Ako z kuchyne vytvoriť funkčné miesto?

plánovanie kuchyne

Na to, aby sa z kuchyne stalo funkčné a praktické miesto nestačí iba pekný dizajn či drahé spotrebiče. Mnohí si myslia, že ak budú mať veľkú kuchyňu, majú vyhraté. Najdôležitejšie, čo na kuchyni zaváži, je však to, ako je funkčne zariadená. Čo tým myslíme?

Skúste si predstaviť, že varíte v priestrannej, nádhernej a dobre vybavenej kuchyni. Pripravujete jedlo, no bežné veci, ktoré sú pri tom potrebné, sú vždy akosi od ruky. A tak pobehujete tu a tam, snažíte sa zorientovať, vytvoriť akýsi systém, ibaže to nejde. Prečo? Lebo kuchyňa je s najväčšou pravdepodobnosťou nie príliš funkčným miestom.

Kuchyňa potrebuje veľa svetla, dostatok úložného priestoru, premyslene uložené spotrebiče a pod. Ak teda aj vy práve riešite, ako vytvoriť kuchyňu tak, aby bola aj praktická aj vkusná, čítajte ďalej. V nasledujúcich tipoch vám ukážeme tie najdôležitejšie veci, na ktoré treba pri jej zariaďovaní myslieť.

Na čo treba myslieť pri zariaďovaní kuchyne

  • Najprv sa skúste zamyslieť, koľko ľudí by sa malo v kuchyni stravovať či pripravovať jedlo. Od toho totiž napríklad závisí, akú linku si vyberiete či koľko úložného priestoru potrebujete. Ak kuchyňu budú využívať viac ako 3 ľudia, potom potrebujete viac miesta na uloženie či odolnejšie povrchy, ktoré sa ľahko čistia.
  • Ak chcete mať funkčnú kuchyňu, zorganizujte ju správne. Ako? Vymedzte určité zóny na konkrétne činnosti. Hovoríme tu napríklad o chladiacej zóne, zóne varenia, umývacej zóne. Nezaobídete sa ani bez zóny na kuchynské potreby ako sú nože. Svoje zóny si organizujte tak, aby si navzájom neprekážali, ale plynule nadväzovali. Riaďte sa podľa svojich potrieb. Ak varíte často, viete, čo vám prácu v kuchyni uľahčuje a pod.
  • V dobre organizovanej kuchyni sa vám bude lepšie orientovať. Je nepríjemné, ak počas varenia neviete potrebné veci nájsť. Preto by ste tieto veci mali umiestniť niekam, kde budú na očiach a po ruke. Perfektne sa na to hodia otvorené police, ale aj rôzne odkladače na nože...
  • Ak si môžete vo svojej kuchyni dovoliť výsuvnú pracovnú dosku, potom je to skvelé. V prípade, že ju práve nepotrebujete, nebude zavadzať a až k vám dôjde rodina či iná návšteva, prispôsobíte si tomu aj svoju pracovnú dosku.
  • Čo sa týka nadväznosti, varenie vám uľahčí, ak vedľa odkladacej zóny bude tá s úložným priestorom, pričom nasleduje drez, teda umývacia zóna. Čo najbližšie k drezu by mal byť kôs na odpadky. Vedľa drezu sa hodí pracovná plocha, vedľa nej varná doska.

Tip: Čím menšiu kuchyňu máte, tým viac by ste mali zvážiť jej usporiadanie. Potrebujete zabrať čo najmenej priestoru, ale docieliť dostatok úložného miesta a zároveň aby kuchyňa bola príjemným a estetickým miestom, kde sa zmestí stôl so stoličkami.

hnedá kuchynská linka

6 zlatých pravidiel kuchyne

  1. Výber spotrebičov je dôležitý. Vyberajte radšej kvalitu a voľte také, ktoré zastávajú viac funkcií. Namiesto dvoch spotrebičov – rúry a mikrovlnky, zvoľte rúru s mikrovlnkou v jednom.
  2. Veľkosť drezu je dôležitá. Príliš malý drez je nepraktický.
  3. Svetlo v kuchyni je dôležitým prvkom. Nielen to prirodzené svetlo zvonku, ale aj osvetlenie pracovnej dosky. So správne umiestnenými svetlami môžete z kuchyne urobiť veľmi pekné a praktické miesto.
  4. Plnovýsuvné zásuvky, horné skrinky, rohové poličky – to všetko vám ušetrí veľa miesta.
  5. Ak máte v kuchyni dvere, mali by sa otvárať von z miestnosti.
  6. Vhodné doplnky vedia vyčarovať nádhernú kuchyňu, ktorá má dušu. Stačí si vybrať štýl, ktorý sa vám páči, doladiť farby, tóny farieb a neprehnať to s maličkosťami.

Čo treba na začiatku zvážiť?

V prvom rade to, ako často a veľa sa bude v kuchyni variť. Ďalej by ste tiež mali vedieť, koľko miesta zvyčajne potrebujete na uloženie kuchynských pomôcok. Výšku skriniek či pracovnej dosky by ste mali zvážiť podľa toho, aký je vysoký človek, ktorý bude kuchyňu používať. V prípade viacerých osôb skúste nájsť priemer.

Pred vybraním správnej linky či vybavenia kuchyne potrebujete mať jasno v tom, kde je v priestore okno, dvere, ventilácia, odtok vody, ale napríklad aj radiátor. Ideálne bude, ak budete mať naporúdzi nákres aj s mierami.

Čo sa týka materiálov, praktické je vybrať taký, ktorý je nenáročný na udržiavanie. Povrch, ktorý je ťažko umývateľný vám skôr bude na obtiaž. Zvoľte ale kvalitný nábytok, ktorého hrany sa tak rýchlo neodrú či nepoškodia. Ak vám záleží na tom, aby kuchynská linka pôsobila pekne a spotrebiče vám na pohľad prekážajú, môžete využiť dvierka, ktoré skryjú spotrebiče.

V rámci praktickosti sa vám hodí, ak potravinová skrinka bude disponovať drôteným vysúvaním. Stačí len potiahnuť a vysunie sa vám obsah potravinovej skrinky.

Perfektné do kuchyne sú aj rôzne mištičky či pekné krabičky, ktoré sú fajn na odkladanie drobností ktoré potrebujete narýchlo niekam uložiť, aby sa nestratili. Tieto drobnosti sa vám nemusia tak zavadzať na stole.

Ktoré spotrebiče by vám vo funkčnej kuchyni nemali chýbať?

  • Smoothie mixér vám bude skvelým spoločníkom najmä v lete. Pripravíte si šťavy, aké len chcete. Smoothie mixér nie je náročný, čo sa týka uskladňovania.
  • Nezaobídete sa bez kuchynskej váhy. Trh ponúka mnoho skvelých produktov.
  • Chladničky, mrazničky, sporák či rúra na pečenie – to všetko je samozrejmosťou, ktorá v kuchyni musí byť.
  • Mikrovlnná rúra je skvelým pomocníkom, určite stojí za to si jednu zadovážiť.
  • Digestor je takisto nutnosťou. Je už len na vás, či si zvolíte nenápadnejší dizajn, alebo sa vám viac páči digestor v rustikálnom štýle.
  • Umývačka riadu je neoceniteľnou pomocou v kuchyni, a to najmä vo viacpočetných rodinách. Ušetrí veľa námahy, času, ale aj vody.
  • Rýchlovarná kanvica – tak bez nej si to už asi ani nevieme predstaviť.
  • Kávovary, šľahače, hriankovač či toastovač – nie sú to nutnosti, ale koho by nepotešil chutný toast alebo chrumkavá hrianka na raňajky?

Akým chybám sa vyvarovať?

biela kuchynská linka

Pri tvorení dobre organizovaného miesta v kuchyni sa väčšina dopúšťa nasledovných chýb:

  • Jednou z chýb by bolo umiestniť sporák k oknu. Ideálne je, ak je umiestnený hneď vedľa pracovnej plochy.
  • Drez a umývačka riadu by mali byť blízko seba. Zamedzíte tak zbytočnému neporiadku.
  • Chladničku neumiestňujte k radiátoru či oknu. Ideálnym miestom, kde by mala chladnička stáť, je na konci kuchynskej linky tak, aby ste mali blízko aj miesto na odkladanie vecí.
  • Chybou je, ak nedbáte na poriadne odvetrávanie v kuchyni.
  • Ak je kuchyňa nelogicky usporiadaná. Ak varíte iba príležitostne, nechajte si radšej poradiť v jej organizovaní.
  • Keď chýba úložný priestor. Myslite preto dopredu a vyberte linku, ktorá vám ho poskytuje dostatok.
  • Slabé osvetlenie alebo nesprávne osvetlenie. Ak stojíte chrbtom k oknu a napríklad krájate mäso, zacláňate svetlu. Myslite preto na poriadne osvetlenie pracovnej dosky. Predídete menším úrazom.
  • Veľký stôl v kuchyni napriek malému priestoru. Veľký stôl zaberie veľa miesta, to nijako neoklamete. Pri varení každý z nás potrebujete dostatok priestoru, aby sa mohol uvoľnene pohybovať. Radšej zvoľte menší stôl, prípadne zvoľte kuchynský pult.
  • Mnohí robia pri zariaďovaní kuchyne chybu vo výbere podlahy v kuchyni. Iste viete, že kuchyňa je z celého domu či bytu najfrekventovanejšie miesto. Vždy sa čosi vyleje, niečo spadne, prevrhne. Zvoliť by ste preto mali odolný materiál, ktorý je dobre umývateľný a trvácnejší.
  • Nerešpektovanie priestorových možností. Niektorí z nás sa tejto chyby dopúšťajú, lebo mali vysnívanú kuchyňu. Spojenie veľkej kuchyne a malého priestoru – určite si to viete predstaviť. Nepraktické.
  • Estetické chyby. Kombinovanie štýlov nemusí byť hneď zlé – v prípade, že ste dizajnér. „Bežný“ človek však nevie dobre zladiť odlišné štýly tak, aby to bolo pekné a vkusné. Nájdite si preto jeden štýl, ktorý sa vám páči a riaďte sa ním aj čo sa týka výberu drobností do kuchyne. Vytvoríte tak celistvý a harmonický dojem.

Na začiatku sme si ukázali tipy, ktoré vám pri tvorení funkčnej kuchyne iste pomôžu. 6 zlatých pravidiel stručne obsiahlo dôležité náležitosti ohľadom zariaďovania kuchyne.

Odpovedali sme na otázku ohľadom toho, čo treba pred výberom tej správnej kuchynskej výbavy zvážiť. Veríme, že sme vás aj trochu inšpirovali v rámci sekcie o spotrebičoch, ktoré vo vašej kuchyni iste uvítate. A na záver, stručný zoznam chýb, ktoré sa vyskytujú pri jej organizovaní.

Vám už nezostáva nič iné, len si hlavné body zapamätať a preniesť ich do praxe. Veľa nápadov pri organizovaní kuchárskeho raja!

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora