27 motivačných kníh a diárov, ktoré vás nakopnú do nového roka

Motivačné knihy

Nový rok pre mnohých symbolizuje nové začiatky, kedy sa rozhodnú pustiť do zmeny a snažia sa zabojovať s nespokojnosťou, ktorá ich trápi v rôznych oblastiach života. Začítajte sa do riadkov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu natrvalo, povzbudia vás a pomôžu vám odštartovať nový rok v plnom nasadení. Vybrali sme pre vás motivačné knihy a diáre, aby ste nový rok odštartovali plní pozitívnej energie a nových plánov.

Zmena začína v mysli

Dušan Kadlec

Zdroj: www.martinus.sk

... a ako s tým prestať!

Táto kniha je určená pre tých, ktorí sú rozhodnutí ihneď zmeniť svoj život k lepšiemu. Autor bez servítky pred ústami odhaľuje všetky drobné komplikácie, ktoré si v živote sami nechtiac vytvárame. Priateľsky a jednoducho vám vysvetlí, ako sa ich zbaviť, dôverovať sebe samému a začať žiť podľa vlastných predstáv.

Po prečítaní prídete na to, ako získať usporiadanejší život s kvalitnejšími vzťahmi, pevnejším zdravím, a aj ako sa dostať zo zlej finančnej situácie.

Hygge

Zdroj: www.martinus.sk

Spoznajte tajomstvo Dánov, najšťastnejších ľudí na svete. Spočíta v úplne jednoduchej veci, ktorú pomenovali Hygge. Predstavuje umenie prežiť atmosféru domova, keď sa schúlite do deky a sledujete svoj obľúbený film so svojimi blízkymi. Sú to okamihy, ktoré si v tejto hektickej dobe mnohokrát ani neuvedomujeme. Hygge prinesie so vášho života pokoj a blaženosť.

minimalistický domov

Zdroj: www.martinus.sk

Rady z knihy Minimalistický domov ocenia najmä mamičky, ktoré sa cítia byť uväznené v nekonečnom kolotoči upratovania domácnosti. Plné izby hračiek, veci, o ktoré neustále zakopávate, ale v skutočnosti ich nepotrebujete, vás len oberajú o drahocenný čas. Autorka vám skoncovať s každodenným chaosom a zbaviť sa zbytočností tak, aby to nebolelo vás, ani vašu rodinu. Vďaka nej získate spokojnosť a rovnováhu nie len v domácnosti, ale aj v duši.

Ako sa zbaviť starostí

Zdroj: www.martinus.sk

Život prináša rôzne problematické situácie a je len na vás, ako ich vyriešite. Starosti, ktoré vám nedávajú spávať, nedovolia vám sústrediť sa na prácu či venovať sa svojim blízkym, vás oberajú o energiu, ktorú by ste mohli využiť úplne inak. Krajšie a príjemnejšie. Prestaňte sa zbytočne trápiť a nenechajte problémy, aby ovládali váš život. Dale Carnegie vám poradí, ako si poradiť s bežnými úlohami aj náročnými situáciami, dá vám pár praktických rád, ktoré vám pomôžu pracovať efektívnejšie, vyrovnať sa s uplynulými udalosťami, ale aj zlepšiť svoje vzťahy s ľudmi. Rady sú doplnené pútavými príbehmi, ktoré vám prinesú úplne nový, pozitívny pohľad na svet.

Designérem vlastného života

Zdroj: www.martinus.sk

Ak na svojej kariérnej ceste neustále zachádzate do slepých uličiek a neviete, ako z nich von, táto kniha je určená presne pre vás. Nie je to súhrn motivačných textov, ktoré radia len nasledovať svoj sen. Na tom, že žiadnu vysnívanú prácu nemáte, nie je nič zlé.

Staňte sa dizajnérom svojho života a nájdite si miesto, kde budete pracovať s radosťou. Zistíte, že odpovedať na inzeráty nie je jediný spôsob, ako sa uchádzať o prácu. Konečne sa vymaníte z kruhu nerozhodnosti a začnete si tvoriť život podľa svojich predstáv.

Zdravý životný štýl a chudnutie

Veľmi osobná kniha o zdraví

Zdroj: www.martinus.sk

Ako sa o seba starať, cítiť sa dobre, zdravo sa stravovať, aj keď sa práve cítite unavene a nemáte na nič čas? Kniha Margit Slimákovej neponúka univerzálny návod pre každého. Je to však súhrn dobrých rád a postupov, ktoré si odskúšala na svojom vlastnom živote. Ak ste skúšali množstvo diét, ale stále sa vám nedarí schudnúť, alebo vše zdravie „pokryvkáva“, prečítajte si túto knihu. Prechod na zdravý životný štýl s ňou zvládnete veľmi jednoducho a prirodzene.

Kompletný sprievodca pôstom

Zdroj: www.martinus.sk

Vynechávanie jedál bolo v minulosti pre ľudí úplne prirodzené, kvôli nedostatku jedla, ale aj pre dodržiavanie náboženských zvykov. V dnešnej dobe blahobytu, keď môžeme jesť kedykoľvek čokoľvek, na čo si pomyslíme, máme akýsi strach z pocitu hladu, či nízkej hladiny cukru v krvi.

V skutočnosti vám však prinesie dobrovoľný plánovaný hlad viac úžitku ako škody. Vďaka pôstu spoznáte lepšie vlastné telo, schudnete pár kíl, zbavíte sa závislosti na jedle. Mnoho ďalších výhod popisuje kanadský nefrológ Jason Fung v Kompletnom sprievodcovi pôstom.

Jesť a žiť

Zdroj: www.martinus.sk

Hľadáte inšpiráciu na nové, zdravé recepty pre seba a svoju rodinu? Jednoduché, zdravé a prirodzené stravovanie je v dobe presýtenej polotovarmi a fast foodom cieľom mnohých domácich kuchárov. V knihe s podtitulom Moderná kuchárka na ďalších 100 rokov, inšpirovanej českým televíznym programom Herbář, nájdete dostatok receptov, ktoré budú chutiť aj tým, ktorí nie sú práve zástancami zdravého životného štýlu.

Moje najlepšie fit jedlá

Zdroj: www.moje-jedlo.sk

Nový rok je čas ako stvorený na stanovanie si nových cieľov. Jedným z nich často býva predsavzatie o zmene stravovacích návykov. Táto kniha je určená pre všetkých, ktorí žijú hekticky, no odmietajú sa stravovať vo fastfoodoch, pre športovcov, ľudí s potravinovými intoleranciami, tehotné ženy i ženy po pôrode. Vďaka nej sa presvedčíte, že aj zdanlivo jednoduché a obyčajné jedlo môže byť veľmi chutné a že na to, aby ste sa cítili fit, nepotrebujete minúť veľa peňazí.

V knihe nájdete recepty na celý deň, od raňajok až po večere. Mnohé jedlá sú vhodné i na prenášanie do práce. Výhoda je tá, že presne viete, čo jedlo skutočne obsahuje a v prípade potravinových alergií sa nemusíte obávať neželanej reakcie. Ďalšie autorkyne recepty nájdete aj na  Facebooku, či Instagrame MOJE JEDLO.

Naše zdravé sladkosti

Zdroj: www.martinus.sk

Kto by nemiloval sladkosti? Zrejme ste sa už dopočuli, že cukrovinky v lákavých farebných obaloch však často prinášajú nepekné následky na zdraví aj postave človeka. Obsahujú totiž veľa cukru a „éčok“, ktoré zdravý človek rozhodne vo svojom jedálničku nepotrebuje.

Máme pre vás dobrú správu: maškrtiť sa dá aj zdravo!

Zbierku receptov s fotografiami, pri ktorých sa vám budú zbiehať slinky, vytvorila známa slovenská FIT dvojica – We lift together, ktorých na Instagrame sledujú tisícky fanúšikov.  Predstavia vám sladké pochúťky bez cukru a zo samých zdravých ingrediencií, ktoré si môžete dopriať úplne bez výčitiek. Recepty sú navyše nenáročné na prípravu. Aj keď ste v kuchyni úplný začiatočník, tieto koláčiky, lievance či „cukrovinky“ zvládnete aj vy.

Cukrfree

Zdroj: www.martinus.sk

Aj život bez cukru môže byť sladký. Autorka tejto knihy je blogerka, ktorá si svojimi zdravými receptami získala tisíce priaznivcov. Teraz pre vás zozbierala recepty na snacky, hlavné jedlá, prílohy, raňajky aj dezerty, pomocou ktorých sa zbavila závislosti na tomto nezdravom dochucovadle. Sú s nízkym obsahom sacharidov, fruktózy a úplne bez lepku.

107 neodolateľných fit receptov

Zdroj: www.martinus.sk

Ako sa zbaviť nezdravých stravovacích návykov a už sa k nim nikdy nevrátiť? Komplexný úvod do čistého stravovania nájdete v tejto kuchárke. Nie je to len zbierka receptov, ale kompletný sprievodca pre tých, ktorí chcú získať zdravú a štíhlu postavu a udržať si ju natrvalo, bez drastických diét, bez zbytočných investícií peňazí, času a nadmerného úsilia.

Harmonické vzťahy

5 jazykov lásky

Zdroj: www.martinus.sk

Aj vzťahy plné lásky po čase stroskotávajú, keď si dvojice prestávajú navzájom rozumieť. Takáto situácia nemusí nastať, ak sa naučíte rozprávať jazykom lásky toho druhého. Každý človek prejavuje lásku iným spôsobom. Vďaka tejto knihe sa naučíte porozumieť vášmu partnerovi a dať mu najavo lásku tak, aby ju dokázal prijať. Odporúčame si ju prečítať každému, kto chce navrátiť chýbajúcu harmóniu do vzťahu.

7 princípov spokojného manželstva

Zdroj: www.martinus.sk

Dlhodobé manželstvo plné lásky nepríde do vášho života samé od seba. Na vzťahu treba neustále pracovať, aby ustál aj búrku. Sedem princípov spokojného manžela je dielo amerického psychológa, ktorý celý život skúma vzťahy a na základe svojich dlhoročných poznatkov vytýčil chyby, ktorých sa mnohí v manželstve dopúšťajú. Vy môžete byť o krok vpred a vyhnúť sa zbytočným chybám, alebo aj zachrániť krachujúce manželstvo pred rozvodom pomocou jednoduchých princípov.

Biznis a kariéra

Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí

Zdroj: www.martinus.sk

Praktické a užitočné rady, ktoré využijete pri budovaní kvalitných vzťahov v pracovnom, aj v osobnom živote.

Dale Carnegie je jedným z najuznávanejších autorov a rečníkov z oblasti rozvoja osobnosti a komunikácie. V tejto knihe vám poradí, ako si získať ľudí na svoju stranu, urobiť dobrý prvý dojem. Vďaka nej sa vyhnete zbytočným konfliktom a nepriateľstvu.

Kniha sa stala svetovým bestsellerom – pomohla už 15 miliónom čitateľov.

Hlboká práca

Zdroj: www.martinus.sk

Dokážete sa ponoriť do práce tak, že vás nič z okolitého sveta nedokáže vyrušiť? V takomto stave pracujete najproduktívnejšie a ste schopný vyriešiť aj tie najkomplikovanejšie úlohy. V dnešnej dobe však prevláda očakávanie, že splníte niekoľko úloh naraz (multitasking), potreba byť neustále dostupný online, kontrolovať e-maily, vybavovať telefonáty.

Cal Newport vám objasní rozdiely medzi plytkou a hlbokou prácou. Vďaka nemu pochopíte, prečo je hlboká práca dôležitá. Po prečítaní tejto knihy sa naučíte ju postupne zaviesť aj do svojho života a podávať stále lepšie výkony. Vzhľadom na to, že konkurencia neustále rastie v každej oblasti, sú poznatky autora mimoriadne dôležité.

Predávať je ľudské

Zdroj: www.martinus.sk

Ak začínate s predajom alebo sa vám nedarí preraziť so svojimi výrobkami na súčasnom preplnenom trhu, je táto kniha presne pre vás. Naučí vás úspešne prezentovať produkty, predávať čestne a s pokorou. Autor zozbieral svoje poznatky zo psychológie a sociológie, skombinoval ich so skutočnými príbehmi a vlastnými skúsenosťami, aby vás naučil uspieť v novej ére obchodu.

Bohatý otec chudobný otec

Zdroj: www.martinus.sk

Školy neučia deti, ako narábať so svojimi financiami. Takéto dôležité poznatky získavate buď od svojich rodičov, alebo z vlastných skúseností. Získať nadhľad vám pomôže aj jedna z najpredávanejších motivačných kníh na svete od R. Kiyosakiho. Bohatý otec, chudobný otec je odrazovým mostíkom pre tých, ktorí chcú mať svoje financie pod kontrolou, získať hojnosť a viesť svoje deti k úspechu.

Ukáž čo robíš

Zdroj: www.martinus.sk

Najväčším problémom umelca je zariadiť, aby si ho všimli. Tento problém vám pomôže vyriešiť nadšený kreatívec Austin Kleon. Prestaňte sa skrývať a nechajte svet obdivovať vaše diela! Zistíte, že to je jedinou cestou k úspechu. A nemusíte byť génius, aby ste svoju prácu zdieľali. Naučte sa ovplyvňovať ostatných svojou tvorbou a propagovať sám seba.

Restart

Zdroj: www.martinus.sk

Sprievodca podnikateľským minimalizmom.

Kniha Restart podáva dôležité informácie o podnikaní stručne a jasne, ale pútavo. Je provokatívna a popiera mýty, ktoré mnohým začínajúcim podnikateľom len komplikujú cestu k úspechu. Autori sú zakladatelia americkej firmy 37signals, ktorá sa preslávila tvorbou aplikácie Basecamp a ďalšími projektami. Oni skutočne vedia, ako dosiahnuť veľký úspech. Je to omnoho jednoduchšie, ako si myslíte.

Motivačné diáre

Motivačný diár

Zdroj: www.martinus.sk

Tento diár je skvelým sprievodcom na ceste od myšlienky k výsledkom. Zďaleka to nie sú len prázdne riadky, určené na plánovanie. Okrem nich v ňom nájdete cvičenia, ktoré vám pomôžu stať sa lepším v čomkoľvek si zaumienite. Sledujte svoje malé pokroky aj veľké úspechy a naučte sa vyťažiť zo svojho života maximum! Bonusom k diáru je prístup do I Can Diár komunity, kde získate nových priateľov, s ktorými si budete prechádzať cvičenia a vzájomne sa podporovať.

Fitness diar

Zdroj: www.martinus.sk

Ak je vaším cieľom zdravé, krásne, štíhle telo, zvýšenie sily po fyzickej a duševnej stránke, Fitness diár je určený presne pre vás. Nájdete v ňom výzvy na každý mesiac, ktoré vás posunú vpred, množstvo citátov pre povzbudenie v slabej chvíľke, ale aj priestor na stanovenie si vlastných cieľov. K tomu množstvo zdravých receptov a inšpirácií do života, cviky aj zaujímavé informácie o fungovaní tela.

Motivačný diár

Zdroj: www.martinus.sk

Pre mladé a štýlové baby preto vytvorili blogerky z A Cup of Style tento motivačný diár. Nájdete v ňom módne tipy, praktické rady ako si lepšie organizovať čas, ako ušetriť, ako byť sebavedomejšia. Krásne spracovaný diár, do ktorého sa zmestia všetky vaše plány a povzbudí vás k zmenám k lepšiemu.

Motivačný diár cynickej obludy

Zdroj: www.martinus.sk

Protikladom ku všetkým diárom, ktoré sa z vás snažia urobiť lepšieho človeka, je Motivačný diár Cynickej obludy. Je plný originálnych vtipov a ilustrácií, obsahuje osemsmerovku s prejavom Andreja Danka, a ďalšie zábavné veci, ktoré vás budú rozosmievať a urážať každý deň. Vrelo odporúčame všetkým obludám na ceste do zatratenia.

Blbovník

Zdroj: www.martinus.sk

Autorka Blbovníku vytvorila túto pomôcku s cieľom urobiť život žien o niečo krajším a farebnejším. Nie je to typický motivačný diár. S jeho vypĺňaním môžete začať kedykoľvek počas roka.

Na vyznačenie mesiacov budete mať k dispozícií nálepky. Zapisujte si doň čokoľvek vás napadne – nie len plány povinnosti, ale aj zážitky, prečítané knihy, videné filmy, alebo knihy a filmy, ktoré ešte len plánujete prečítať a vidieť. Ak to predsa len vezmete vážne, pokúste sa splniť niektorú  výziev a s výsledkom sa pochváľte ostatným používateľkám blbovníku na sociálnych sieťach.

The žurnál

Zdroj: www.martinus.sk

Diár a denník v jednom, ktorý vás povedie k určeniu si vlastných priorít a cieľov. Obsahuje sériu cvičení na sebareflexiu a stanovenie dlhodobých cieľov, osobných vízií a plánov. Pokračuje menšími cvičeniami na plánovanie každého dňa. The Žurnál je usporiadaný podľa skúseností autorov. Jeho používaním získate lepšiu organizovanosť, menej stresu a spokojnejší život, aj keď máte kopec povinností a vysoké ciele.

Doller

Zdroj: www.martinus.sk

Doller je slobodný, eco-friendly diár, ktorý neobsahuje predpísané dátumy. Napriek tomu si vďaka nemu môžete naplánovať úplne všetko. Je určený na vizualizáciu vašich snov. A nie len na jeden rok, ktorý utečie, ako voda.

Kde sa vidíte o 5 rokov? Nakreslite si to. Povinnosti si prehľadne zorganizujete v týždennom prehľade. Začať používať Doller môžete kedykoľvek, písať, kresliť čímkoľvek. Použite fantáziu!

Motivácie nie je nikdy dosť. Všetky tieto knihy prinášajú povzbudenie na ceste k vášmu lepšiemu JA, ku zdraviu, kráse, kariérnemu úspechu či vzťahom plným priateľstva a lásky. Vyberte si tú, ktorú práve najviac potrebujete a bude vás sprevádzať na ceste ku šťastiu.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar