktoré majú protizápalové účinky. Ich nedostatok sa prejavuje bolesťami kĺbov, únavou, suchou pokožkou, lámavými nechtami a vlasmi, zápchou, častým nachladnutím či dokonca depresiami.

Analýza klinického výskumu dokazuje, že užívanie doplnkov z rybieho oleja zmierňuje príznaky, ako je bolesť kĺbov u osôb s reumatoidnou artritídou. Naopak, nezdá sa, že by zmierňoval príznaky osteoartritídy.

MSM 

Metylsulfonylmetán - MSM je ďalšou bežnou zložkou doplnkov, o ktorých sa uvádza, že pomáhajú pri bolesti kĺbov.

V jednej štúdii sa uvádza, že u ľudí s osteoartrózou MSM znížilo bolesť a zlepšilo fungovanie pohybového aparátu, v porovnaní s placebom.

Priaznivé účinky kĺbovej výživy

O zdravie kĺbov by nemali dbať len profesionálni športovci, ich opotrebovanie sa týka každého z nás.

Stačí začať s kĺbovou výživou v 30tke?

Všeobecne možno povedať, že väčšina ľudí dosahuje hormonálny a fyzický vrchol okolo 25. - 30. roku života. Po dosiahnutí tohto veku by sme mali začať venovať zvýšenú pozornosť našej strave a životnému štýlu, aby sme čo najviac oddialili škodlivé účinky starnutia.

Každý človek má v tele určité množstvo glukosamínu, starnutím sa však jeho hladina znižuje. Pokiaľ vaša strava nie je bohatá na glukosamín, určite sa začnete stretávať s občasnými bolesťami kĺbov, keď sa dostanete do veku okolo 30-35. To preto, že na udržanie zdravej chrupavky začneme potrebovať vyššiu hladinu glukosamínu.

S užívaním kĺbovej výživy by však mali začať bezodkladne tí, ktorí nadmerne zaťažujú kĺby profesionálnym športom, ťažkou fyzickou prácou alebo nadváhou, a to bez ohľadu na vek. Prevencia je predsa najlepší lekár.

Stavte na komplexnú starostlivosť o kĺby

Pokiaľ už zaznamenávate bolesť kĺbov, v lekárňach nájdete analgetiká vo forme tabliet alebo gélu vyvinuté na zmiernenie akútnej bolesti. Ideálne je však nečakať na bolesť a začať sa o pohybový aparát starať už v predstihu. Snažte sa vyhnúť nadváhe, zaraďte do svojho života pohyb, dodržiavajte vyváženú stravu, veľa odpočívajte a nezabúdajte na pravidelné a najmä dlhodobé dopĺňanie kvalitných výživných látok.

Komplexná kĺbová výživa Evris Flex Blend je najvyššej kvality a obsahuje ideálne vyváženú zmes glukosamínu, chondroitínu a MSM. 

Denná dávka Ervis Flex Blend obsahuje:

  • 2000 mg MSM - prírodná látka, ktorá potláča bolesti a zápaly 
  • 1600 mg glukosamín hydrochloridu - aminocukor, ktorý telo využíva na produkciu ďalších látok, ktoré sa podieľajú na budovaní šliach, tkanív, väzív, chrupaviek
  • 600 mg chondroitín sulfátu - chráni zdravé tkanivá, znižuje bolesti a zápaly bez nežiadúcich účinkov, podporuje vstrebávanie glukosamínu
  • 200 mg vitamínu C - bojuje proti rednutiu a mäknutiu kostí

Nezabúdajte piť, piť, piť!

Na záver dodávame, aby ste nezabudli, že na udržanie zdravých kĺbov je dôležité aj dodržiavanie pitného režimu, pretože voda pomáha premazávať chrupavky a šľachy. Dehydrované telo je vždy náchylnejšie na zranenie a dehydratácia takmer vždy vedie k zápalu kĺbov. Preto sa dôrazne odporúča vypiť 6-8 pohárov denne na podporu kĺbov a šliach.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar