Ktoré veci zvládnete okolo domu aj bez murára?

Patríte k tým, ktorí sa rozhodli stráviť leto doma a venovať sa menším projektom okolo domu alebo na záhrade? Čaká na vás nedokončený plot, terasa alebo ukotvenie hojdačky či šmykľavky pre vaše ratolesti? Práve nastal ten správny čas.

betónovanie

Zdroj: pixabay

Asi ťažko by sme hľadali dom či záhradu, kde nebol použitý betón, ktorý je základom každej poriadnej stavby. Ale vráťme sa k vašim plánom a predstavám.

Pred ich uskutočnením mnohí riešia dilemu. Zavolať majstrov alebo to urobiť svojpomocne? Pre aký betón sa rozhodnúť?

Klasik by povedal, kúpim cement, štrk, zapnem miešačku a pripravím si fúrik a lopatu. Nemusí to však byť pre každého až také jednoduché.

Dobrý betón potrebuje správny pomer jednotlivých zložiek a akurátny čas miešania. Jednoducho, treba to mať v oku.


Tipy pre klasické miešanie:

  • Dbajte na správny pomer štrku, cementu a vody.
  • Použite betón len na stavby, kde postačuje nižšia pevnosť.
  • Pamätajte, dobre pripravený betón sa v miešačke prevaľuje.
  • A príliš veľa vody v zmesi spôsobuje drobenie a trhlinky.

Betónujte s istotou!

Zdá sa vám to príliš zložité? Žiadny strach.

V stavebninách nájdete hotový betón, ktorý stačí zmiešať s vodou elektrickým miešadlom alebo v miešačke. Správny pomer kameniva, cementu a ďalších prísad hotovej zmesi zabezpečí dobrú pevnosť a výbornú spracovateľnosť. 

Už žiadne pokusy a omyly, ale receptúra ušitá na mieru s garantovanými vlastnosťami.

ako na betónovanie

Zdroj: Baumit

Naše tipy:

  • Vyberte si požadovanú pevnosť betónu. Pre bežné použitie si vystačíte s betónom triedy pevnosti C 16/20, niekedy označovaný ako aj betón B20.
  • Vodu nepridávajte od oka. Správne množstvo nájdete uvedené na obale.
  • Prečítajte si použitie konkrétneho druhu betónu. Niektoré betóny majú univerzálne použitie, iné sú vyslovene určené pre konkrétne práce ako napríklad vyspádovanie terás či zalievanie dutín.
  • Vyvarujte sa betónovaniu pri horúčavách nad 30 °C.
  • Pre kotvenie stĺpov vykopte jamu, ktorá by mala byť vo všetkých smeroch väčšia o 20-30 cm ako je rozmer kotveného prvku. Jama v takomto prípade slúži aj ako debnenie a preto ju pred betónovaním dostatočne navlhčite.

Rýchlo a efektívne

Stále váhate a vo vašich predstavách vidíte rýchle a praktické riešenie? Na trhu nájdete rýchlotuhnúci suchý betón, ktorý môžete spracovať dokonca aj bez miešania.

Osádzanie stĺpikov či iných prvkov drobnej architektúry nikdy nebolo jednoduchšie. Obzvlášť ak potrebujete osadiť plot v teréne, kde nemáte prístup k elektrike.


Pýtate sa ako na to? 

Suchý betón postupne vrstvíte sypaním do pripravenej jamy s osadeným stĺpom alebo kotveným prvkom a zalievate vodou z krhly. Poslednú vrstvu vyhladíte.

Po 3 minútach betón začne tuhnúť, po 5 minútach už máte stĺp fixovaný a po 2 dňoch plne zaťažiteľný. Nepotrebujete miešačku ani elektrinu. Vystačíte si s krhlou a odmerkou na vodu.

zaliatie betńovej zmesi

Zdroj: Baumit

Finančne vás vrecovaný betón vyjde o niečo drahšie ako betón z betonárky či prácne zarobená vlastná zmes, ale pri menších plochách, práci na záhrade, ťažšie dostupnom teréne alebo v prípade, že máte málo času, sa to jednoducho oplatí.

A čo so zvyškami betónu? Určite ich nezahadzujte. Zo zvyškov dokážete vytvoriť zaujímavé doplnky do vašej záhrady. Stačí sa len inšpirovať.

kreatívne využitie betónu

Zdroj: Baumit

kreatívne využitie betónu

Zdroj: Baumit

Ako kreatívne využiť betón

Zdroj: Baumit

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)