Nové technológie televízorov poskytnú úplne iný zážitok z pozerania

Moderné technológie televízorovČasy, kedy televízory schopné zobrazovať farby stáli na vrchole technologického rebríčka, sú už dávno preč. Neustále napredujúci vývoj so sebou ale nesie iné vylepšenia a vychytávky, vďaka ktorým si majitelia nových TV môžu vychutnávať nielen filmy, ale aj inú formu multimediálnej zábavy ešte lepšie.

Ktoré technológie už sú mŕtve a naopak, bez akých vychytávok by ste nemali o kúpe televízora v roku 2018 ani uvažovať? Ak aj vy stojíte pred touto otázkou, odpovede môžete nájsť v nasledujúcom článku.

Spomienka na technológie patriace minulosti 

Pre lepšie pochopenie, aký by mal byť televízor, ktorý sa nemusí hanbiť za svoj rok výroby 2018, sa musíme najskôr pozrieť na to, kam sa za roky vývoja posunula celá táto kategória.

V minulosti bol totiž televízor pevne spojený s televíznym vysielaním.

Časom sa menili a najmä zvyšovali nároky zákazníkov na vlastnosti tohto panela. Výrobcovia neustále dynamicky reagovali na trh, čo smerovalo až ku vzniku plazmových televízorov.

Nie je to tak dávno, kedy bola práve táto technológia na samotnom vrchole rebríčka, čomu nasvedčovali aj ceny plazmových televízorov.

Kvalita obrazu bola na veľmi vysokej úrovni a hoci boli k dispozícii aj LED televízory, plazma ich prekonávala na plnej čiare v odozve, kontrastnom pomere, sýtosti a žiarivosti farieb aj v celkovom vykreslení. Každá technológia však má svoje limity a aj plazmové televízory sa v roku 2014 úplne prestali vyrábať. Limity spôsobu fungovania totiž neumožňovali vyrábať uhlopriečky menšie ako 37“ a zároveň znemožňovali zvyšovanie rozlíšenia so zachovaním rovnakej plochy. Ak dlhodobo zobrazovali statický obraz pri vyššom jase, mali sa dokonca tendenciu vypaľovať.

Starší televízor

Čo zabilo 3D technológiu

Ďalším pojmom vo svete televízorov bol bez pochýb rýchly nástup 3D. Jej vzostup spôsobil vzrastajúci záujem ľudí o 3D potom, ako sa začalo čoraz častejšie objavovať v kinách. Za azda najdôležitejší z nich sa považuje film Avatar, ktorý spustil vlnu predaja 3D televízorov. Avšak technológia postupne stagnovala.

Má ale miesto aj v modernom televízore kupovanom v roku 2018? Bohužiaľ, určite nie. V mnohých internetových obchodoch ešte aj dnes nájdete 3D televízory, avšak technológia bola oficiálne pochovaná na začiatku roka 2017, kedy od nej dali ruky preč dvaja poslední výrobcovia – Sony a LG.

3D televízor

Vysoký dôraz kladený na rozlíšenie

V súčasnosti už nikto tretí rozmer obrazu nijakým spôsobom nerieši. Do popredia sa dostáva snaha vylepšovať kvalitu, čistotu a ostrosť obrazu. A najmä s ostrosťou súvisí aj vysoké rozlíšenie.

Zatiaľ čo za dôb minulých stačilo HD či fullHD, žiadny moderný televízor sa nezaobíde bez panelu schopného zobrazovať 4K UHD. Číselne ide konkrétne o 3 840 x 4 320 pixelov. Čo takéto rozlíšenie a najmä televízor ním vybavený, prinesie svojmu majiteľovi v praxi a aké výhody poskytuje 4K UHD oproti fullHD? Dá sa povedať, že pri malých nevýrazných uhlopriečkach okolo 30“ prakticky žiadne. Obraz sa bude zdať na prvý pohľad veľmi podobný.

Avšak ak patríte medzi naozajstných fanúšikov multimediálnej zábavy, určite si s takouto uhlopriečkou nevystačíte. Pravá zábava totiž začína pri 40“ a s rastúcou uhlopriečkou stúpa aj jej úroveň.

Staršie technológie televízorov

Upscaling a dostupnosť 4K obsahu

Dá sa povedať, že príchod nového rozlíšenia 4K bol veľmi rýchly, a to nielen v oblasti televízorov. Svižne sa naň totiž adaptovali aj technológie záznamových zariadení, a síce kamier. Na to, aby ste v roku 2018 nahrávali v 4K totiž nepotrebujete drahú profesionálnu kameru, stačí vám smartphone z vyššej triedy. Aj to spôsobilo, že už nejakú dobu sa všetky nové filmy nahrávajú práve v tomto rozlíšení a niektoré z nich dokonca aj vo väčšom, aby mali poistku do budúcnosti.

Ak máte dostatočne rýchle internetové pripojenie, môžete na prehranie filmov v 4K použiť Netflix alebo inú streamovaciu službu. Iní si zase vystačia aj s titulmi na BluRay DVD nosičoch.

Zatiaľ čo 3D technológia narazila na nemožnosť konvertovať staré filmy a iný obsah do tretieho rozmeru, pri 4K to tak celkom neplatí. Pomocou sofistikovaných matematických algoritmov totiž vzniklo množstvo softwarových riešení, ktoré dokážu chýbajúce pixely dopočítať z tých dostupných. Táto funkcia sa volá upscaling a nájdete ju v prakticky takmer každom modernom 4K UHD televízore. Jej prínos je viditeľný ihneď. Ak totiž spustíte fullHD film, bude prevedený a prehraný v 4K, aby ste využili plný potenciál televízora. Samozrejme, obraz nedosiahne kvalít filmu, ktorý už v 4K nahraný bol, avšak rozdiel nie je tak badateľný.

4K zobrazovanie televízora

Zaváži aj technológia panela

Rozlíšenie hovorí len o tom, koľko zobrazovacích bodov panel televízora ponúka. S jeho rastúcou hodnotou sa tak zlepšuje ostrosť obrazu, avšak žiadnym spôsobom neovplyvňuje jeho kvalitu či sýtosť a presnosť farieb. Tieto okolnosti sú dané použitou technológiou panela.

Televízory, navzájom sa líšiace svojimi technológiami, totiž odlišuje spôsob, akým je vykresľovaný obraz, a preto sa môžu výrazným spôsobom líšiť aj jeho kvalitatívne vlastnosti.

Ako tomu už býva, menej kvalitný obraz svojim majiteľom poskytnú lacnejšie televízie, zatiaľ čo za strhujúci zážitok v podobe verných farieb si treba priplatiť nemalú čiastku. Z hľadiska vyspelosti panelov tak ponuka zažína na najlacnejších LED. O niečo náročnejší zákazníci môžu siahnuť po QLED technológii a tí najnáročnejší hltači multimediálneho obsahu bez pochýb vyberú OLED televízor.

Pozeranie televízie

LED – keď zaváži cena

Väčšina cenovo dostupných televízorov aktuálne stále využíva LCD - LED technológiu. Z hľadiska fungovania ide o panel, ktorý je celý podsvietený sériou malých bielych LED diód. Nad nimi je umiestnených niekoľko špeciálnych fólií, ktoré sa snažia svetlo z nich rozlievať, aby bola rovnomerne osvetlená celá plocha. Vo vrchnej časti sa potom nachádzajú farebné kryštály, ktoré prepúšťajú žiadanú vlnovú dĺžku svetla a ostatné pohlcujú. V závislosti od ich aktuálneho fyzikálneho stavu teda displej zobrazuje rôzne farby.

Toto riešenie však so sebou prináša aj niekoľko nevýhod. Hlavnou z nich je čierna farba, ktorá sa čoraz častejšie objavuje v rôznych filmoch, hrách a iných tituloch. Keďže panel musí byť pre zobrazovanie neustále podsvietený, čierna na LED nikdy nebude čierna, ale len tmavomodrá. Podsvietená je totiž aj plocha pod pixelmi, ktoré majú zobrazovať práve čiernu. Na druhú stranu, biele svetlo musí takisto prechádzať pred zobrazením cez kryštál, čo znižuje presnosť a jas zobrazovania bielej farby. Tá v konečnom dôsledku môže mať jemne žltý nádych.

Ukázalo sa, že nevýhoda LED televízorov je aj ich trvácnosť. Prisvetľovacie diódy totiž časom strácajú na intenzite jasu a s nimi sa stáva obraz o niečo tmavším.

Na druhej strane, tieto nevýhody by vás nemali odradiť od kúpy LED televízora. Väčšina bežných užívateľov s ním spokojná a ak si nepotrpíte na presnosti a sýtosti farieb, nemá pre vás investícia do drahšieho modelu zmysel.

LED televízor

QLED nie je OLED

QLED je akousi odpoveďou Samsungu na dieru v trhu medzi dostupnými LED a veľmi drahými OLED panelmi. Hoci názov napovedá, že principiálne vychádza z OLED technológie, opak je pravdou.

Samsung sa len snažil využiť svoju marketingovú silu, a preto z celkového názvu Quantum Dot LED zanechal len QLED, čo sa vizuálne podobá na OLED.

Technológia, rovnako ako LED, využíva podsvietenie diódami, avšak Samsung nahradil lacnejšie kryštály kvantovými bodkami. Tie dokážu produkovať už na prvý pohľad jasnejšie, živšie a presnejšie farby. Svedčí o tom aj vysoké pokrytie farebnej škály DCI-P3, teda RGB spektra, atakujúce až 99%. V tom QLED technológia dokonca prekonáva OLED

Samsung sa snažil zabrániť neduhom s nepresným zobrazovaním čiernej farby pokrytím panelu Ultra Black vrstvou, ktorá má antireflexné vlastnosti, avšak ani to nestačilo a vlastnosti QLED v tomto ohľade na OLED stále nestačia.

Obrazovka televízora

OLED stále na vrchole

Na technologickej špičke aktuálnych televízorov stále zostáva neprekonaná OLED technológia. Okrem skvelej odozvy totiž dokáže produkovať nádherné farby s pokrytím škály DCI-P3 presahujúcim 90%.

Jej výhodou je najmä prítomnosť organických LED diód, z ktorých bol odvodený aj samotný názov. V praxi tak nesvieti celý displej ako u ostatných typov panelov, ale každý obrazový bod je schopný vyprodukovať vlastnú farbu a zároveň je aj zdrojom svetla. To znamená, že biela je naozaj dokonale biela a čierna je hlboko čierna bez akéhokoľvek modrastého nádychu.

HDR alebo vysoký dynamický rozsah

Funkcia High Dynamic Range alebo aj vysoký dynamický rozsah upravuje spôsob, akým televízor zobrazuje jasné a tmavé scény.

Televízory s SDR (teda tie, ktoré nie sú vybavené HDR) totiž pri vykreslení scény s veľmi svetlým a veľmi tmavým úsekom zobrazia akýsi priemer. Farby sú tak fádne a nevýrazné. Na druhej strane, HDR vďaka vysokému rozsahu medzi najsvetlejším a najtmavším zobrazovaným bodom dokáže vykresliť akúkoľvek scénu realistickejšie a zachovať svetelnosť jednotlivých častí obrazu.

Ak si teda chcete pozrieť scénu nočného mesta so zapnutým pouličným osvetlením, lampy budú žiariť, ale tmavé časti mesta zostanú dokonale čierne - tak, ako by to vyzeralo v skutočnosti.

Prehnutá obrazovka

Pri veľkých uhlopriečkach určite uvítate aj televízor s prehnutou obrazovkou. Tú výrobcovia prinášajú preto, aby zachovali čo najviac jednotnú vzdialenosť medzi vašimi očami a celou plochou obrazovky. 

Pri veľkej uhlopriečke a rovnej obrazovke by totiž dĺžka medzi stredom obrazovky a očami bola výrazne menšia ako vzdialenosť od okrajov obrazovky. Dá sa povedať, že obraz na prehnutej obrazovke divákov lepšie obklopuje a vťahuje do deja.

televízor Sony Bravia KDL-32WD757
televízor Samsung UE43MU6172
televízor LG 49UJ6307

Testujeme pre vás

Aby sme vám uľahčili výber, pripravili sme recenziu najlepších televízorov roka 2018. Otestovali sme modely s uhlopriečkou do 100 cm a nad 100 cm. 

Smart TV

Rok 2018 patrí bez pochýb internetovým technológiám. A práve na ne nadväzuje aj myšlienka Smart TV. Ide prakticky o akýsi operačný systém televízora, vďaka ktorému môžete prehliadať internet – najmä sociálne siete, YouTube apod., alebo si zahrať nejakú jednoduchú hru. Hoci sa môže zdať, že je úžasnou must-have funkciou, opak býva často pravdou.

Väčšinu Smart TV zabíja ťažkopádne ovládanie a malá podpora aplikácií. Ak ale narazíte na zaujímavý televízor vybavený Smart TV a už dopredu viete, že pre ňu nenájdete využitie, jej prítomnosť sa dá jednoducho odignorovať.

V prípade, že chcete váš televízor používať ako zariadenie na prehliadanie internetu, odporúčame naň radšej streamovať obraz zo smartphonu alebo tabletu. Ovládanie webu bude na ňom omnoho jednoduchšie a TV zlepší zážitok vďaka väčšej obrazovej ploche.

Smart Tv umožňuje aj prehliadanie na internete

Rada na záver

Odporúčame zamerať sa na vlastné potreby a vopred si premyslieť, aké funkcie by televízor mal mať. Potom sa obzerajte po konkrétnych modeloch, ktoré danú funkciu majú. Nemá totiž zmysel investovať do televízora, ktorého potenciál a technologické vlastnosti nebudete využívať na 100%. 

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar