Polarizačné okuliare Wayfarer – Recenzia a skúsenosti

Polarizačné okuliare Wayfarer recenzia

Kvalitné slnečné okuliare by mali byť súčasťou výbavy každého z nás. Nadmerné a časté vystavovanie očí UV žiareniu totiž môže spôsobiť svrbenie či nepríjemné pálenie, čoho dôsledkom môže byť aj zápal spojiviek. A to veru nie je nič príjemné.

Keďže letná sezóna je pomaly tu, otestovali sme tentokrát slnečné okuliare.

Preverené užívateľmi

produkty preverené užívateľmi

Slnečné okuliare pre vás spolu so svojím manželom testovala Miroslava Lorková. 

"Slnečné okuliare sú pre mňa neodmysliteľnou súčasťou mojej výbavy a to ako v lete, tak aj v zime. Časy, kedy som ich vnímala len ako módny doplnok sú preč. Dnes hľadím nie len na výzor, ale i na funkčnosť a kvalitu"

Slnečné okuliare som vyberala z eshopu OkuliareWayfarer.sk, v ktorom môžete nájsť až viac ako 500 modelov slnečných okuliarov. Ponuka je naozaj veľká, a vyberať môžete nielen z množstva tvarov, ale aj farieb či nožičiek. Navyše, všetky modely sú dostupné za veľmi výhodné ceny.

Na začiatku sa eshop zameriaval výlučne na predaj okuliarov ikonického typu Wayfarer, no postupne do svojej ponuky pridával aj iné obľúbené typy, ako napríklad pilotky, lenonky či clubmaster.

Ako a podľa akých kritérií si vybrať slnečné okuliare?

Aby ste si oči chránili dostatočne, mali by ste vyberať okuliare s UV filtrom 400. Tento filter neprepustí žiadne žiarenie nižšej vlnovej dĺžky než 400 nanometrov a tým vytvára pre vaše oči dokonalú ochranu.

Pri výbere určite natrafíte i na pojem polarizačné okuliare. Práve tie sú vhodné pre vodičov, nakoľko poskytujú jasnejšie videnie a zvýrazňujú farby. Okuliare, ktoré majú polarizačný filter, sú k očiam šetrnejšie, vďaka čomu nie sú oči toľko namáhané.

Ak patríte medzi ľudí nosiacich dioptrické okuliare, k dostatiu sú aj slnečné okuliare, ktoré sa nasadia priamo na dioptrické okuliare. Ak vás nebaví neustále prehadzovanie okuliarov, môžete si nechať do slnečných okuliarov zabrúsiť tmavé dioptrické šošovky.

A keďže pre mnohých sú okuliare do veľkej miery aj dizajnovou záležitosťou, pozrime sa spolu na to, ako vybrať slnečné okuliare tak, aby sedeli aj typu vašej tváre. 

 • Okrúhla tvár

Pokiaľ máte okrúhlu tvár, odporúčajú sa široké a obdĺžnikové rámy. Vyhnúť by ste sa mali okrúhlym rámom. Ak chcete predĺžiť tvár, zvoľte okuliare, ktorých šírka skla je väčšia ako jeho výška.

 • Oválna tvár

Oválny typ tváre patrí medzi najideálnejší typ tváre, ktorému pristane akýkoľvek typ okuliarov. Rámy by mali byť také široké ako najširšia časť tváre.

 • Podlhovastá tvár

Majiteľom podlhovastej tváre sa hodia široké okuliare. Treba sa však vyhnúť tomu, aby prečnievali z tváre, to by ju totiž opticky zužovalo ešte viac.

 • Trojuholníková, tzv. srdcová tvár

Trojuholníková alebo tzv. srdcová tvár, má široké čelo a užšiu sánku. Preto je potrebné rozšíriť bradu a minimalizovať šírku hornej časti tváre. To je možné dosiahnuť zvolením mačacích okuliarov alebo okrúhlych okuliarov.

 • Hranatá tvár

Tvár, ktorá je hranatá má zvyčajne silnú čeľusť a ostré hrany. Vhodné sú mačacie, okrúhle alebo oválne okuliare.


Recenzie polarizačných slnečných okuliarov

Dámske polarizačné okuliare silver line BLACK
Dámske polarizačné okuliare silver line black sklá

Okuliare pôsobia žensky a sexy. 

Keďže mám okrúhlu tvár a celkovo obľubujem veľké okuliare, vybrala som si dámske polarizačné okuliare Silver line BLACK.

Majú výrazný lesklý čierny rám, na vrchnej časti lemovaný striebornou aplikáciou. Jemne naznačený mačací tvar okuliarov predĺži tvár a pôsobí žensky a sexy.

Polarizačné sklá sú dostatočne tmavé, nepriehľadné a vybavené UV filtrom 400 pre dostatočnú ochranu proti slnečným lúčom.

Na nožičkách a na hornom okraji skiel je detail v podobe malých strieborných kamienkov. Skrátka, tieto okuliare ma svojím výzorom úplne dostali a vnímam ich preto aj ako skvelý módny doplnok.

Šírka rámu okuliarov je 14,2 cm, výška rámu 5,6 cm a dĺžka nožičiek je 14 cm. Okuliare sú dostupné za cenu cca 14 €.  

Dámske polarizačné okuliare silver line BLACK rám

Na nožičkách je malý detail v podobe kamienkov.  

Dámske polarizačné okuliare silver line BLACK recenzia

A takto mi sedia okuliare. 🙂

Polarizačné okuliare Deep France black
Polarizačné okuliare Deep France black

Na nožičkách sa nachádza farebný detail.

Pre manžela sme vybrali polarizačné okuliare Deep France black. Na nožičkách okuliarov sa nachádza pásik pozostávajúci z troch farieb - bielej, červenej a modrej, čo sú v podstate farby francúzskej vlajky, aj keď v inom poradí.

Rám okuliarov je matný, príjemný na dotyk. Rovnako ako predchádzajúce okuliare, aj tieto sú polarizačné.

Pred slnkom poskytujú ochranu za pomoci UV filtra 400 a keď ich máte nasadené, vidno cez nich aj oči. Tento model je unisex, teda vhodný pre mužské aj ženské pohlavie.

Šírka rámu okuliarov je 14,5 cm, výška rámu je 5 cm a dĺžka nožičiek 13,5 cm. Cena týchto okuliarov sa pohybuje okolo sumy 14 €.

Polarizačné okuliare Deep France black recenzia

Okuliare sedia na očiach výborne. 

Naše skúsenosti s polarizačnými slnečnými okuliarmi

Čo sa týka vzhľadu okuliarov, dizajnu a toho, ako sedia na tvári, sme boli obaja veľmi spokojní.

Problém však nastal pri samotnom používaní. Cez okuliare sa pomerne zle pozerá, pričom najviac to je cítiť pri pohľade na mobil, kedy sa farby na displeji zafarbia a nepríjemne ťahajú oči. Urobiť si selfie bolo priam nemožné. Podobne sa správajú napríklad aj pri pohľade na displej autorádia.

Polarizačné sklá skúsenosti
Polarizačné okuliare skúsenosti

Pri pozeraní sa cez okuliare sa na displeji vytvára dúhový efekt. 

Pohľad bez okuliarov
Pohľad s polarizačnými okuliarmi

Porovnanie - pohľad bez okuliarov a s okuliarmi

Ak by som to teda mala zhrnúť, okuliare sú dizajnovo pekné, sedia na tvári, ale, po otestovaní môžem konštatovať, že polarizačné sklá pre mňa nie sú práve tou najvhodnejšou voľbou. Som totiž zvyknutá mať okuliare nasadené takmer neustále, a pomerne často nakuknem aj do mobilu, čo je ale v tomto prípade celkom zložité. 

Polarizačné sklá sú však ideálne na veľmi slnečné počasie. Spoľahlivo zachytávajú nepriame žiarenie, ktoré sa odráža od zeme a zároveň obmedzujú i rušivé odrazy a tak bránia oslneniu.

Aj vzhľadom na to, že okuliare úplne nezodpovedajú mojím potrebám, budem ich voliť skôr na občasné nosenie. Určite sa ale zídu každému, kto má namierené na dovolenku k moru, keďže tieto sklá vás spoľahlivo ochránia pred odrazom slnečných lúčov z hladiny.

Polarizačné sklá ďalej nájdu svoje uplatnenie aj pri športe, ako lyžovanie, cyklistika či beh.

Výhody a nevýhody polarizačných okuliarov

Výhody

 • smile-o
  pekný dizajn
 • smile-o
  kvalitné, pevne prevedenie
 • smile-o
  dobrá cena
 • smile-o
  UV filter

Nevýhody

 • frown-o
  dúhový efekt pri čítaní displeja

Pri kúpe slnečných okuliarov by ste mali mať vždy na pamäti, že nejde len o módny doplnok, ale predovšetkým o prostriedok, ako chrániť vaše oči pred nebezpečným UV žiarením. Dámy možno zaujme fakt, že slnečné okuliare vás dokážu uchrániť aj pred vráskami v okolí očí. Aj preto sa oplatí investovať nielen do dobre vyzerajúcich trendy okuliarov, ale najmä do kvality. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar