Prenosný ochladzovač vzduchu Ultra Rovus - Recenzia a skúsenosti

Prenosný ochladzovač vzduchu Ultra Rovus recenzia a skúsenosti
 • ochladzovač vzduchu
 • výkon: 5 V, 1,5 A 
 • 3 rýchlosti
 • cena od 40 

Leto je pre mnohých najočakávanejším obdobím v roku. Často však len dovtedy, kým neudrú prvé vysoké teploty a my sa musíme potiť v práci, doma počas varenia v kuchyni alebo nám teplo nedá spávať v noci. 

Pokiaľ doma nechcete hneď uskutočňovať stavebné úpravy a montovať klimatizáciu, riešením pre vás môže byť aj ventilátor či ochladzovač vzduchu. My sme jeden takýto ochladzovač vzduchu Ultra Rovus otestovali. A ako sa nám pozdával? Ide o praktickú vec alebo sa počas horúcich dní pokojne zaobídete aj bez neho?

Prenosný ochladzovač vzduchu Ultra Rovus skúsenosti

 Prvý dojem

Prenosný ochladzovač vzduchu Ultra Rovus je ďalším produktom, ktorý môžete poznať z televíznej reklamy. Ako prezrádza názov, ide o prenosné zariadenie, čomu zodpovedajú aj menšie rozmery. Práve tu vidím jeho prvú veľkú výhodu. 

Pamätám si na časy, keď som v mojej predchádzajúcej práci v open space, teda otvorenej kancelárii s desiatkami kolegov neraz “bojovala” o správne nastavenie klímy. Kým niekomu bolo príliš teplo, inému zas zima, nehovoriac o tých, ktorí o klíme nechceli ani počuť, pretože ich okamžite škrabalo v hrdle a bolela hlava. Po pár takýchto “bojoch” som to vzdala, klímu som prestala úplne riešiť a horúce dni v práci som jednoducho pretrpela. 

Že je vám táto situácia veľmi dobre známa? Ako vhodné riešenie sa javí prenosný ochladzovač vzduchu. Vďaka malým rozmerom si ho totiž možno zobrať so sebou, vyložiť na pracovný stôl, zapnúť a nerušene pracovať pri teplote, ktorá vám vyhovuje najviac. 

Ochladzovač okrem ochladenia vzduchu sľubuje aj jeho zvlhčenie a očistenie, a to všetko za pomoci jediného prístroja. Je preto vhodný aj pre astmatikov či ľudí trpiacich rôznymi alergiami a ochoreniami dýchacích ciest. 

Ochladzovač je dodávaný v krabici spolu s návodom na použitie a nabíjačkou. V návode sa nachádzajú všetky dôležité informácie potrebné na bezproblémovú prevádzku zariadenia. Má plastové vyhotovenie, ktoré na prvý pohľad nepôsobí úplne najpevnejšie. Na druhej strane však plast zabezpečuje pomerne nízku hmotnosť ochladzovača a tak aj nenáročnú manipuláciu a prenosnosť. 

Ochladzovač vzduchu Rovus recenzia
Ochladzovač vzduchu Rovus balenie

Ochladzovač vzduchu je dodávaný spolu s nabíjačkou a návodom na použitie. 

 Princíp fungovania

Aj napriek svojmu názvu Ultra Rovus ochladzovač vzduch nielen chladí, ale aj osviežuje, čistí a zbavuje ho nepríjemného zápachu a rôznych zdraviu škodlivých alergénov. Funguje na princípe ochladzovacieho systému Hydro-chill, ktorý využíva iba vodu v kombinácii s ventilátorom a technológiou chladenia odparovaním, bez akýchkoľvek toxických ochladzovačov. Ide teda aj o ekologický spôsob. 

V jeho vnútri sa nachádza veľmi dôležitá súčasť - odparovací filter, cez ktorý prechádza horúci vzduch nasatý zadnou stranou ochladzovača. Tu dochádza aj k okamžitej premene na svieži, studený vzduch, ktorý sa následne dostáva von cez prednú mriežku. 

Takýto spôsob chladenia vzduchu odparovaním je považovaný za jeden z tých najefektívnejších. 

Ochladzovač vzduchu Rovus použitie

Ochladzovač má vďaka svojim kompaktným rozmerom a prenosnosti široké možnosti využitia. 

Ochladzovač vzduchu Rovus

Vzduch nielen chladí, ale aj čistí a zvlhčuje.

 Technické parametre

Prenosný ochladzovač vzduchu Ultra Rovus je nástupcom svojho populárneho predchodcu, ktorý taktiež slúžil na ochladenie vzduchu. V porovnaní s ním však dostal pár vylepšení, ako napríklad kompaktnejšie rozmery, znížená hlučnosť či dvojnásobný ochladzovací výkon 5 V.

Intenzitu ochladenia je možné meniť v troch rýchlostiach, pričom plne nastaviteľná predná mriežka ponúka maximálne prispôsobenie prúdiaceho studeného vzduchu. 

A keďže častým mínusom ventilátorov býva aj ich hlučnosť, Ultra Rovus sa v tejto oblasti môže pochváliť hodnotou nepresahujúcou 52,4 db. Za seba môžem povedať, že celkovo nemám rada hluk a pri práci to platí dvojnásobne. Prítomnosť ochladzovača ma však nijako nevyrušuje. Ide o taký ten monotónny zvuk, ktorý nie je prekážkou ani v noci, počas spánku.   

Ochladzovač vzduchu Rovus príslušenstvo

Nabíjačka má pomerne krátky kábel. 

Ochladzovač vzduchu Rovus napájanie

Otvor na nabíjací konektor sa nachádza v zadnej časti ochladzovača. 

 Použitie ochladzovača vzduchu Ultra   Rovus

Ochladzovač vzduchu Ultra Rovus ku mne domov dorazil, keď boli vonku akurát "tridsiatky" a tak som s jeho testovaním začala okamžite. 

Pred úplne prvým spustením som podľa odporúčania výrobcu vybrala filter a navlhčila ho v studenej vode. Čo sa týka filtra, ten je penový, umývateľný a čo je veľmi dôležité, i vymeniteľný. Vymeniteľnosť filtra zabezpečuje dlhú životnosť ochladzovača. Ak ten starý už doslúži, nový filter je dostupný na stránke Topshopu za sumu okolo 10 €. 

Filter možno dokonca umývať aj v umývačke riadu, bez toho aby sa akokoľvek poškodil. Má užšie vyhotovenie pre rýchle chladenie vzduchu, a veľkým plusom je aj to, že zabraňuje rastu, ale i prenikaniu baktérií späť do vzduchu. 

Po vložení filtra do ochladzovača je potrebné napúšťať do vrchnej nádobky studenú vodu, a to až po kontrolku na kryte "MAX". Takto naplnený ochladzovač vám vydrží pri nižšej rýchlosti fúkať studený vzduch až po dobu cca 12 hodín. Po naplnení nádobky vodou stačí už len zapojiť prístroj do elektrickej zásuvky a zapnúť.

Tlačidlá na ovládanie ochladzovača sú prakticky umiestnené na jeho hornej strane. Tlačidlo s ikonkou ventilátora slúži na celkové spustenie a vypnutie, ale aj zmenu intenzity ochladzovania. Pri prvom stlačení prístroj začne chladiť vzduch na najvyššej rýchlosti. Druhé stlačenie predstavuje strednú rýchlosť a pri treťom stlačení je chladenie vzduchu najpomalšie. Ak ochladzovač stlačíte ešte raz, vypne sa. 

Okrem tlačidla na zapnutie a vypnutie sa na ochladzovači nachádza aj svetelná kontrolka a tlačidlo na nočné svetlo. Ide o jemné, relaxačné modré svetlo, ktoré nijako neruší ani počas noci, ale naopak - upokojuje. Svetlo sa dá taktiež prispôsobiť, a to buď na úplné svietenie, blikanie a v prípade potreby ho možno i celkom vypnúť. 

V týchto horúcich dňoch mám ochladzovač položený na mojom pracovnom stole. Práve to je totiž jeho primárny účel. Ak ste v televízii niekedy zachytili reklamu na toto zariadenie, zrejme vám neušlo, ako je v nej viackrát spomenuté, že ide o ochladzovač osobného priestoru. Na to pri kúpe treba rozhodne myslieť a nečakať, že ním vychladíte veľký priestor.  

Ochladzovač si zapínam zvyčajne na najvyššiu rýchlosť a mriežku nastavím do horizontálnej polohy tak, aby na mňa fúkal studený vzduch čo najviac. 

Studený vzduch cítiť takmer okamžite, už po pár sekundách, ale nie len ten. Ochladzovač totiž začne fúkať aj citeľne sviežejší a čistejší vzduch a preto výborne slúži aj ako zvlchčovač vzduchu. Škoda len, že tieto dve funkcie nie sú oddelené a teda zariadenie sa nedá používať i osobitne ako ochladzovač a osobitne ako zvlhčovač vzduchu, avšak to by som už chcela od prístroja za 40 € priveľa. 

Ochladzovač vzduchu Rovus recenzia skúsenosti

Vo vnútri ochladzovača sa nachádza umývateľný penový filter. 

Ochladzovač vzduchu Rovus filter

Filter je možné umývať i v umývačke riadu. 

Kombík radí

Kombík radí: Vedeli ste, že v eshope Topshop.sk si môžete objednať predĺženú záruku až na 3 roky?


Určite odporúčame! 🙂

Použitie ochladzovač vzduchu Rovus

Do vnútra je potrebné naliať vodu po kontrolku s označením MAX. 

Prenosný ochladzovač vzduchu Ultra Rovus recenzia

Ovládanie je jednoduché a prebieha za pomoci dvoch tlačidiel. 

Ochladzovač vzduchu Rovus recenzia

Takto ochladzovač svieti za tmy. 

  Cena

Cena prenosného ochladzovača Ultra Rovus sa pohybuje okolo sumy 40 €. Rôzne jednoduchšie ventilátory možno nájsť na trhu už za sumu cca 15 €. Tie však nedokážu vzduch čistiť či zvlhčiť a horúci vzduch iba cirkulujú. 

Potom sú tu aj prenosné klimatizácie, na ktoré sa svojím účelom podobá prenosný ochladzovač Ultra Rovus. Takéto prenosné klimatizácie sa však predávajú za sumu začínajúcu na niekoľko stovkách €. Samozrejme, v porovnaní s Rovus ochladzovčom je však priestor, ktorý dokážu ochladiť oveľa väčší. 

Výhody a nevýhody prenosného ochladzovača Ultra Rovus

Výhody

 • kompaktné rozmery
 • bezproblémová prenosnosť
 • nízka hlučnosť
 • ochladenie, zvlhčenie a očistenie vzduchu
 • umývateľný filter
 • nastaviteľná mriežka
 • nočné svetlo

Nevýhody

 • menší dosah
 • plastové vyhotovenie

Video

Prenosný oc0hladzovač vzduchu Ultra Rovus skúsenosti

  Môj celkový dojem a hodnotenie

Ochladzovač vzduchu Ultra Rovus je prenosné zariadenie určené na vytvorenie studeného osobného priestoru. V prípade, že uvažujete nad jeho kúpou, rozhodne by ste mali brať do úvahy jeho určenie a nečakať, že ním vychladíte celú miestnosť, ale len priestor vo vašej blízkosti, cca do dvoch metrov.  Tento svoj účel ochladzovač plní naozaj rýchlo a výborne, a to aj vďaka nastaviteľnej intenzite fúkania chladného vzduchu a variabilnej prednej mriežke. 

Veľmi pozitívne hodnotím i to, ze ochladzovač dokáže vzduch čistiť od rôznych mikróbov a von fúka svieži, chladný vzduch. Okrem toho, že vzduch je citeľne lepší a sviežejší, dôkazom je aj nádobka na vodu, v ktorej sú zachytávané alergény a prach viditeľný aj voľným okom. Výborným doplnkom je i nočné svetlo, ktoré pôsobí upokojujúco a preto je vhodnou voľbou aj do detských izieb, pre deti, ktoré nechcú spávať v úplnej tme. Ochladzovač je pomerne tichý a nijako neruší. 

Má malé rozmery a nízku hmotnosť, a tak ho možno bez problémov premiestňovať. Ako nevýhodu vidím plastové prevedenie, ktoré podľa mňa nie je práve najpevnejšie, najmä čo sa týka otvoru nádobky na vodu. Na druhej strane, ak by výrobca zvoli iný materiál, s najväčšou pravdepodobnosťou by sa to odzrkadlilo aj na hmotnosti. 

Ochladzovač vzduchu Ultra Rovus môžem odporučiť každému, kto hľadá spratné zariadenie malých rozmerov, ktoré možno bez problémov prenášať a vziať si so sebou napríklad aj na chatu či do práce. Zároveň od ochladzovača očakáva okrem ochladenia vzduchu i jeho očistenie a zvlhčenie, a to všetko pre svoj osobný priestor.  

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar