Poznáte MSM? Je šancou pre ľahší pohyb a zlepšenie kožných problémov

MSM a jeho účinky

Počuli ste už niekedy o MSM? Pod touto skratkou sa skrýva označenie pre látku metylsulfonylmetán. Tí zdatnejší v chémií zrejme tušia, že ide o organickú síru. 

Nachádza sa vo všetkých živých organizmoch a hneď po vápniku a fosfore je najviac zastúpeným prvkom v ľudskom tele. 

Tento dôležitý minerál sa v organizme podieľa na fungovaní viacerých nevyhnutných procesov. Za to, že sú naše chrupavky i spojivové tkanivá flexibilné, môžeme vďačiť vo veľkej miere práve síre. Nachádza sa tiež vo svaloch, pokožke a v kostiach, a to dokonca v takom množstve, ktoré tvorí približne polovicu z celkového množstva síry v tele. 

Kde všade sa ešte v ľudskom organizme vyskytuje síra, aké má účinky, pre čo je pre telo prospešná a čo všetko lieči? Má MSM aj nejaké vedľajšie účinky? 

Čo je MSM?

MSM či metylsulfonylmetán je chemikália, ktorá sa prirodzene vyskytuje v prírode. Zo síry v zemi vyviera do vodných plôch, ako rieky, jazerá či oceány a odtiaľ sa následne dostáva do pôdy. Z pôdy preniká do rastlín, ale aj zvierat, ktoré ich konzumujú, a to vďaka svojej vysokej schopnosti prenikať do bunkových stien (1).

Toto putovanie síry je dôvodom, prečo sa bežne vykytuje v rôznych potravinách, ako napríklad obilniny, zelenina či ovocie, no v hojnom množstve je zastúpená aj v dažďovej vode. 

Metylsulfonylmetán má formu bieleho kryštalického prášku, je bez zápachu, vysoko rozpustný v teplej vode, ale aj v organických rozpúšťadlách. 

Biologicky aktívna organická síra má vynikajúce preventívne, ale aj terapeutické schopnosti.

čo je MSM

MSM a jeho účinky

MSM má množstvo priaznivých účinkov na ľudské zdravie, vonku i zvnútra. Prinášame vám TOP 9 preukázateľných pozitívnych prínosov MSM.


1. Pozitívne účinky na kosti a chrupavky, šľachy a väzy

Táto zázračná látka tlmí bolesti kĺbov, je účinná pri boji s osteoartritídou. Prispieva k normálnej funkcií kostí a chrupaviek. Okrem toho tiež pozitívne ovplyvňuje šľachy a väzivá, vďaka čomu je ideálnym výživovým doplnkom pre športovcov (2).

2. Zlepšuje flexibilitu a pohyblivosť tela

MSM v kombinácii s glukosamínom, vitamínom D či chondroitín sulfátom pomáha ľuďom s osteoartritídou. 

3. Zmierňuje svalovicu

MSM má protizápalové účinky, vďaka čomu môže pri pravidelnom užívaní prispievať k zníženiu svalovice po tréningu. 

4. Podporuje zdravie vlasov, nechtov i pokožky

Metylsulfonylmetán zohráva v ľudskom tele dôležitú úlohu aj pri tvorbe kolagénu a keratínu. Tieto dve látky sú významné pre pevné nechty, vlasy i pružnú pokožku (3)

5. Detoxikuje

MSM podporuje prirodzenú detoxikáciu, ktorú si telo riadi samo. Síra totiž zvyšuje priepustnosť buniek, ktoré sa následne ľahšie zbavujú nežiadúcich látok. 

6. Potláča chrápanie

Síra dokáže potláčať a zmierňovať aj chrápanie. Na trhu nájdete viacero prípravkov s obsahom MSM, najčastejšie ide o spreje do nosa, ktoré tlmia nežiadúce chrápanie. 

7. Zníženie príznakov PSM

Síra pomáha aj ženám s príznakmi PSM (predmenštruačný syndróm), ako náladovosť či bolesti hlavy.

8. Lieči kožné problémy

Síra je už roky využívaná pri rozličných problémoch s pokožkou, ako ekzémy a podobne. Môže sa užívať vnútorne, no obzvlášť účinný je kúpeľ zo síry (4). 

9. Podporuje celkové zdravie

Síra či MSM, podporuje nielen zdravie kostí, chrupaviek, šliach a väzív, ale aj celkové zdravie či fungovanie prirodzenej obranyschopnosti organizmu. Veľký podiel na tom má antioxidant glutatión, ktorý tvorí síru. Bojuje s ťažkými kovmi i voľnými radikálmi.

Ako si pripraviť sírový kúpeľ

Čo lieči síra? 

Vďaka vyššie spomenutým účinkom MSM, lieči síra nasledovné zdravotné problémy:

  • osteoartritídu, reumatoidnú artritídu, osteoporózu, 
  • temporomandibulárna porucha kĺbu,
  • svalové kŕče, 
  • zápaly kĺbov,
  • predmenštruačný syndróm,
  • vypadávanie vlasov, 
  • rôzne ekzémy, akné, zjemňuje jazvy,
  • vypadávanie vlasov, 
  • účinná môže byť aj pri vysokom krvnom tlaku, 
  • využíva sa pri liečbe problémov s pečeňou.

Tip od experta

"Síra je pre organizmus dôležitý biogénny prvok, ktorý sa v ľudskom tele vyskytuje v množstve asi sto až stopäťdesiat gramov. Najbohatšie na síru sú vlasy, nechty, koža a kĺby. 


MUDr. Ján Lidaj, dermatovenerológ

MSM na pleť

MSM je veľmi často vyhľadávaný kvôli svojim priaznivým účinkom na pleť. V tejto oblasti ho možno označiť za akýsi prírodný minerál krásy, ktorý pomáha pri ekzémoch, akné a celkovo pri mastnej či atopickej pleti. Síra znižuje mastnotu, akné, ako aj zanietenie pórov. 

MSM je veľmi účinný aj u ľudí s výskytom rosacey, teda chronickým, zápalovým ochorením, ktoré sa prejavuje začervenaním brady, líc, čela i nosa. 

Poda istej štúdie sa pri pravidelnej aplikácii MSM na pokožku ľudí s rosaceou výrazne zmiernilo začervenanie, svrbenie a zápal (5).

Síra je však účinná aj v redukcii príznakov starnutia pleti. Pri pravidelnom užívaní možno pozorovať zjemnenie vrások, pružnejšiu a pevnejšiu pokožku. Síra totiž podporuje tvorbu kolagénu. Ten sám o sebe pomáha predchádzať starnutiu pleti, omladzuje ju a účinný je napríklad aj proti striám, s ktorými bojuje nejedna žena. 

Kombík radí

Kombík radí

Doprajte si sírový kúpeľ u vás doma vo vani. Stačí, ak do vane plnej vody (cca 100 litrov) pridáte 100 gramov sírového prášku a necháte rozpustiť. 


Na začiatok by ste takýto kúpeľ mali absolvovať v dĺžke max. 15 minút. Neskôr môžete v kúpeli zotrvať aj okolo 40 minút. Pre čo najlepšie výsledky je vhodné kúpeľ opakovať každý druhý deň. 


Má MSM vedľajšie účinky? Aká je odporúčaná denná dávka MSM?

Užívanie MSM sa vo všeobecnosti považuje za bezpečné, samozrejme, pri dodržaní odporúčanej dennej dávky. 

Tá sa pohybuje v rozmedzí od 3000 do 6000 mg na deň. Pri preventívnom užívaní postačí i dávka 3000 mg/deň. Pri užívaní na nejaký konkrétny zdravotný problém, ako napríklad osteoartritída, možno dávku zvýšiť na 6000 mg MSM na deň. 

Užívanie MSM je bezpečné aj z dlhodobého hľadiska. 

Na užívanie MSM by si mali dať pozor tehotné a dojčiace ženy, keďže v tejto oblasti neexistuje dostatočné množstvo výskumov. O možnom užívaní sa preto odporúčame poradiť s lekárom. 

Kde kúpiť MSM

MSM - kde kúpiť?

MSM môžeme získať aj zo stravy bohatej na strukoviny, mliečne výrobky, ryby, vajíčka či mäso. Keď si však porovnáme obsah síry v strave s obsahom MSM vo výživových doplnok, zistíme, že rozdiel je naozaj veľký. Na to, aby sme prijali dostatočne množstvo MSM zo stravy, by sme denne museli konzumovať veľké množstvo tých správnych potravín. A to je často u veľkej skupiny ľudí neuskutočniteľné. 

Aj preto sú na trhu k dispozícii výživové doplnky s obsahom síry. MSM dostanete vo forme prášku, tabliet či kapsúl v takmer každej kamennej, ale aj internetovej lekárni či v eshopoch špecializujúcich sa na predaj výživových doplnkov. 

Vždy ale treba dbať na kvalitu a vybrať si čistý produkt s obsahom prirodzenej síry, akým je napríklad aj MSM Kompava.

Kompava MSM

Výživový doplnok MSM od Kompavy je prípravok s čistým zložením. Obsahuje síru v prirodzenej forme - výrobca zaručuje 99,99% čistotu. Tento doplnok stravy je netoxický, nealergický a zároveň maximálne využiteľný a výborne vstrebateľný organizmom. 

Kompava MSM

Cena od 15,50 €

Na záver

Minerál MSM je pre telo veľmi dôležitý, a to aj napriek tomu, že sa o ňom nehovorí tak, ako o iných mineráloch či vitamínoch. Jeho nedostatok v tele preto určite nepodceňujte, ale zamerajte sa na jeho pravidelný prísun, či už formou stravy alebo kvalitným výživovým doplnkom. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar