5 dôvodov, prečo by ste mali dopĺňat kolagén + BONUS

Kolagén

Dnes sa na nás z každej strany valí slovo ''kolagén''. Automaticky si ho spájame s kĺbami alebo s pleťou. Ale jeho význam pre náš organizmus tu zďaleka nekončí. Vedeli ste, že sa nazýva aj proteín mladosti

Kolagén je najzastúpenejším stavebným proteínom nášho tela. Predstavuje zhruba 33 % všetkých bielkovín v tele, a dokonca až 70 % sušiny kĺbových chrupaviek. Môžeme si ho predstaviť ako spájacie tkanivo pre skoro všetky štruktúry v tele - svaly, kosti, vlasy, či dokonca srdce, pľúca. Naše telo si ho síce prirodzene dokáže vyrobiť samo, ale s narastajúcim vekom sa jeho produkcia postupne znižuje. Už od 25. roku života jeho produkcia klesá a okolo 40. roku sa už netvorí vôbec

To má za následok oslabenie bunkových štruktúr a prejavy starnutia. Na scénu prichádzajú rôzne zdravotné, ale aj kozmetické problémy. O kolagéne, jeho význame, účinkoch a rôznych detailoch by sme mohli písať aj niekoľko dní. Čo je však najdôležitejšie - viete aké sú hlavné dôvody, pre ktoré by ste mali zvážiť jeho užívanie?

Collalloc kolagén

1. Vyživuje kosti, kĺby, šľachy a väzivá

Určite ste si už niekedy všimli chôdzu starších ľudí. Vyzerá to, že každý pohyb bolí. Vo veľkej miere je to kvôli nedostatku kolagénu. Postupný úbytok kolagénu vedie k zhoršeniu stavu kostí a prejavuje sa aj oslabením svalstva, znížením trenia vo vnútri kĺbov, až rôznymi degeneráciami.

Kolagén podporuje silnejšie a pevnejšie kosti a dodá telu aminokyseliny, ktoré zabezpečujú elasticitu a výživu fascie, ktorá v podstate drží naše telo pohromade. Fascia je akoby obal svalu, zodpovedný za tvar vnútorných orgánov, ich prepojenie či funkciu a navyše ich aj chráni a bráni šíreniu infekcií. 

2. Spomaľuje proces starnutia a potláča tvorbu vrások

Ochabnutá pleť a vrásky začnú skôr, či neskôr trápiť každú ženu. Predĺžiť mladosť si však môžete aj vďaka kolagénu. Pravidelným užívaním toho správneho typu dokážete oddialiť starnutie a vyhnete sa tak invazívnym zákrokom na estetických klinikách.

3. Revitalizuje vlasy a nechty 

Kolegén je v tele zodpovedný aj za kvalitu vlasov a nechtov. Čím sme starší, tým viac sa nechty lámu a štiepia, vlasy rednú, sú tenké, slabé, rozštiepené. 

4. Chráni tráviaci trakt a urýchľuje metabolizmus 

S tráviacimi problémami sa dnes roztrhlo vrece. Mnohí ľudia zažívajú žalúdočné ťažkosti či syndróm priepustného čreva - stav, kedy sú toxíny schopné prejsť cez črevnú stenu do nášho krvného obehu. To je spôsobené oslabením črevnej steny, ktorej súčasťou sú drobné záhyby nazývané klky, a práve tie sú tvorené kolagénom. 

5. Zlepšuje činnosť kardiovaskulárneho systému a posilňuje srdce

Aj v cievach a tepnách sa vyskytuje kolagén, ktorého nedostatok spôsobuje ich a zužovanie a krehkosť. Práve to môže zapríčiniť infarkt, či ďalšie srdcovo-cievne ochorenia. 

+ BONUS: Je zázračným pomocníkom pri opaľovaní

Leto je tu, láka nás dobronzova opálená pokožka, ktorej pristane všetko. Lenže koľkokrát v živote ste sa už poriadne spálili? Vaša koža si to pamätá, aj keď sa vám to nezdá. Slnko vyžaruje tri typy žiarení UVA, UVB a UVC. UVC žiarenie nedosahuje zemský povrch, no ostatné dva typy sa dostávajú aj pod pokožku. UVB žiarenie sa dlhú dobu považovalo za jediné škodlivé. Avšak aj keď UVA žiarenie nespôsobuje žiadne spálenie pokožky, vytvára vrásky vyvolané pôsobením slnka. Toto žiarenie preniká cez najvrchnejšiu vrstvu kože do spodnej vrstvy, kde poškodzuje fibroplast produkujúci kolagén.

Kolegén pleť chráni aj pred škodlivým slnečným žiarením UVA a UVB, zlepšuje elasticitu, vlhkosť a hladkosť pokožky a udržuje ju tak mladú.

Kolagén a opaľovanie

Kolagén chráni aj pred škodlivým UVA a UVB slnečným žiarením.

Širokospektrálne účinky kolagénu pre celkové zdravie v posledných rokoch vyvolali na trhu boom. Proteín mladosti zoženiete v tabletkách, práškoch, v lekárňach či dokonca v soláriách. Ale pozor, nie je kolagén ako kolagén. A čo je najdôležitejšie - vôbec nie je jedno, v akej forme ho užívate, aby bol čo najefektívnejší.

Aby sa kolagén dobre vstrebal a účinkoval tak, ako má, mali by ste siahnuť po bio-aktívnom. Práve bioaktívny kolagén zaručuje skvelé vstrebávanie, organizmus ho považuje za vlastný a používa ho tam, kde je najviac potrebný. Je jedným z najväčších vynálezov svetovej biochémie. Je spracovávaný tak, aby bola zachovaná jeho biologická hodnota. Vyrába sa výlučne vo forme hydrolizovaného prášku, ktorý jednoducho rozpustí vo vode, či vo vašom obľúbenom džúse alebo smoothie.

collalloc

collalloc je 100% bioaktívny morský kolagén, ktorý pomáha presne tam, kde ho je potreba 

lightbulb-o

TIP: V našej Kombo redakcii sme na vlastnej koži otestovali morský kolagén collalloc. Ako dopadol v našom hodnotení? Viac sa dozviete v našej podrobnej recenzii.

Práve takýmto hydrolizovaným kolagénom je aj 100% bioaktívny morský kolagén collalloc. Je vhodný pri rôznych diétach a obmedzeniach stravy a je to bezlepková a raw superpotravina. collalloc nemá žiadne vedľajšie účinky. Jeho zloženie je jednoduché ‒ ide o 100 % čistý bioaktívny morský kolagén bez prímesí a aditív.

collalloc obsahuje 3 najdôležitejšie typy prírodného morského kolagénu: typ I - ide o najrozšírenejší typ, predstavuje 90% kolagénu v ľudskom tele, nachádza sa v pokožke, šľachách a kostiach. Typ II - je zastúpený predovšetkým v chrupavkách, väzivách a v okolí svalových buniek a typ III - je podobný typu I, vyskytuje sa predovšetkým v koži a kostiach. Určite by ste mali zvážiť doplnenie kolagénu a zabezpečiť si tak dlhšiu mladosť a vitalitu. Budete sa cítiť lepšie a bude to na vás aj vidieť.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar