Antistresová prikrývka Dormeo: Ako funguje? Recenzia a skúsenosti

Prikrývka Dormeo
 • upokojuje, navodzuje pocit relaxácie
 • pre kvalitný spánok
 • cena od 70 

Keď som prednedávnom zazrela v televízii reklamu o antistresovej deke simulujúcej objatie, v duchu som si povedala: "Tak a teraz som už videla všetko". Keď som sa však trošičku zamyslela, počiatočnú skepsu nahradil záujem. Veď predsa aj ja sama zbožňujem objatia a vždy sa ich snažím rozdávať všade, kde sa len dá. 

Veru, objatia zvyčajne berieme ako prirodzený prejav lásky, pričom mnohí z nás ani len netušia, čo také časté objímanie vlastne dokáže. Odbúravanie stresu, odolnosť voči chorobám či posilňovanie imunitného systému je len zlomok toho, čo vám pravidelné objímanie prinesie.

Podľa vedcov objímanie dokonca stimuluje činnosť srdca a znižuje krvný tlak. Aby sa však tieto účinky mohli dostaviť, denne by ste si mali dopriať aspoň štyri láskyplné objatia. Pomôcť by vám však mohla aj už spomínaná antistresová prikrývka Dormeo, ktorú sme uplynulé dni testovali. Ako sme s ňou boli spokojní a vôbec, naozaj funguje?

Antistresová prikrývka Dormeo skúsenosti

 O produkte

Antistresová prikrývka Dormeo je určená na zníženie stresu, úzkosti, upokojuje a navodzuje pocit relaxácie, čo pozitívne vplýva aj na zaspávanie a kvalitu spánku. Pochádza od obľúbeného výrobcu Dormeo, ktorý patrí na našom trhu v oblasti spánku k absolútnej špičke. Aj preto som od tejto prikrývky očakávala naozaj veľa. 

Antistresová prikrývka Dormeo je spojením klasickej prikrývky z jemného plyšu a špeciálnej výplne všitej do jej vnútra. Výplň je vyrobená zo sklenených mikroguličiek, bez obsahu BPA a deke zabezpečuje jej hlavnú vlastnosť - dodatočnú hmotnosť. Práve vďaka unikátnej výplni má prikrývka antistresové vlastnosti.

Prikrývka má odolné, husté prešívanie, aby sklenené guľôčky držali na svojom mieste, nehýbali sa a nevydávali pri pohybe zvuk. Husté prešívanie tak zároveň zabezpečuje, aby sa prikrývka nijako nepoškodila.

Dostupná je v dvoch veľkostiach - 100 x 150 cm a 120 x 180 cm, pričom prvý variant váži 4,5 kg  a druhý 5,4 kg.

Účinky antistresovej prikrývky

 • Zlepšenie kvality spánku, podpora hlbokého spánku, rýchlejšie zaspávanie. 
 • Navodenie pokoja a relaxácie.
 • Zmiernenie stresu, napätia a úzkostí.
Dormeo antistresová prikrývka skúsenosti

Testovaná prikrývka má rozmery 100 x 150 cm a hmotnosť 4,5 kg.

Dormeo prikrývka skúsenosti

Jej hlavnú časť tvorí vnútro zo sklenených, nezávadných mikroguličiek. 

 Princíp fungovania antistresovej       prikrývky Dormeo

Antistresová prikrývka Dormeo funguje na princípe tlakovej terapie hĺbkovým dotykom. Táto terapia je rokmi využívaná na odbúravanie stresu, uvoľnenie napätia či pri syndróme nepokojných nôh. 

Hlavnou časťou antistresovej prikrývky Dormeo sú sklenené, hypoalergénne mikroguličky, ktoré zabezpečujú jej dodatočnú hmotnosť a zároveň vytvárajú na telo jemný tlak, tak, ako pri dotyku alebo objatí.

