Recenzia - Herná konzola Nintendo Switch + Joy-Con

V poslednej dobe sa tešia čoraz väčšej popularite hracie konzoly. Obľúbené sú ako darčeky pre menších hráčov, ale zaručene potešia i srdce nejedného dospelého. 

V uplynulých dňoch sme mali možnosť testovať hernú konzolu Nintendo Switch + Joy-Con a teraz vám prinášame výsledky nášho hodnotenia. Poďte sa spolu s nami pozrieť, čo sa nám na tejto vychytávke páčilo, ale aj na to, čo by si podľa nás zaslúžilo lepšie riešenie. 

Prvý dojem 

Hracia konzola Nintendo Switch sa na trhu nachádza už nejaký ten čas. Aby sme boli presní, svetlo predajného sveta uzrela v marci v roku 2017. Možno si ešte spomínate na davovú psychózu, ktorú vtedy svojim príchodom spôsobila. Už od samotného spustenia predaja sa jej darilo naozaj dobre a vytrela zrak všetkým neprajníkom. A musíme povedať, že nie nadarmo. 

Nintendo Switch komplet balenie

Už po prvom uchopení balenia do rúk nás prekvapila jeho nízka hmotnosť, a to dokonca tak, že nás na chvíľu prepadli obavy z toho, čo nájdeme vo vnútri. Po otvorení krabice na nás čakal tablet, ktorý je v podstate srdce celej hracej konzoly. Okrem neho sa v balení nachádza tiež dokovacia stanica, ktorou prepojíte konzolu k TV cez HDMI. Zároveň k nej pomocou USB môžete pripájať aj periférie. 

Nintendo Switch zadná strana

Súčasťou balenia je aj dvojica Joy-Con ovládačov, bez ktorých by konzola nebola tým, čím je. Ovládače sa pripájajú po bokoch tabletu a môžete ich využívať aj samostatne, prípadne ich môžete pripojiť aj ku Gripu. Nemusíte sa obávať ich nesprávneho založenia k tabletu. O tom, že ovládače sú na svojom mieste vás spoľahlivo informuje kliknutie. V prípade, že sa rozhodnete využívať ovládače ako pohyblivé, v balení sa nachádza aj pár Wrist Strapov, ktorými ovládače upevníte na zápästie. 

Nintendo Switch putká na ruky

Aby ste spustenie konzoly zvládli ľavou zadnou, nechýba slušný návod na použitie, v ktorom nájdete všetko podstatné. 

Ak sa pozrieme na samotný tablet, musíme skonštatovať, že vyzerá naozaj dobre. Multidotykový displej s uhlopriečkou 6,2" v kombinácii s rozlíšením 1280 × 720 bodov je zárukou skvelého hráčskeho zážitku. Rovnakým dojmom na nás pôsobili aj Joy-Con ovládače. O nich si ale čo to povieme neskôr.

Zabávajte sa kdekokoľvek

Nintendo predstavuje revolúciu v hraní. Práve vďaka svojej výbave pozostavajúcej z tabletu a dvoch ovládačov i dokovacej stanice zabezpečuje modularitu umožňujúcu hrať sa kdekoľvek, bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate. V plnej miere sa vám prispôsobia i hracie režimy. Odteraz tak už nemusíte prerušiť hru v prípade, že sa niekam ponáhľate. Heslom konzoly je flexibilita, ktorú vám zaručia tri herné režimy.

1. Osvedčená klasika v podobe hernej konzoly do domácnosti

Dokovacia stanica, ktorú nájdete v balení umožňuje bezproblémové pripojenie konzoly k televízoru. Toto riešenie je pre vás ideálne v prípade, že si chcete počas hrania plnohodnotne vychutnať aj obraz vo FULL HD rozlíšení alebo sa o zážitok z hry chcete podeliť aj s blízkymi. Pri hraní vám poslúži klasický gamepad, ale v prípade, že sa budete hrať dlhšiu dobu, nemusí sa vám Joy-Con grip držať práve najpohodlnejšie. Východiskom v tejto situácii môže byť zakúpenie Pro Controlleru. 

Pokiaľ si v zápale hry uvedomíte, že ste už mali byť v škole a musíte bežať na autobus, stačí ak Switch vysuniete z doku, pripojíte Joy-Cony a nastavíte Handheld režim. Nemusíte ukladať hru alebo byť pritom online, všetky prechody sú plynulé. 

Nintendo Switch pohľad zpredu

2. Handheld režim

A teraz už spomínaný Handheld režim. Ovládanie konzoly v tomto režime je naozaj jednoduché a bezproblémové. Ak si konzolu vezmete na cesty, cestovanie vám ubehne rýchlejšie ako kedykoľvek pretým. Celkový efekt umocňuje aj kvalitný zvuk vychádzajúci z reproduktorov nachádzajúcich sa v dolnej časti. Pokiaľ zvukom nechcete rušiť svoje okolie, slúchadlá ku konzole pripojíte pomocou 3,5 mm jacku. 

3. Tabletop režim

Neradi sa hráte sami a radšej preferujete spoločné hranie s priateľmi? Odpojte ovládače, jeden posuňte vášmu protihráčovi a súboj môže začať. Aby ste mali obaja dobrý výhľad, tablet opriete pomocou vstavaného stojana nachádzajúceho sa na zadnej strane. Práve z tohto stojana sme ostali mierne sklamaní. Už na prvý pohľad totiž bolo vidieť, že nie je práve najstabilnejší. Tablet tak môžete oprieť na pevnej a rovnej ploche, ale napríklad na posteli to nepôjde. Ako mínus vnímame aj to, že stojan nie je polohovateľný, a tak sa ľahko môže stať to, že daná poloha nebude vyhovovať každému. Ak by sme teda mali výrobcovi niečo vyčítať, určite by to bol stojan, na ktorom by sa rozhodne zišlo do budúcnosti popracovať. 

Nintendo Switch opierka

Ovládače Joy-Con

Naozaj dôležitú časť tejto hracej konzoly tvoria i Joy-Con ovládače. Tie sa môžu pochváliť kompaktnými rozmermi, vďaka ktorým padnú presne do rúk. 

Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že ovládače sú totožné, nie je to tak. Navzájom sa od seba odlišujú inverzným umiestnením smerových tlačidiel i ovládacími páčkami. Na ľavom ovládači narozdiel od toho pravého nájdete aj Tlačidlo SYNC, ktoré slúži na spárovanie s bezdrôtovými zariadeniami. Tlačidlo Capture vám umožní robiť snímky priamo z obrazovky. Skvelé však? 

Na pravom ovládači nájdete tlačidlo Home, ktoré slúži na pozastavenie hry a otvorenie základného menu. Pravý ovládač podporuje aj NFC technológiu, ktorá komunikuje s Amiibo postavičkami. Vďaka nim sa do hry prenášajú dáta využiteľné rozlišnými spôsobmi, ako napríklad získanie nejakej výhody v hre a podobne.

Ovládače s motorčekmi HD Rumble disponujú aj naozaj efektným vibrovaním, a vy sa tak môžete tešiť na vibrovanie počas narážania do zvodidiel, ale aj počas iných herných okamihov. 

Nintendo Switch ovládanie

Multiplayer

S konzolou Nintendo Switch si môžete užívať lokálny, ale aj online multiplayer.

Lokálny multiplayer umožňuje prepojenie až ôsmich konzol. Tešiť sa tak môžete na spoločnú zábavu. S online službou s názvom Nintendo Switch Online Service máte možnosť využívať i online multiplayer. Prepracovaná platforma vám dokonca umožní stretávať sa s ostatnými hráčmi v online miestnostiach.

Nintendo Switch

Netreba zabudnúť aj na naozaj podstatný parameter, akým výdrž batérie bezpochyby je. Batéria dostala kapacitu, na naše sklamanie, 4310 mAh, čo znamená približne 6,5 hodín hrania. Samozrejme, celková výdrž závisí od spustenej hry. 

Nintendo Switch adaptér

Majte situáciu pod kontrolou

V prípade, že sa chystáte zakúpiť túto konzolu ako darček pre svoje dieťa, nepochybne budete riešiť aj čas, ktorý strávi hraním. 

S tým vám pomôže užitočná a šikovná aplikácia Nintendo Switch Parental Control. Jednoducho povedané, ide o rodičovský zámok, ktorý vám plne umožní sledovať hranie vašich detí. Takto budete mať prehľad o tom, ako dlho sa vaše dieťa hrá, ale aj aké konkrétne hry hrá. Pomocou mobilného zariadenia do hry môžete aj zasiahnuť alebo ju v prípade potreby môžete i vypnúť. 

Aby vaše dieťa hralo hru primeranú svojmu veku, nechýba úroveň zabezpečenia umožňujúca obmedziť výber hier. 

Technické parametre

Pozrite si aj najdôležitejšie technické parametre konzoly, ktoré doteraz neboli spomenuté. 

Špecifikácia

Pamäť 

32 GB

RAM pamäť

4 GB

Reproduktory 

2×; stereo ozvučenie

Slot na pamäťové karty

kompatibilný s microSD/microSDHC/microSDXC, kapacita 2 TB

Konektivita

rýchla Wi-Fi 802.11ac; NFC; bluetooth 4.1 (Broadcom); USB-C

Cena 

Ak vás zaujala herná konzola Nintendo Switch, na jej kúpu si budete musieť pripraviť približne 320€. Na hráčskom trhu existuje nepochybne veľké množstvo rozličných hracích konzol, pričom medzi nimi nájdete aj kúsky za nižšiu cenu ako Nintendo. Treba však podotknúť, že vzhľadom na to, čo všetko ponúka, je to viac ako slušná cena.  

Video

Rozbaľovanie

Prvé zapnutie

Ako sa hrá s touto konzolou?

Výhody a nevýhody

Páči sa nám

 • kompaktné rozmery
 • praktické balenie
 • jednoduchá prenosnosť
 • tri režimy
 • online hranie
 • multiplayer
 • kvalitné a výkonné ovládače
 • rodičovský zámok

Nepáči sa nám

 • labilný, nepolohovateľný stojan
 • pre niekoho môže byť Grip priveľký
 • menšie ovládače
Nintendo Switch + Joy-Con

Naše hodnotenie

Nintendo Switch je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí hľadajú príjemné a zábavné odreagovanie. Hodí sa do každej rodiny s deťmi, na dlhé jesenné či zimné večery alebo len tak, na chvíle kedy máte chuť zahrať sa. A práve danému účelu zodpovedá aj samotná výbava konzoly. 

Ak si ju porovnáme so známymi konkurentmi je jasné, že Nintendu nešlo o ich tromfnutie. Jeho zámer je jasný - baviť sa, baviť sa a baviť sa. Aj napriek tomu však treba povedať, že výbava konzoly je solídna. Ako veľké plus vnímame aj možnosť troch hracích režimov, lokálny či online multiplayer a rozhodne i rodičovskú kontrolu, ktorá v tejto dobe určite nie je na škodu. 

Konzola nemá čím uraziť ani po stránke dizajnu. Jej prvky sa držia v rukách dobre, ovládače sa nekĺžu a nešmýkajú. Tablet je dostatočne veľký a zvuk naozaj kvalitný. Práve táto vydarená dvojka sa postará o čo najlepší herný zážitok. Iné riešenie by si však rozhodne zaslúžil stojan. Veríme, že výrobcovia do budúcna na tomto nedostatku popracujú. Momentálne vzhľadom na to, čo všetko konzola ponúka a navyše za naozaj výhodnú cenu, jej tento malý nedostatok odpustíme. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar