Ktoré veci zvládnete okolo domu aj bez murára?
Patríte k tým, ktorí sa rozhodli stráviť leto doma a venovať sa menším projektom okolo domu alebo na záhrade? Čaká na vás nedokončený plot, terasa alebo ukotvenie hojdačky či šmykľavky pre vaše ratolesti? Práve nastal ten správny čas.
Zdroj: pixabay
Asi ťažko by sme hľadali dom či záhradu, kde nebol použitý betón, ktorý je základom každej poriadnej stavby. Ale vráťme sa k vašim plánom a predstavám.
Pred ich uskutočnením mnohí riešia dilemu. Zavolať majstrov alebo to urobiť svojpomocne? Pre aký betón sa rozhodnúť?
Klasik by povedal, kúpim cement, štrk, zapnem miešačku a pripravím si fúrik a lopatu. Nemusí to však byť pre každého až také jednoduché.
Dobrý betón potrebuje správny pomer jednotlivých zložiek a akurátny čas miešania. Jednoducho, treba to mať v oku.
Tipy pre klasické miešanie:
- Dbajte na správny pomer štrku, cementu a vody.
- Použite betón len na stavby, kde postačuje nižšia pevnosť.
- Pamätajte, dobre pripravený betón sa v miešačke prevaľuje.
- A príliš veľa vody v zmesi spôsobuje drobenie a trhlinky.
Betónujte s istotou!
Zdá sa vám to príliš zložité? Žiadny strach.
V stavebninách nájdete hotový betón, ktorý stačí zmiešať s vodou elektrickým miešadlom alebo v miešačke. Správny pomer kameniva, cementu a ďalších prísad hotovej zmesi zabezpečí dobrú pevnosť a výbornú spracovateľnosť.
Už žiadne pokusy a omyly, ale receptúra ušitá na mieru s garantovanými vlastnosťami.
Zdroj: Baumit
Naše tipy:
Rýchlo a efektívne
Stále váhate a vo vašich predstavách vidíte rýchle a praktické riešenie? Na trhu nájdete rýchlotuhnúci suchý betón, ktorý môžete spracovať dokonca aj bez miešania.
Osádzanie stĺpikov či iných prvkov drobnej architektúry nikdy nebolo jednoduchšie. Obzvlášť ak potrebujete osadiť plot v teréne, kde nemáte prístup k elektrike.
Pýtate sa ako na to?
Suchý betón postupne vrstvíte sypaním do pripravenej jamy s osadeným stĺpom alebo kotveným prvkom a zalievate vodou z krhly. Poslednú vrstvu vyhladíte.
Po 3 minútach betón začne tuhnúť, po 5 minútach už máte stĺp fixovaný a po 2 dňoch plne zaťažiteľný. Nepotrebujete miešačku ani elektrinu. Vystačíte si s krhlou a odmerkou na vodu.
Zdroj: Baumit
Finančne vás vrecovaný betón vyjde o niečo drahšie ako betón z betonárky či prácne zarobená vlastná zmes, ale pri menších plochách, práci na záhrade, ťažšie dostupnom teréne alebo v prípade, že máte málo času, sa to jednoducho oplatí.
A čo so zvyškami betónu? Určite ich nezahadzujte. Zo zvyškov dokážete vytvoriť zaujímavé doplnky do vašej záhrady. Stačí sa len inšpirovať.
Zdroj: Baumit
Zdroj: Baumit
Zdroj: Baumit