Toto pôsobenie pozitívne vplýva na nervový systém a pomáha telu vylučovať tzv. hormóny šťastia - oxytocín a serotonín. Tieto hormóny sú v úzkom prepojení s hormónom melatonín, ktorý stojí za dobrým a plnohodnotným spánkom. Kým oxytocín pomáha znižovať krvný tlak a upokojovať, serotonín zas zlepšuje náladu. 

Prikrývka bola navrhnutá tak, aby vážila v priemere 10% z hmotnosti ľudského tela a tak prinášala optimálny tlak, bez pocitu zaťaženia, a to aj pre ľudí, ktorí sa zvyknú počas noci prehadzovať. Aj napriek tomu, že prikrývka bola primárne navrhnutá na skvalitnenie spánku, možno ju používať aj počas dňa. Poslúži pri sledovaní televízie, čítaní knihy či len tak počas leňošenia. 

Pre koho je antistresová prikrývka určená?

Antistresové alebo aj záťažové prikrývky sú hojne využívané aj ako terapeutické pomôcky pre upokojenie, realaxáciu a pokojný spánok. Možno ich používať v bežných domácnostiach, ale obľúbené sú aj v rôznych zariadeniach, ako napríklad v sociálnych ústavoch, nemocniciach či v psychiatrických liečebniach.

Dokážu pomôcť aj pri post traumatickej stresovej poruche, úzkostných poruchách, pri ADHD či hyperaktivite, ale aj pri autistických poruchách. Veľmi často sú využívané aj pri osobách s neurologickými vývinovými poruchami, keďže zlepšujú vnímanie vlastného tela. 

Antistresová prikrývka Dormeo recenzia

V krabici sa okrem prikrývky nachádzal aj používateľský manuál. 

Prikrývka Dormeo prešívanie
Zloženie prikrývky Dormeo

Vrchná a vnútorná časť antistresovej prikrývky Dormeo. 

 Moje skúsenosti s antistresovou           prikrývkou Dormeo

Keď mi domov dorazil balík s prikrývkou, ihneď ma prekvapila jeho váha. Prikrývka je dostupná v dvoch veľkostiach, s hmotnosťou 4,5 kg  a 5,4 kg. Ja som testovala prikrývku s hmotnosťou 4,5 kg a aj napriek tomu, že som vedela, koľko bude vážiť, jej hmotnosť ma jednoducho aj tak zaskočila. Človek proste neráta s tým, že by sa mal prikrývať s niečim tak ťažkým.

Keď som prikrývku vybalila a rozprestrela na posteľ, váha sa rovnomerne rozložila a moje obavy z hmotnosti už neboli také veľké. Spolu s prikrývkou sa v krabici nachádzal aj manuál na použitie.

Prikrývka je dostupná v sivom farebnom prevedení, je vyrobená z hebkého plyšu, príjemného na dotyk. Nachádza sa na nej aj 6 pútok pre uchopenie s poťahom. Výrobca totiž odporúča prikrývku používať spolu s poťahom a pravidelne profesionálne čistiť. 

Prikrývku som prvýkrát vyskúšala počas dňa, pri čítaní knihy. Hneď čo som sa ňou prikryla, pocítila som jemný tlak. Musím povedať, že prikrývka naozaj výborne simuluje ľudský dotyk, objatie a teplo druhej osoby. Pokiaľ radi zaspávate v objatí, táto prikrývka vám tento pocit verne sprostredkuje. Prikrytá touto prikrývkou som sa cítila veľmi príjemne, pohodlne, pokojne. 

Prikrývku som skúšala aj na noc, počas spánku. Tu však vidím nedostatok v jej rozmere. Prikrývka s rozmerom 100 x 150 cm nie je práve najkomfortnejšia a aj napriek tomu, že nepatrím k vysokým ľuďom (meriam cca 166 cm), bola pre mňa prikrátka.

Pokiaľ radi spávate zababúšení, ako sa povie, od hlavy až po päty, táto veľkosť deky vám pravdepodobne nebude vyhovovať a určite odporúčam voliť väčší rozmer 120 x 180 cm. Pociťovala som to najmä počas prehadzovania, keď som si deku musela neustále naprávať. Pozitívne však hodnotím, že prikrývka veľmi dobre hreje. Testovala som ju v zimných mesiacoch a ani raz mi pod ňou nebola zima. 

Pokiaľ uvažujete nad antistresovovu prikrývkou, či už kvôli nespavosti, nadmernému stresu alebo neurologickej poruche, mali by ste vedieť, že používanie tohto typu prikrývky má význam predovšetkým z dlhodobejšieho hľadiska, čo sa potvrdilo aj mne samotnej. Áno, už po prvom prikrytí touto antistresovou prikrývkou som sa síce cítila bezpečnejšie a pokojnejšie, podobne ako v objatí, avšak kvalita spánku a jeho hĺbka sa začala meniť k lepšiemu až po pár týždňoch používania.

Recenzia a skúsenosti antistresová prikrývka Dormeo

Prikrývka je dostupná iba v sivej farbe. 

Antistresová prikrývka recenzia

Je vyrobená z jemného, hebkého plyšu. 

 Tipy, ako používať antistresovú   prikrývku Dormeo

Antistresová prikrývka je výrobok od overeného výrobcu Dormeo, ktorý podlieha kontrole, je nazávadný a neškodný, no výrobca aj napriek tomu na svojej stránke uvádza, že za následky používania zodpovedá v plnej miere používateľ. Aj preto je dôležité vedieť, že:

 • Antistresová prikrývka nie je vhodná pre deti s hmotnosťou pod 38,5 kg.
 • Nemôže sa používať v blízkosti vody, ani mokrá či vlhká. 
 • Nijako by ste do nej nemali zasahovať a neodporúča sa ani domáce čistenie. 

Okrem vyššie spomenutých rád je tiež dobré vedieť, že vo všeobecnosti by záťažová prikrývka mala predstavovať 10 až 15 % hmotnosti človeka, ktorý ju plánuje používať. Dormeo prikrývky sú vyhotovené len v dvoch hmotnostiach, t.j. 4,5 a 5,4 kg. U dospelého človeka s priemernou hmotnosťou 65 kg je 10% jeho váhy 6,5 kg , čo zároveň predstavuje ideálnu hmotnosť záťažovej prikrývky. Najťažšia Dormeo prikrývka však dosahuje hmotnosť len 5,4 kg. 

Aj vzhľadom na tento fakt, v prípade, že sa rozhodnete pre antistresovú Dormeo prikrývku, určite odporúčame voliť rozmer 120 x 180 cm s hmotnosťou 5,4 kg. Prikrývka s rozmerom 100 x 150 cm a hmotnosťou 4,5 kg je vhodná skôr pre menšie osoby s nižšou váhou či pre väčšie deti. Platí tiež, že pokiaľ hľadáte prikrývku iba na relaxáciu, vyhovovať vám môže aj nižšia záťaž, kým prikrývka na terapeutické účely môže byť aj ťažšia. 

Recenzia antistresová prikrývka Dormeo

Prikrývka pochádza od výrobcu Dormeo, ktorý je známy najmä kvalitnými matracmi pre zdravý spánok. 

Antistresová prikrývka Dormeo zloženie

Nechýba štítok s údajmi o materiálovom zložení. 

Dormeo antistresová prikrývka skúsenosti

Prikrývka s rozmerom 100 x 150 cm je pomerne malá, čo môže byť problém pri vyšších ľuďoch. 

  Cena

Najväčším negatívom antistresovej prikrývky Dormeo je nepochybne jej vysoká cena. Rozmer 100 x 150 cm vás totiž vyjde takmer na 70 € a rozmer 120 x 180 cm na 90 €, čo rozhodne nie je málo. 

Pri porovnaní s konkurenciou, je však cena priemerná, keďže antistresové alebo aj záťažové prikrývky inej značky môžete kúpiť lacnejšie, ale zas i oveľa drahšie. I napriek tomu, že prikrývke Dormeo nemožno uprieť jej antistresujúce a upokojujúce účinky, cena je podľa nás skrátka mínusom, ktorý pred kúpou môže odradiť nejedného záujemcu. 

Video

Výhody a nevýhody antistresovej prikrývky Dormeo

Výhody

 • príjemný, hebký materiál
 • vnútorná časť tvorená hypoalergénnymi, sklenenými mikroguličkami
 • fungovanie na princípe terapie hĺbkového tlaku
 • aj ako terapeutická pomôcka
 • upokojuje, navodzuje pocit relaxácie
 • pomáha prehlbovať spánok
 • zlepšuje uvedomovanie si vlastného tela

Nevýhody

 • vyššia cena
 • nepraktický rozmer 100 x 150 cm

Skúsenosti užívateľov

"Cena je vyššia, ale spokojný som ja aj manželka, takto aspoň rýchlo zaspím a žena sa nesťažuje, že sa prehadzujem na posteli... Ráno je to o to lepšie, ze sa fakt budím vyspatý..." Tomáš

"Je výborná, splnila moje očakávania, naozaj sa s ňou dobre zaspáva." Jana

"S dekou som spokojná. Splnila všetky moje očakávania :)" Domi

"Ja som velmi spokojný, naozaj to funguje.Maroš


Zdroj: www.dormeo.sk

Skúsenosti a recenzia Dormeo antistresová prikrývka

 Celkové hodnotenie

A aký je teda môj celkový pohľad a názor na antistresovú prikrývku Dormeo po mesiaci používania? 

Antistresové alebo aj záťažové prikrývky u nás nepatria k často využívaným a vôbec, k všeobecne známym produktom, teda aspoň čo sa týka bežných domácností. Pozitívne preto hodnotím, že tak známy výrobca, ako je Dormeo, zviditeľňuje túto zaujímavú vychytávku a prináša ju na náš trh. 

Antistresová prikrývka Dormeo vyniká upokojujúcimi a relaxačnými účinkami na ľudský organizmus, čo z nej robí terapeutickú pomôcku so širokými možnosťami využitia. Jej upokojujúce účinky možno pocítiť takmer okamžite, hneď pri prvom prikrytí. Prikrývka verne simuluje ľudský dotyk, objatie a blízkosť toho druhého. Je vynikajúca počas chvíľ kedy chcete zrelaxovať, pri čítaní kníh, pozeraní televízie či počúvaní hudby. Prikrývka jemným tlakom pôsobí na telo, mozog dostáva impulzy a upokojí sa. 

Prikrývka pozitívne pôsobí aj na kvalitu spánku a prehlbuje ho, avšak je potrebné používať ju pravidelne, noc čo noc. Tu vás však môžu obmedzovať rozmery 100 x 150 cm, a to najmä pokiaľ patríte k vysokým ľudom alebo sa počas noci zvyknete veľa prehadzovať. Určite preto radšej voľte väčší rozmer. 

Aj napriek nepraktickému rozmeru však bolo pre mňa testovanie antistresovej prikrývky Dormeo zaujímavou skúsenosťou, ktorá mi ukázala silu dotyku a pomohla mi viac si uvedomovať moje vlastné telo. Žijeme totiž dobu presýtenú zvukovými a vizuálnymi vnemami a na ostatné sa akosi zabúda. Veď uznajte sami, neuvedomujete si, že máte ruku, prsty, až pokiaľ si nenasadíte malý prsteň, ktorý začne tlačiť. 

Za seba môžem antistresovú prikrývku Dormeo odporučiť, no primeranosť investície za ňu, už ponechám na vašom osobnom zvážení. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar