Matej Likavec o IRISIMO x ART: Vždy sme si priali nájsť spôsob, ako prepojiť hodinky a umenie

Irisimo art Fulla

IRISIMO x FULLA. Zdroj: irisimo.sk

Irisimo je e-shop, na ktorom nájdete hodinky svetoznámych značiek, ale aj okuliare, šperky či doplnky. Originalita všetkých produktov je garantovaná, keďže sa jedná o autorizovaného predajcu. 

Nejaký čas tam ale nájdete aj hodinky z kolekcie IRISIMO x ART, ktorá je novinkou. Čím vyniká? Pre koho je určená? A ako vlastne skrsol nápad doplniť hodinky umeleckými dielami? Opýtali sme sa jedného zo zakladateľov Irismo, pána Mateja Likavca.

Rozhovor s Matejom Likavcom, zakladateľom Irisimo

Pán Likavec, predaju hodiniek sa venujete už od roku 2005 – ako si spomínate na vaše začiatky a prečo ste sa rozhodli podnikať práve v tejto oblasti?

Je to už o nás pomerne známe – začiatky nášho podnikania sa viažu k vysokoškolským štúdiám. Kolega Juraj si v tých časoch privyrábal správou internetového obchodu, tak sme si povedali, že by sme to mohli skúsiť aj sami. Po malej a pomerne rýchlej analýze sme sa rozhodli pre hodinky. Na Slovensku vtedy existoval v podstate iba jeden stabilne fungujúci e-shop s hodinkami. Ten náš bol druhý. 

Pôvodne teda išlo len o predaj hodiniek, no o aký sortiment ste vašu ponuku neskôr doplnili, resp. čo si aktuálne u vás môžeme zakúpiť?

Áno, zo začiatku to boli iba hodinky, aj to zastúpené iba niekoľkými značkami. Postupne sa počet výrobcov rozrastal a tento proces sa vlastne dodnes nezastavil. Momentálne sme na čísle 94 a už čoskoro to bude opäť o čosi viac. Hoci sme medzičasom rozšírili sortiment o šperky a slnečné okuliare, hodinky stále ostávajú našou prioritou.

Zákazník si u vás môže vybrať z mnohých svetoznámych značiek – platí to, že v rámci hodiniek sú najobľúbenejšie tie zo Švajčiarska? Ak áno, prečo je to tak?

Jednoznačne, platí. Švajčiarske hodinky sú fenomén a sú mimoriadne populárne. Je to dané jednak príslovečnou kvalitou a jednak slávnou históriou.

Dnes si už zrejme každý spája pojem kvalitné hodinky so Švajčiarskom a nápisom Swiss Made na ich ciferníku. Aby som bol ale spravodlivý, existujú aj iné veľmi obľúbené a kvalitné značky. Menovite sa oplatí spomenúť japonské stálice Casio, G-Shock, Citizen alebo Seiko. Netreba tiež zabudnúť na kvality módnych značiek, ako Guess či Tommy Hilfiger. V štýlovosti a nasledovaním aktuálnych trendov nemajú konkurenciu.

Máte aj vy osobne obľúbenú značku hodiniek, na ktorú nedáte dopustiť? 🙂

Moja osobná topka je G-Shock. Potvrdí vám to azda každý, kto mal tú česť nosiť ich. Sú to krásne, do detailu prepracované športové hodinky s mimoriadnou odolnosťou voči otrasom a vysokou vodotesnosťou. 

Čím sa podľa vás zákazník dnes pri kúpe hodiniek predovšetkým riadi, prípadne čo ho motivuje k tomu, aby si ich zaobstaral? Pýtam sa hlavne z dôvodu, že presný čas si môžeme pozrieť prostredníctvom mobilu, PC a pod. 

Pozerať sa na mobil vždy, keď chcem zistiť čas, nie je podľa mňa pohodlné ani praktické. Určenie času jednoduchým pootočením hodiniek smerom k tvári je oveľa príjemnejšie a omnoho rýchlejšie. Navyše, hodinky okrem toho, že sú jediným spoločensky akceptovaným pánskym šperkom, dokážu vyjadriť charakter a osobnosť človeka, ktorý ich nosí.

Tu si ale z pohľadu zákazníka treba dávať extrémny pozor na to, v ktorom obchode nakupuje, pretože sa môže stať, že namiesto vysnívaného originálu kúpi bezcennú napodobeninu. Nosenie takýchto hodiniek nemá s prestížou a vyjadrením vkusu nič spoločné.

Vždy preto odporúčam sledovať oficiálnu cenu daného tovaru. S istotou môžem povedať, že ak je 300-eurový model predávaný za 70 eur, ide o fejk. Žiaľ, často sa stáva, že napriek pochybnému pôvodu a zlomkovej cene sú taktéto hodinky niektorými predajcami prezentované ako originál. 

Teraz ale prejdeme k vašej kolekcii IRISIMO x ART, ktorá spája hodinky s umením. Ako skrsol tento krásny nápad a čo je jeho poslaním?

Nápad vytvoriť modely hodiniek, v ktorých sa snúbi čas s umením bol pre nás akousi prirodzenou nadstavbou toho, čomu sa venujeme už viac než pätnásť rokov. 

Vždy sme si priali nájsť spôsob, ako prepojiť hodinky a našu vášeň – umenie. V týchto naoko nesúvisiacich oblastiach záujmu totiž vidíme jasnú paralelu, v ktorej je túžba umelcov zachytiť do svojich diel jedinečnosť okamihu rovnako nekonečná, ako nekonečné je plynutie času

V rámci uvedenej kolekcie ste predstavili vlastnú limitovanú edíciu hodiniek IRISIMO x FULLA – prečo ste sa rozhodli pre spojenie práve s významným slovenským maliarom Ľudovítom Fullom?

Premiéra modelov s maľbami majstra Fullu je pre nás symbolická, ale tiež celkom logická. Rovnako ako Ľudovít Fulla sme rodení Ružomberčania, galériu na ulici Dušana Makovického sme navštívili nespočetnekrát a k jeho tvorbe nás teda okrem úcty viaže aj iné, osobnejšie puto. Nazdávam sa, že pre našu prvotinu sme si nemohli nájsť lepšieho a váženejšieho “partnera”.

Irisimo Fulla Sedliačka

IRISIMO x FULLA Sedliačka

Irisimo Fulla Dievča s mlynkom

IRISMO x FULLA Dievča s mlynkom

V tejto limitovanej edícii sa nachádzajú dva unisex modely, a to Dievča s mlynkom a Sedliačka – z akého dôvodu ste v rámci motívu zvolili práve tieto dve diela Ľudovíta Fullu?

Dôvod bol celkom jednoduchý. Tieto dve diela nám dizajnovo najviac zapadali do celkového konceptu hodiniek. Mali dominantný ústredný motív, ktorý nádherne vynikal aj na priestorovo značne obmedzenej ploche, akou disponuje ciferník a remienok hodiniek.

Čím ešte okrem nádhernej potlače hodinky z tejto kolekcie vynikajú?

Každý exemplár hodiniek je unikát – je samostatne číslovaný. Sú balené vo veľkorysej krabičke, v ktorej sa nachádza celá zmenšenina diela, ktoré bolo podkladom pre ich dizajn. A pravdaže, nechýba na nich ani podpis majstra Fullu.

Balenie hodiniek Dievča s mlynkom

Balenie hodiniek Dievča s mlynkom

Balenie hodiniek Sedliačka

Balenie hodiniek Sedliačka

Sú určené skôr pre nejakú (vekovú) kategóriu ľudí, alebo to nehrá žiadnu rolu?

Vo svojej podstate sú to unisex modely s kompromisným priemerom puzdra 40 mm. Z našich skúseností vieme, že tento rozmer je presne na hranici medzi ideálnymi dámskymi a pánskymi hodinkami a nepredstavuje žiadnu prekážku pri nosení ženou ani mužom.

Veková kategória v prípade modelov IRISIMO x FULLA nehrá rolu. Sú určené pre každého, kto má, rovnako ako my, záľubu v hodinkách a slovenskom umení

Irisimo x Fulla

Takto vyzerajú hodinky IRISIMO x FULLA pri nosení.

Z každého predaja týchto limitovaných hodiniek dokonca podporíte sumou 10 € činnosť Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku – čo vás k takémuto peknému gestu motivovalo?

Hodinky sme dizajnovali a vyrábali akurát v dobe, keď boli kvôli pandémii všetky múzeá a galérie asi pol roka zatvorené. Galériu máme priamo v meste, dennodenne okolo nej chodíme, preto sme sa rozhodli venovať im výťažok z predaja, aby im pomohol v ťažkých časoch, ktoré zažívame. Výťažok sme venovali dopredu, bez ohľadu na to, či bude predaj úspešný, alebo nie.

Pribudnú v blízkej dobe do kolekcie IRISIMO x ART ďalšie limitované modely? Môžete prezradiť viac?

Určite máme nejaké plány. Dokonca by som povedal, že veľké. Či to ale bude ďalšia kolekcia IRISIMO x ART, alebo iná vlastná, netradičná značka hodiniek, to ešte nechcem príliš konkretizovať. Každopádne, je sa na čo tešiť.

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor.

P.S.: Uvedené hodinky z kolekcie IRISIMO x FULLA sú perfektný typ na exkluzívny darček pod stromček, čo poviete? Ale poponáhľajte sa, ich počet je obmedzený. 🙂 

O autorovi

Iveta Mencáková
 

Ivet sa zanietene venuje marketingu a písaniu, pri ktorom môže využívať svoju kreativitu. Zaujíma ju aj svet kozmetiky a módy, a vždy jej ulahodí šálka kávy, dobrá detektívka, umenie, akákoľvek sladkosť a vôňa dobrého parfému.

Pridajte komentár ku článku

avatar