Koliba WPC 80 proteín - Recenzia a skúsenosti

WPC proteín Koliba recenzia

V čase, keď som sa začala viac zaujímať o zdravú stravu, pohyb a vôbec celkovo zdravý životný štýl v snahe cítiť sa o niečo lepšie a vyformovať postavu, boli pre mňa proteíny, aminokyseliny, sacharidy či iné podobné prípravky iba doplnky stravy výhradne určené pre kulturistov či kadejakých "sypačov".

Až postupom času, keď moje úsilie v podobe hodín strávených vo fitku neprinášalo žiadne výsledky, pochopila som, že tadiaľto zrejme cesta nevedie. Začala som teda pátrať po spôsoboch, ako ďalej. Okrem pohybu som musela výrazne upraviť aj môj jedálniček a áno, na odporúčanie som sa dostala aj k viacerým výživovým doplnkom, medzi inými i k proteínu. 

Nechcela som ho začať užívať len tak, preto, že mi ho niekto odporučil a tak som si o proteínoch začala zisťovať viac informácií. Pamätám si na fakt, ktorý moje obavy úspešne odohnal - proteíny (bielkoviny) sú základná stavebná jednotka nášho organizmu, z čoho teda vyplýva, že sú dôležité pre každého, bez ohľadu na to, či cvičíme alebo necvičíme. Majú podstatnú úlohu pri budovaní svalovej hmoty, pri zrýchlení metabolizmu, ale aj udržiavaní správneho pH v krvi a dokonca pozitívne vplývajú aj na podporu imunitného systému. 

Vyskúšala som už viacero proteínov. Ako posledný sa mi do rúk dostal srvátkový proteínový koncentrát, pochádzajúci od slovenského výrobcu - Hriňovská mliekáreň. 

WPC proteín Koliba balenie

V balení sa okrem proteínu nachádzal aj šejker. 

Aj vám v hlave práve teraz vŕta myšlienka, ako je možné, že mliekáreň má v ponuke proteín? Odpoveď je jednouchá. 🙂 

Hriňovská mliekáreň Koliba sa špecializuje na výrobu mliekárenských výrobkov, ako napríklad rôzne maslá či syry. Práve pri výrobe syra vzniká ako vedľajší produkt srvátka, ktorú mliekáreň od roku 2015 spracováva na výrobu sušených produktov - proteínu, laktózy či permeátu. Srvátkový proteín z Hriňovskej mliekárne je teda produkt pochádzajúci od slovenského výrobcu, za čo má odo mňa prvé plus. Poďme ale ďalej. 

 Zloženie

WPC 80 je proteínový koncentrát, ktorý pozostáva z priemerného obsahu proteínov cca 80% na 100 gramov. Okrem nich v ňom nájdete aj nasledovné zložky:

 • Tuky - z toho nasýtené mastné kyseliny - 7,3 g/4,5 g 
 • Energia - 1734 kJ / 430 kcal
 • Sacharidy - z toho prirodzene sa vyskytujúce cukry - 8,5 g/7,9 g
 • Bielkoviny - 77,6 g
 • Soľ - 380 mg 
 • Vápnik - 393,9 g

Tento proteín má na 100 g prípravku i veľmi priaznivé zastúpenie dôležitých aminokyselín. Nájdete v ňom napríklad i kyselinu glutámovú a kyselinu asparágovú, alanín, arginín, systeín, glycín, leucín, lyzín či metionín, ale aj valín, teda BCAA aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Proteín je sladený sukralózou, vysoko kvalitným náhradným sladidlom, ktoré sa netrávi, ale metabolizuje na energiu, a tak z neho neprijímame žiadne kalórie.  

Pri hľadaní toho správneho proteínu pre vás sa vo všeobecnosti môžete stretnúť s viacerými typmi, ako napríklad srvátkový proteín, srvátkový koncentrát, srvátkový izolát, srvátkový hydrolyzát či rôzne srvátkové zmesi, ktoré sa od seba odlišujú predovšetkým spôsobom výroby, ale aj svojím zložením, vďaka ktorému si z nich dokáže vybrať človek budujúci svaly, ale aj ten, kto chce zhodiť nejaké to kilo. 

Práve srvátkový proteínový koncentrát býva často označovaný za najchutnejší, a to aj kvôli obsahu pridaných tukov a cukrov. Preto je ideálny pre tých, ktorí si nemusia strážiť každý gram, ale práve naopak, chcú nabrať svalovú hmotu a spevniť svoje telo. 

Srvátkový proteínový koncentrát Koliba WPC 80 je dostupný vo viacerých príchutiach. Vybrať si môžete z vanilky, čokolády, jahody, capuccina a choco/banánu. Ja som testovala práve banánovo-čokoládovú príchuť, moju najobľúbenejšiu.

WPC proteín Koliba zloženie

Proteín má čisté zloženie, bez konzervantov, zahusťovadiel či gumy.

Proteín WPC 80 Koliba zloženie

Podrobné informácie o zložení sú uvedené na zadnej strane produktu.

WPC proteín Koliba aminokyseliny

Nechýba ani aminokyselinový profil na 100 g bielkovín.

 Dávkovanie

Pri proteínoch je veľmi dôležitým kritériom úspechu dávkovanie a spôsob užívania. Nestačí si proteín iba vybrať, pripraviť a vypiť kedykoľvek počas dňa. Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie výsledky, mali by ste vedieť, kedy môžete proteín konzumovať. 

Ráno, ihneď po prebudení býva najlepšou voľbou kombinácia pomaly a rýchlo sa tráviacich proteínov, napríklad jedla (syr, vajíčko) so srvátkovým proteínom. 

Pred tréningom by ste mali siahnuť po niečom, čo vám dodá dostatok bielkovín, ale s pomalým trávením tak, aby ste počas tréningu mali dostatok všetkých dôležitých látok. Dobrou voľbou sú rýchle srvátkové proteíny v kombinácii s aminokyselinami či sacharidmi. 

Nemenej dôležitý je aj čas po tréningu, kedy by ste mali užiť rýchlo stráviteľný srvátkový proteín v kombinácii s pomalšie tráviacim proteínom. Táto dvojka dodá telu materiál dôležitý pri obnove a raste svalovej hmoty a zaručí výbornú regeneráciu svalstva po svalovej záťaži.

Výrobca pri mnou testovanom srvátkovom proteíne uvádza, že počas tréningových dní je potrebné užiť jednu dávku (t. j. 25 g) ráno a druhú dávku (taktiež 25 g) ihneď po tréningu. V dňoch bez tréningu sa užíva jedna dávka ráno a druhá večer. Jednu dávku, teda 25 g prípravku je najlepšie zmiešať s čistou vodou (210 ml). Rozhodne by ste proteín nemali rozrábať v mlieku, keďže sa tým zmení charakter produktu a zhorší jeho vstrebateľnosť.

Čo sa týka spôsobu užívania proteínov, pravdou je, že názory odborníkov na túto tému sa zvyknú líšiť. No za seba však musím povedať, že tento spôsob užívania sa mi osvedčil najviac. Nemusela som dokonca meniť ani množstvo odporúčanej dávky. To, ktoré uvádza výrobca totiž môže byť (a neraz aj je) len orientačné. Koniec koncov totiž závisí do veľkej miery od typu športového vyťaženia a jeho intenzity, cieľov, ktoré chcete dosiahnuť, ale napríklad aj hmotnosti. 

Proteín WPC Koliba skúsenosti

Proteín má hnedé sfarbenie a typickú práškovú konzistenciu. 

WPC proteín Koliba dávkovanie

V balení proteínu sa nenachádzala žiadna odmerka. Ešteže ich mám doma kopu. 🙂  

Kolibamilk shaker

Proteín som pripravovala v priloženom šejkri.

 Moje skúsenosti

Proteín WPC Koliba ku mne domov dorazil  v krabici, ktorá okrem kilového balenia proteínu obsahovala aj praktický šejker s objemom 600 ml, čo ma veľmi potešilo, kedže z môjho šejkra neviem nájsť už pár dni zátku. 🙂

Šejker je prehľadný, vďaka čomu viem, koľko nápoja mi v ňom zostáva. Je BPA a DEHP free a vhodný dokonca aj do mikrovlnky či mrazničky. Veľmi jednoducho sa umýva a v prípade potreby ho možno vložiť aj do umývačky riadu. 

Proteín je dodávaný v uzatvárateľnom obale. Hneď po otvorení na mňa "vyskočila" príjemná čokoládová vôňa. Proteín má typickú práškovú konzistenciu a hnedé sfarbenie. Chýba ale odmerka na dávkovanie, ktorú by ste v balení len márne hľadali. Doma ich mám však neúrekom, preto som sa mohla bez problémov pustiť do prípravy proteínu. 

Proteín som podľa odporúčania výrobcu nadávkovala v množstve 25 g do 210 ml čistej vody a rozmiešala v šejkri. Proteín sa veľmi dobre rozpúšťa, trošku pení, no pena sa rýchlo rozplynie. Veľkou výhodou je aj  to, že sa netvoria žiadne hrudky. Určite odporúčam miešanie proteínu v šejkri a nie lyžičkou, pretože rozpustenie by nemuselo prebehnúť podľa vašich predstáv. 

A čo chuť? Ja osobne to mám pri proteínoch tak, že aj napriek rozličným príchutiam vždy jednoducho niekde v pozadí cítim takú tú práškovú chuť (a to aj pri dobrom rozmiešaní). A žiaľ, ani tento proteín nie je výnimkou. Avšak, ide o čisto subjektívny pocit, ktorý niekto iný vôbec nemusí pociťovať. Inak má proteín dobrú, čokoládovo-banánovú chuť (nielen arómu), ktorú z neho výrazne cítiť. 

Výrobca pri tomto proteíne tiež uvádza, že je ľahko vstrebateľný a nezaťažuje žalúdok, čo môžem len a len potvrdiť. Užívam ho už pár dní a žiadne tráviace ťažkosti som doteraz nepocítila. Samozrejme, je potrebné dbať aj na odporúčané dávkovanie. Pri prehnanej konzumácii sa totiž tak ako u iných prípravkov, tak aj pri tomto proteíne môže objaviť nadúvanie alebo môže mať laxatívne účinky. 

Proteín konzumujem po tréningu, pretože vtedy mi naozaj najlepšie sadne. Dokonca ma i pomerne dobre dokáže zasýtiť a dodať späť energiu vynaloženú pri tréningu. 

WPC Koliba skúsenosti recenzie

Šejker je vyrobený z nezávadných plastov, bez BPA a DEHP. 

WPC proteeín Koliba príprava

A takto vyzerá pripravený banánovo-čokoládový proteín Koliba. 

 Cena

Whey Protein Concentrate od Koliby v objeme 1 kg je dostupný za cenu pohybujúcu sa okolo 12 €. 

Okrem kilového balenia v uzatvárateľnom sáčku je dostupný aj v dóze s objemom 2,25 kg a vo vedre s objemom 4,2 kg. Proteín je možné zakúpiť vo viacerých kamenných predajniach, konkrétne: 

V sieti predajní COOP Jednota Krupina, COOP Tempo Nitra, Zlaté Moravce, v sieti predajní GVP Humenné a Milk Agro Prešov, potraviny M+M Košice, COOP Tempo Spišská Nová Ves, N. Zámky, Šurany, Levice, Štúrovo, COOP Levice, Komárno, SINTRA Poprad, v sieti Nitrazdroj a.s., v potravinách SISI, Mostná, Nitra a v predajni Bestbody v bratislavskej Eurovei.

Proteín si taktiež môžete zakúpiť aj online vo viacerých eshopoch, ako napríklad Gymbeam.sk, Fitplus.sk či  Protein.sk. Nižšie nájdete uvedený aj podrobný zoznam.

Kde možno WPC Koliba kúpiť?

Predajné miesta na Slovenku

Predajné miesta WPC Koliba Slovensko

Predajné miesta v Českej republike

Predajné miesta WPC Koliba Česko

Video

Výhody a nevýhody proteínu Koliba WPC 80

Výhody

 • chuť
 • na výber z viacerých príchutí
 • príjemná vôňa
 • bez aspartamu či gumy
 • obsahuje množstvo aminokyselín
 • rýchlo stráviteľný
 • veľmi dobre rozpustný

Nevýhody

 • chýba odmerka
WPC Koliba proteíny skúsenosti

 Môj celkový dojem a hodnotenie

Srvátkový proteínový koncentrát od Koliby je za mňa jeden kvalitný proteínový prípravok. Prvé plus si odo mňa získal hneď za svoj pôvod, keďže pochádza zo Slovenska. Kladne hodnotím aj to, že proteín je dostupný vo viacerých príchutiach, z ktorých si každý môže vybrať svoju najobľúbenejšiu. 

Proteín vyniká aj svojím čistým zložením. Je bez akýchkoľvek zahusťovadiel či gumy, konzervantov a aspartamu. Na druhej strane je však bohatý na dôležité BCAA aminokyseliny. Nezaťažuje žalúdok a pokiaľ ho nadmerne nekonzumujete, nespôsobuje žiadne tráviace ťažkosti. 

Chuť nie je umelá, ani príliš sladká, veľmi dobre sa rozpúšťa, je bez hrudiek. Jednoduchá je aj jeho príprava. Treba mať však na pamäti to, že na rozrábanie je potrebné použiť vodu, nie mlieko, aby nedošlo k zmene charakteru výrobku. Pokiaľ doma nemáte žiadnu odmerku, budete si ju musieť zaobstarať, keďže v balení proteínu sa žiadna nenachádza, čo vnímam pri tomto produkte ako jediné negatívum. 

Ak by som to mala zhrnúť, srvátkový proteínový koncentrát môžem odporučiť každému fitness nadšencovi, ktorý chce svojmu telu dať všetko potrebné na budovanie trvácnej svalovej hmoty. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte vašu recenziu

avatar
Getruda Kokoškova
Komboš
Getruda Kokoškova

A co ta sukraloza ? Umelym sladidlam by som sa radsej vyhybala.