Odšťavovač alebo smoothie mixér? Poradíme vám, čo je lepšie

odšťavovač smoothie mixér
Patríte medzi milovníkov ovocných štiav a nápojov pripravených v pohodlí domova? V tom prípade by vám doma nemal chýbať šikovný pomocník, ktorý vám takúto prípravu umožní.

Smoothie mixéry a odšťavovače sú dnes už nenahraditeľnou súčasťou našich kuchýň. Využívame ich nielen na prípravu nápojov, ale aj pri varení. Sú veľmi populárne aj vďaka tomu, že si pomocou nich môžeme odšťaviť takmer všetky druhy ovocia a pripraviť nejaký chutný nápoj.

Na občasné mixovanie vám postačí obyčajný mixér, pretože kúpa drahšieho mixéra je skôr investíciou, ktorá si zaslúži pravidelné využívanie.

Pred samotným nákupom svojho smoothie mixéra alebo odšťavovača je potrebné, aby ste si sami vedeli odpovedať na všetky dôležité otázky. Ako často ho plánujete využívať? V akom množstve si budete pripravovať nápoje? Akú sumu plánujete investovať do jeho kúpy? Každý má totiž odlišnú predstavu o tom, čo chce doma používať a tiež koľko peňazí môže investovať.

Na čo slúžia tieto spotrebiče

Nápoje smoothie nám prinášajú novú formu ako si vychutnať ovocie alebo zeleninu, a to všetko s prínosom vitamínov. Na prípravu takýchto nápojov používame smoothie mixér. Ak sa teda chystáte robiť predovšetkým ovocné šťavy a nápoje, tak smoothie mixér je správnou voľbou pre vás. Ich najväčšou výhodou je práve prenosná nádoba, ktorá zároveň slúži aj ako fľaša.

Kvalitné odšťavovače si hravo poradia s ovocím aj so zeleninou, pričom odšťavovaním nedochádza k úniku vitamínov. Avšak menej zdravá forma odšťavovania je typická u mnohých odstredivých odšťavovačov, hoci je tento spôsob odšťavovania rýchlejší.  

Kedy je vhodné použiť smoothie mixér?

Keďže sa smoothie maker špecializuje hlavne na tvorbu kokteilov, je zrejmé, že ho práve vtedy budete využívať pravdepodobne najviac. Ak teda uprednostňujete tento spôsob využitia na prípravu domácich kokteilových receptov, nič vám nepomôže lepšie ako smoothie maker. Podľa výkonu motora a dobrej konštrukcie, dokáže smoothie maker rozsekať aj ľad.

lightbulb-o

Náš tip: Zvažujete kúpu smoothie makera do domácnosti? Inšpirujte sa našim hodnotením najlepších smoothie mixérov a rozhodnite sa pre ten najlepší pre vás. 

smoothie maker mixér

​​​​Kedy je naopak lepšie použiť odšťavovač?

Čerstvá ovocná alebo zeleninová šťava je zdravou alternatívou a tiež vhodnou voľbou v prípade, že preferujete zdravý životný štýl. Odšťavovač vás tak neoberá o žiadne vitamíny ani živiny. Pokiaľ obľubujete ovocné šťavy, a radi by ste si ich chceli pripravovať aj doma, rozhodne by ste mali porozmýšľať práve o jeho kúpe.

lightbulb-o

Náš tip: Uvažujete nad šikovným pomocníkom v podobe praktického odšťavovača? Pozrite si recenzie najpopulárnejších odšťavovačov a vyberte si niektorý z osvedčených modelov. 

odšťavovač šťavy

Ako si vybrať ten správny mixér či odšťavovač

Orientovať sa v bohatej ponuke mixérov a odšťavovačov, ktoré aktuálny trh ponúka, sa neraz môže zdať ako hotová veda. Aby sme vám uľahčili vaše rozhodnutie, pripravili sme pre vás kritériá, na ktoré sa pri hľadaní tohto správneho modelu treba zamerať.

Čo si všímať pri výbere smoothie mixéra?

smoothie maker G21 Vitality Smart Smoothie
Mixér Delimano NUTRIBULLET 600
Stolový mixér Russell Hobbs 23470

Výkon

Výkon je nepochybne jedným z najdôležitejších kritérií. Vopred si preto ujasnite, či potrebujete výkonné zariadenie, ktoré si dokáže poradiť aj s jadrami, hlúbami či stopkami alebo vám postačí menej náročný model. Pokiaľ hľadáte naozaj všestranného pracanta, vami vybraný model by mal dosahovať výkon aspoň 800 W.

Veľkosť nádoby

Plánujete pripravovať smoohtie pre celú rodinu alebo iba pre seba? Čím viac osôb, tým väčšiu nádobu budete potrebovať. Pri päťčlennej rodine voľte mixér s objemom nádoby cca 2 litre. V opačnom prípade budete musieť mixér zapínať viackrát.

