Obývačka je srdcom vášho domova

Rodina je jedným z najdôležitejších pilierov života každého človeka. Spoločné trávenie voľného času by malo byť v príjemnom prostredí, kde má každý svoje miesto. V domácnosti je takýmto miestom väčšinou obývačka. V tej sa stretávate po príchode z práce, zo školy, cez víkendy a tu vo väčšine určite hostíte aj širšiu rodinu počas návštev. Máte ju zariadenú tak, aby bola ozajstným srdcom vášho domova?

Usaďte sa, dobrý film začína!

V obývačke sa často počas náročných dní a uponáhľaných týždňov usadíte až večer a v kruhu rodiny si vychutnáte dobrý rodinný film. Určite viete, že televízny program si neužijete, ak nesedíte pohodlne.

Je veľmi nepríjemné sedieť na tvrdom alebo, naopak, zase na príliš mäkkom povrchu, niekde, kde vás niečo tlačí a jednoducho sa nemôžete dobre usadiť. Máte s týmto problém? Potom je na čase vymeniť sedačku za takú, ktorá dokonale doplní zážitok z rodinného filmového večera.

Určite si uvedomujete, že obývačkové sedacie súpravy musia byť v top kvalite, aby ste dokázali zrelaxovať a nepostavili sa celí dolámaní po pozretí jedného filmu. Kvalitná sedacia súprava je investícia, ktorá sa vám z pohľadu jej dlhoročnej životnosti vráti. Nenechajte sa zlákať modelmi od nespoľahlivých predajcov, pretože veľmi rýchlo zistíte, že po pár mesiacoch jej vlastnosti už nie sú na úrovni a budete ju chcieť čo najskôr znovu vymeniť.

Zariadenie obývačky

Zdroj obrázka: Mobz / Shutterstock.com

Sedačku do obývačky vyberajte od predajcov s históriou a dobrými recenziami. Podľa počtu ľudí, pre ktorých je určená, si zvolíte, či vám stačí súprava z dvoch častí, alebo k nim potrebujete pridať ešte kreslo.

Pri kúpe sedacej súpravy je výhoda v tom, že máte celé sedenie v jednom štýle. Naopak, ak sa rozhodnete kúpiť len jednodielnu sedačku a potom následne k nej hľadať kreslo, môžete mať problém a štýlovo sa k sebe nebudú vôbec hodiť.

Aké má mať vlastnosti?

Sedačka nie je lacná investícia, preto si ešte pred jej zadovážením dobre a detailne premyslite, čo vlastne od nej očakávate a z akého materiálu, a v akej farbe by mala byť. Na tieto faktory z veľkej časti vplýva to, či máte doma malé deti a domácich miláčikov, ktorí by mohli povrch sedačky nejako ohroziť. 

Zamyslite sa nad tým, kam jednotlivé časti sedačky umiestite, a či ju potrebujete celočalúnenú (a teda bude viditeľná aj jej zadná časť), alebo môže byť zadná strana čalúnenia z iného materiálu (čiže bude prisunutá k stene a nebude ju vidno).

Ďalej si rozmyslite, či preferujete rozťahovaciu sedačku, z ktorej sa bude dať v prípade potreby vytvoriť ďalšie lôžko. Toto oceníte najmä vtedy, ak u vás pravidelne niekto prespáva.

Jednou z možných vlastností sedačiek je aj to, že má úložný priestor. Ideálna možnosť pre ukladanie sezónnych vecí. Pri rohových sedacích súpravách si je nutné rozmyslieť to, akú rohovú orientáciu potrebujete.

Niektoré sedačky sú univerzálne a dajú sa jednoducho preorientovať, niektoré sú rohové buď vpravo, alebo vľavo. Pri sedačkách môžete naraziť aj na polohovateľné opierky na ruky či hlavu, no nie je to samozrejmosťou.

Inšpirácie na zariadenie obývačky

Zdroj obrázka: JRP Studio / Shutterstock.com

Miesto na spoločenské hry

Patríte k rodinám, ktoré sa pravidelne spolu stretávajú v obývačke aj mimo televízneho programu a zahrajú si spoločenské hry? Na to však potrebujete poriadny konferenčný stôl, okolo ktorého sa môžete usadiť či už na sedačku, alebo si ho posuniete a spravíte si miesto na zemi. Takto sa k nemu nebudete musieť krčiť a vaša chrbtica vám bude len vďačná.

Konferenčné stoly so sklenenou vrchnou doskou nie sú úplne ideálne do domácností s malými deťmi, pretože sa na nič iné nesústredíte ako na odtlačky malých ručičiek. Zvoliť si môžete jednofarebné alebo viacfarebné kombinácie a ostať nemusíte len pri tradičných obdĺžnikových tvaroch stolíkov.

Nechajte popustiť uzdu fantázii a zvoľte dizajnovejší kúsok, na ktorý sa zmestia hry, rozčítané knihy každého člena rodiny, ale aj hrnček s kávou či miska ovocia.

Ako zariadiť obývačku

Zdroj obrázka: P11irom / Shutterstock.com

Krásne doplnky všade, kam sa pozriete

Obývačka by mala byť aj výstavná skriňa vašej rodiny, veď tu sa usadí aj každá návšteva. Čo tak si doplniť zaujímavé bytové dekorácie a dať obývačke nový nádych?

Dobrým nápadom je mapa na stene, kde si môžete vyznačiť krajiny, ktoré ste už navštívili. Plagáty či rodinné fotografie nikdy nevyjdú z módy, takže prázdnym stenám odzvonilo.

Moderné sú dnes aj rôzne nálepky na stenu, ktoré sú za skvelé ceny, takže ich môžete aj pravidelne meniť. Nechajte vždy motív vyberať iného člena rodiny a uvidíte, ako sa bude časť obývačky obmieňať.

Na kus steny si môžete urobiť aj odtlačky svojich dlaní a podpísať sa. Pri pohľade na toto miesto sa vám zahreje srdce a vždy si spomeniete na svojich milovaných, aj keď možno v danej chvíli pri vás nie sú.

V obývačke by nemali chýbať izbové kvetiny v štýlových kvetináčoch. Nezabúdajte, že všetky tieto maličkosti dokážu mať veľký vplyv na celkovú atmosféru v domácnosti. Kvetináče vyberajte teda tak, aby spolu ladili a aj ich farba zapadla do obývačkového interiéru.

S príchodom rôznych sviatkov, aktuálne s Vianocami, môžete krásne bytové doplnky rozmiestniť vo sviatočnom štýle. Takto ich počas roka vymieňajte a nalaďte sa na dané obdobie roka aj prostredníctvom dekorácií.

Štýlové zariadenie obývačky

Zdroj obrázka: Pixel-Shot / Shutterstock.com

No a v neposlednom rade nezabúdajte, že v obývačke sa nebudete cítiť príjemne a pohodlne, ak vaša nálada bude na bode mrazu. Buďte pozitívne naladení, nech sa deje za dverami vašej domácnosti čokoľvek.

Nenechajte sa ovplyvňovať žiadnymi externými faktormi a vytvorte si doma pohodu s ľuďmi, ktorí sú vám najbližší. Uvidíte, že sa budete cítiť lepšie.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)

Pridajte komentár ku článku

avatar