Kontajnerové domy na Slovensku ako budúcnosť bývania?

Kontajnerové domy na Slovensku všetko čo o nich treba vedieť

V čase, keď ceny nehnuteľností stúpajú do astronomických výšok sa čoraz viac ľudí túžiacich po vlastnom domove obzerá po rôznych cenovo prijateľnejších alternatívach bývania.

A tie môžu byť veruže rôzne - od úsporných pasívnych domov, cez energeticky sebestačné mobilné domy a ekologické drevodomy, až po nízkoenergetické montované domy či viac a viac populárnejšie kontajnerové domy. 

Práve kontajnerové domy sú ideálnou voľbou v prípade, že hľadáte plnohodnotné bývanie šetrné nielen k vašej peňaženke, ale i k životnému prostrediu.

Poďme si ich predstaviť. 

Čo je kontajnerový  alebo aj modulárny dom?

Ako prezrádza už aj samotný názov, kontajnerový dom je dom vyrobený z kontajnera, či už z jedného alebo pokojne aj z viacerých, podľa preferencií budúceho majiteľa.  

Na realizáciu týchto domov sa využívajú prepravné, zväčša lodné, resp. námorné kontajnery rôznych vyhotovení a rozmerov. 

Jednotlivé kontajnery ako samostatné moduly je možné navzájom kombinovať a spájať, čím sa dá vytvoriť aj veľký kontajnerový dom, dokonca i viacposchodový. A to je dôvod, prečo sa o kontajnerových domoch hovorí aj ako o modulárnych domoch. 

V prípade veľkých kontajnerových domov, ktoré vznikajú spájaním viacerých kontajnerov, sa zvyknú veľmi často odstraňovať steny, čo vedie k vytvoreniu naozaj nevídaných, moderných a priestranných interiérov, ktoré vám vezmú dych.

A na to, že bývate v kontajneri, veľmi rýchlo zabudnete. 

Tip od experta

"V prípade kontajnerového bývania si väčšina ľudí predstaví metráž dvojizbového bytu v centre mesta alebo malú chatu niekde v lese, kde sa ľudia potkýnajú nielen o okolitý nábytok, ale aj jeden o druhého. Moderné kontajnerové bývanie však nemusí byť zložené len z jedného lodného kontajnera. Potenciálny investor si jednotlivé kontajnery môže vyskladať prakticky akokoľvek."


Ivan Zábojník, majiteľ slovenskej značky Nanovo

Odkiaľ prepravné kontajnery pochádzajú? Možno ich nahradiť inými materiálmi?

Na výrobu kontajnerových domov sa najčastejšie používajú prepravné kontajnery. Môžu byť už používané, ale v podstate nič vám nebráni mať kontajnerový dom vytvorený z nových kontajnerov. 

Ak sa rozhodnete pre nové kontajnery, vedzte, že s najväčšou pravdepodobnosťou budú pochádzať z Číny. Práve Čína je totiž popredným výrobcom prepravných kontajnerov.

Dostať sem kontajner z Číny však môže byť skutočne náročné, a to nielen z časového, ale najmä i finančného hľadiska. Plusom nových kontajnerov je ale ich top stav bez poškodení. 

Je to totiž práve poškodenie, ktoré vás môže potrápiť v prípade, že sa rozhodnete pre realizáciu kontajnerového domu z použitých kontajnerov. 

Kontajnery sa totiž počas využívania pri preprave veľmi ľahko opotrebúvajú, pretože sa s nimi skrátka nenarába ako v rukavičkách, ani s domnením, že by raz mali slúžiť ako domov. 

Na druhej strane sú však použité prepravné kontajnery lacnejšie a, samozrejme, aj ekologickejšie. Pred ich kúpou je však dobré dôkladne si overiť ich vizuálny stav, aby ste potom neboli nemilo prekvapení realitou. 

Aj vzhľadom na cenu, náročnosť prepravy či zložitosť celkového procesu získavania kontajnerov, v súčasnosti čoraz viac predajcov ponúka realizáciu kontajnerového domu aj z iných materiálov, ako je kontajner - napríklad vonkajšie obklady. 


Aká je cena prepravných kontajnerov?

Cena prepravných kontajnerov môže byť rôzna, pričom závisí predovšetkým od rozmeru kontajnera, ale  aj od jeho stavu. 

Menší, použitý kontajner môžete kúpiť už aj za 1000 €. Väčšie a novšie kontajnery vás vyjdu aj na 3 a viac tisíc €.

Kúpiť si ich môžete na rôznych bazárových portáloch, no odporúčame obrátiť sa na overených lokálnych či národných predajcov, ktorí vám zabezpečia i prepravu a všetko s ňou súvisiace a potrebné.  

Čo je kontajnerový dom

Na výstavbu kontajnerového domu sa najčastejšie používajú prepravné kontajnery. 

Kontajnerový dom svojpomocne alebo na kľúč? 

Možnože ste skúsený kutil či majster a predstava svojpomocného postavenia kontajnerového domu vás neskutočne láka. Čo by ste ale mali vedieť skôr, než sa do nej pustíte? 

Základom je, samozrejme, výber kvalitného prepravného kontajneru či kontajnerov v čo najlepšom stave.

Lenže, ak váš nový domček chcete používať naozaj plnohodnotne, je nutné vytvorenie stabilných základov a taktiež aj realizácia inžinierskych sietí na pozemku. 

Po tom, čo sa kontajner umiestni na svoje miesto, je čas na montáž dverí a okien, ktoré musia byť bezchybne spevnené a utesnené.

Na rad prichádza aj úprava vnútorných priečok, čo je však dôležité robiť nanajvýš opatrne, aby ste nenarušili nosné steny a vôbec, celkovú stabilitu. 

Nesmierne dôležitá je aj dôkladná a kvalitná izolácia, či už tá tepelná, ale aj zvuková.  

Myslite na to, že aj napriek tomu, že sa púšťate do stavby kontajnerového domu svojpomocne, mali by ste celú realizáciu i jej úpravy a prípadné zmeny konzultovať s odborníkom.

Kontajnerový dom na kľúč

Kontajnerový dom na kľúč je naozaj náročná "stavba", ktorá si vyžaduje špecifické pracovné postupy, iné ako pri klasike v podobe murovaného domu. 

V prípade akýchkoľvek obáv je preto na mieste zveriť realizáciu kontajnerového domu do rúk tým najpovolanejším - odborníkom či firmám, ktoré sa špecializujú na stavu kontajnerových domov. 

Aj u nás ich nájdete hneď viacero a to po celom Slovensku. 

Ak si dáte postaviť kontajnerový dom na kľúč, môžete ušetriť nielen čas, ale i peniaze a získať skutočne plnohodnotné bývanie.

Ako prebieha stavba kontajnerového domu?

Pozrite si v nasledujúcom videu, čo všetko zahŕňa a ako prebieha stavba kontajnerového domu. 

Ako dlho trvá stavba kontajnerového domu? 

Kontajnerový dom je vo veľkej miere veľmi individuálna záležitosť, čo sa odráža aj na časovej náročnosti výstavby. 

Vytvorenie menšieho kontajnerového domu určeného na občasné, resp. prechodné bývanie je možné už za pár týždňov. 

V prípade výstavby väčšieho kontajnerového domu s rozlohou od 100 až do 120 m2, ktorý je určený na dennodenné užívanie sa doba môže predĺžiť na niekoľko mesiacov, cca 3, čo je však v porovnaní s klasickou murovanou stavbou omnoho kratšie.

Cena kontajnerových domov

Rovnako ako čas výstavby kontajnerového domu, tak aj jeho cena je veľmi individuálna záležitosť. 

Odvíja sa od veľkosti domu, použitých materiálov, pracovných postupov a mnoho ďalších faktorov, ktoré majú vplyv na výslednú cenu kontajnerového domčeku. 

Malý, menej náročný domček či priestor využívaný ako kancelária a podobne, vás vyjde lacnejšie ako obytný kontajnerový dom so všetkým, čo dom má mať. 

Uviesť však presnú cenu takýmto spôsobom je naozaj náročné. Možno však povedať, že kontajnerový dom spravidla predstavuje lacnejšiu alternatívu s nižšími nákladmi. 

Cena za kontajnerový dom zvykne začínať na sume pohybujúcej sa okolo 30 000 € za malý domček s elektrinou, kúrením a rozvodmi, až po sumu 80 000 € (ale pokojne aj viac) za väčší kontajnerový dom pre niekoľko člennú rodinu. 

Bývanie v kontajnerovom dome

Kontajnerový dom možno plnohodnotne využívať rovnako ako klasický murovaný dom. 

Potrebujete stavebné povolenie na kontajnerový dom? A ako je to s kolaudáciou?

Aj napriek tomu, že kontajnerový dom predstavuje v postate alternatívne bývanie, nemôžete si ho postaviť len tak hocikde, a to dokonca ani na vlastnom pozemku. 

Aj na výstavbu kontajnerového domu totiž potrebujete stavebné povolenie.

Ak váš kontajnerový domček spojíte pevne so zemou betónovou platňou, ide už o pevnú stavbu. Myslite tiež na to, že v dome chcete normálne bývať a fungovať, potrebujete teda elektrinu, vodu, kúrenie a taktiež aj popisné číslo. 

Nevyhnete sa ani kolaudácii. Aj kontajnerový dom si totiž vyžaduje pre bezproblémové a bezpečné užívanie kolaudáciu.

Aká je životnosť kontajnerových domov?

Životnosť kontajnerových domov nie je zaiste taká dlhá, ako pri murovaných domoch. To sa musí uznať.

Avšak dobre navrhnutý a kvalitne skonštruovaný kontajnerový dom vám môže vydržať a slúžiť aj desiatky rokov, okolo 60 až 80.

Závisí to však od konkrétneho domu a jeho konštrukčného prevedenia, ako aj od lokality či poveternostných podmienok - mrazov i dažďov, ktoré môžu výrazne vplývať na odolnosť a trvácnosť kontajnerového domu. 

Kontajnerové domy výhody nevýhody

Kontajnerové domy možno využívať ako kancelárske priestory, obytné domy alebo  aj ako chatky. 

Výhody a nevýhody kontajnerových domov: Čo od nich možno očakávať?

Ak ste stále na pochybách a zvažujete, či je alebo nie je pre vás kontajnerový dom vhodný, nasledujúce zosumarizovanie plusov a mínusov kontajnerových domov vám vo vašom rozhodnutí iste pomôže. 


Výhody kontajnerových domov:

 • Nižšia obstarávacia cena
 • Rýchla, časovo nenáročná realizácia
 • Ekologické bývanie
 • Šetrenie energií
 • Možné zmeny dispozičného riešenia
 • Priestranné, prispôsobiteľné a moderne vyzerajúce interiéry
 • Suchý proces výroby
 • Všestranné využitie na rôzne účely

Nevýhody kontajnerových domov:

 • Pozemok, na ktorom kontajnerový dom bude stáť musí mať prístup pre nákladiak i žeriav
 • Nutné stavebné povolenie i kolaudácia
 • Opotrebovanie v dôsledku pôsobenia poveternostných vplyvov, napr. korózia

Na záver

Aj keď v zahraničí sa kontajnerové domy tešia mimoriadne veľkej obľube, v našich končinách zatiaľ ich čas ešte neprišiel.

Kvôli neustále narastajúcim cenám za nehnuteľnosti, pozemky, ale i stavebný materiál, sa to však čoskoro môže zmeniť. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
Legolienka
Komboš
Legolienka

Výborný článok, kontajnerové domy sú veľmi populárne aj u nás v Slovínsku. Tiež zaujímavý som našla aj tu, výborné rady! https://www.daibau.sk/clanok/1031/kontajnerovy_dom