Montované pergoly - plusy a mínusy

Pergola je estetickou, aj funkčnou súčasťou exteriérov domu. V záhradách Európy sa používa už po stáročia a dodnes nestratila na obľúbenosti. Je to úžasný kúsok a je jedným zo spôsobov, ako dať svojmu vonkajšiemu priestoru „look“ ako zo záhradného magazínu.

A v súčasnosti je naozaj trendy. Ak ste sa s ňou ešte nestretli, montovaná pergola je vonkajšia štruktúra, ktorá ponúka ochranu pred slnkom bez obetovania otvoreného a vzdušného pocitu. Je podopieraná stĺpmi a môže byť voľne stojace alebo pripevnená k vášmu domu.

A ak o výstavbe alebo kúpe pergoly práve uvažujete, mali by ste spoznať aj jej výhody a nevýhody.

Pergola nad terasou

zdroj: JRP studio/shutterstock.com

Výhody montovaných pergol

  • bez ohľadu na svoj rozpočet alebo štýl, ľahko nájdete pergolu, ktorú budete milovať. Drevo je veľmi tradičné a populárne, vyžaduje si však údržbu. K dispozícii sú však aj iné materiály, ktoré si v budúcnosti nebudú vyžadovať ďalšiu prácu
  • pergoly nie sú príliš drahé - v závislosti od materiálov, ktoré si vyberiete, pergoly sú relatívne lacné, vďaka čomu sú ideálne pre majiteľov domov, ktorých rozpočet je obmedzený, ale napriek tomu chcú ohúriť svojich hostí. Môžu byť nákladovo efektívnym spôsobom, ako dať svojmu exteriéru jedinečný a osobitý vzhľad
  • dajú sa jednoducho nainštalovať aj svojpomocne
  • sú zvyčajne vyrobené z veľmi odolných materiálov
  • pergoly vytvárajú vonkajšie obytné priestory - vytvárajú skvelú atmosféru pre zábavu a stolovanie v exteriéri, najmä ak štruktúry poskytujú tieň a príjemnú scenériu (napríklad vinič rastúci okolo drevených stĺpov alebo trámov)

A aké sú nevýhody?

  • vyžadujú určitú údržbu - aj keď to záleží na type materiálu, pergoly je potrebné v priebehu času čistiť, ošetriť, znova natrieť - ak ich chcete chrániť pred poveternostnými vplyvmi. Ak je pergola drevená musíte si všímať aj pleseň. Ak bude ignorovaná, môže pergolu ľahko zničiť. Preto v okamihu, keď uvidíte akékoľvek stopy plesne použite zmes bielidla a vody. Ak má pergola na svojom vrchlíku zeleň (napr. vínna réva), nezabudnite ju pravidelne orezávať
  • kým sú na pergole rastliny a vinič v raste, bude celý projekt vyzerať ako nedokončený
  • keď na nich nerastú rastliny, neponúkajú dostatok tieňa a v horúcom strede leta to môže znamenať, že nebudete chcieť relaxovať vo svojej pergole
  • silné vetry a dokonca aj slabý dážď môžu spôsobiť, že nebude príjemné sedieť pod pergolou a pošle vás to dovnútra

Ak vás výhody presvedčili a nevýhody neodradili, máme pre vás zopár tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere vhodnej pergoly pre váš exteriér.

Pergola nad stolom

zdroj: Dimasik_sh/shutterstock.com

Aké aspekty by ste mali zvážiť pri výbere pergoly?

Pergola je skvelým doplnkom každého vonkajšieho priestoru a poskytuje tak architektonický akcent, ako aj príjemný tieň. Aby ste si z novej pergoly užili čo najviac, je potrebné zvážiť niekoľko kľúčových faktorov.

1. Materiál

V závislosti od štýlu vášho domova, či už je to moderný, klasický alebo tradičný, by materiály, ktoré si vyberiete pre svoju pergolu, mali dopĺňať štýl a materiály, ktoré ste použili vo vonkajšej štruktúre vášho domu.

Medzi materiály, ktoré sa nachádzajú na komerčnom trhu s pergolami, patria hliník, drevo, plast, kompozitné sklo a sklo, ale kvalita sa môže v závislosti od výrobcu značne líšiť. Kľúčom k dlhodobej vonkajšej štruktúre sú však kvalitné materiály. Preto sa snažte dosiahnuť rovnováhu medzi dostupnosťou, príťažlivosťou a dlhovekosťou.

2. Spôsob inštalácie

Existujú tri typy inštalácií pre pergoly, ktoré zahŕňajú samonosné, pripevnené na stenu a závesné.

  • samonosná pergola je ideálna na umiestnenie na záhrade alebo pri bazéne, ak ho máte. Môže to byť nezávislá jednotka od vášho domu, ktorá môže byť veľká alebo malá, v závislosti od veľkosti priestoru, v ktorom ju chcete osadiť.
  • inštalácia na stenu znamená, že pergola je spojená so stenami vášho domu alebo inou stavbou. Je to skvelé rozšírenie vášho domu a  životného priestoru.
  • závesná inštalácia je rovnaká ako inštalácia na stenu, ale bez podperných stĺpov spojených so zemo

3. Veľkosť

Veľkosť vašej novej pergoly bude čiastočne závisieť dostupného priestoru a veľkosti ďalších vonkajších štruktúr alebo krajinných prvkov. Veľká pergola, ktorá je pripevnená na stenu malého domu, môže pôsobiť rušivo a disproporcionálne. Zbytočne zaberá priestor a môže spôsobiť, že váš exteriér bude pôsobiť preplnene.

Na druhej strane príliš malá pergola nemusí byť schopná správne plniť svoju funkciu. Ak hľadáte pergolu na základe rozmerov existujúcej terasy alebo betónovej podložky, budete musieť zistiť, či rozmery pergoly vyhovujú požiadavkám terasy.

5 krokov k nájdeniu perfektnej veľkosti

  • v prvom rade potrebujete vedieť, aký nábytok tam budete chcete umiestniť - pomôže vám to určiť, koľko priestoru budete potrebovať
  • akonáhle budete mať premyslené potenciálne dimenzie pergoly, umiestnite vizuálny odhad na zem. - Ak staviate pergolu na dvore, vykolíkujte rohy. Ak staviate na terase alebo na verande, použite kužele alebo inú značku, ktorá vám poskytne predstavu o veľkosti pergoly.
  • umiestnite skutočný nábytok do priestoru a pozrite sa, ako to vyzerá - toto je najlepší spôsob, ako zistiť, či sa váš nábytok komfortne zmestí alebo či je pergola príliš veľká, alebo príliš malá.
  • ak sa vám páči vzhľad a dojem z rozmerov pergoly, poznačte si ho. Ak nie ste spokojní, nájdite inú veľkosť a skúste to znova.
  • akonáhle budete mať plochu finalizovanú, budete rozhodovať o výške.Odporúčame zvoliť pergolu s výškou cca 2,5 m pre väčšinu dizajnov, ale ak uvažujete o osvetlení alebo stropnom ventilátore, odporúčame výšku cca 2,7 m.
Kovová pergola

zdroj:archideaphoto/shutterstock.com

4. Koľko tieňa poskytne?

Množstvo tieňa, ktoré pergola ponúkne, bude závisieť od miesta, kde sa nachádza váš dvor, alebo záhrada, ako aj od rozstupu medzi krokvami a lamelami, ktoré tvoria strechu pergoly. Čím bližšie sú lišty a krokvy k sebe, tým väčšiu ochranu poskytujú.

Predtým, ako urobíte konečné rozhodnutie o tom, kam umiestnite pergolu, zistite ako slnko svieti vo vašom dvore počas rôznych častí dňa. Pre najlepšiu ponuku tieňa si vyberte si miesto mimo poludňajšieho slnka.

5. Môže byť pergola nainštalovaná na existujúcu betónovú podložku, alebo terasu?

Väčšina pergol môže byť inštalovaná na existujúcu betónovú podložku, terasu alebo dlaždice, ale určite si musíte poradiť s dodávateľom pergoly. Kvalita konštrukcie existujúcej podložky, terasy alebo paluby určí, akú veľkú váhu dokáže bezpečne zvládnuť.

Existujú aj ďalšie aspekty, ako napríklad to, či chcete alebo nechcete, aby vaša pergola spĺňala ekologické normy našej doby; Niektoré pergoly sú teraz vyrobené z recyklovateľných materiálov, ktoré sú odolné a certifikované. Môžete si vyberať z množstva špecifikácií, ktoré zahŕňajú bioklimatické, modulárne, zasúvateľné, motorizované pergoly, so slnečnou ochranou alebo bez nej...

6. Doplnky a príslušenstvo

Príslušenstvo pre pergolu zahŕňa osvetlenie, stropné ventilátory a markízy. Môže zvýšiť nielen atraktivitu, ale aj funkčnosť pergoly, ale samozrejme tiež stojí viac peňazí. Niektoré doplnky, ako napríklad solárne panely, vyžadujú podporné materiály, preto by ste mali zvážiť, aké doplnky do pergoly pôjdu, ešte predtým ako sa rozhodnete, kam ju umiestnite.

Nové trendy

Pergoly vyrábané zo skla a kompozitných materiálov sú v súčasnosti veľmi obľúbené, väčšinou v moderných domoch, ktoré uprednostňujú elegantný a minimalistický štýl. Novinkou na trhu sú „inteligentné pergoly“ so vstavanými snímačmi a vybavené pohyblivými žalúziami ovládanými pomocou aplikácie pre smartfóny alebo diaľkovým ovládaním.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)