Najčastejšie poruchy chladničiek, ktoré opravíte aj sami

Poruchy chladničky

Bez chladničky či mrazničky sa v súčasnej dobe nezaobíde zrejme žiadna domácnosť. Neslúžia len na odkladanie a skladovanie potravín, ale aj na predĺženie ich životnosti. 

A preto, keď sa tento populárny domáci spotrebič pokazí, ide o problém, ktorý treba čo najskôr vyriešiť. 

Kým niektoré poruchy nie sú vlastne ani tak poruchy a s ich "opravou" si dokážete poradiť aj sami, iné si zas vyžadujú odborný zásah. 

V tomto článku vám prinášame tie najčastejšie poruchy chladničiek spolu s radami, ako tento dôležitý spotrebič vrátiť znova do prevádzky. 

Problém: Horúca chladnička po bokoch

Zdá sa vám, že vaša chladnička je po bokoch akási horúca? Nemajte obavy. Zväčša ide totiž o úplne prirodzený jav. 

Zapríčiňuje ho potrubie na odvod tepla, ktoré je v drvivej väčšine súčasných modelov chladničiek inštalované po bočných stranách a nie zozadu, ako to bolo pri starších modeloch. 

Pokiaľ je teda teplota v chladničke normálna a vy nepozorujete žiadne znaky spálenia, vaša chladnička je aj napriek teplým až horúcim bokom v poriadku. 

Ak sa vám ale čokoľvek nepozdáva, môže ísť aj problém s kondenzátorom. Ak je umiestnený v zadnej časti chladničky, po istej dobe sa zanesie prachom a nečistotami, v čoho dôsledku je viac namáhaný, zahrieva sa a ohrieva aj okolie chladničky. 

Ako tento problém riešiť?

Z času na čas vašu chladničku zo zadnej strany vysajte alebo oprášte, čím predídete zanášaniu kondenzátora a i následným problém s prehrievaním. 

Chladnička horúca po bokoch

Teplé boky chladničky zvyčajne nie sú žiadnou vadou. 

Problém: Všade samá voda. Prečo chladnička tečie?

Tečúca chladnička je problém, ktorý môže narobiť poriadnu šarapatu a poškodiť vám napríklad aj podlahu v blízkosti chladničky. 

Pri priebežnom odmrazovaní voda z chladničky steká cez malú dierku (viditeľnú voľným okom po otvorení dvierok chladničky) a následne je odvádzaná do nádobky, ktorá sa nachádza pri motore. V tejto časti chladničky je teplota vzduchu vyššia, vďaka čomu sa voda dokáže rýchlo odpariť. Ak chladnička zrazu začne tiecť, chybu je potrebné hľadať práve niekde v tejto jej časti. 

Veľmi často ide o upchatý odtok, ktorý spoznáte na základe vody tečúcej mimo chladničku. Problémom však môže byť i upchatá dierka či priestor medzi dierkou a odtokom - vtedy sa voda nachádza na dne chladničky. 

Niekedy však môže byť voda pod chladničkou aj signálom toho, že tesnenie vypovedalo službu. Skúste ho skontrolovať, pritlačiť či v prípade potreby vymeniť za nové. Vyskúšať môžete i trik s horúcim vzduchom. Vezmite si fén a tesnenie nahrievajte. Stane sa tak pružnejšie a lepšie priľne. 

Ako si poradiť s tečúcou chladničkou?

V prvom rade skontrolujte dierku určenú na odtok vody. Ak je upchatá, vyčistite ju.

Rovnako skontrolujte aj odtok v chladničke, ktorý v prípade upchatia vyčistite, či už špeciálnym plastovým kolíkom (býva súčasťou príslušenstva ku chladničke) alebo čímkoľvek, s čím sa k nemu dostanete.

Problém: Kombinovaná chladnička nechladí

Ak máte doma kombinovanú chladničku, ktorá zrazu už nechladí tak, ako doteraz alebo z ničoho nič prestala chladiť úplne, no mraznička ďalej mrazí, dôvodom môže byť banalita, ale aj vážna chyba. 

Niekedy je problém tesnenie na dverách chladničky, ktoré treba skontrolovať a v prípade potreby vymeniť. Pozor si ale treba dať aj na správne umiestnenie chladničky. Priestor medzi chladničkou a stenou by totiž mal byť dostatočný pre bezproblémové ochladzovanie zadnej mriežky.

Pokiaľ máte chladničku správne umiestnenú a aj tesnenie je v poriadku, možnože svoju službu vypovedal termostat. Ďalšou príčinou môže byť aj unikajúca chladiaca kvapalina či pokazený chladiaci okruh. 

Čo robiť, ak kombinovaná chladnička nechladí?

Pokiaľ problém netkvie v tesnení či v zlom umiestnení chladničky, odporúčame chladničku vypojiť z elektriny aspoň na dobu 10 minút. Ak problém naďalej pretrváva, na pomoc si budete musieť prizvať opravára. 

Rátať ale musíte aj s tým najhorším možným scenárom. Poruchy chladiaceho okruhu bývajú totiž pre chladničku veľmi často fatálne. 

Poruchy chladničky, ktoré opravíte sami

Dôvodom, prečo chladnička zrazu nechladí môže byť i pokazený termostat. 

Problém: Horúci kompresor na chladničke

Neustále horúci kompresor a jeho pravidelné, intenzívne prehrievanie môže viesť až k úplnému "odpáleniu" tejto dôležitej súčasti chladničky. Aké sú najčastejšie príčiny horúceho kompresoru? 

Za horúcim kompresorom chladničky často stojí nevhodná teplota v miestnosti (predovšetkým v lete). Ďalším častým dôvodom sú však aj špinavé kondenzačné cievky, zanesený ventilátor, problémy s automatickým odmrazovaním či nedostatočné množstvo chladiva alebo aj jeho únik zo systému.

Ako tejto nepríjemnej situácii predísť? 

Chladničku vždy dobre zatvorte. Nikdy do nej nevkladajte horúce potraviny a neprepĺňajte ju. Všetko, čo putuje do chladničky, by malo byť v uzatvárateľnej dóze. 

Čo s horúcim kompresorom na chladničke?

Pri horúcom kompresore niekedy postačí dôkladne vyčistenie chladničky, zvonku, ale aj zvnútra. Sústreďte sa tiež na kondenzačné cievky i ventilátor.

Ak to nepomôže a kompresor sa bude aj naďalej výrazne prehrievať, neostáva vám nič iné, ako sa obrátiť na odborníka. 

NÁŠ TIP: Odišla vám chladnička už nadobro? Prinášame vám hodnotenia 7 najlepších modelov na trhu, spolu s radami a tipmi, na čo sa pri výbere novej chladničky zamerať. 

Problém: Hlučná chladnička - vibrácie, praskanie a rôzne zvuky

Pomerne často sa stáva, že chladnička vydáva divné zvuky - rôzne praskanie, hučanie, pukanie, ale i vibrácie. 

Príčinou vibrácií najčastejšie býva neúplný kontakt chladničky s podlahou, teda zlé umiestnenie, ktoré vyriešite vyrovnaním, prípadným vypodložením. 

Chladnička však môže vibrovať aj pri problémoch s ventilátorom, resp. pri jeho opotrebovaní. 

To, že je chladnička hlučná má zvyčajne na svedomí rozťahovanie materiálov pod vplyvom chladu, či už rozťahovanie priamo kovového plášťa chladničky, ale napríklad i kovových hrncov nachádzajúcich sa vo vnútri. 

Žiaden problém spravidla nepredstavuje ani bublanie, ktoré vzniká v dôsledku pohybu chladiacich plynov.

Pokiaľ ale máte pocit, že vaša chladnička je hlučná až neprimerane, dôvodom môže byť i opotrebovaný kompresor. 

Čo robiť, ak je chladnička hlučná?

Ak máte podozrenie, že za hlučnou chladničkou stojí viac, ako len prirodzené pukanie z dôvodu rozťahovania materiálov či umiestnenie na nerovnej ploche, pomôže vám technik. 

Ten si ľahko poradí s prípadnou výmenou kompresora či ventilátora z dôvodu opotrebovania. 

Poruchy chladničky, ktoré si vyžadujú opravára

Príliš hlučná chladnička môže signalizovať problémy s kompresorom či ventilátorom. 

Problém: Chladnička dobre nechladí

Ak chladnička nechladí tak, ako by mala, na vine môže byť zle nastavený termostat. 

Problémy s chladením možno najčastejšie spozorovať na jar či v lete, pri zmene teploty vzduchu, ktorá sa zvyšuje a chladnička za takých podmienok už nedokáže potraviny schladiť na želanú teplotu. 

Dôvodom zlého chladenia zvykne byť i nesprávne umiestnenie chladničky. Za žiadnych okolností by sa nemala nachádzať v blízkosti nejakého zdroja tepla, ako napríklad radiátor, ale aj sporák, umývačka riadu či okno. Chladničku umiestnite tak, aby na ňu nesvietilo slnko. 

Čo robiť, ak chladnička chladí zle?

Pri zlom chladení môže pomôcť zvýšenie výkonu chladničky, teda zmena nastavenia termostatu. Zamyslite sa tiež nad tým, či máte chladničku umiestnenú na správnom mieste. 

Ak ste chladničku zapájali a ona vôbec nechladí, doprajte jej trochu času. Ak nenabehne ani do pár minút, skontrolujte prívod energie. Ak chladnička stále nechladí, pomôže vám už len opravár. 

Problém: Chladnička nesvieti

Keď kedysi v chladničke nesvietilo svetlo, stačilo vymeniť žiarovku a bolo po probléme. S modernými modelmi to už nie je také jednoduché.

Tie sú totiž vybavené úspornými LED diódami s dlhou životnosťou, ktoré sú súčasťou jedného osvetľovacieho modulu. Navyše, sú atypické pre každý model, čo znamená, že si ich musíte objednať ako jeden diel priamo od výrobcu. 


Čo robiť, ak chladnička nesvieti?

Výmena žiarovky alebo celého osvetľovacieho modulu zväčša nie je komplikovaná a zvládnete ju aj sami. 

Chladnička nesvieti

Pri novších modeloch chladničiek môže byť znovusprevádzkovanie svetla trochu komplikované, avšak nie nezvládnuteľné. 

Ako predchádzať poruchám chladničky?

Aby vám chladnička slúžila čo najdlhšie, je veľmi dôležité používať ju správne. Viete, na čo všetko (okrem vhodného umiestnenia) by ste si pri jej používaní mali dávať pozor?

Pozor na prevážanie - Koľko hodín musí stáť chladnička po prevoze?

Prevoz chladničky k vám domov väčšinou rieši prepravca, od ktorého si chladničku zaobstaráte. Avšak napríklad pri sťahovaní zostane prevoz chladničky na vašej hlave. 

Majte na pamäti, že chladničku by ste mali prevážať nastojato, a to najmä kvôli kompresoru a oleju, ktorý by sa mohol dostať do rúrok chladiaceho okruhu a spôsobiť poškodenie chladničky. 

Ak nemáte na výber a chladničku musíte prevážať naležato, po prevoze ju nechajte odstáť jeden deň, bez zapojenia. Tým zaistíte vrátenie kvapaliny na svoje miesto. 

Aj správna teplota je dôležitá

Ideálna teplota v chladničke by mala byť v rozmedzí od 4 do 8 °C. 

Je tiež dobré vedieť, že v spodných priehradkách je teplota nižšia, vo vrchných zas vyššia. Myslite na to pri skladovaní potravín, pretože rôznym druhom vyhovuje rôzna teplota. Napríklad také mäso by ste mali skladovať pri teplote do 4°C.

Tip od experta

"Moderné chladničky ponúkajú dostatok miesta na veľké množstvo čerstvých potravín, ale aj dobré možnosti ich optimálneho skladovania. Rôzne potraviny si vyžadujú rôzne podmienky – predovšetkým pokiaľ ide o teplotu a vlhkosť. Preto je dôležité, aby ste si v chladničke mohli nastaviť teplotu a regulovať vlhkosť podľa nárokov vložených potravín.

Zelenina, ovocie alebo šalát vydržia najlepšie v špeciálnej zásuvke s efektným systémom regulácie vlhkosti. Ak pri zaobchádzaní s chladničkou dodržíte odporúčania uvedené v návode, potraviny si uchovajú svoju čerstvosť až 3-krát dlhšie ako v štandardných zásuvkách."


Radoslav Mitterpach, produktový školiteľ značiek Bosch a Siemens

Plnenie chladničky

Pri používaní chladničky je dôležité nepreplňovať ju. Je totiž potrebné, aby všetky potraviny mali dostatok miesta.

Platí, že chladnička by mala byť naplnená tak na 70% svojho objemu. 

Ako odmraziť chladničku?

Pri používaní staršieho typu chladničky sa bez jej pravidelného odmrazovania jednoducho nezaobídete.

Mali by ste tak urobiť minimálne dvakrát ročne alebo vtedy, ak vrstva ľadu presahuje pol centimetra. Chladnička s námrazou má nielenže nižší výkon, ale aj vyššiu spotrebu.  

A ako na to?

Chladničku odpojte zo zásuvky a povyberajte z nej všetky potraviny, ktoré odložte do tmavej a chladnej miestnosti. Okolo chladničky rozložte handry, ktoré zachytia kvapkajúcu vodu. Potom už iba otvorte dvere chladničky a nechajte ju rozmraziť sa. 

Pokiaľ chcete mať chladničku rozmrazenú rýchlejšie, použiť môžete trik s hrncom, do ktorého napúšťate horúcu vodu a vložíte do chladničky. Pri odmrazovaní vám skvele poslúži aj fén na vlasy. 

Keď máte chladničku rozmrazenú, poumývajte ju a nechajte vyschnúť. Následne ju môžete znova používať. 

NÁŠ TIP: Starostlivosť o chladničku je dôležitá, a to nielen z hľadiska hygieny, ale i kvôli predĺženiu jej životnosti. Pozrite sa, ako sa o chladničku starať, aby vám spoľahlivo slúžila. 

Na záver

Životnosť dnešných chladničiek sa zvykne pohybovať okolo 8 až 10 rokov. V porovnaní s legendárnymi Calexkami, ktoré vydržali desiatky rokov, je to žalostne málo. 

Navyše, ak sa vám dnes pokazí chladnička, cena za náhradný diel či opravu samotnú sa často zvykne približovať k sume, za ktorú si môžete zaobstarať už aj novú chladničku. 

To však nemusí byť pravidlom a za nefungujúcou chladničkou či mrazničkou môže stáť niekedy aj banalita v podobe opotrebovaného tesnenia. Pokiaľ teda na závadu neviete prísť sami, zavolajte si na pomoc technika. Aj domáce spotrebiče si totiž zaslúžia druhú šancu.


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar