Naparovač odevov Rovus - Recenzia a skúsenosti

Naparovač odevov Rovus
 • naparovanie odevov a textílií
 • teplota pary 170° až 210°C
 • výdrž 20 minút na jedno naplnenie nádržky 
 • cena od 50 

Nejedna gazdinka mi dá za pravdu keď poviem, že žehlenie patrí k tým najneobľúbenejším domácim prácam. Ja osobne som kedysi žehlila veľmi málo, pretože žehlenie mi prišlo veľakrát zbytočné. Stačilo si totiž iba na trochu neopatrne sadnúť a dokonale vyžehlené šaty boli tam, kde pred žehlením. 

Áno, uznávam, niekedy to bez žehlenia naozaj nešlo. Napríklad také závesy či obrus, ktoré sú na oku každému, kto k vám zavíta. Alebo aj dôležité pracovné rokovanie, na ktoré jednoducho nemôžete ísť v pokrčenej košeli. Navyše, žehlenie má svoj význam, a to nielen z estetického hľadiska, ale aj toho zdravotného.

Žehlenie neslúži len na vyrovnanie a zmäkčenie textílií, ale tiež aj na zlikvidovanie baktérií, ktoré v nich po opratí zostávajú. Práčky a rovnako ani čoraz viac obľúbenejšie sušičky prádla totiž nepracujú pri tak vysokej teplote ako žehlička. To môže byť naozaj presvedčivým argumentom, prečo začať žehliť napríklad spodnú bielizeň. 

Nedávno sa mi do rúk dostal naparovač odevov, po ktorom som pokukovala už dlhšie. Je prezentovaný ako šikovnejšia alternatíva ku klasickej žehličke, s ktorou vyžehlíte odevy jednoducho a rýchlo, bez toho, aby ste museli vyťahovať žehliacu dosku. Zdá sa ako naozaj super pomocník, je to ale tak aj v skutočnosti?

Prečítajte si v nasledujúcej recenzii moje osobné skúsenosti s naparovačom odevov značky Rovus.

Naparovač odevov Rovus recenzia

Žehlenie verzus naparovanie

Žehlenie má dôležitý význam, a to bez ohľadu na to, či túto činnosť vykonávame radi, alebo iba z nutnosti. Vyžehlené prádlo je mäkšie, rovnejšie, sviežejšie a v neposlednom rade i "zdravšie" bez baktérií. To však už dnes môžete docieliť nielen žehličkou, ale aj naparovačom, ktorý v porovnaní s klasickou žehličkou ponúka výhody navyše.

Naparovanie odevov vyrovnáva za pomoci horúcej pary oblečenie dôkladnejšie ako žehličky, bez zanechávania rôznych zle vyzerajúcich záhybov. 

Ďalším plusom je predĺženie životnosti textílií, ktoré možno docieliť čistením oblečenia parou. Oblečenie je zároveň vďaka pare a teplu i sviežejšie. 

Naparovaním z textílií odstránite i nepríjemný zápach a baktérie.

Naparovače sú zvyčajne použiteľné na rovnaké druhy textílií ako žehličky. Pri ich používaní sa netreba obávať ani prepálenia látky. 

Teraz, keď už vieme, prečo naparovať, pozrime sa na konkrétny model naparovača Rovus, jeho dizajn, prevedenie, ale i použitie a výsledky. 

 Prvý dojem

Naparovač odevov Rovus je hneď na prvý pohľad podobný naparovačom iných značiek, ktoré môžete poznať z reklám. Má typický tvar - dolnú časť tvorí základňa s nádržkou na vodu, ďalej nasleduje stredná časť alebo aj krk naparovača, na ktorom je umiestnené tlačidlo aktivácie pary so zámkom a parná hlavica. 

Dostupný je v príjemnom, nevtieravom modrobielom farebnom vyhotovení. Celkové prevedenie je kvalitné, nič sa samovoľne neodpája, nevŕzga, prístroj stojí na základni pevne. 

Keďže ide o zariadenie, ktoré je počas používania nutné držať v rukách, veľmi dôležité sú i jeho rozmery a hmotnosť. Naparovač Rovus má kompaktný dizajn, nízku hmotnosť a v rukách sa drží veľmi dobre. Svojím vyhotovením je vhodný aj na cesty. 

V krabici sa okrem samotného naparovača nachádzal aj návod na použitie, nádržka na vodu s objemom 280 ml (cca 20 minút nepretržitej prevádzky) a textilná hlavica - teda všetko potrebné pre bezproblémové, okamžité použitie. 

Recenzia naparovač odevov Rovus

Balenie naparovača Rovus. 

Balenie naparovač odevov Rovus

Na krabici nájdete aj príklady jeho všestranného využitia. 

 Princíp fungovania naparovača

O metóde naparovania odevov sme si čo to už napísali, teraz sa pozrime na spôsob fungovania konkrétneho, nami testovaného, modelu značky Rovus. 

Naparovač funguje na princípe horúcej pary, ktorá v prístroji vzniká za pomoci vysokej teploty z vody nachádzajúcej sa v nádržke. Táto para následne vychádza von zo zariadenia prostredníctvom naparovacej hlavice a je aplikovaná priamo na textílie. Preniká do hĺbky vlákien, vďaka čomu uhladzuje a zmäkčuje textílie, a zabíja baktérie v nich nachádzajúce sa.

A na čo všetko možno naparovač odevov Rovus používať? 

 • Naparovanie odevov
 • Naparovanie závesov/záclon a rôznych bytových textílií
 • Naparovanie čalúnenia
 • Naparovanie vankúšov
 • Naparovanie hračiek
Naparovač odevov Rovus balenie

V balení sa okrem naparovača nachádza i návod na použitie, kefa a odmerka na vodu. 

Naparovač odevov Rovus príslušenstvo

Kefa určená na nasadenie na naparovaciu hlavicu a odmerka na vodu. 

Naparovač odevov Rovus prevedenie

Naparovač bez hlavice. 

Naparovač Rovus funkcie

Naparovač má dostatočne širokú hlavicu na pokrytie veľkej plochy pri žehlení. 

 Ako používať naparovač odevov   Rovus?

Ešte pred tým, než som sa pustila do testovania naparovača Rovus, pozorne som si prečítala návod na použitie. A tu ma hneď prekvapila informácia, podľa ktorej je tento naparovač odevov určený len na použitie vo zvislej polohe. Na stránke, z ktorej si produkt môžete objednať, je však uvedené, že naparovač možno použiť dvoma spôsobmi, teda horizontálne aj vertikálne. Rovnakú informáciu nájdete aj na balení. 

Takéto nepresné údaje v manuále pôsobia zbytočne mätúco a môžu rozhodiť nejedného zákazníka, ktorý si produkt zakúpi. 

Ja som sa však rozhodla dať naparovaču šancu a otestovať si ho. Pred prvým spustením som odstránila všetky fólie a sáčky, rozmotala prívodný kábel a naplnila odmerku vodou.  Zo základne som potiahnutím uvoľnila nádržku na vodu, z ktorej som vytiahla uzáver, naliala vodu približne do polovice (pozor, množstvo vody nemôže byť pod hranicou MIN, ale ani nad MAX), uzavrela nádobku a zatlačením som ju opätovne pripevnila na základňu. To, že je nádržka umiestnená na svojom mieste správne, spoznáte zacvaknutím. 

Ešte pred zapnutím je potrebné nasadiť na naparovaciu hlavicu kefu. Potom už iba stačí zapojiť do elektrickej siete a stlačiť dotykový senzor na zapnutie (po dobu cca 2 sekundy) nachádzajúci sa na naparovacej hlavici. Hneď začne blikať kontrolka a spustí sa nahrievanie. Po tom, čo kontrolka prestane blikať, naparovač je pripravený na použitie. 

Tento naparovač je vybavený užitočnou reguláciou toku pary  - pre jemné (označené pod "ECO") a intenzívne naparovanie (označené symbolom mráčika). Tok pary možno uvoľniť aktivačným tlačidlom, ktoré je umiestené na krku naparovača. Má aj poistku pre prípad dlhšieho používania, ktorá sa zapne posunutím spínača smerom dolu. 

Naparovač sa vypína stlačením dotykového senzora po dobu cca 2 sekundy.

Naparovač Rovus skúsenosti

Naparovač má hliníkovú žehliacu plochu pre čo najlepšie výsledky počas naparovania. 

Naparovač odevov základňa

 Nádobka na vodu má objem 280 ml a zabezpečuje 20 minútový nepretržitý chod naparovača. 

 Moje skúsenosti s naparovačom odevov 

Naparovač Rovus som najprv vyskúšala na pokrčenom tričku. Tričko som zavesila na vešiak (držala som sa informáciou o zvislom naparovaní z manuálu) a zapla naparovač pomocou dotykového senzora. Tu tiež hneď musím podotknúť, že dotykové ovládanie nie je práve najšťastnejšie a spínač nie vždy reaguje na prvýkrát.

Po zapnutí naparovača som zapla aj uvoľňovanie pary a zaistila ho poistkou. Naparovač som jemne pritlačila na tričko a pohybmi smerom nahor a nadol som začala s naparovaním. Pre čo najlepšie výsledky odporúčam držať naparovaný odev rukou tak, aby bol mierne napnutý. Zároveň je dôležité mať odev pri naparovaní umiestnený tak, aby sa za ním nenachádzali veci, ktoré by mohla horúca para poškodiť.  Taktiež by sa nič nemalo nachádzať vo vreckách odevov.

Žehlenie trička naparovaním prebiehalo veľmi rýchlo a jednoducho (za mňa osobne lepšie ako klasickou žehličkou). Látka zostávala rovná už pri prvom prejdení naparovačom. Počas naparovania sa mi však stalo, že sa na tričku objavili kvapky vody, a to aj napriek tomu, že výrobca v popise produktu na stránke uvádza, že naparovač disponuje systémom brániacim kvapkaniu vody. 

Naparovač som ďalej skúšala aj na závesoch pre osvieženie. Aj tu naparovač odviedol veľmi dobrú prácu. Neodolala som a musela som skúsiť aj naparovanie vankúšov, ktoré ich podľa mňa citeľne osviežilo. Vankúše som naparovala v zvislej polohe a skúsila som aj naparovanie vodorovne. A to prebiehalo taktiež bez problémov, a to aj napriek odporúčaniu zvislého naparovania z manuálu. 

Za seba však musím povedať, že zvislé naparovanie mi vyhovuje o niečo viac. To, že môžem niečo, čo práve vytiahnem zo skrine zavesené na vešiaku hneď naparovačom narovnať, je pre mňa praktickejšie ako naparovanie vo vodorovnej polohe, na čo by som pravdepodobne tak či tak musela použiť žehliacu dosku.  

Ako používať naparovač odevov Rovus

Zariadenie sa zapína stlačením dotykového senzora po dobu cca 2 sekundy. 

Ovládanie naparovač odevov Rovus

Tlačidlo na uvoľňovanie pary je vybavené aj poistkou pre prípad naparovania po dlhšiu dobu. 

Kombík radí

Kombík radí: Vedeli ste, že v eshope Topshop.sk si môžete objednať predĺženú záruku až na 3 roky?


Určite to odporúčame.

Skúsenosti naparovač odevov

Pre lepšie žehlenie odporúčam naparovanú tkaninu mierne narovnať. 

Naparovač odevov Rovus použitie

Tričko pred použitím naparovača Rovus. 

Skúsenosti naparovač Rovus

Tričko po použití naparovača Rovus. 

  Cena

Naparovač odevov Rovus sa aktuálne predáva sa cenu 50 €, čo je v porovnaní s klasickými žehličkami síce o niečo viac, no v porovnaní s naparovačmi známych značiek zas o niečo menej. 

Vzhľadom na to, čo všetko ponúka je cena primeraná.

Video

Výhody a nevýhody naparovača Rovus

Výhody

 • kompaktný dizajn
 • ľahko prenosný
 • voľba intenzity naparovania
 • jednoduché ovládanie
 • vyrovnávanie textílií
 • osvieženie
 • likvidácia baktérií
 • všestranné využitie

Nevýhody

 • nie je úplne jasné, či ho možno používať iba zvislo alebo aj vodorovne
 • dotykový senzor niekedy nereaguje
 • občasné kvapkanie vody
Skúsenosti s naparovačom odevov Rovus

  Môj celkový dojem a hodnotenie

Naparovač odevov Rovus je šikovným variantom ku klasickej naparovacej žehličke. Veľmi jednoducho sa ovláda (aj keď na začiatku si budete musieť preštudovať i návod na použitie) a naparovanie s ním je rýchle a účinné. Textílie vyrovnáva už po prvom prejdení, čo sa pri žehličke veľmi často nestáva. V porovnaní s klasickou žehličkou je zároveň rýchlejšie i nahriatie.

Pre mňa osobne je veľkým plusom použite naparovača v zvislej polohe. Oblečenie tak možno vyžehliť hneď po vytiahnutí zo skrine, a to rovno na vešiaku. Po naparovaní je oblečenie či akákoľvek iná textília sviežejšia. Plusom je aj univerzálne využitie, či už na odevy záclony, závesy, obrusy a rôzne iné bytové textílie alebo aj na čalúnenie.

Aj napriek občasnému "neposlúchnutiu" dotykového senzora, kvapkaniu vody či nezrovnalostiam v návode na použitie a na stránke, kde sa produkt dá objednať, nehodnotím naparovač ako nejaký nepodarok, ale ako praktického pomocníka pri vyrovnávaní a osviežovaní textílií.  

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar