10 tipov na kreatívne, tvorivé a zážitkové darčeky

kreatívne, tvorivé a zážitkové darčeky

Najlepší darček na svete je taký, ktorý vydrží na celý život. Nové zážitky a nové zručnosti sú priam na nezaplatenie.

Trend oblečenia a malých elektrospotrebičov pod vianočným stromčekom je dávno fuč. S takýmto darčekom je pomerne veľká šanca, že nebude obdarovanému práve po chuti. Aj keď nakupujeme pred Vianocami s najkrajšími úmyslami - urobiť partnerovi, priateľom, rodičom či súrodencom radosť, no nie vždy to vyjde, ako sme si predstavovali. 

Zmeniť to môžu kreatívne a zážitkové darčeky, ktoré nezapadnú prachom na poličke.

Nimi môžete dať najavo, že vášho blízkeho dobre poznáte. Vďaka kurzu získa schopnosť niečo vytvoriť, alebo vyliezť na horu, naučí sa tancovať ako profesionál, a hlavne, bude to preňho nový zážitok. 


kurz varenia

Pozvite vášho blízkeho na večeru, darujte mu kurz varenia. Nie je nad to, pripraviť si doma svoje najobľúbenejšie jedlo a vychutnať si pohodový večer. Navyše, môže to byť jedlo z akejkoľvek kuchyne sveta. 

Miluje vietnamskú, francúzsku, japonskú či našu slovenskú? Vďaka kurzom varenia sa každý môže naučiť pripravovať sushi či upiecť lahodnú pizzu ako z talianskej pizzerie.

kurz freedivingu

Ak hľadáte darček pre osobu, ktorá najradšej trávi leto pri mori a zimu pri bazéne, kurz freedivingu ju na 100 % poteší. Naučí sa potápať bez kyslíka a vydržať pod vodnou hladinou niekoľko minút.

Po absolvovaní kurzu sa dokáže potopiť na jeden hlboký nádych až do hĺbky až 6 metrov. Pod vedením inštruktora, ktorý má s potápaním bohaté skúsenosti. Pobyt v „paralelnom svete“ pod vodnou hladinou upokojí myseľ ako nič iné.

sada na dochutenie rumu, ginu, whisky

Opäť niečo pre labužníkov - tentokrát však v oblasti alkoholických nápojov.

Sada na dochutenie obľúbeného alkoholického nápoja umožní komukoľvek vdýchnuť trochu gurmánskej chuti podľa svojho gusta do vlastnej whisky či rum. Jedinečnú chuť si váš blízky vytvorí s koreninami, bylinkami a drevinami, aké sa používajú pri výrobe alkoholu.

Pripraví „tekuté zlato“, ktorým zahviezdi na každej párty.

golfový kurz

Golf je hra džentlmenov. S týmto kurzom si ho váš blízky užije v krásnom prostredí na profesionálnom golfovom ihrisku.

Stretne nových priateľov, získa nový, elegantný spôsob, ako tráviť voľný čas. Na konci získa certifikát, vďaka ktorému sa bude môcť zúčastniť golfových turnajov.

kurz lezenia na skalách

Aký je najlepší darček pre dobrodružné povahy? Osoby, ktorá miluje výšky a túži zdolávať náročné prekážky? Kurz lezenia na skalách alebo zdolanie štítov s horským vodcom. Odteraz sa im sprístupnia ešte vyššie miesta, už len odvahu a šikovnosť. 

Inštruktori s bohatými skúsenosťami zo zradných terénov naučia správnu techniku a bezpečné zdolávanie vysokých hôr od úplných základov.

Naše najvyššie hory sú dostupné aj nie veľmi skúseným lezcom, avšak len s horským vodcom. Výstupy s horským vodcom sa dajú zakúpiť vo forme poukazu pre jednotlivca, dvojicu či celú skupinu, jednoducho každého, kto túži zdolať Gerlach či Lomnický štít.

6. Viazanie kvetov

kurz viazania kvetov

Viazanie kvetov je príjemná činnosť, pri ktorej sa dokážete kreatívne realizovať a zároveň zrelaxovať. 

Kurzy zväčša organizujú kvetinárstva pod taktovkou svojich skúsených floristov a aranžérov (napríklad Ateliér Papaver organizuje kurzy v Bratislave a Trnave). Naučí vás tvoriť krásne a voňavé dekorácie, ktoré oživia každú domácnosť, kombinovať farby, využívať kvety podľa sezóny. Tvarovať ich do špirál, vencov či klasických kytíc, alebo tvoriť sviatočné dekorácie. 

Kurz viazania kvetov poteší každého, kto by si rád skrášlil interiér prírodnými dekoráciami. 

kurz tanca

Ak chcete darovať kurz, na ktorý bude váš blízky ešte dlho spomínať, darujte mu kurz tanca. Aký štýl? Akýkoľvek.

Môžete mu vybrať podľa hudobného vkusu, alebo zvoliť darčekovú poukážku na tanečný kurz podľa vlastného výberu. 

Niekomu sa práve hodí tanečný rýchlokurz pred svadbou, iný by sa chcel naučiť nové kroky, ktoré by predviedol v kluboch.

Spoločenské tance prídu vhod práve pred začiatkom plesovej sezóny. Navyše, je to skvelý relax, človek sa pri tanci skutočne zabaví a uvoľní. Ideálny darček.

zážitkové maľovanie

Kreatívne srdce pri rozbalení tohto darčeka len zaplesá. Účastník tohto kurzu sa naučí vyjadriť svoje nápady, myšlienky aj pocity na maliarskom plátne. Napríklad Paint People je najväčší organizátor zážitkového maľovania na Slovensku a podujatia organizuje v Bratislave, Nitre, Trnave i Trenčíne. Alternatívou sú videokurzy. 

Maľuje sa vopred určený obraz a kurzom sprevádzajú profesionálni umelci. Oboznámi sa s rôznymi klasickými, aj nezvyčajnými technikami. Naučí sa maľovať kvetinové motívy, krajinky, abstraktné diela, portréty, akty či reprodukcie známych diel. Kurz maľovania otvára dvere do sveta umenia nielen ako diváka, ale aj ako tvorcu. 

tvorba webu na WordPresse

Podnik, ktorý nemá web, akoby ani neexistoval. Vlastná web stránka je povinná výbava každého freelancera, podnikateľa, majiteľa prevádzky. Online portfólio či e-shop je cestou k lepšej budúcnosti, novým spoluprácam či predaju výrobkov.

Našťastie, vytvoriť si vlastný web dnes dokáže každý. Stačí sa naučiť narábať s WordPressom.

Ak zdieľate miesto pod vianočným stromčekom s niekým, kto je na začiatku cesty podnikateľa, darujte mu kurz tvorby webu vo WordPresse. Pomôžete mu urobiť obrovský krok vpred.

kurz šitia

Šitie je veľmi užitočná zručnosť aj v dobe, keď je všetko dostupné v obchodoch s oblečením. Vďaka nemu si môžete vytvoriť vlastný štýl, upcyklovať staré veci a ušetriť peniaze aj trochu pomôcť životnému prostrediu. 

Darujte vášmu blízkemu kurz šitia. Šikovnú lektorku môžete osloviť napríklad cez portál Sashe v časti kurzy, kde uvidíte aj hodnotenia účastníkov. 

Naučí sa vytvárať nové odevy, upravovať oblečenie, ktoré úplne nesedí, alebo vdýchnuť starým veciam nový život. 

Môže si šiť oblečenie, ktoré nebude mať na sebe nikto iný na svete, alebo vytvárať z textilu originálne darčeky pre ostatných. Šitie je koníček na celý život. 


Kreatívne, tvorivé či zážitkové darčeky si vyžadujú pozorné počúvanie a hlbšie poznanie osoby, ktorú sa snažíte obdarovať. Sú tiež ideálnym darčekom pre niekoho, kto už všetko má a viete, že po ďalších veciach vo svojom byte netúži.

Nastražte už teraz pozorne uši a vnímajte. 

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar