Recenzia: Odsávačka hlienov Arianna Baby-Vac 2

Odsávačka hlienov Arianna Baby-Vac 2 recenzia
 • odsávačka hlienov
 • pripojiteľná na vysávač
 • pre deti od narodenia
 • cena od 15 

Soplíky, upchatý nos, nádcha či prechladnutia sprevádzajú deti hneď od narodenia. Kým my dospelí si nos jednoducho vyfúkame, malé dieťatko to nevie, a tak automaticky prichádzajú na rad problémy s dýchaním, ku ktorým sa neraz môžu pridružiť i ďalšie choroby horných či dolných dýchacích ciest a uší. 

Aby ste tejto situácii predišli je veľmi dôležité pravidelne odstraňovať hlieny a uvoľňovať dutiny. Najlepším spôsobom ako na to, je jednoznačne kvalitná odsávačka hlienov. Moja voľba bola jasná a padla na Arianna Baby-Vac 2 - odsávačku, ktorá patrí k najpopulárnejším a tiež sa môže pochváliť titulom produkt roka 2017. 

Odsávačka hlienov Arianna Baby-Vac 2 recenzia

Arianna Baby-Vac 2 je odsávačka, ktorá je pripojiteľná na vysávač, čo na mňa hneď na začiatku pôsobilo jednoducho povedané - drasticky. Keďže však ide o spôsob, ako uľaviť môjmu dieťaťu, rozhodla som sa ju otestovať. 

Samozrejme, mala som isté obavy. Jednak zo samotnej odsávačky, keďže nadstavec je potrebné vopchať dieťaťu do nosa a tiež som sa bála, aby som mu tým nejako ublížilo. Ani predstava zapnutého hučiaceho vysávača v bezprostrednej blízkosti dieťaťa mi rozhodne nebola príjemná.

No stáli moje obavy za to? Boli opodstatnené alebo zbytočné? To vám prezradím v tomto článku. 

Odsávačka hlienov Arianna Baby-Vac 2 obsah balenia

V balení sa nachádza samotná odsávačka, dve koncovky, kefka na čistenie a leták.

 O produkte

V balení nájdete odsávačku, ktorá sa za pomoci adaptéra vkladá do vysávača, ďalej dve nosné koncovky i praktickú kefu na čistenie. Odsávačka je vyrobená z kvalitného polykarbonátu, pričom neobsahuje žiadne sklenené časti a tak nehrozí jej rozbitie. Aj keď musím povedať, že na mňa pôsobila na prvý pohľad ako keby bola naozaj zo skla, no ide o špeciálny nelámavý plast. 

Kladne hodnotím aj to, že odsávačka je netoxická, bez obsahu ftalátov. Ide o certifikovanú zdravotnú pomôcku, o čom svedčí i certifikát CE 0123 a otestovaná je aj inštitútom TÜV. Po tejto stránke sa tak naozaj nie je čoho obávať. 

Túto odsávačku je možné pripojiť na vysávač, ktorého výkon nepresahuje 1800 W. V prípade výkonnejšieho vysávača odporúčam použiť regulácia satia.

Vo všeobecnosti sa na trhu môžete stretnúť s viacerými typmi odsávačiek - na vysávač, elektrické, balónikové a hadičkové odsávačky. Doteraz som mala skúsenosti s balónikovou a elektrickou odsávačkou, no tie si však s hustým hlienom nedokázali poradiť podľa mojich predstáv. Šlo to naozaj len veľmi ťažko. Na odporúčanie detskej lekárky som preto siahla po odsávačke na vysávač, ktorá je vraj zo všetkých najúčinnejšia.

Odsávačka Arianna Baby-Vac 2 použitie

Návod na použitie nájdete uvedení aj na balení. 

 Použitie odosávačky Baby-Vac 2

Tak a dostali sme sa k použitiu odsávačky, z čoho som mala na začiatku naozaj veľký strach. 

Samotný proces použitia nie je zložitý. Nosovú koncovku je potrebné vložiť do zbernej banky a následne zapnúť vysávač. Potom vložte adaptér do trubice. Určite odporúčam vziať dieťatko na ruky, aby sa cítilo pohodlne a bezpečne. Dbajte na dostatočnú fixáciu, aby ste dieťaťu neublížili. 

Nosovú koncovku vložte do nosa tak, aby sa zaplnila nosová dierka. Odsávanie trvá spravidla niekoľko sekúnd a mali by ste ho robiť dovtedy, pokiaľ sa hlien nezachytí v zbernej banke. Mne sa osvedčilo veľmi jemné krúženie koncovkou. Pokiaľ máte pocit, že ste všetky hlieny odsali, vypnite vysávač a dôkladne vyčistite celú odsávačku. Čistenie by ste mali uskutočniť po každom, ale aj pred každým použitím, a to v horúcej mydlovej vode. Veľmi dobrým pomocníkom je aj priložená kefka, ktorú namočte do alkoholu. Odsávanie je možné uskutočňovať aj niekoľkokrát denne, podľa potreby. 

Tak ako veľmi som sa na začiatku bála odsávania, tak veľmi boli moje obavy neopodstatnené. Odsávanie je totiž pre bábätko naozaj bezpečné, nijako ho to nebolí a jediné, čo môže nastať je proste moment prekvapenia pre dieťa. Navyše, odsávanie je naozaj rýchle a ide o niekoľko sekundovú záležitosť. 

Pri skúšaní odsávačky sa mi zdala nosová koncovka trochu väčšia, čo môže spôsobiť nie práve najlepšiu manipuláciu. Okrem tejto skutočnosti som však nezpozorovala inú nevýhodu. Práve naopak, fungovanie odsávačky sa mi pozdávalo natoľko, že aj napriek prívlastku Baby nevidím dôvod, prečo by ju nemohla používať na odsatie hlienov aj dospelá osoba. Podľa mňa ide o účinnejší spôsob ako klasické fúkanie do vreckovky.

Odsávačka hlienov Arianna Baby-Vac 2

Adaptér vložte do trubice vysávača a môžete začať s odsávaním. 

Odsávačka Arianna Baby-Vac 2 použitie

Odsávanie je tak jednoduché, že toto naše šikovné dieťa si odsávačku dokonca pridrží aj samo. 🙂 

 Účinok

Som veľmi rada, že som sa rozhodla práve pre túto odsávačku. Ak by som ju mala porovnať s balónikovou či elektrickou odsávačkou, jej výsledok je jednodznačne omnoho lepší a efektívnejší. Soplíky vysaje rýchlo a kvalitne. 

Odsávať taktiež možno niekoľkokrát počas dňa. V podstate by ste mali odsávať  v takej intenzite, v akej si dospelý človek počas dňa fúka nos. Ak by ste mali náhodou pocit, že neboli odsaté všetky soplíky, neodsávajte nasilu, pretože dieťa môže mať opuchnutú sliznicu a tej ho odsávaním nezbavíte. Ak soplíky neprechádzajú ani po niekoľkých dňoch, neváhajte s návštevou lekára, ktorý sa bude snažiť zistiť príčinu. 

Musím sa priznať, že zo začiatku som na túto odsávačku nazerala skepticky a veľmi som jej neverila. Stretla som sa totiž aj s názorom, že odsávanie je pre dieťa bolestivé, môže mu skôr ublížiť ako pomôcť, poškodiť sliznicu a podobne. Keďže išlo o ničím nepodložené tvrdenia a navyše, detská lekárka tvrdila presný opak, som veľmi rada, že som ju vyskúšala. Jediné, čo ľutujem je, že som ju neobjavila skôr.

Odsávačka hlienov Arianna Baby-Vac 2 recenzia

Pri čistení vám veľmi dobre poslúži priložená kefka. 

 Cena

Ceny odsávačiek sú rôzne. Jednoduchú balónikovú odsávačku môžete kúpiť už za cca 2 €. Potom nájdete aj takú odsávačku, ktorej cena sa pohybuje okolo 50 €. 

Myslím si, že odsávačka Arianna Baby-Vac 2 s cenou okolo 15 €, je vzhľadom na to aká účinná je, veľmi príjemným kompromisom.

Výhody a nevýhody odsávačky hlienov Arianna Baby-Vac 2

Výhody

 • nezávadné materiály
 • nerozbitná
 • bezpečná manipulácia
 • jednoduché použitie
 • účinné a rýchle odsatie hlienov
 • ľahko sa čistí
 • možno použiť aj u dospelých osôb
 • dobrá cena

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov
Odsávačka hlienov Arianna Baby-Vac 2

 Môj celkový dojem a hodnotenie

Odsávačka hlienov Arianna Baby-Vac 2 je veľmi dobrým pomocníkom, ktorý dokáže účinne uľaviť od upchatého nosa, čo je obzvlášť dôležité pri malých deťoch. Tie totiž veľmi často trápia soplíky, ktoré im znemožňujú dýchanie nosom. Je však dôležité uvedomiť si, že batoľatá dýchajú predovšetkým nosom a trvá im istý čas, kým sa naučia dýchať ústami. Odsatie hlienov im preto výrazne dokáže pomôcť.

Odsávania za pomoci odsávačky pripojiteľnej na vysávač sa rozhodne nemusíte obávať. Ani zďaleka totiž nejde o drastický proces, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Odsávačka je  vyrobená z kvalitných, nezávadných materiálov, má dobrý tvar a ľahko sa s ňou manipuluje. Skrátka, je navrhnutá tak, aby dieťatku nijako neublížila. Dieťa môže trochu vyľakať akurát hluk zapnutého vysávača, prečo odporúčam vysávač vopred zapnúť, nech ho dieťatko vidí. 

Kvalitná odsávačka hlienov by určite nemala chýbať vo výbave žiadnej mamičky s malým dieťatkom. Za mňa môžem odporučiť práve model Arianna Baby-Vac 2, ktorý sa mi počas nášho testovania doma veľmi osvedčil.

O autorovi

Michaela Banduričová
 

Michaela je v súkromí mamou troch detí. Rola matky jej učarovala natoľko, že sa rozhodla vydať touto dráhou aj v profesnom živote a stať sa profesionálnou mamou. Miška u nás testuje produkty určené deťom i mamám a radí, ako vybrať pre našich najmenších vždy to najlepšie.

Pridajte vašu recenziu

avatar