Prírodné svetlo je pri pracovnom kútiku kľúčové. Zvyšok zabezpečia svietidlá.

Homeoffice pracovný stôl

Pracovný kútik je miesto, ktoré už pomerne štandardne dopĺňa naše domácnosti.

Každý, kto pracuje z domu, rozhodne potvrdí, že dobré prirodzené svetlo je nesmierne dôležité – to dokáže pozitívne vplývať na našu produktivitu, koncentráciu a efektivitu práce, prípadne nám dodať stratenú energiu.

No čo robiť v prípadoch, keď pracujeme aj po zotmení alebo máme pracovňu v nedostatočne osvetlenej miestnosti? Riešením je vhodne zvolené svietidlo.

Teplota farby svetla je dôležitá

Počuli ste už o tom, že teplota farby svetla zo svietidiel dokáže ovplyvniť naše psychické rozpoloženie a výkon? Tento fakt by sme mali zvážiť pri umelom osvetľovaní miestností v našej domácnosti alebo iných priestorov.

Teplota chromatickosti predstavuje teplotu farby svetla, ktoré vychádza zo svietidla, a udáva sa v jednotke nazývanej Kelvin (K). 

Čím je hodnota stupňov Kelvina nižšia, tým je svetlo teplejšie, resp. tmavšie, a cítime sa v jeho prítomnosti lepšie.

Naopak, čím je hodnota vyššia, tým je svetlo chladnejšie, resp. belšie. Bežne sa stretávame s teplou bielou, neutrálnou bielou a studenou bielou farbou.

Teplá biela pôsobí uvoľňujúco, a preto sa skvelo sa hodí do miestností, ktoré sú určené na oddych a relaxáciu – napríklad do obývacej miestnosti, spálne alebo aj do detskej izby.

Neutrálna biela je vhodná v podstate do všetkých miestností v domácnosti, môžete ju použiť napríklad do kuchyne, kúpeľne, chodby, ale aj do miestností určené na prácu.

Studená biela (a aj denné svetlo) pozitívne vplýva na sústredenosť, kreativitu, aktivitu a pracovné nasadenie, preto je na osvetlenie do pracovne ideálnou voľbou.

Aké svetlo zvoliť do pracovne?

V pracovni by ste sa nemali spoliehať len na jeden zdroj svetla. Je potrebné, aby sa v nej nachádzalo hlavné stropné svietidlo a zároveň lampa položená na stole. 

Keďže v pracovni potrebujeme byť aktívni a koncentrovaní, siahnite po chladnom bielom svetle. 

Vyhnite sa tlmeným a teplým svetlám, tie pôsobia upokojujúco a môžu negatívne ovplyvňovať pracovné nasadenie.

Ako na správne osvetlenie pracovného stola?

To, či správne osvetlíte váš pracovný stôl závisí predovšetkým od toho, akú stolovú lampu si na tento účel zvolíte.

Určite nebude vhodnou voľbou napríklad akási baroková stolová lampa s veľkým tienidlom, nevýrazná a maličká lampička alebo lampa, ktorá sa bežne používa na nočný stolík.

Poobzerajte sa po stolových svietidlách, ktoré dokážu osvietiť čo najväčšiu plochu pracovného stolaV ideálnom prípade by sa malo jednať o také, z ktorého svietiacou časťou je možné manipulovať a prispôsobovať si ho aktuálnym potrebám.

Stolová lampa by mala stáť pevne, aby počas práce v žiadnom prípade nedochádzalo k nehodám spôsobeným jej pádom a taktiež k vášmu rozptyľovaniu.

Rovnako dôležité je aj umiestnenie. Pravákom by malo svetlo dopadať z ľavej strany, ľavákom, pochopiteľne, z opačnej. 

Odporúča sa zaobstarať si také osvetlenie, ktoré vás nebude oslňovať, no zároveň bude nápomocné pri práci či štúdiu. Výber vhodného dizajnu je len a len na vás.

Osvetlenie pracovného stola

Stolová lampa by mala stáť pevne a mala by osvietiť čo najväčšiu plochu stola.

Pracovný kútik – čo by v ňom nemalo chýbať?

Ako sme už v úvode načrtli, základ pracovného kútika tvorí dostatočné prírodné svetlo. 

Umiestnenie pracovného stola by malo byť také, aby sa okno nenachádzalo za vami – do práce by vám mohli zasahovať odrážané slnečné lúče. 

Čo sa týka nábytku, nevyhnutný je kvalitný a vzhľadom na vaše potreby rozsiahly pracovný stôl – ideálne v tvare L, aby ste mali všetko potrebné po ruke.

Ďalším potrebným prvkom je kvalitné kancelárske kreslo. Zabezpečíte tak správne držanie tela a pohodlie, ktoré je k výkonu práce potrebné. Je to investícia, ktorá sa vám jednoznačne vráti. Dôležité je spomenúť aj to, aby ste sedeli v správnej výške – naša chrbtica a šija totižto pri zlom sedení trpí.

Dekorácie majú svoje miesto aj v pracovnom priestore. Spríjemnite a oživte si ho rôznymi plagátmi, obrazmi, fotografiami alebo inými obľúbenými prvkami, ktoré vám robia radosť a spríjemňujú dni.

Aby ste mali všetko dôležité na očiach a zároveň vytvorený kreatívny priestor, resp. priestor na nápady, myšlienky alebo poznámky, zaobstarajte si nástenku, prípadne samolepiacu popisovateľnú fóliu.

A, samozrejme, nezabudnite na vhodné svietidlo do pracovne.

Tipy na osvetlenie a vybavenie do pracovne

Záver

Osvetlenie pracovného stola môže vplývať na náš pracovný výkon. Výber vhodného svietidla preto odporúčame nepodceňovať. Dbajte aj o to, aby ste pri práci mali prístup k dostatočnému prirodzenému svetlu. Taktiež nezabúdajte na zariadenie vášho pracovného kútika. 


O autorovi

Iveta Mencáková
 

Ivet sa zanietene venuje marketingu a písaniu, pri ktorom môže využívať svoju kreativitu. Zaujíma ju aj svet kozmetiky a módy, a vždy jej ulahodí šálka kávy, dobrá detektívka, umenie, akákoľvek sladkosť a vôňa dobrého parfému.

Pridajte komentár ku článku

avatar