Rýchlosť

Väčšina smoothie mixérov, najmä lacnejšie varianty, majú len jednu rýchlosť mixovania, ktorá vám však na bežné mixovanie postačí. Existujú ale aj mixéry s voľbou viacerých rýchlosti, ktoré oceníte najmä vtedy, ak sa budete niekam ponáhľať a budete si chcieť vziať svoje smoothie so sebou.

Príslušenstvo

Pri kúpe si všímajte, či daný smoothie mixér disponuje protišmykovými nožičkami, ktoré manipuláciu značne uľahčujú. Samozrejmosťou by mali byť aj dve mixovacie nádoby, ktoré vám pri používaní zaručia komfort. Naozaj praktickým doplnkom je aj piest na zatláčanie surovín.

Dizajn

Čo si budeme hovoriť, na výzore záleží. Pri kupovaní nových domácich pomocníkov neraz riešime aj to, aby zariadenie svojim dizajnom zapadlo do okolitého prostredia. Nie je však nutné riešiť dizajn za každú cenu. Mnohé smoothie mixéry majú kompaktné rozmery, vďaka ktorým ich ľahko uschováte tam, kde ich nebude vidieť.


Na čo sa zamerať pri výbere odšťavovača?

Odšťavovač Sencor SJE 741 SS
Odšťavovač CATLER JE 4010
Horizontálny odšťavovač Sana Juicer EUJ-707

Výkon

Aj pri výbere odšťavovača je dôležitým faktorom výkon. Tie lacnejšie modely väčšinou dosahujú okolo 600 až 800 W. Ak teda potrebujte výkonnejšie zariadenie, voľte odšťavovač s výkonom aspoň 1000 W. Nemenej dôležitým kritériom je aj počet otáčok, ktorý súvisí s výkonom motora. Tie najlepšie idú až za hranicu 1000 otáčok za minútu. Pri menej náročných modeloch je to 100 otáčok za minútu.

Rozmery plniaceho otvoru

Aby vám príprava nápoja trvala čo najkratšie, rozhodne pri kupovaní neprehliadnite rozmery plniaceho otvoru. Pri malých rozmeroch by ste museli ovocie pred vkladaním porezať na menšie kúsky. Voľte preto model, ktorý  bude mať priemer plniaceho otvoru 7 centimetrov a viac. Ušetríte tým váš čas i energiu. 

Materiál sita

Sito je podstatnou súčasťou každého odšťavovača. Ide totiž o miesto, ktorým prechádza vylisovaná šťava von. Musí byť preto pevné, no jemné zároveň. Pevné preto, aby zvládlo tlak a jemné, aby neprepúšťalo väčšie kusy dužiny. Najkvalitnejšie a najspoľahlivejšie je sitko vyrobené z kovu alebo nerezu. Myslite na to, že poškodenie sitka vyradí odšťavovač z prevádzky. 

Objem nádob

Väčšina odšťavovačov má dve nádoby - jednu na vytlačenú šťavu a druhú na odpad. Čím sú tieto nádoby väčšie, tým pohodlnejšia je pre vás príprava nápoja. Samozrejme, toto kritérium závisí od počtu osôb, ktorým chcete čerstvé šťavy pripravovať. 

Vybavenie a príslušenstvo

Mnohé odšťavovače sú dnes už vybavené rôznymi modernými funkciami, ktoré ich používanie uľahčujú. Medzi praktickú vychytávku patrí napríklad Anti-Drip systém, ktorý umožňuje uzavretie celého vnútorného systému tak, aby nedošlo k striekaniu ovocnej šťavy mimo zariadenie. Praktická je aj Quickclean technológia, ktorá zabezpečuje prispôsobenie celého odšťavovača na jednoduché a bezproblémové vyčistenie . Takéto odšťavovače majú hladký povrch, bez škár a rohov. 

odšťavovač

A ktorý si teda vybrať?

Výber vhodného spotrebiča s ohľadom na naše zdravie v tomto prípade nie je náročný. Obidva druhy spotrebičov totiž môžeme považovať za vhodné. Ak sa však rozhodujete medzi kúpou smoothie mixéra a odšťavovača, tak je to skôr otázka toho, čo preferujete. Nech už sa rozhodnete pre jeden či druhý spotrebič, odporúča sa konzumáciu spracovaného ovocia striedať s jedením v celistvom stave. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
zuzu
Komboš
zuzu

mala som smoothie mixer princeznu z hypermarketu a teraz mam nizkootackovy odstavovac orava os 151 a je lepsi rozhodne som za odstavovanie – umoznuje mi ziskat maximum vitaminov a ma vacsi vytazok stavy nez sestrin odstavovac