Prečo sa oplatí používať monitor dychu a elektronickú opatrovateľku?

monitor dychu elektronická opatrovateľka

Starostlivosť o novorodenca a dojča je jednou z najkrajších a súčasne bezpochyby najnáročnejších úloh v poslaní rodiča. Dieťatko si vyžaduje väčšinu času a energie počas dňa a svoje si pýta i v noci. Každý rodič však potrebuje aj nejaký ten čas pre seba, domácnosť, záhradu či iné povinnosti. Ak práve nie je nablízku babka alebo iný ochotný člen rodiny, prichádzajú na rad elektronickí pomocníci, ktorí už v súčasnosti nie sú nijakou novinkou.

Drvivá väčšina budúcich rodičov už pri chystaní výbavy pre bábätko zvažuje aj kúpu elektronickej pestúnky či monitoru dychu. Ak sa aj vy pripravujete ne príchod potomka a zvažujete, ktorý z týchto elektronických pomocníkov sa vám zíde a či sa vôbec do kúpy niektorého z nich púšťať, možno vám práve nasledujúci článok pomôže pri rozhodovaní.

Poďte sa pozrieť, aké výhody prinesie do vášho rodičovského života elektronická opatrovateľka a monitor dychu.

V čom sa líši monitor dychu od elektronickej opatrovateľky?

monitor dychu elektronická opatrovateľka

Úlohou oboch týchto pomocníkov je strážiť pokojný spánok dieťatka alebo jeho pobyt v postieľke. Rozdiel medzi nimi je však zásadný.

Monitor dychu je v podstate špecifickým druhom elektronickej opatrovateľky. Jeho úlohu je snímať pohybovú aktivitu dieťatka v postieľke. Dokáže zaznamenávať rytmus nádychov a výdychov počas spánku. Ak sa dýchanie bábätka spomalí pod stanovenú úroveň alebo dokonca zastaví, monitor spustí hlasný alarm.

Monitor dychu je tak kľúčový v rámci prevencie syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, ale aj iných zdravotných problémov a stavov priamo ohrozujúcich život dieťaťa. Svoje uplatnenie nachádza ako pri rizikových bábätkách (napr. predčasne narodené deti, deti
s gastroezofageálnym refluxom, deti so zaznamenaným syndrómom náhleho úmrtia v rodinnej anamnéze atď.), tak aj pri úplne zdravých novorodencoch a dojčatách.

Elektronickou opatrovateľkou označujeme zariadenie, ktorého úlohou je udržiavať spojenie medzi rodičom a dieťatkom v čase, keď sa rodič potrebuje od bábätka vzdialiť. Toto spojenie môže byť udržiavané prenosom zvuku alebo dokonca videa. Elektronickú opatrovateľku tvoria dve jednotky – detská a rodičovská, ktoré sú v neustálom kontakte.

Úlohou detskej jednotky je zaznamenávať informácie v miestnosti, kde bábätko práve spí alebo sa hrá. Tie následne prijíma rodičovská jednotka a sprostredkuje rodičovi. A tak sa môže mamička či otecko nerušene venovať práci v inej časti bytu či dokonca v záhrade a mať svoje dieťatko neustále pod kontrolou.

lightbulb-o

Náš tip: Otestovali sme najlepšie monitory dychu aj elektronické opatrovateľky. Pozrite si naše hodnotenie.

5 dôvodov, prečo sa oplatí používať monitor dychu

spiace bábätko a monitor dychu

Prevencia syndrómu náhleho úmrtia dojčiat

Bezpochyby kľúčovou úlohou monitoru dychu je prevencia obávaného SIDS (syndrómu náhleho úmrtia dojčiat). Ten postihuje bez varovania v priemere jedno z 1000 až 2000 živo narodených detí. Na Slovensku je to niekoľko desiatok detí ročne. Ohrozené sú predovšetkým bábätká do 6-tich mesiacov s najvyšším rizikom medzi 2. a 4. mesiacom života. Dieťatko prestane v spánku náhle dýchať bez akýchkoľvek iných zdravotných komplikácií. Monitor dychu dokáže narušenie dychového rytmu či dychovú zástavu spoľahlivo rozpoznať a hlasným alarmom môže dieťatku
zachrániť život.

Prevencia udusenia bábätka

Bábätku počas spánku hrozí zástava dýchania z rôznych príčin. Dôvodom môže byť upchanie dýchacích ciest zvratkami (napr. u detí s refluxom), spánok na brušku, kedy je hrudný kôš nebezpečne stlačený vlastnou váhou, ale aj ochorenie dýchacích ciest alebo ich upchanie cudzím predmetom (hračkou, prikrývkou a pod.). Vo všetkých týchto prípadoch môže monitor dychu zachrániť bábätku život tým, že upozorní na zmenu dýchania rodiča.

Pokojný spánok pre rodičov

Rodič starajúci sa o novorodenca či dojča je zvyčajne v strehu vo dne v noci. Často spí ako na ihlách, počuje i ten najmenší pohyb dieťatka a aj v čase, keď ono spokojne odpočíva, má tendenciu ho kontrolovať. Je to prirodzený rodičovský inštinkt. Pravdepodobne nenájdete
mamičku, ktorá by niekedy nesedela nad postieľkou a nesledovala, či jej dieťatko dýcha. Monitor dychu je v tomto smere neoceniteľný pomocník. Prináša rodičom pocit istoty a pokoj pre spánok a odpočinok.

Bábätko nijako neobmedzuje

Monitor dychu tvorí snímacia doska prepojená s riadiacou jednotkou, ktorá sa uchytáva na postieľku. Snímacia doska je vložená pod matracom a tak bábätko s monitorom neprichádza do priameho kontaktu. Nijako ho neobmedzuje v pohybe ani neohrozuje.

lightbulb-o

Tip: Niektoré monitory dychu majú vo výbave dve snímacie plochy, ktoré sa pripájajú k jednej riadiacej jednotke. Je možné ich použiť súčasne alebo jednotlivo. Obe snímacie dosky v jednej postieľke využijete pre lepšie pokrytie celého priestoru. Predídete tak falošnému poplachu v prípade, že sa dieťatko v spánku prevalí do jedného rohu postieľky (mimo pokrytia jednej
snímacej dosky).

Veľmi jednoduché použitie a obsluha

Inštaláciu a obsluhu monitoru dychu zvládne každý rodič. Pri zakladaní monitoru do postieľky stačí umiestniť snímaciu dosku pod matrac a prepojiť ju prostredníctvom kábla s riadiacou jednotkou, ktorá sa uchytí na okraj postieľky. Kábel je, samozrejme, potrebné ťahať z vonkajšej strany postieľky. Následne už u väčšiny modelov stačí vložiť batérie a monitor zapnúť stlačením jediného tlačidla. Monitor vždy zapínajte po vložení bábätka do postieľky a vypínajte predtým ako dieťatko vyberiete. Predídete tak falošným poplachom, ktoré prebudia aj susedov.

5 dôvodov, prečo sa oplatí používať elektronickú opatrovateľku

prečo elektronická opatrovateľka

Čas na prácu a povinnosti počas spánku bábätka

Čas spánku bábätka je spravidla tým jediným, ktorý môže rodič venovať iným prácam v domácnosti, v záhrade alebo pracovným povinnostiam. Chodiť dieťatko neustále kontrolovať je však zaťažujúce a náročné. Elektronická opatrovateľka prináša rodičom možnosť venovať sa iným povinnostiam nerušene a súčasne mať dieťatko neustále pod kontrolou. Zatiaľ čo jednoduchšie modely prenášajú zvuky z detskej izby a spravidla i upozorňujú rodičov, ak zvuk presiahne istú úroveň, tie modernejšie sú vybavené aj na prenos obrazu vo forme videa. Bábätko tak môžete mať pod absolútnou kontrolou.

Možnosť tráviť večer s priateľmi či rodinou

Máte návštevu, plánujete grilovačku na záhrade alebo posedenie na letnej terase? Dieťatko uložíte spať a chcete sa nerušene venovať svojim hosťom. S elektronickou opatrovateľkou je to viac než jednoduché. Trávite čas vo veselej spoločnosti a zároveň máte neustály dohľad nad svojim spiacim dieťatkom.

lightbulb-o

Tip: V hlučnejšej spoločnosti by sa mohlo stať, že zvuk z vysielačky jednoducho nebudete počuť. Mnohé elektronické opatrovateľky sú preto vybavené vizuálnou signalizáciou, ktorá vás upozorní, ak zvuk snímaný detskou jednotkou presiahne istú úroveň.

Upokojenie bábätka na diaľku

Ak trávite čas na záhrade alebo v odľahlej časti domu, spravidla vám nejaký čas trvá, kým sa dostanete k plačúcemu dieťaťu v spálni či v detskej izbe. Pre tento prípad sú niektoré modely elektronických opatrovateliek vybavené takzvanou funkciou obojstrannej komunikácie. Znamená to, že nielen vy počujete dieťatko, ale aj ono môže počuť vás. Môžete sa mu tak prihovárať a snažiť sa ho upokojiť skôr, než k nemu prídete. 

lightbulb-o

Tip: Ak vaše dieťatko reaguje dobre na uspávanky či hudbu, zaobstarajte si elektronickú opatrovateľku s funkciou prehrávania hudby. Bábätku ju budete môcť pustiť na diaľku prostredníctvom rodičovskej jednotky.

Sledovanie informácií o podmienkach pre spánok

Moderné elektronické opatrovateľky strážia okrem dieťatka aj podmienky v miestnosti na spanie. Detská jednotka môže mať v sebe zabudovaný snímač teploty a vlhkosti vzduchu. Informácie sú zobrazované na rodičovskej jednotke a tak môžete byť neustále informovaní o tom, či má vaše dieťa vytvorené vhodné podmienky na zdravý a nerušený odpočinok.

Moderné funkcie

Elektronické pestúnky za vývojom moderných technológií nijako nezaostávajú. Mnohé z nich disponujú možnosťou pripojenia na WiFi či prepojenia so smartfónom, tabletom alebo PC. Hitom sú aj sledovacie kamery, ktoré dokážu zaznamenať pohyb dieťatka a na základe toho sa automaticky otáčajú tak, aby ho mali vo svojom zornom poli.

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar